Piráti vybírali nástupce Ivana Bartoše na celostátním fóru od sobotního rána, kdy nejdříve děkovali za dlouholeté vedení Bartošovi. Oceněním toho, kam stranu dovedl jeho předchůdce, začal nový předseda Hřib i tiskovou konferenci hned po zvolení. Jeho hlavním slibem je připravit stranu na volby v roce 2025. "Chci, aby nepropadly hlasy liberálních voličů a stranu připravit hlavně na kampaň. Přeji si kampaň, která bude podobná úspěšné kampani z roku 2017," prohlásil Hřib.
Bartoš působil po celou dobu stranického sjezdu dojatě, poděkoval za to, že měl možnost stranu téměř patnáct let vést. Věří, že s novým vedením Piráti chytnou pomyslný vítr do plachet a vyrazí měnit zemi k lepšímu."Za nás to nikdo neudělá, musíme to být my, ta změna," řekl.
Od strany dostal Bartoš za svou dosavadní činnost Řád čestného kapitána, nejvyšší stranické vyznamenání, za to, že se stal symbolem Pirátů a dokázal stranu dovést do českého i Evropského parlamentu. Po zvolení Hřiba pak obrazně předal svému nástupci pirátské kormidlo. Bartoš také ocenil, že strana za roky v politice vyrostla, dospěla a nevzdala se svých zásad. "I přes těžkosti jsme neuhnuli z našeho kurzu," tvrdil.
Bartoš oznámil rezignaci na stranickou funkci v září spolu s místopředsedy kvůli neúspěchu v krajských a senátních volbách. Na začátku října přitom Piráti po odvolání Bartoše z funkcí vicepremiéra a ministra pro místní rozvoj odešli do opozice, takže jejich postavení se radikálně změnilo.
Kandidátů na místo v čele strany bylo původně šest, největší podporu v nominacích získali bývalý senátor Lukáš Wagenknecht a náměstek pražského primátora Zdeněk Hřib. Dále se o místo ucházel bývalý náměstek libereckého hejtmana Zbyněk Miklík, senátorka Adéla Šípová, bývalý ostravský radní David Witosz a bývalý místostarosta Prahy 3 Štěpán Štrébl. Šípová s Witoszem ale v sobotu přímo na sjezdu při debatě kandidátů ze souboje odstoupili ve prospěch Wagenknechta.
Hřib chce razantní změny
Se Hřibem v čele se dá očekávat poměrně razantní reforma strany. Chce například posílit vliv lídra strany do voleb na čelo kandidátky. Dodal, že Piráti musí projít proměnou ještě letos, jinak neuspějí příští rok ve sněmovních volbách.
“Bez tebe by nebyli Piráti.” Strana se loučí s Ivanem Bartošem. Dosluhující předseda sklidil dlouhý potlesk a dostal ocenění za své zásluhy. @Aktualnecz pic.twitter.com/LKMCPFDtJZ
— Barbora Doubravová (@BaraDoubravova) November 9, 2024
Nyní se podle Hřiba u Pirátů při volbě čela kandidátek v primárkách utváří zákulisní netransparentní aliance. "Dochází k válcování většinou jednoho hlasu. Není proto možné docházet ke konsensu," řekl. Reforma má posílit roli lídra do voleb. Chce mu přidat pravomoc dvakrát zkusit navrhnout čelo kandidátky ke schválení členské základně. S návrhem uspěje, získá-li pro něj alespoň 60procentní podporu.
Protikandidát Lukáš Wagenknecht se ale proti Hřibovi ohrazoval s tím, aby nenálepkoval. "Ty jsi v Praze na magistrátu někoho válcoval jedním hlasem? Tak to nedělej. Tak řekni konkrétně, kdo někdy zneužil hlasování", vyzval ho. Hřib odvětil, ať si to najde v zápisu republikového výboru. "Bylo by fajn, kdybys nelhal. Nemluvil jsem o zneužití, ale podle mě současný systém není správný," vysvětlil Hřib. Někteří členové Pirátů už vystoupili proti Hřibově pirátské reformě s tím, že když bude přijata, odejdou ze strany.
O místopředsedech strany by Piráti měli rozhodnout odpoledne. Kandidátů na místopředsedy je 11, doplnit by je mohlo pět kandidátů na předsedu až na Hřiba, který místopředsedou být nechce. Podle organizátorů se na zasedání zaregistrovalo 300 delegátů.