Potvrzeno: Ústecké nemocnice přijdou o stovky milionů

Radek Nohl Radek Nohl
9. 1. 2012 11:40
Úřad rozdělující eurodotace ukončil kontrolu. A rozhodl, že Krajské zdravotní peníze nedá
Úřad RR Severozápad rozhodl, že peníze Krajská zdravotní nedostane.
Úřad RR Severozápad rozhodl, že peníze Krajská zdravotní nedostane. | Foto: ROP Severozápad

Ústí nad Labem - Krajská zdravotní, pod kterou spadá pět nemocnic v Ústeckém kraji, přijde definitivně o více než čtyři sta milionů korun.

Takový je podle zjištění Aktuálně.cz výsledek kontroly, kterou na konci minulého týdne ukončil Úřad Regionální rady Severozápad.

Krajská zdravotní přijde o peníze kvůli tomu, že podle auditu ministerstva financí zaplatily nemocnice za koupi přístrojů o 31 milionů korun více, než byla obvyklá cena na trhu.

To, že byla kontrola ukončena, potvrdila Aktuálně.cz mluvčí úřadu Marcela Klíchová. Neupřesnila však, o kolik peněz Krajská zdravotní přijde.

"V tuto chvíli jsme kontrolním orgánem, a tudíž jsme vázáni mlčenlivostí," uvedla. Krajská zdravotní nyní bude mít 30 dnů na to, aby se k rozhodnutí vyjádřila. Má také ještě možnost se odvolat k ministerstvu financí.

Nepochybili jsme, tvrdí vedení holdingu

Úřad, který rozděluje unijní dotace pro Ústecký a Karlovarský kraj, tak téměř vyšel vstříc Evropské komisi, která na konci listopadu poslala do Ústí dopis, v němž Brusel píše, že na koupi přístrojů peníze nedá. Jde celkem o 417 milionů korun.

Vedení nemocničního holdingu však tvrdí, že nepochybilo. "Krajská zdravotní se ničeho nedopustila. Všechny projekty byly regionální radou několikrát kontrolované, nikdy rada neshledala jakékoliv pochybení," prohlásil předseda představenstva Radek Scherfer na konci listopadu.

Kvůli předraženým nákupům Krajské zdravotní v současné době ministerstvo financí kontroluje 35 projektů, na které šly unijní peníze přes Úřad Regionální rady Severozápad. Pod drobnohled se mimo jiné dostane i rekonstrukce ústeckého muzea.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy