Senátorka vyzvala Brusel, ať udělá razii v Česku

Petr Holub
2. 8. 2011 11:40
Alena Dernerová volá po kontrole všech evropských projektů zahájených po roce 2007

Praha - Senátorka Alena Dernerová zvolená za hnutí Severočeši.cz napsala do Bruselu, že by měl v České republice podniknout kontrolní razii na projekty, jež byly zahájeny po roce 2007 a zaplaceny z evropských miliard.

V dopise eurokomisaři Johanesi Hahnovi, který je odpovědný za regionální politiku, píše, že české úřady neumějí zajistit, aby se evropské dotace ve výši 750 miliard využily efektivně.

Pokud eurokomisař Hahn potvrdí svou nespokojenost, hrozí České republice významný výpadek evropských dotací. Už dnes neproplácí Evropská komise projekty v šesti ze čtrnácti operačních programů.

Dopis kromě Dernerové podepsal také další senátor Severočechů Jaroslav Doubrava  a místopředseda Věcí veřejných Tomáš Jarolím.

Od ledna 2007 do června 2011 Brusel proplatil projekty v hodnotě 104 miliardy korun. Na získání zbývajících 650 miliard zbývá pražské vládě čas do prosince 2015.

Vysoký vliv politiků

Senátorka Dernerová se odvolává na zkušenosti s případem nemocničního holdingu Krajská zdravotní, který nakoupil za 420 milionů předražené přístroje.

Do Bruselu hlásí, že během dvou let, kdy se v případu angažuje, nezaznamenala ještě ze strany zdejších úřadů snahu případ vyřešit a získat zbytečně utracené peníze zpátky.

Regionální i pražští politici a úředníci se naopak snaží případnou korupci krýt a celý problém zametají pod koberec.

Aféra Krajské zdravotní není podle Dernerové výjimkou.

„Nejen v tomto případě, ale i z četných upozornění občanů mého volebního okrsku cítíme vysoký vliv politiků na schvalovací postupy při výběru projektů. Občané nejen našeho kraje vnímají systém evropských dotací jako nedůvěryhodný a podporující korupční prostředí."

Ve vzájemné shodě

Právě na příkladu Krajské zdravotní Dernerová vysvětluje, jak v Česku kontrola evropských dotací selhává. 

Jiří Šulc.
Jiří Šulc. | Foto: ODS

Krajské zdravotní přidělil evropské peníze řídící výbor Regionálního operačního programu Severozápad. V jeho čele stojí významní krajští polici, například ústecký exhejtman Jiří Šulc (ODS) a současný radní Petr Benda (ČSSD), který byl do června zároveň šéfem Krajské zdravotní.

Senátorka Dernerová si na nedostatečnou kontrolu peněz rozdělovaných na Severozápadě stěžovala u tří nejvyšších úředníků, kteří mají v Česku na starosti evropské dotace.

Na stížnosti nereagovali ani náměstci ministra financí Jan Gregor a Václav Štraser, ani jejich kolega z resortu místního rozvoje Daniel Braun.

Petr Benda.
Petr Benda. | Foto: Ludvík Hradilek

„Z absence jakéhokoliv uspokojivého vysvětlení ze strany uvedených činitelů lze mít za to, že postupují ve vzájemné shodě společně s regionálním řídícím výborem a problém neřeší," stojí v dopise obou senátorů a místopředsedy Věcí veřejných.

Dali jsme trestní oznámení

Ministerstvo financí v reakci na dopis uvedlo, že "na základě podnětu senátorky Denernerové a vyhodnocení situace zajistil Auditní orgán Ministerstva financí vykonání dvou auditů u ROP Severozápad, jejichž výsledkem bylo podání trestního oznámení".

"Auditní orgán je v  kontaktu s Kontrolním výborem Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, jemuž pravidelně podává zprávy v dané záležitosti. Další zpráva mu má být podána do konce srpna," uvedlo ministerstvo.

Pokud se jedná o přehodnocení všech smluv na všech projektech, ministerstvo ještě nerozhodlo, v jaké míře se to stane. "Stále ještě existuje varianta, že bude přehodnoceno 100 procent, avšak s ohledem na termín stanovený Evropskou komisí a disponibilní lidské zdroje se zvažuje i varianta 25procentního vzorku," uvedl úřad.

Přehodnotit všechny smlouvy

Dernerová, Doubrava a Jarolím se zároveň odvolávají na dopis, který koncem června z Bruselu poslal Ministerstvu pro místní rozvoj šéf Generálního ředitelství pro regionální politiku Dirk Ahner.

Generální ředitel reagoval právě na případ Krajské zdravotní a upozornil, že 400 milionů určených pro Krajskou zdravotní zřejmě nebude proplaceno.

Zároveň pozastavil proplacení dalších projektů z operačního programu Severozápad v hodnotě pět a půl miliardy, které už byly do Bruselu odeslány. Tento zásah zdůvodnil selháním kontroly.

„České orgány by proto měly přehodnotit všechny smlouvy na všech projektech, které byly předloženy k proplacení," požádal  Ahner a dodal: „K provedení nápravných opatření a k prezentaci svých nálezů jsou české orgány vyzvány do 2 měsíců od obdržení tohoto dopisu." Ministerstvo pro místní rozvoj tedy musí odpovědět do 22. srpna.

Zdejší úředníci v čele s Gregorem, Štraserem a Braunem se zatím omezili na vymýšlení metodiky, podle níž by se měly projekty kontrolovat. Náměstek Braun zároveň ředitele Ahnera požádal, ať netrvá na kontrole všech projektů, ale ať se spokojí s auditem pouhé čtvrtiny z nich.

Senátorka Dernerová je podezírá, že tak chtějí před kontrolou uchránit nejméně transparentní projekty, zvláště opravy silnic druhé a třetí třídy, na které Ústecký kraj čerpal miliardové částky.

Nejde jen o Ústí

Na závěr se oba senátoři a místopředseda Jarolím eurokomisaře ptají, jestli bude skutečně požadovat audit všech ukončených projektů z operačního programu Severozápad.

Zároveň se dotazují, jak bude Evropská komise kontrolovat selhání v dalších sedmi operačních programech, které nakupují do nemocnic předraženou zdravotní techniku. Vedle regionálních programů je podle nich podezřelý také tzv. Integrovaný operační program, který řídí společně Ministerstvo pro místní rozvoj a Ministerstvo zdravotnictví.

Nakonec žádají eurokomisaře o názor, jak je spokojen s prací úředníků českého ministerstva financí, kteří jsou v první řadě odpovědní za fungování celého kontrolního systému. 

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Komise: Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10 tisíc

Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10.000. Aktualizovaný odhad dnes podle agentury AFP zveřejnila komise, která problematiku zkoumá. Nezávislou komisi pro sexuální zneužívání v církvi (Ciase) v roce 2018 zřídila katolická církev v reakci na sérii skandálních odhalení sexuálního zneužívání ve Francii i ve světě. Komise v polovině minulého roku odhadla počet obětí na nejméně 3000, což dnes její předseda Jean-Marc Sauvé označil za "jednoznačné podhodnocení".

Komise na více než rok zřídila telefonní linku pro hlášení sexuálního zneužívání, na kterou se za tu dobu obrátilo 6500 obětí či svědků těchto násilných činů. V polovině telefonátů se jednalo o případy z 50. a 60. let minulého století, útokům častěji čelili muži a 87 procent volajících bylo v době zneužívání nezletilých, zveřejnila loni na podzim Ciase.

"Zdaleka ale nejde o všechny", upozornil dnes Sauvé. "Zásadní otázkou zůstává, kolik lidí se ozvalo. Deset procent, pět procent, méně?" dodal.

"I když je 10.000 hodně, jsme stále daleko od pravdy," komentoval nový odhad Jean-Pierre Sautreau, jež stojí v čele organizace sdružující oběti církevního zneužívání v západofrancouzském departementu Vendée. "Skutky jsou často datovány do 50. let minulého století a ti lidé již zemřeli, nebo je jim přes 80 a už o tom nechtějí mluvit," vysvětluje.

"Je to vrchol ledovce, je to rozhodně mnohem více," domnívá se rovněž Véronique Garnierová z jiného sdružení obětí.

Zpráva komise má na podzim představit celkovou diagnózu problematiky a vysvětlit, jak se církev do situace dostala. Instituce mají následně navrhnout podobu odškodnění obětí. Podle Sauvého však trauma obětí nevyřeší pouze odškodnění finanční, "obzvlášť v případě, že by jej doprovázel příkaz mlčet".

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Grammozis se stal pátým trenérem fotbalistů Schalke v sezoně

Novým trenérem fotbalistů Schalke 04 se stal Dimitrios Grammozis. S klubem z Gelsenkirchenu, který už má jen minimální šance na udržení v první lize, podepsal dva dny po odvolání kouče Christiana Grosse smlouvu do roku 2022. Ve funkci by měl podle médií zůstat i v případě sestupu.

Dvaačtyřicetiletý Grammozis byl bez angažmá od loňského léta, kdy skončil u druholigového Darmstadtu. Na lavičce Schalke je už pátým koučem v aktuální sezoně, před ním se u týmu vystřídali David Wagner, Manuel Baum, Huub Stevens a naposledy Gross.

Premiéru s mužstvem absolvuje v pátek v duelu s dalším kandidátem na sestup Mohučí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy