Praha - Jednu z hlavních tříd v Kladně už v noci neosvětlují tradiční zářivky, ale 138 nových úsporných svítidel.
Radnici sice tato výměna vyšla na půl milionu, ale asi za tři roky se jí investice vrátí. Za 15 let dokonce ušetří za elektřinu minimálně tři miliony a sníží se i emise skleníkových plynů.
Kladno je jedním z několika českých měst, které se rozhodla postupně měnit tradiční osvětlení za úsporná. Podobný plán má i Brusel, který chce tradiční žárovky od září postupně vytlačit z evropských domácností a domů.
Také návrh státní Politiky ochranu klimatu, který právě dokončilo ministerstvo životního prostředí, počítá s tím, že české ulice a budovy budou napříště osvětlovány úspornými zářivkami namísto dosud hojně využívaných obyčejných baněk nebo jiných méně šetrných zdrojů.
Díky tomu by se v následujících letech uspořily miliardy korun. Podle dokumentu je totiž reálné, aby se do roku 2020 díky ekologickým zářivkám ušetřilo asi 1,4 milionu tun skleníkového oxidu uhličitého. Každá "mínusová" tuna představuje úsporu bezmála 150 eur.
Pro srovnání: 1,4 milionu tun oxidu uhličitého se podle posledních údajů v Integrovaném registru znečišťovatelů přibližně vyrovná roční produkci uhelné elektrárny Třebovice v Ostravě.
Žárovky jako symbol úspor
Podle návrhu státní klimatické politiky představuje výměna tradičního osvětlení za ekologické jednu z nejjednodušších cest, jak v následujících letech omezit emise skleníkových plynů.
Česko přitom v produkci oxidu uhličitého patří v přepočtu na jednoho obyvatele mezi evropské rekordmany.
"Osvětlení se na celkové spotřebě elektřiny podílí z pěti až patnácti procent a relativně jednoduchá a rychlá možnost výměny zdrojů a svítidel představuje vysokou pravděpodobnost dosažení úspor," uvádí se v dokumentu, který má Aktuálně.cz k dispozici.
Návrh strategie ochrany klimatu sice vypracovalo ministerstvo životního prostředí ještě za vedení Martina Bursíka, jeho nástupci Ladislavu Mikovi se zpráva, která ukazuje, jak je možné s energiemi šetřit, také zamlouvá. Podle Mika jsou žárovky zároveň symbolem takových energetických úspor.
V září začne postupný konec
Brusel plánuje, že z obchodů od září nejprve zmizí matné žárovky a čiré žárovky nad 100 wattů. Pak budou následovat i slabší zdroje. Úplný konec žárovek nastane v září 2012.
Kromě výrazného snížení skleníkových plynů si od tohoto opatření Evropská komise slibuje, že se v celé Unii ušetří pět až deset miliard eur za elektřinu.
Průměrná rodina by tak měla uspořit stovky až tisíce korun ročně, podle toho, v jak velkém bytě či domě bydlí a jak často a dlouho svítí. Kolik ušetříte, si můžete vypočítat - ZDE
Nové nebezpečí: Nekvalitní zářivky a rtuť
Ministerstvo životního prostředí v návrhu státní klimatické politiku upozorňuje na možná rizika se zavedením úsporných zářivek.
Jedním z nich je to, že nekvalitní úsporné žárovky se nakonec mohou ukázat jako méně ekologické. Pokud se totiž používají v místnostech, kde se často rozsvěcí a zhasíná, mohou mít poměrně krátkou životnost. Jinak ale úsporné zdroje vydrží tisíce hodin.
Dalším nebezpečím je rtuť, kterou zářivky obsahují. Pokud by nebyly recyklovány, mohla by se tato jedovatá látka dostávat do životního prostředí.