Právní předpisy jsou nedostatečné, ukázal podle hasičů požár v Českém Švýcarsku

ČTK ČTK
18. 1. 2023 12:33
Přestože Národní park České Švýcarsko formálně splnil veškeré požární předpisy, některé dílčí nedostatky v plnění požární prevence však měly zásadní vliv na šíření požáru. Vyplynulo to z analýzy, kterou si o zásahu při nejrozsáhlejším lesním ohni v historii ČR vypracovali hasiči, na tiskové konferenci to oznámil generální ředitel Hasičského záchranného sboru Vladimír Vlček.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Jakub Plíhal

Zásah hasičů v Českém Švýcarsku podle Vlčka komplikovaly nedostatečně průjezdné cesty nebo nedostatek zdrojů požární vody. Park také učinil některá opatření, která práci sboru omezovala. "Jedná se například o nařezání stromů napadených kůrovcem, kdy hrozí nebezpečí pádu na zasahující hasiče," uvedl Vlček.

Z analýzy vyplynulo, že například nejsou definována jasná pravidla pro vytváření požárních pásů - rozhraní mezi lesem a obydlenou oblastí. Nedostatečně popsáno je zásobování požární vodou, přístupové komunikace, včasná detekce požárů a zpracování dokumentace zdolávání požáru. Podle Ošlejška se novými právními předpisy má zabývat meziresortní skupina. První výsledky by mohla mít v polovině roku.

Požár v národním parku podle Vlčka také ukázal, že je nezbytně nutné modernizovat zajištění letecké hasičské služby. Potřeba jsou vrtulníky, které mohou hasit objemem vody větším než 3000 litrů.

Požární zásah v Českém Švýcarsku v červenci a srpnu loňského roku velmi komplikovalo sucho a vítr. Oheň zasáhl podle Vlčka všechna tři lesní patra - byl pozemní, korunový a nakonec i podzemní, tedy kořenový. Rozrostl se na plochu 1100 hektarů, hasiči pak zasahovali na území o rozloze 3600 hektarů.

Hasiči v loňském roce vyjížděli k 20 790 požárům, což je oproti předchozímu roku zhruba třicetiprocentní nárůst. Výrazně stoupl počet ohňů, které vznikly v přírodním prostředí. Zatímco v roce 2021 jich bylo 3588, loni se jejich počet vyšplhal na 10 164, oznámil na tiskové konferenci Vlček.

U požárů loni zemřelo 128 lidí

Lesní požáry a požáry v přírodě tvořily téměř polovinu všech loňských ohňů. "Bylo to samozřejmě dáno zejména klimatickými podmínkami," uvedl Vlček. Zima byla suchá a venkovní požáry začaly už v březnu. Následovalo velmi teplé počasí v letních měsících, které bylo příčinou i nejrozsáhlejšího českého lesního požáru v Hřensku.

U požárů loni zemřelo 128 lidí, o 18 více než v roce 2021. V přímé souvislosti s požárem pak zahynulo 84 osob, předloni 90 lidí. Ohně způsobily zhruba stejné škody. Obrovská škoda vznikla při lednovém požáru hal v Mladé Boleslavi, jejíž prvotní odhad byl kolem jedné miliardy korun. Později se zvýšil na téměř tři miliardy korun například kvůli součástkám pro nová auta.

Zejména kvůli požáru v Národním parku České Švýcarsko v okolí Hřenska výrazně stoupl počet zraněných hasičů. Zatímco v roce 2021 jich bylo 474, loni 547. Při ohni v Českém Švýcarsku bylo podle něj ošetřeno 117 příslušníků sboru. "Spousta hasičů měla respirační problémy," doplnil. Požárníci tak podle něj neměli žádná těžká zranění. Za celý loňský rok zemřel jeden hasič, předloni dva.

Hasiči vyjeli v loňském roce k 151 552 mimořádným událostem, oproti předchozímu roku jejich počet vzrostl o téměř 10 tisíc. Kvůli rozvolnění opatření zamezujících šíření pandemie covidu-19 stoupl i počet dopravních nehod.

Video: Vlček: Viník požáru v Hřensku? Musí se to doložit svědecky a poskládat jako mozaika (17. 8. 2022)

„Hledání viníka není jednoduché, prohledává se požářiště a všechny důkazy do sebe musí zapadnout,“ říká šéf hasičů Vladimír Vlček. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy