Mynář o schůzce se soudcem: Jen blbec zamění seznamování s postoji s ovlivňováním

Hradní kancléř Vratislav Mynář odmítl, že by se pokoušel ovlivňovat rozhodování soudců. "Nedávno jeden neobjektivní aktivista napsal, že se snažím při své práci ovlivňovat soudce. Velmi důrazně se ohrazuji proti této lži, která uráží nejen mě, ale všechny soudce v České republice," řekl Mynář ve videu zveřejněném na youtubovém kanálu OVTV, který spravuje hradní mluvčí Jiří Ovčáček.
Vyjádření vedoucího Kanceláře prezidenta republiky ke spekulacím médií | Video: OVTV

Mynář ve videu vysvětluje, že při výkonu své funkce mluví se soudci, politiky, ministry, řediteli státních i privátních firem nebo institucí. "S vědomím pana prezidenta dotyčné seznamuji s jeho stanovisky, postoji, postupy v dané věci," zdůraznil Mynář s tím, že odmítá prezentování těchto schůzek ve smyslu, že se někoho snaží ovlivňovat.

Podle zjištění týdeníku Respekt Mynář kontaktoval soudce Ústavního soudu Vojtěcha Šimíčka a probíral s ním služební zákon, s nímž nesouhlasil prezident Miloš Zeman.

"Po přečtení návrhu služebního zákona se rozhodl (Zeman) jej vetovat, neboť je to paskvil, který neumožňuje efektivně řídit ministerstva a státní instituce, a následně podá oprávněnou ústavní žalobu, tak je naprosto legitimní, že s jeho postoji a stanovisky seznamuji všechny, kteří s tím mají co do činění," řekl Mynář s tím, že "jenom blbec rodu novinářského může úmyslně zaměňovat seznamování s postoji s ovlivňováním".

Podle informací Respektu z justičních kruhů kancléř po soudci chtěl, aby na plénu soudu prosazoval úplné zrušení zákona, nebo alespoň některých jeho pasáží. "Kancléř Vratislav Mynář na první schůzce naznačil, jaké rozhodnutí by se panu prezidentovi ve věci služebního zákona líbilo," potvrdil Respektu Šimíček. Ústavní soud však Zemanovu přání nevyhověl.

Mynář zároveň zdůraznil, že s tím, že seznamuje významné osobnosti s postoji prezidenta, neskončí. "Tuto činnost jsem dělal, dělám a budu dělat, ať se to pisálkovi líbí, či nikoliv," dodal.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 20 minutami

V Čestlicích u Prahy hořela v noci na sobotu restaurace Mc Donald’s, škoda je asi 10 milionů korun

V Čestlicích u Prahy hořela dnes v noci restaurace Mc Donald’s, podle předběžného odhadu je škoda deset milionů korun.  Příčinou vzniku požáru je podle vyšetřovatele technická závada, řekl mluvčí středočeských hasičů Jaroslav Gabriel.

Hasiči na místo vyjížděli kolem půlnoci. "Původně to bylo hlášené jako požár elektroinstalace v okolí pojistkové skříně," uvedl Gabriel. Oheň se rozšířil až na střešní konstrukci.

Na místě zasahovalo několik jednotek hasičů z Prahy i Středočeského kraje včetně výškové techniky.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

SpaceX vypustila na oběžnou dráhu dalších 60 satelitů pro síť Starlink

Z floridského mysu Canaveral v neděli odletěla další série 60 satelitů společnosti SpaceX pro síť Starlink, jež má v budoucnu umožnit přístup k internetu odkudkoli na Zemi. První stupeň rakety Falcon 9 se po vynesení družic na oběžnou dráhu vrátil na Zemi, když přistál v Atlantickém oceánu na plující plošině SpaceX. Úspěšně tak završil svůj rekordní desátý let.

S posledními 60 aparáty celkový počet dosud vypuštěných družic Starlink překročil 1600. Tento údaj ale zahrnuje i prototypy, s nimiž se pro provoz sítě nepočítalo, nebo přístroje, jež selhaly. Funkčních satelitů by podle údajů webu Spaceflight Now mělo být už přes 1500.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Archeologové nedaleko Říma objevili ostatky devíti neandertálců

Archeologové objevili nedaleko Říma ostatky devíti neandertálců, oznámilo italské ministerstvo kultury. Nejstarší nález pochází z doby před 100 tisící lety, stáří kostí zbývajících osmi neandertálců se odhaduje na 50 až 68 tisíc let. V jeskyni Guattari, kde byly kosti nalezeny, panovaly podle archeologů výborné podmínky pro jejich konzervaci.

"Všichni byli dospělí, jen snad jeden byl v mladistvém věku," uvedl vedoucí archeologů Francesco Di Mario. Ve stejných jeskyní se už dříve našly ostatky dvou neandertálců. Vysoký počet nálezů podle Di Maria ukazuje na to, že v okolí žila relativně velká populace. Archeologové v současnosti provádějí další průzkum jeskynního komplexu, při kterém narazili hlavně na kosti zvířat a některých vyhynulých druhů.

Italský ministr kultury označil nález za mimořádný. Podle něj "obohatí vědecký výzkum o neandertálských mužích".

Zdroj: ČTK
Další zprávy