Po aféře s vízy končí velvyslanec Bašta. Důvod? Zdraví

Hana Pecinová
17. 1. 2010 15:07
Český velvyslanec na Ukrajině bude vyměněn, řekl ministr zahraničí

Praha - Velvyslanec České republiky na Ukrajině Jaroslav Bašta končí.

Důvodem odchodu z kyjevské funkce, do které nastoupil před třemi lety, jsou zdravotní komplikace.

Velvyslance Baštu v září loňského roku vyšetřovala česká protikorupční policie kvůli podezření, že dohlížel na nelegální postup vydávání českých víz na Ukrajině v období od června 2008 do ledna 2009.

Detektivům přišel tehdy divný systém, jakým se víza na Generálním konzulátu České republiky ve Lvově udělovaly.

Nelegální registrace za tři stovky

Žadatelé o české vízum se museli registrovat prostřednictvím call centra soukromé české firmy. Nový systém před dvěma lety konzulát zdůvodňoval náporem žadatelů, který úřad nezvládal.

Povinná registrace přes call centrum stála ale každého žadatele o vízum 310 korun. Veškeré peníze, které zaplatilo přibližně třicet tisíc žadatelů, pak putovaly do kapsy soukromé společnosti Jihomoravská provozní.

Vysoce postavený český diplomat si měl tímto nelegálním postupem přijít až na půl milionu dolarů, jak tehdy napsal ukrajinský list Segodonia.

Jméno dotyčného tehdy list sice neuvedl, majitel Jihomoravské provozní je ale podle informací, které získal, Baštův blízký přítel.

Generální konzulát České republiky ve Lvově
Generální konzulát České republiky ve Lvově | Foto: Repro Aktuálně.cz

Aféra stála místo konzula

Kvůli této aféře byl tehdy ze své funkce v únoru loňského roku odvolán generální konzul ve Lvově Ladislav Hradil. Zároveň s tím také skončil na ministerstvu zahraničí úplně.

Po odhalení nelegálního systému ministerstvo zahraničí tento způsob registrace, který na konzulátu ve Lvově fungoval více než půl roku, okamžitě zrušilo.

Jaroslav Bašta zahájil svou velvyslaneckou kariéru už v roce 2000, kdy se stal na pět let velvyslancem Česka v Rusku.

Před svým nástupem do Kyjeva působil rok jako náměstek tehdejšího ministra zahraničních věcí Cyrila Svobody.

Do vysoké politiky se Bašta dostal v roce 1996, kdy byl zvolen na čtyři roky poslancem Parlamentu ČR.

 

Právě se děje

před 29 minutami

Halové mistrovství světa v atletice se kvůli koronaviru odkládá na příští rok

Halové mistrovství světa v atletice se letos neuskuteční. Mezinárodní federace se kvůli epidemii nového typu koronaviru v Číně dohodla s pořadateli v Nan-ťingu na odložení šampionátu na rok 2021. Světová atletika to oznámila na svém webu. V Nan-ťingu se mělo o světové medaile bojovat od 13. do 15. března.

Federace dala přednost radikálnímu řešení a šampionát rovnou zrušila, místo aby jej přeložila do jiného dějiště. Vysvětlila to nejistou situací a obavami z šíření viru mimo Čínu, což by později mohlo vést k dalšímu odkladu termínu. Světová atletika učinila rozhodnutí na doporučení lékařské komise, jež situaci konzultovala se světovou zdravotnickou organizací WHO.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Slovenští autodopravci oznámili ukončení blokád hranic

Unie autodopravců Slovenska ve středu večer oznámila, že ukončila protestní shromáždění na hraničních přechodech. Uvedla, že tak učinila po zákroku policie. Dopravci od úterý znovu blokovali mimo jiné některé hraniční přechody s Českem. Jejich protesty na hranicích zkomplikovaly například výrobu ve slovenské továrně francouzské automobilky PSA, které vázly dodávky ze zahraničí.

Slovenská vláda nepřistoupila v plné míře na požadavky unie ohledně výrazného snížení silniční daně a také zvýšení slev z mýtného. V obou těchto oblastech ale učinila ústupky, na nichž se dnes zástupci ministerstev dopravy a financí dohodli s větší organizací autodopravců Česmad Slovakia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy