Bartoš dál povede Piráty. Když se politika vlády vychýlí k temnu, odejdeme z ní, řekl

ČTK ČTK
Aktualizováno 13. 1. 2024 20:33
Ve druhém kole volby na jednání Celostátního fóra Pirátů v Brně porazil vicepremiér Ivan Bartoš europoslankyni Markétu Gregorovou. Získal 556 hlasů a jeho protikandidátka 300. První místopředsedkyní strany bude poslankyně Klára Kocmanová, druhou místopředsedkyní se stala Gregorová.
Ivan Bartoš na celostátním sjezdu Pirátů v Brně.
Ivan Bartoš na celostátním sjezdu Pirátů v Brně. | Foto: ČTK

Třetí místopředsedkyní je jihomoravská krajská radní Jana Holomčík Leitnerová, čtvrtou zastupitelka obce Krnsko na Mladoboleslavsku Dominika Poživilová Michailidu. Místopředsednická sestava se tak kompletně obměnila, vypadl i dosavadní první místopředseda Marcel Kolaja, jenž stál o znovuzvolení.

Bartoš po zvolení poděkoval za podporu, nebere ji za automatickou, jen "za dredy a vyřídilku". Připomněl také to, že letos a příští rok čekají zemi důležité volby. Cílem je Česko jako svobodná, tolerantní, demokratická a nejen digitálně propojená společnost, řekl Bartoš.

"Jsme strana, která razí liberální, proevropskou politiku," uvedl Bartoš. Chce, aby strana dále pracovala ve prospěch občanů. Věří, že ekonomika a životní úroveň v Česku se letos odrazí ode dna. Jako tematické priority zmínil dostupnost bydlení, podporu mladých lidí, protikorupční opatření, digitalizaci a omezování byrokracie, ale také komunikaci uvnitř pirátské strany.

Bartoš se domnívá, že vládní angažmá Pirátů má smysl, chce v pětikoalici dále prosazovat pirátská témata. Připustil, že Piráti by museli z vlády odejít, kdyby docházelo k omezování lidských svobod nebo kdyby se vládní politika měla "vychylovat opačným směrem do nějakého temna". Jako příklad uvedl případné ústavní zakotvení ochrany manželství jako svazku muže a ženy. "Ale nejdříve bychom se o tu věc samozřejmě servali," zdůraznil.

Premiér a předseda ODS Fiala se těší na další společnou práci s Piráty. Na síti X blahopřál Bartošovi ke znovuzvolení do čela uskupení. Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka označil rozhodnutí Pirátů dát Bartošovi mandát k vedení strany po další dva roky za dobrou zprávu pro stabilitu a funkčnost vládní koalice.

"Blahopřeji Ivanu Bartošovi k obhajobě pozice předsedy Pirátské strany. Těším se na další společnou práci pro naši zemi a její občany," uvedl Fiala.

"Beru to jako dobrou zprávu pro stabilitu a funkčnost vládní koalice. Přestože se s Piráty neshodneme na všem, daří se nám společně najít dobrá kompromisní řešení u řady důležitých rozhodnutí," napsal Jurečka na sociálních sítích. Použil podobná slova jako premiér při dopolední osobní zdravici Pirátům v Brně.

Mnoho úspěchů Bartošovi popřála i předsedkyně TOP 09 a Sněmovny Markéta Pekarová Adamová. "V době sílícího populismu a extremismu je důležité, že demokratické strany jsou schopny efektivně spolupracovat v zájmu naší země," konstatovala na adresu Pirátů.

Na sociální síti Bartošovi k obhajobě mandátu přáli i místopředseda lidovců Petr Hladík a šéf sněmovní frakce KDU-ČSL Marek Výborný či europoslankyně ODS Veronika Vrecionová.

Volba místopředsedů

Nové místopředsedkyně Kocmanová a Gregorová poděkovaly za hlasy. "Nezáleží na tom, na jaké straně názorového proudu v pirátské straně stojíme, ale na tom, kterým směrem se společně díváme," řekla Kocmanová. Gregorová uvedla, že bude k funkci přistupovat s velkou zodpovědností.

Piráti v sobotu volili čtyři místopředsedy. Kandidátů bylo 14. V prvním kole volby se jejich seznam zúžil na šest. Do druhého kola postoupili Kocmanová, Gregorová, europoslanec Kolaja, Holomčík Leitnerová, středočeská pirátská politička Poživilová Michailidu a dosavadní místopředsedkyně Pirátů a náměstkyně hejtmana Vysočiny Hana Hajnová.

Ve třetím kole volby se o dvě zbývající místopředsednická místa ucházeli Kolaja, Holomčík Leitnerová, Hajnová a Poživilová Michailidu. Hlasovalo 773 členů, každý opět mohl dát dva hlasy. Holomčík Leitnerová dostala 328 hlasů, Poživilová Michailidu 314, Kolaja 298 a Hajnová 267.

Jedna z dosavadních místopředsedkyň Blanka Charvátová v sobotu oznámila, že pozastavila členství ve straně. Mandát ale neobhajovala, což oznámila již v listopadu. Kritizovala například vnitrostranické půtky. "V téhle straně je zvykem spíše pomlouvat a hodnotit jenom ty negativní věci. Já si myslím, že to je špatně. Naučme se vidět i ty dobré věci, o které se někdo pokouší, i když ho třeba nemáme rádi," napsala mimo jiné v listopadu.

Bartoš: Lidi rozumějí tomu, co děláme

"Lidi rozumějí tomu, co děláme, Pirátská strana má díky konkrétním výsledkům stabilní podporu," řekl dále v projevu Bartoš. Piráti by podle obhajujícího předsedy měli voličům dále nabízet změnu a překonávat bariéry. Zdůraznil také výdrž, pracovitost, obětavost a odvahu dělat správné věci.

Gregorová ve své kandidátské řeči slibovala, že by naslouchala všem členům, tedy i těm, kteří nejsou zcela spokojeni s dosavadním působením Pirátů ve vládě. Naslouchání oběma křídlům strany by podle ní vedlo stranu ke vzletu.

Markéta Gregorová na sjezdu při své kandidátské řeči.
Markéta Gregorová na sjezdu při své kandidátské řeči. | Foto: ČTK

V prvním kole volby v sobotu získal Bartoš 569 hlasů, Gregorová 455. Ve druhém kole měl Bartoš 556 hlasů, Gregorová 300. Po vyhlášení výsledků prvního kola se Bartoš i Gregorová setkali na pódiu.

Premiér Fiala poděkoval Pirátům za otevřenou spolupráci ve vládě a za výsledky jejich práce a zdůraznil odpovědnost, kterou jako jedna z pětice vládních stran nesou. Ve svém krátkém projevu zmínil často zmiňovanou rozdílnost Občanské demokratické strany a Pirátů a nutnost kompromisů, které se podle něj daří utvářet tím, že se jednotlivé strany pětikoalice respektují a nepřetlačují.

Fiala poděkoval za pokrok v digitalizaci

Osobně poděkoval Bartošovi za pokrok v digitalizaci země, ministru zahraničí Janu Lipavskému za "odhodlání vytvářet principiální a kompetentní zahraniční politiku" a ministru Michalu Šalomounovi za kompetenci a důslednost v péči o smysluplnost legislativních návrhů. Zmínil i sněmovní funkcionáře Pirátů Olgu Richterovou a Jakuba Michálka.

"Dokázali jsme společně přečkat silné bouře, vlny jsou mnohem menší a můžeme tedy očekávat, že zbytek naší plavby bude o něco příjemnější," uvedl premiér s odkazem na zlepšující se ekonomické ukazatele Česka. Je ale podle něj třeba dokončit reformy vzdělávání a zdravotnictví, dobudování dopravní infrastruktury, finalizaci důchodové reformy. "Myslím, že si všichni uvědomujeme, že nikdo jiný než my to dnes nemůže udělat," řekl delegátům.

Vicepremiér a předseda hnutí STAN, které šlo s Piráty v roce 2021 do sněmovních voleb společně, Vít Rakušan ve videozdravici uvedl, že by chtěl s Piráty spolupracovat dál na společných tématech, jakými jsou přijetí eura či lidskoprávní témata.

Zmínil blížící se evropské, senátní a krajské volby, ve kterých podle něj budou Piráti a Starostové "slušnou konkurencí" tak, aby byli schopni po volbách v krajích spojit síly. Spojenectví stran před více než dvěma lety rozštěpil výsledek sněmovních voleb, ve kterých voliči pomocí kroužkování na volebních lístcích dali přednost Starostům. Piráti tak získali jen čtyři poslanecké mandáty.

 

Právě se děje

Další zprávy