Praha - Nově zveřejněná databáze osob, o které se zajímala StB, vyvolala obrovský zájem lidí o studium svazků v Archivu bezpečnostních složek.
Obvykle navštěvuje badatelny archivu kolem dvou set lidí měsíčně, denně přijde maximálně dvacet žádostí o nahlédnutí do archiválií.
"V tomto týdnu je to přibližně padesát žádostí denně," řekla Aktuálně.cz vedoucí centrální badatelny Anna Pavlíková. "Ten nárůst je skutečně markantní," dodala.
Databázi přitom nezveřejnil archiv, ale jeho kritik - bývalý disident Stanislav Penc.
Na samotné návštěvnosti archivu se zatím zvýšený zájem neprojevil. Trvá totiž tři až čtyři týdny od podání žádosti, než zaměstnanci archivu potřebné materiály pro žadatele nachystají.
"Dodržet tuto lhůtu nyní zvládáme i ve stejném počtu lidí," ubezpečila Pavlíková.
Zájem je nesmyslný
Mluvčí archivu Jiří Reichl potvrdil, že takzvané Pencovy seznamy, zveřejněné na stránkách www.svazky.cz, nyní přivádějí do badatelen i ty, kteří se dříve o svazky nezajímali. Odmítl ale hovořit o enormním nárůstu.
"Vlna zájmu, kterou vyvolaly především u novinářů, je naprosto nesmyslná. Na ty stejné lidi, na které se ptají teď, se mohli zeptat i dříve," uvedl mluvčí.
O tom, zda a jak archiv nápor žadatelů zvládne, mluvit nechtěl. "Nemáme ještě kompletní statistiku, takže nejsme schopni vysledovat, zda je ten zájem o tolik větší," vysvětlil mluvčí.
S číslem do badatelny
Takzvanou EZO (Evidenci zájmových osob) zveřejnil Penc minulý týden. Hned v první den byl o přístup do ní takový zájem, že stránky po chvíli zkolabovaly.
Zveřejněná data pocházejí zatím pouze z jedné ze dvou počítačových databází StB o evidenci zájmových osob. Seznam EZO obsahuje 777 563 jmen.
Zveřejněné záznamy u velké části neříkají nic o tom, na jaké straně daná osoba stála - zda byla proti tehdejšímu režimu, či působila jako spolupracovník StB. V seznamech by měli být uvedeni lidé, o které měla zájem - ať už z jakýchkoliv důvodů.
A právě proto se o ně lidé tolik zajímají - nejsou tu jen agenti nebo důvěrníci StB, ale je tu množství lidí zavedených třeba proto, že emigrovali, nebo byli jiným způsobem v křížku s komunistickým režimem.
Kdo chce o člověku uveřejněném v seznamu zjistit více, musí se obrátit na Archiv bezpečnostních složek a požádat o nahlédnutí do svazku. Ze spisu by už pak mělo být patrné, jakou roli dotyčný hrál a proč se o něj StB zajímala.
Blog Stanislava Pence na Aktuálně.cz |