Strhující příběh policisty převaděče. Unikl zatčení, deset let žil v "mikrosvětě"

Pavel Švec Pavel Švec
27. 11. 2023 9:08
Čtvrtek 19. května 1949. Dva estébáci přišli do kancelářské budovy ve Vodičkově ulici v Praze zadržet bývalého strážmistra Sboru národní bezpečnosti Jaroslava Maršíka, který spolu se svými kolegy ze služebny na šumavské Kvildě pomáhal po komunistickém puči v roce 1948 převádět lidi prchající z totalitního Československa do Bavorska. 
Podivné zločiny: Akce Kvilda (trailer). | Video: Aktuálně.cz

Podcast Podivné zločiny poslouchejte na všech svých oblíbených aplikacích, na Spotify a Apple podcastech.

Maršík onu situaci později popsal. "Věděl jsem už, že je zle. Popíral jsem svoje jméno. Vyzval jsem je, aby šli se mnou na kádrové oddělení. Po příchodu do kanceláře jsem dal příslušníkovi přednost a poté, co vstoupil, jsem za ním přivřel dveře a prchal ke druhému východu z budovy podniku, odkud se mi podařilo uprchnout."

Maršík se ukryl v bufetu v nedaleké Jindřišské ulici, napsal v dopise manželce, že musí zmizet, doběhl na hlavní nádraží, nastoupil do vlaku jedoucího směrem na Příbram a skutečně zmizel.

Vyšetřovatelé StB, kteří převaděčskou síť tvořenou policisty rozbili, po něm pátrali marně. Předpokládali, že využil své znalosti Šumavy a uprchl. Ostatně mezi příslušníky SNB, kteří měli západní hranici střežit, ale místo toho přes ni převáděli odpůrce komunistického režimu, by to nebyl ani zdaleka jediný případ.

Fatální zlom v případu nastal o deset let později, kdy se ukázalo, že všechno bylo úplně jinak.

Strhující příběh Jaroslava Maršíka zachytil autor v publikaci Akce Kvilda.

Podcast v plné délce si můžete přehrát i zde:

Podcast Aktuálně.cz Podivné zločiny přibližuje okolnosti záhadných či neobvyklých kriminálních případů z doby komunistické nadvlády v Československu. Na základě dobových vyšetřovacích spisů a dalších dokumentů z policejních archivů představuje podivnosti ve vyšetřování, zamlžená svědectví, nejasnosti i nové detaily zločinů.

 

Právě se děje

Další zprávy