Rok Agrofertu bez Babiše. Zlom, polevila smršť SMS s úkoly

Karel Hrubeš Karel Hrubeš
30. 12. 2014 19:14
Kancelář Andreje Babiše v průhonickém sídle koncernu Agrofert osiřela. Miliardář si mohl dovolit odejít do politiky - firma jede dál a míří i k lepším výsledkům. Díky chemičkám.
Andrej Babiš
Andrej Babiš | Foto: Libor Fojtík

Praha - Pro zaměstnance chemicko-potravinářského holdingu Agrofert to byl nezvyklý rok.

Na chodbách průhonického firemního sídla přestali denně potkávat přísného šéfa a častěji ho teď vidí v televizi nebo čtou jeho vyjádření v novinách.

Kancelář majitele Agrofertu a současně ministra financí Andreje Babiše je prázdná, Babiš se po svém přechodu do politiky ve své firmě příliš neukazuje.

"Jen občas si sem zajede na jídlo," popisují lidé z firmy. Na jméno se jim ale hovořit nechce, jakékoliv interní informace by se ven prostě vynášet neměly.

I bez Babiše se ale koncernu daří. Dokonce lépe než loni s generálem v čele. Přesná čísla sice budou k dispozici až v květnu 2015, podle dat zveřejněných serverem Forbes.cz však Agrofert dosáhl za první tři čtvrtletí letošního roku hrubý zisk před zdaněním 7,7 miliardy korun, tedy o 25 procent více než za stejné období loni. Navíc koncernu stouply tržby - o tři procenta na 180 miliard korun.

Dařilo se především chemičkám, které tvoří klíčovou část koncernu. Úspěch přinesly zejména lepší marže. Zjednodušeně řečeno: ceny zboží, které podniky Andreje Babiše nakupují jako vstupy pro svou produkci, se vyvíjejí velmi příznivě. A to umožňuje prodávat finální produkty s vyšším ziskem.

Firma odmítla průběžné výsledky komentovat. "Agrofert zásadně nezveřejňuje a ani nekomentuje otevřená data v průběhu roku," uvedl mluvčí Karel Hanzelka.

Klid na práci

Andrej Babiš si vše dobře spočítal dopředu. Věděl, že si přestup na politickou dráhu může dovolit. Rozjetý kolos mu řídí parta schopných manažerů, on sám si ponechal poslední slovo už jen při velkých strategických rozhodnutích.

Největší podniky Agrofertu:

  • Lovochemie - tuzemský největší výrobce hnojiv
  • Preol - největší český zpracovatel řepky a výrobce biopaliv 
  • Agrotec - největší prodejce nákladních aut a zemědělských a stavebních strojů
  • Deza a Precheza - chemičky
  • Synthesia - barviva, laky, kyseliny
  • Vodňanská drůbež a Kostelecké uzeniny - dodavatelé masa
  • Olma - mlékárny

Agrofert drží pevně v rukách výkonný ředitel Josef Mráz a šéfka finanční divize Petra Procházková, desetičlenné představenstvo pak řídí Zbyněk Průša.

Podle Průši sice Babiš odešel do politiky, svůj holding ale logicky nadále bedlivě sleduje. "I když už dnes denní chod Agrofertu neřídí a ve firmě se prakticky nevyskytuje, o dění se jako jeho majitel samozřejmě zajímá," říká Průša.

Zároveň přiznává, že Babiš na svoji firmu už zdaleka nemá tolik času jako dříve: "Intenzita naší komunikace je nyní výrazně nižší než v dobách, kdy firmu každodenně řídil z pozice předsedy představenstva a generálního ředitele."

Pověstných SMS zprávy s úkoly tak už nyní nechodí tolik jako ještě loni. Teď je dostávají především úředníci z ministerstva financí. Průšovi pošle Babiš SMSku nebo zavolá jen několikrát do měsíce.

Sám Babiš na otázky deníku Aktuálně.cz ohledně fungování Agrofertu neodpověděl. Podle Průši má však ministr pod palcem už jen zásadní nákupy své firmy.

"V současnosti jako jediný akcionář především schvaluje všechny významné akvizice našeho koncernu," dodal Průša.

Takových přitom v roce 2014 nebylo málo. Babiš přes investiční fond Hartenberg Holding, který spoluzaložil, skoupil osm klinik specializovaných na asistovanou reprodukci a plánuje přikoupit ještě další.

Agrofert také ještě letos pravděpodobně dotáhne svou největší investici - výstavbu výrobny čpavku za 8,3 miliardy korun ve slovenské chemičce Duslo Šala.

Stanjura: Kolosální střet zájmů

Velkým tématem ve spojení Andrej Babiš a Agrofert je především střet zájmů - tedy veřejné zakázky a dotace.

Kritici Babišovi dokola vyčítají, že jako politik a současně velkopodnikatel drží v ruce obrovské korupční riziko. A že úspěchy Agrofertu se dají přičíst i výhodným obchodům se státem. Tedy výhodným pro Babišův holding.

Zatím není úplně jasné, zda si koncern za téměř rok ministrování svého majitele v oblasti veřejných zakázek polepšil, nebo naopak pohoršil. Jisté ale je, že třeba koncem letošního roku vyhrály dvě Babišovy firmy krátce po sobě miliardové státní tendry - společnost Uniles získala u Lesů ČR osm smluv na čtyřleté hospodaření v lesích a firma Navos bude skladovat české strategické zásoby obilí.

Proto se Babiš spekulacím nevyhne. Třeba nedávné vítězství firmy Uniles považuje předseda opozičních poslanců ODS Zbyněk Stanjura za příklad "kolosálního" střetu zájmů. "V normálně fungující demokratické zemi by bylo něco takového nepředstavitelné," tvrdí.

Tu firmu jsem koupil náhodou

Babiš to ale vidí jinak. Těsně před Vánoci senátorům vysvětloval, že Uniles obchoduje s Lesy ČR dvacet let. "Náhodou jsem tu firmu koupil, ani jsem nevěděl, že tam mají nějakou soutěž," řekl.

Mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka pak pomáhá svému šéfovi bránit firmu i čísly: v posledním roce Babišova působení tvořil příjem Agrofertu ze zakázek se státem jen o něco více než setinu z celkových příjmů.

"V roce 2013 měly veřejné zakázky podíl na tržbách 1,7 procenta, tedy jen velmi malý zlomek celkových tržeb. Agrofert nikdy nebyl a není na veřejných zakázkách závislý," řekl firemní mluvčí Karel Hanzelka.

Podle údajů ministerstva pro místní rozvoj obchodovalo od roku 2007 se státem, kraji nebo obcemi celkem osmnáct ze 153 firem, které patří do Babišova impéria. Dohromady získaly zakázky za téměř 14 miliard korun.

Z veřejných prostředků si Agrofert ukousl nejvíce díky dotacím - jen za loňský rok necelou miliardu korun. "Státní dotace v roce 2013 činily 942 milionů korun. Agrofert je v oblasti zemědělství nárokovým příjemcem dotací stejně jako všichni ostatní zemědělci v Česku,” uvedl Hanzelka.

Podle údajů z pořadu Reportéři ČT získaly dohromady firmy patřící Babišovi z Bruselu a od státu asi čtyři miliardy korun.

Zakázka za drobné a policie na krku

Největší problémy přitom Babišovu impériu působí zakázka "za drobné". O podlimitní (tedy s cenou pod čtyři miliony korun) tendr na auta na zemní plyn pro Českou poštu, která měla dodat společnost Agrotec z Hustopečí u Brna, se totiž zajímá policie.

Zakázka byla podle detektivů zmanipulovaná a obvinili z korupce dva zaměstnance Agrotecu. Vyšetřování ještě nebylo ukončeno, firma vinu popírá.

 

Právě se děje

Další zprávy