Noví vítězové amnestie: Pitr a Srba. Jejich kauzy končí

Radek Nohl Radek Nohl
16. 1. 2013 14:26
Soud zastavil stíhání Pitra, Provoda i Srby. Státu způsobili škody za desítky milionů korun
Tomáš Pitr a Karel Srba.
Tomáš Pitr a Karel Srba. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Městský soud v Praze zastavil stíhání ve dvou případech, na které se vztahuje novoroční amnestie prezidenta Václava Klause.

Podle informací Aktuálně.cz kromě obvinění podnikatelů Tomáše Pitra a Miroslava Provoda končí i vyšetřování případu nevýhodného pronájmu Českého domu v Moskvě. Potvrdil to místopředseda Městského soudu v Praze Libor Vávra.

V první kauze Pitr a Provod připravili podle žalobců za pomoci fiktivních faktur na reklamní a zprostředkovatelskou činnost stát na daních o zhruba 23,5 milionu.

Ve druhém případě vinila obžaloba bývalého generálního sekretáře ministerstva zahraničí Karla Srbu, že spolu s dalšími dvěma muži pronajali lukrativní komplex Českého domu v Moskvě tak, že způsobili státu škodu přes 26 milionů korun.

"V tomto případě podal státní zástupce proti rozhodnutí soudu stížnost," prohlásil Vávra. Proč byla stížnost podána, nechtěla pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová komentovat.

Podle Vávrových slov se obou případů týká ta část Klausovy amnestie, která konstatuje, že budou zastavena všechna trestní stíhání, jež trvají déle než osm let a u nichž trestní sazba nepřekračuje deset let vězení. 

Server iDnes.cz uvedl, že soud kvůli amnestii zahladil i tříměsíční podmínku, kterou loni dostal hokejista Radek Duda.  

Pitr se skrýval ve Švýcarsku

Podnikatel Pitr byl však již pravomocně odsouzen k tříletému trestu vězení za vyvedení akcií potravinářských společností Setuza a Milo Surovárny ze společnosti Agrocredit a jeden daňový únik.

Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Dva roky už ale podnikatel strávil ve vazbě a soudy ho loni na podzim podmíněně propustily na svobodu. Stanovily mu tříletou zkušební dobu. Těchto skutků se novoroční amnestie prezidenta Klause netýká.

"V žádném dalším případě již pan Pitr stíhán není," řekl Aktuálně.cz advokát Daniel Tetzeli.

Podnikatel se skrýval v zahraničí od roku 2007, ale o tři roky později byl zadržen ve švýcarském Mořici.

Když mu místní úřady zamítly žádost o azyl, byl loni na jaře v doprovodu policistů převezen do Čech. Pokud by zůstal v zahraničí, amnestie by se na něj nevztahovala.

Co říkáte na amnestii Václava Klause? Staňte se fanouškem mé stránky na Facebooku a své názory pište zde.

 

Právě se děje

Další zprávy