Kandidát na velvyslance USA v ČR prý neprošel prověrkou

Roman Gazdík
8. 1. 2010 17:55
Mediální mogul Marc Nathanson je jedním z nejbohatších lidí světa
Foto: Aktuálně.cz

Washington/Praha - Dvacátého ledna oslaví Česká republika rok bez amerického velvyslance. Právě před rokem z Prahy odjel republikán Richard Graber. A zdá se, že jeho nástupce se sem hned tak nepodívá. Alespoň podle sloupkaře deníku Washington Post.

Už od léta se v amerických i českých médiích spekulovalo o Marcu Nathansonovi, mediálním magnátovi, který roku 2008 zaujímal se jměním 1,1 miliardy dolarů 1014. místo na seznamu nejbohatších lidí světa časopisu Forbes.

Skalní demokrat a přispěvatel na jejich politické kampaně Nathanson působí dlouhodobě i v politice a veřejné správě.

Je viceprezidentem Národního demokratického institutu pro mezinárodní otázky a v letech 1998 až 2002 řídil z pověření Billa Clintona Radu guvernérů pro rozhlasové a televizní vysílání, pod kterou spadají stanice podporující demokracii ve světě jako Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda nebo Hlas Ameriky.

Co však stačilo na tyto posty, zřejmě nestačí na místo velvyslance.

Prověrky a osobní důvody

Podle Ala Kamena z listu Washington Post už totiž Nathanson v soukromí přiznává, že se velvyslancem v České republice nestane, a to z „osobních důvodů".

Tom Daschle
Tom Daschle | Foto: Administrativa USA

Kamen však dodává, že se ve Washingtonu mluví o tom, že Nathanson neprošel prověrkami Obamovy administrativy. Ty zkoumají, zda v minulosti kandidáta není něco, kvůli čemu by byl vydíratelný a co by mohlo na administrativu vrhnout špatné světlo.

Vzhledem k obsáhlé podnikatelské činnosti Nathansona musely být prověrky velmi obsáhlé. Mluvčí americké ambasády v ČR Charles Vance však prý žádné nové informace týkající se této věci nemá.

Tvrdé prověrky

"Nebudeme předstírat, že mluvíme za pana Nathansona, a spekulovat o důvodech stažení jeho jména. Vyčkáme, až přijde jakékoliv oznámení z Washingtonu, ať už bude jakékoliv," zaslal Vance emailem.

Podobně mluví i ministerstvo zahraničí České republiky. Kamena se Aktuálně.cz nepodařilo v pátek v redakci Washington Post zastihnout.

Foto: Reuters

Obamova administrativa při prověřování kandidátů přitvrdila po sérii skandálů loni v lednu. Vyšlo tehdy najevo, že kandidáti  na ministry Tom Daschle a Bill Richardson měli v minulosti problémy s neplacením daní, resp. neprůhlednými veřejnými zakázkami.

Kvůli daňovým nesrovnalostem musela tehdy svou kandidaturu stáhnout i Nancy Killeferová, která měla mít v nové vládě na starosti kontrolu rozpočtového utrácení

Škoda pro kulturu

Smutnit však může nejen demokratická administrativa, která po mnoha měsících prověrek přišla o svého muže, ale také ti, kdo se těšili, že do Prahy zavítá osoba Nathansonova formátu.

„Přišlo nám přínosné, že se sem dostane takhle zajímavý člověk - mecenáš různých muzeí, filharmonií a hudebních festivalů. Zdálo se, že jde o velmi kulturního muže," říká Hana Ripková, výkonná ředitelka Fullbrightovy komise podporující vzdělávací, vědeckou a uměleckou spolupráci mezi Českou republikou a USA.

Kromě svých obchodních a politických aktivit je Nathanson totiž také členem správních rad Aspenova institutu, Losangeleské filharmonie a Kulturního centra Skirballových, které má v Los Angeles muzeum zabývající se židovskou kulturou.

V primárkách Nathanson podporoval Hillary, ve volbách Obamu. Ve vládě jsou nakonec oba.
V primárkách Nathanson podporoval Hillary, ve volbách Obamu. Ve vládě jsou nakonec oba. | Foto: Reuters

Odměna za podporu

Nathanson se měl do Prahy dostat "za odměnu".

„Pozice velvyslance v České republice bývá obsazována takzvanými politickými kandidáty, tedy nikoli kariérními diplomaty," tvrdí vedoucí Katedry mezinárodních vztahů a evropských studií Masarykovy univerzity Petr Suchý. „Velice často to tak bývá vnímáno jako odměna za podporu v politické kampani."

Nathanson během posledních demokratických primárek nejprve finančně podporoval Hillary Clintonovou, po nominaci Baracka Obamy přispěl i jemu.

Podle stránek Asociace amerických diplomatů AFSA nyní chybí velvyslanec z evropských zemí vedle Česka pouze v Ázerbájdžánu, Bělorusku, Slovinsku a na Slovensku. Mimo Evropu to je na Barbadosu, v Bolívii, Guayaně, na Islandu, Jamajce, v Súdánu, Sýrii, Turkmenistánu a Zambii.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Bavorský premiér Söder uhájil předsednictví v CSU

Kongres německé vládní strany, bavorské Křesťanskosociální unie (CSU) v pátek zvolil do čela uskupení opět Markuse Södera. Dvaapadesátiletý politik, který je od loňska také bavorským premiérem, dostal 91,3 procenta hlasů delegátů, tedy ještě více než při lednovém prvním zvolení do čela strany.

Söder byl zvolen předsedou CSU poprvé 19. ledna, kdy dostal 87,4 procenta hlasů. Tehdy nahradil o 17 let staršího Horsta Seehofera, který ho po deseti letech v čele strany sám navrhl jako svého nástupce. Už loni v březnu Söder vystřídal Seehofera také ve funkci bavorského ministerského předsedy. Sedmdesátiletý Seehofer je teď německým ministrem vnitra a v roce 2021 hodlá odejít do politického důchodu.

Aktualizováno před 25 minutami

Dopravní nehoda u Ostrovačic na Brněnsku na několik hodin uzavřela dálnici D1 ve směru na Brno

Dopravní nehoda dvou kamionů u Ostrovačic na Brněnsku dnes zhruba na čtyři hodiny uzavřela dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Kolize se obešla bez zranění, vyplývá z informací jihomoravské policie a hasičů. Před 10:00 se podařilo obnovit provoz jedním pruhem, oznámilo Ředitelství silnic a dálnic. Do té doby byla D1 neprůjezdná mezi sjezdem 178 u Ostrovačic a exitem 182 u Kývalky. Až zhruba do 18:00 ale v místě pokračovaly odklízecí práce.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 52 minutami

Dálnici D10 uzavřela u Mladé Boleslavi nehoda kamionu

Dálnici D10 ve směru na Prahu uzavřela u Mladé Boleslavi nehoda kamionu, který se převrátil na bok. Část návěsu zasahuje také do jízdního pásu v druhém směru, kde je provoz sveden do jednoho jízdního pruhu. Při nehodě se nákladnímu autu prorazila nádrž a unikala nafta, řekla mluvčí středočeských hasičů Tereza Fliegerová. Podle policejní mluvčí Michaely Novákové se kolize obešla bez zranění.

Policisté na místo vyjeli ve 13:30, kamion měl podle polského řidiče technickou závadu. Po nehodě zůstal ležet na středových svodidlech. Podle Novákové byl v podvečer provoz na Prahu jedním pruhem obnoven zhruba na čtvrt hodiny, aby mohla odjet část čekajících aut. "Ale už je to zase zavřené," uvedla mluvčí kolem 18:00.

Další zprávy