Babišovy Kostelecké uzeniny skončí po pěti letech v zisku

Lucie Hrdličková, HN
4. 12. 2014 15:44
Společnost posílí maloobchodní aktivity a podpoří “českého vepře”. Rozjela například vlastní franšízovou síť se stánky s hotdogy Parky´s nebo spolupráci s řetězcem Tesco.
Kostelecké uzeniny
Kostelecké uzeniny | Foto: Irena Hošková

Praha - Kostelecké uzeniny, největší zpracovatel masa v Česku, skončí poprvé od roku 2009 v zisku. Podle ředitele společnosti šéfa Jana Hanuše vykáží za rok 2014 zisk ve výši asi 50 milionů korun.

Firmě ze skupiny Agrofert miliardáře a současného ministra financí Andreje Babiše pomohlo zúžení sortimentu, ale i ruské embargo na dovoz prasat z EU a záplava vepřového masa z okolní Evropy. Ta výrazně srazila výkupní ceny masa. 

"Původně jsme počítali asi s polovičním ziskem," říká Hanuš. "Hodně jsme omezili sortiment a zrušili asi 40 procent položek uzenin. Namísto 900 masných produktů dnes firma vyrábí asi 550. "Předtím jsme dělali spoustu malých, neekonomických položek," dodává.

Ziskové hospodaření očekávala firma již loni, nakonec však skončila v téměř osmdesátimilionové ztrátě. V takzvaných červených číslech byla i v letech 2010 až 2012. Rekordní ztráta z roku 2011 dosáhla 327 milionů korun.

Hot dogy a řeznické pulty

Společnost se sídlem na Vysočině chystá příští rok investice do nových výrobních a balicích technologií a posílí i své maloobchodní aktivity. Rozjela například vlastní franšízovou síť se stánky s hotdogy Parky´s a plánuje ji významně rozšířit.

Nově také spolupracuje s řetězcem Tesco, kam posílá za pult vlastní řezníky a prezentuje v obchodech své masné výrobky. “Aktuálně je takových míst dvanáct, máme ale problém sehnat dostatek personálu,” říká Hanuš.

Firma podobnými aktivitami reaguje na poptávku Čechů po českém mase. Hanuš v té souvislosti upozornil, že česká produkce vepřového je v ohrožení. Válcuje ji levnější zahraniční konkurence a nízké výkupní ceny masa.

Evropa plná masa

Poté, co letos v lednu Rusko vyhlásilo embargo na dovoz vepřového z EU (kvůli výskytu prasečího moru v Litvě), zaplavilo unijní trh nadbytečné maso. Jeho cena přitom klesla na nejnižší úroveň za uplynulé dva roky - kilo živé váhy prasete se prodává za 30 korun.

Do Česka se podle Hanuše často dostává zbytné nepříliš kvalitní maso z Německa či Belgie, ale i dalekých trhů, jako je Brazílie.

Ačkoliv Kostelecké uzeniny letos na nízkých cenách uspořily náklady, v těchto dnech oznámily, že budou vyhlašovat nejvyšší výkupní ceny na trhu. Všechno maso, které společnost zpracovává, pochází podle Hanuše z českých farem, z toho 75 až 80 procent z farem Agrofertu.

 

Právě se děje

Další zprávy