Pitr a Provod se vyhnou trestu za daňové delikty

Domácí ČTK Domácí, ČTK
6. 5. 2013 11:01
Soud potvrdil rozhodnutí, podle kterého bylo jejich stíhání díky amnestii zastaveno
Tomáš Pitr u soudu.
Tomáš Pitr u soudu. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Podnikatelé Tomáš Pitr a Miroslav Provod se definitivně vyhnou trestu za údajné daňové delikty z roku 1994.

Odvolací pražský vrchní soud potvrdil lednové rozhodnutí, podle kterého bylo jejich stíhání na základě amnestie zastaveno.

Oba muži však již dříve uvedli, že budou na projednání kauzy trvat. Souhlasí prý s nepravomocným verdiktem, kterým je soud loni v obnoveném hlavním líčení zprostil obžaloby. Tvrdí, že jsou nevinní.

"V případu bylo rozhodnuto v neveřejném jednání 29. dubna," řekl bez dalších podrobností mluvčí vrchního soudu Jan Fořt. Výsledek nesdělil, zatím podle něj nebylo rozhodnutí rozesláno zúčastněným stranám.

Pitra s Provodem nepravomocně osvobodil loni v červnu pražský městský soud. Odvolací senát však toto rozhodnutí zrušil a případ vrátil k novému projednání.

Podnikatel s amnestií souhlasí

Jedna z částí Klausovy amnestie konstatuje, že budou zastavena všechna trestní stíhání, jež trvají déle než osm let a u nichž trestní sazba nepřekračuje deset let vězení. Lidé však mohou i nadále trvat na projednání věci. Soudci jim v takovém případě musí vyhovět, rozhodují pak ale jenom o jejich vině a neukládají jim žádný trest. Mohou však uložit povinnost nahradit způsobenou škodu.

Pitr s amnestií souhlasí, od spáchání údajného trestného činu uplynulo již podle jeho dřívějšího vyjádření téměř 19 let. "Taková doba nemůže být v souladu s právem na spravedlivý proces a já jsem přitom ani v jednom případě nezpůsobil v tomto řízení žádnou prodlevu," prohlásil v lednu podnikatel. On i Provod však trvají na očištění jejich jména.

V nyní zastaveném případu Pitr a Provod podle žalobců připravili za pomoci fiktivních faktur na reklamní a zprostředkovatelskou činnost stát na daních o zhruba 23,5 milionu. Muži byli původně v roce 2006 odsouzeni k pětiletým trestům za podvody.

Soudy ale loni rozsudky zrušily a kauzu začaly znovu projednávat. Prvoinstanční senát pak uvedl, že skutky obou podnikatelů nejsou z pohledu dnešní právní úpravy trestnými činy. Soudu se totiž podařilo prokázat pouze to, že muži uzavřeli fiktivní smlouvy, aby mohli zadat odpočet DPH.

Nelze však prý již dohledat, zda finanční úřad na základě jejich faktur daně odpočetl a zda vůbec odpočet uplatnili. Podle soudce se tak Pitr s Provodem dopustili přípravy k trestnému činu zkrácení daně. Nový trestní zákoník, platící od roku 2010, ji ale nepovažuje za trestnou.

Podnikatel Pitr byl však již pravomocně odsouzen k tříletému trestu vězení za vyvedení akcií potravinářských společností Setuza a Milo Surovárny ze společnosti Agrocredit a jeden daňový únik. Dva roky už ale podnikatel strávil ve vazbě a soudy ho loni na podzim podmíněně propustily na svobodu. Stanovily mu tříletou zkušební dobu. Těchto skutků se novoroční amnestie prezidenta Klause netýká.

Podnikatel se skrýval v zahraničí od roku 2007, ale o tři roky později byl zadržen ve švýcarském Mořici. Když mu místní úřady zamítly žádost o azyl, byl loni na jaře v doprovodu policistů převezen do Čech. Pokud by zůstal v zahraničí, amnestie by se na něj nevztahovala.

 

Právě se děje

před 50 minutami

Stoupenci Navalného, jehož zdravotní stav se horší, svolali na středu masové demonstrace

Stoupenci vězněného ruského opozičního politika Alexeje Navalného svolali na 21. dubna demonstrace, které by podle nich mohly být největšími protesty v moderní historii Ruska. Chtějí tak přitáhnout pozornost ke zhoršujícímu se zdravotnímu stavu opozičního vůdce, uvedla v neděli agentura Reuters. Obavy o zdraví Navalného vyjádřila dnes Francie. Dcera Navalného vyzvala ruské úřady, aby k němu do věznice vpustily lékaře, kterého si on sám vybere.

Zdroj: ČTK
Další zprávy