Mynář o schůzce se soudcem: Jen blbec zamění seznamování s postoji s ovlivňováním

bn bn
9. 1. 2019 16:36
Hradní kancléř Vratislav Mynář odmítl, že by se pokoušel ovlivňovat rozhodování soudců. "Nedávno jeden neobjektivní aktivista napsal, že se snažím při své práci ovlivňovat soudce. Velmi důrazně se ohrazuji proti této lži, která uráží nejen mě, ale všechny soudce v České republice," řekl Mynář ve videu zveřejněném na youtubovém kanálu OVTV, který spravuje hradní mluvčí Jiří Ovčáček.
Vyjádření vedoucího Kanceláře prezidenta republiky ke spekulacím médií | Video: OVTV

Mynář ve videu vysvětluje, že při výkonu své funkce mluví se soudci, politiky, ministry, řediteli státních i privátních firem nebo institucí. "S vědomím pana prezidenta dotyčné seznamuji s jeho stanovisky, postoji, postupy v dané věci," zdůraznil Mynář s tím, že odmítá prezentování těchto schůzek ve smyslu, že se někoho snaží ovlivňovat.

Podle zjištění týdeníku Respekt Mynář kontaktoval soudce Ústavního soudu Vojtěcha Šimíčka a probíral s ním služební zákon, s nímž nesouhlasil prezident Miloš Zeman.

"Po přečtení návrhu služebního zákona se rozhodl (Zeman) jej vetovat, neboť je to paskvil, který neumožňuje efektivně řídit ministerstva a státní instituce, a následně podá oprávněnou ústavní žalobu, tak je naprosto legitimní, že s jeho postoji a stanovisky seznamuji všechny, kteří s tím mají co do činění," řekl Mynář s tím, že "jenom blbec rodu novinářského může úmyslně zaměňovat seznamování s postoji s ovlivňováním".

Podle informací Respektu z justičních kruhů kancléř po soudci chtěl, aby na plénu soudu prosazoval úplné zrušení zákona, nebo alespoň některých jeho pasáží. "Kancléř Vratislav Mynář na první schůzce naznačil, jaké rozhodnutí by se panu prezidentovi ve věci služebního zákona líbilo," potvrdil Respektu Šimíček. Ústavní soud však Zemanovu přání nevyhověl.

Mynář zároveň zdůraznil, že s tím, že seznamuje významné osobnosti s postoji prezidenta, neskončí. "Tuto činnost jsem dělal, dělám a budu dělat, ať se to pisálkovi líbí, či nikoliv," dodal.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Slovenský soud rozdal za tragickou explozi z roku 2007 podmínky

Soud uznal dva bývalé manažery Vojenského opravárenského podniku (VOP) ve slovenských Novákách vinnými z obecného ohrožení v souvislosti s mohutnou explozí, ke které v areálu došlo v roce 2007. Dvojici uložil podmíněné tresty. Tragédie si tehdy vyžádala životy osmi lidí a více než tři desítky zraněných. Další dva obžalované soud podle slovenských médií zprostil obžaloby. Proti verdiktu okresního soudu v Prievidzi se lze odvolat.

Exploze ve VOP Nováky, kde se likvidovala munice, byla 2. března 2007 do té doby největší průmyslovou tragedií v novodobých dějinách Slovenska. Výbuch poničil budovy závodu a vzniklá tlaková vlna poškodila okna v okruhu několika kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 14 minutami

Severní Korea přivítala, že skončil Trumpův poradce Bolton

Hlavní severokorejský jaderný vyjednávač Kim Mjong-kil přivítal rezignaci bezpečnostního poradce Bílého domu Johna Boltona, který v minulosti kritizoval severokorejské vedení za porušování lidských práv a vyzýval ke změně režimu v KLDR. Bolton odešel z funkce na žádost amerického prezidenta Donalda Trumpa. Severokorejský vyjednávač ocenil také středeční Trumpovo vyjádření, že by při rozhovorech s KLDR mohl uplatnit "novou metodu".

Zdroj: ČTK
Další zprávy