Piráti, TOP 09 a STAN chtějí ve sněmovně jednat o údajném tlaku Hradu na soudce

ČTK ČTK
Aktualizováno 17. 1. 2019 19:24
Piráti, TOP 09 a STAN budou chtít ve sněmovně projednat přístup prezidenta Miloše Zemana a jeho kancléře Vratislava Mynáře k justici. Představitelé stran tak reagovali na aktuální informace médií o vystupování Hradu v některých kauzách. KSČM a SPD důvod k jednání sněmovny o záležitosti nevidí.
Foto: Jakub Plíhal

Týdeník Respekt minulý týden napsal, že Mynář opakovaně kontaktoval soudce ve věcech, které se dotýkají Hradu a prezidenta. Bývalý předseda a nynější soudce Nejvyššího správního soudu (NSS) Josef Baxa v rozhovoru pro Deník N uvedl, že mu Hrad opakovaně dával najevo, jak má v některých kauzách správní soud rozhodnout.

"Prezidentská kancelář by neměla tímto způsobem zasahovat do soudní moci, ta by měla zůstat nezávislá," řekl novinářům místopředseda pirátů Mikuláš Peksa. "Předpokládám, že se budeme koordinovat s dalšími stranami, které to chtějí řešit. Pokusíme se to zařadit na jednání sněmovny," doplnil.

O projednání záležitosti už v příštím týdnu stojí TOP 09. "Měli bychom se tím zabývat prioritně," řekla místopředsedkyně strany Markéta Pekarová Adamová. TOP 09 chce v usnesení sněmovny navrhovat výzvu prezidentovi, aby Mynář skončil ve funkci kancléře, a také jednoznačně říct, že není přípustné, aby byla nezávislá justice ovlivňována.

STAN podporuje projednání věci ve sněmovně, aby soudci věděli, že mají u poslanců zastání, řekl předseda poslaneckého klubu Starostů Jan Farský. "Pevně věřím, že oddělenost státních mocí, zákonodárné, výkonné a soudní, bude v ČR zachována. A že soudní moc, na kterou jsou vykonávány v tomto případě z mého pohledu nepříslušné a neodpustitelné tlaky, to ustojí," řekl.

Na tom, že musí být zachováno oddělení zákonodárné, výkonné a soudní moci, se shodují i představitelé KSČM a SPD. Podle nich ale není situace taková, aby sněmovna musela o věci jednat. "Nemyslím si, že by se k tomu měla vytvářet nějaká iniciativa," řekl šéf poslanců KSČM Pavel Kováčik, podle něhož nebyly překročeny hranice mezi jednotlivými mocemi.

Předseda senátorského klubu ODS Miloš Vystrčil řekl, že pokud jsou zprávy médií o snahách Hradu ovlivňovat soudce pravdivé, považuje takové chování za nepřijatelné. Nebyl si ale jist, zda by parlament měl ve věci přijímat nějaká usnesení. "Nejsem si úplně jistý, že nějaké veřejné produkce, které probírají kroky pana prezidenta či jeho podřízených, něčemu pomáhají. Protože on je velmi dobře využívá pro svoji popularizaci," řekl.

Pirát Jakub Michálek kvůli informacím požádal o svolání mimořádné schůze Ústavně právního výboru. Pozvat Piráti chtějí Baxu, Mynáře nebo přímo Zemana a také ústavního soudce Vojtěcha Šimíčka, kterého Mynář rovněž kontaktoval. Neveřejné jednání sněmovního podvýboru pro justici a soudní samosprávu by se mohlo konat příští týden, uvedli Piráti.

Pokud se prokáže, že Hrad obchodoval s funkcemi a zasahoval do nezávislosti soudců, mohlo by to podle Michálka vést až k impeachmentu. Při něm Ústavní soud na žádost Senátu podanou se souhlasem Sněmovny rozhoduje o tom, jestli prezident porušil ústavní pořádek.

Ministr spravedlnosti: Tlakům na soudce zabránit nelze

Vicepremiér Jan Hamáček označil informace médií za znepokojivé. Baxa ale podle něj měl informovat ministra spravedlnosti Kněžínka. "Pokud je to pro někoho otázka, je to otázka pro ministra spravedlnosti a asi by se tím měl zabývat," řekl vicepremiér.

Kněžínek v reakci uvedl, že tlakům na soudce zabránit nelze. Podle něj musí sami dokázat všechny tlaky striktně odmítnout a odolat jim. "Od toho jsou soudci nezávislí, neodvolatelní, proti své vůli nepřeložitelní a mají vcelku vysoký stálý plat," podotkl.

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman označil Baxu za důvěryhodnou osobnost, sám by prý ale na jeho místě jednal mnohem rychleji. 

Baxovu otevřenost a informování veřejnosti o skrytých tlacích v justici dnes ocenila ombudsmanka Anna Šabatová. "Je vždy nutné postavit se snahám výkonné moci zasahovat do nezávislosti soudů," napsala v tiskové zprávě. "Je klíčovou rolí předsedů soudů, aby těmto tlakům odolali a chránili jednotlivé soudce před zasahováním do jejich nezávislosti. Nezávislé soudy jsou jedním ze základních pilířů demokratického právního státu," dodala veřejná ochránkyně práv.

Vyjádření Vratislava Mynáře k údajnému ovlivňování soudců:

Vyjádření vedoucího Kanceláře prezidenta republiky ke spekulacím médií | Video: OVTV
 

Právě se děje

před 33 minutami

Senát chce zvýšit kompenzační bonus na 667 korun denně

Příspěvek podnikatelům, kteří byli omezeni opatřeními kvůli epidemii koronaviru, by se měl podle Senátu zvýšit z 500 na 667 korun denně. Důvodem je snaha nahradit živnostníkům odvody na sociální a zdravotní pojištění. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) se zvýšením nesouhlasila. Podle ní by Sněmovna, která návrh dostane k projednání, měla dnešní senátní úpravu odmítnout.

Senát přes nesouhlas ministryně rozhodl také o tom, že nárok na takzvaný kompenzační bonus by měli mít i podnikatelé bez provozoven, jejichž činnost byla opatřeními omezena z alespoň 80 procent. Patří mezi ně podle lidovců někteří kadeřníci, kosmetičky, maséři nebo fotografové.

Horní komora rovněž schválila návrh, podle něhož by vláda měla doplatit obcím a krajům výpadek příjmů, o který byly připraveny v důsledku výplaty kompenzačních bonusů. Schillerová to odmítla, návrh je podle ní "nesplnitelný", neboť ve státním rozpočtu na to nejsou peníze.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Prezident Zeman označil holokaust za největší zločin lidských dějin

Prezident Miloš Zeman označil holokaust za největší zločin lidských dějin. Myslí, že jeho hlavním faktorem je závist vůči úspěšnějšímu národu nebo rase. Po zdrojích a faktorech holokaustu je podle něj nutné pátrat. Prezident to řekl v projevu na dnešním on-line česko-izraelském setkání, které se konalo u příležitosti dne památky obětí holokaustu a předcházení zločinům proti lidskosti a které na Facebooku přenášelo ministerstvo zahraničí. Hlava státu zároveň uvedla, že Evropská unie je striktně pro Palestinu, která je proteroristická. Írán podle Zemana hovoří o vyhlazení Izraele z mapy, což považuje za jinou podobu holokaustu. Český překlad prezidentova projevu v angličtině na webu zveřejnil Hrad.

Zdroj: ČTK
Další zprávy