Krajská zdravotní před očima policie předražuje nákupy

Petr Holub
2. 10. 2011 7:01
Šéf nemocničního holdingu Ústeckého kraje Benda sice skončil, zavedená praxe ale pokračuje
Foto: Ludvík Hradilek

Ústí nad Labem - Přestože policie vyšetřuje Krajskou zdravotní kvůli předraženému nákupu nemocničních přístrojů, stejná praxe pokračuje i nyní.

Policie vyšetřuje Krajskou zdravotní už dva roky, a to za předražený nákup desítek přístrojů pro pět krajských nemocnic. Holding stanovil podmínky tak, že je mohl splnit pouze jediný zájemce, konsorcium firem Hospimed a Puro-klima.

Nákupní cenu 420 milionů měla uhradit Evropská unie, po zprávách o skandálním průběhu veřejné soutěže ale Evropská komise přerušila výplatu miliardových dotací pro celý Ústecký a Karlovarský kraj.

Krajská zdravotní, kterou vedou politici ČSSD a ODS, přesto opakovala v srpnu stejný postup.

Chce nakoupit kybernetický tomograf, mamograf a plicní ventilátor pro chomutovskou a mosteckou nemocnici za cenu 38 milionů bez DPH, i když se zmíněné přístroje dají pořídit o deset milionů laciněji.

Cena se sotva sníží ve veřejné soutěži, protože zadávací podmínky do ní pustily jen dva tradiční partnery Krajské zdravotní, Hospimed a Puro-klimu.

Tentokrát nejsou ve hře evropské dotace, ale pouze peníze zdejších daňových poplatníků.

Bendovo kormidlo přebírá Scherfer

Předražená zakázka je spojena s odchodem sociálnědemokratického politika Petra Bendy z pozice předsedy představenstva nemocničního holdingu. Hrozilo mu odvolání, protože byl odpovědný za čtyřsetmilionový nákup, a proto 29. června sám rezignoval.

Petr Benda.
Petr Benda. | Foto: Ludvík Hradilek

Ještě předtím stihl zrušit dvě soutěže na CT a mamograf pro chomutovskou, resp. mosteckou nemocnici. Zdůvodnil to tím, že v prvním případě byli vyloučeni dva ze tří uchazečů a v druhém případě všichni.

Agenda ale pokračovala i pod novým předsedou představenstva Radkem Scherferem z chomutovské organizace ČSSD.

Krajská zdravotní vypsala jednu soutěž na CT i mamograf. Spolu s oběma rentgeny požadovala dodat také ventilátor. Tímto tahem ze soutěže vyloučila všechny výrobce, protože nikdo nevyrábí zároveň rentgeny a ventilátory. Manažeři ústeckých nemocnic zároveň zakázali částečné plnění zakázky, při kterém by například výrobci rentgenů mohli objednat ventilátor jako subdodávku.

Do omezené soutěže se fakticky mohly přihlásit jen čtyři velké kompletátorské firmy. Přihlásily se Hospimed a Puro-klima, ta ale byla pro špatně vyplněnou nabídku vyloučena.

O třetinu navíc

Krajská zdravotní dosud neotevřela obálku s nabídkou Hospimedu. Už ze samotného zadání však vyplývá, že hodlá zaplatit o hodně víc než běžnou tržní cenu.

Ve zrušeném výběrovém řízení pro chomutovskou nemocnici nabízela společnost Medifine nové CT za 14,3 milionu korun a jeho osmiletý servis za osm milionů. Ceny mamografu se dnes drží pod pěti miliony korun, ventilátor se pořídí za maximálně 700 tisíc korun. Hodnota tří přístrojů tedy nepřesahuje 28 milionů.

Krajská zdravotní poptává v soutěži o jednom zájemci cenu o deset milionů vyšší. Předražení o 30-50 procent zjistila auditorská společnost Deloitte Advisory také při obří zakázce za 420 milionů.

Nemocniční holding na dotaz po vysvětlení svého postupu zatím nereagoval. Tiskový mluvčí Jiří Vondra má dovolenou a jeho zástupkyně Markéta Rybínová prý nemá dost kompetencí, aby na dotaz odpověděla. "Pan Vondra by měl být v úterý a jistě obratem odpoví," ujišťuje Rybínová.

Radní mimo zákon

Zakázka na nákup tří přístrojů přinesla jednu novinku. Krajská zdravotní jejím vypsáním nápadně porušila zákon o veřejných zakázkách. Proti vyloučení ze soutěže o chomutovské CT podal jeden z uchazečů, Philips, stížnost u antimonopolního úřadu. Úředníci zahájili správní řízení, které dosud neskončilo.

"Uvedenou zakázku skutečně v současné době prošetřujeme v prvostupňovém správním řízení. Rozhodnutí zatím vydáno nebylo," potvrzuje mluvčí antimonopolního úřadu Kristián Chalupa.

Pokud dá úřad Philipsu za pravdu, bude od něho muset Krajská zdravotní přístroj koupit za 25 milionů včetně servisu.

Na jeden kybernetický tomograf tedy probíhají dvě výběrová řízení najednou. Teoreticky je možné, že zakázku na dodání přístroje získají Philips i Hospimed. Krajská zdravotní pak bude muset odebrat dva přístroje, případně se spokojit s jedním a druhého z vítězů odškodnit.

 

Právě se děje

Další zprávy