Paroubkovi comeback nevyšel, propadl ve všech krajích

Martina Machová Martina Machová
14. 10. 2012 11:11
Na Ústecku, kde sám kandidoval jej porazila i Dělnická strana sociální spravedlnosti
Jiří Paroubek prohrál, vinu dává průzkumům a nedostatku peněz na kampaň
Jiří Paroubek prohrál, vinu dává průzkumům a nedostatku peněz na kampaň | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Bývalý premiér a předseda sociálních demokratů Jiří Paroubek se svou novou stranou Národní socialisté - Levice 21. Století (LEV21) v krajských a senátních volbách pohořel.

V klíčovém Ústeckém kraji, kde kandidoval na hejtmana, získal jen 2,7 procent hlasů a porazili jej zde i pravicoví extrémisté z Dělnické strany sociální spravedlnosti, kteří atakovali pětiprocentní hranici pro zvolení.

Sám Paroubek přiznal, že zejména v Ústeckém kraji pomýšlel na překročení hranice pěti procent potřebných pro zvolení do krajského zastupitelstva.

Krátce před sečtením posledních volebních okrsků jeho stranu na Ústecku volilo "jen" necelých šest tisíc voličů. V parlamentních volbách v roce 2010, ve kterých zde kandidoval ještě jako předseda sociálních demokratů, se přitom pyšnil 18,5 tisíci preferenčními hlasy.

"Myslím, že jsme byli dobrou alternativou, ale když se voliči ze všech stran dozvídají, že volit národní socialisty je zbytečné, tak udělali tento závěr," vysvětluje si první volební výsledek své nové partaje Jiří Paroubek.

O politickém comebacku, jaký si na letošek naplánoval, se tedy hovořit nedá, stejně jako o odplatě sociálním demokratům v Ústeckém kraji, kteří jej po jeho pádu po parlamentních volbách 2010 z ČSSD vyhnali.

Místo posílení pozic dokonce přišlo další oslabení - jeho LEV 21 přišel o své zástupce v krajských reprezentacích, které získal přestupem některých sociálnědemokratických politiků do jeho nově vznikající partaje.

Podle předsedy LEV21 pak za neúspěch můžou předvolební průzkumy, které jeho straně nedávali velké šance, a skutečnost, že nemohl vystoupit v televizní předvolení debatě. "Byla tím poškozena celá strana," míní.

Jako další důvod volební prohry označil nedostatek financí, kdy jeho partaj nemohla adekvátně konkurovat zavedeným stranám. Navíc, podle Jiřího Paroubka věděli národní socialisté sumu, již mohou vynaložit na volby, až začátkem září.

Již letos v květnu přitom Paroubek spolu se svým přítelem a volebním manažerem národních socialistů Petrem Bendou oznámili, že jen Benda dá na kampaň 12 milionů korun.

Nový cíl: Parlamentní volby

Jen pro porovnání, Jan Korytář se svým politickým hnutím Změna dali v Libereckém kraji na kampaň 1,3 milionů korun a do krajského zastupitelstva se dostali se ziskem 17 procent hlasů. 

Podle Paroubka pak jeho strana neřekla v politice poslední slovo. Do budoucna se chce věnovat práci ve straně, například tipování nových lídrů tak, aby uspěl v parlamentních volbách. "Podpoříme předčasné volby, i když to pro nás nebude nejvýhodnější," dodává k tomu.

Zklamání ovšem bylo znát na něm samém i na dalších představitelích strany, kteří vyčkávali konečných výsledků ve stranickém sídle v Radlické ulici v Praze. S jeho věrnými zejména otřásl fakt, že je v Ústeckém kraji porazili i „dělníci", tedy extrémistická Dělnická strana sociální spravedlnosti.

"Ten výsledek nejprve musíme rozdýchat a pak si sednout a říci si co dál," komentoval volební neúspěch Paroubkův přítel a místopředseda LEV 21 Jiří Šlégr.

Sám odhadoval, že by mohli v ústeckém kraji získat sedm procent. "Vycházel jsem z toho, co jsem slyšel na mítincích. Asi se skutečně lidé báli, že jejich hlas propadne," zamýšlí se nad příčinami prohry.

Foto: Vojtěch Marek

Jak to, že uspěli jiní?

Zároveň přiznal, že je pro něj překvapením výsledek severočeských sociálních demokratů, kteří těsně před konečným sečtením hlasů měli 16,1 procent hlasů. "Po korupčních kauzách jsem myslel, že budou mít mnohem méně," uvedl.

Dvojku kandidátky ČSSD v Ústeckém kraji Pavla Koudu totiž krátce před volbami zadržela policie kvůli podezření z manipulací s výběrovými řízeními.

Zklamání otevřeně přiznával i někdejší místopředseda České strany národně socialistické (ČSNS2005) Přemysl Votava, který se aktivně podílel na sloučení pohrobků národních socialistů s Paroubkovou platformou.

"Už jsem prohrál osmery volby, takže devátá porážka není taková tragédie, ale na ostatních je znát velké zklamání," komentoval výsledky voleb. Přiznal, že kromě úspěchu v Ústeckém kraji si „Paroubkovi lvi" mysleli i na místa v zastupitelstvu Karlovarského kraje.

"Musíme si říci, proč jsme neuspěli, jestli naše témata byla správná. Byly tu strany, které do voleb nedali jediný grejcar, a přesto uspěly," konstatoval. Stejně jako Jiří Paroubek předpokládá, že se LEV 21 pokusí o parlamentní volby.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Babiš chce stanovit vrchní hranici emisních povolenek, oznámil po schůzce se Zemanem

Premiér Andrej Babiš (ANO) se vyslovil pro stanovení horní hranice ceny emisních povolenek. Po pondělní schůzce s prezidentem Milošem Zemanem na lánském zámku ministerský předseda novinářům řekl, že se bude snažit o to, aby o záležitosti jednala Evropská unie. Měla by podle Babiše využít příslušný článek směrnice o povolenkách.

Studie Evropské komise z loňského roku podle premiéra uváděla, že cena povolenek v roce 2025 by měla být 26 eur a v roce 2030 pak 30 eur a o pět let později 50 eur. "Skutečnost je taková, že dnes se emisní povolenky obchodují za 60 eur. Jsou předmětem spekulativního kapitálu," řekl Babiš. Jejich cena má podle něho přímý dopad na energetické a průmyslové firmy a na cenu elektřiny.

Babiš bude chtít, aby evropští lídři na neformálním summitu 5. a 6. října aktivovali článek povolenkové směrnice, který podle premiéra předpokládá, že cenový výkyv je nutné řešit. Soudí, že členské státy by měly stanovit cenový koridor. "To znamená, že by mělo být určené zastropování emisních povolenek," uvedl premiér.

Míní, že na summitu by se mělo diskutovat také o společném nákupu zemního plynu v souvislosti s naplněností zásobníků a jeho rostoucí cenou

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Polský ministr vnitra chce výjimečný stav u hranic s Běloruskem prodloužit

Prodloužit výjimečný stav v pásmu u hranic s Běloruskem o dva měsíce chce polský ministr vnitra Mariusz Kamiński. V této souvislosti také sdělil, že v mobilech migrantů, kteří překročili hranici s Běloruskem, se našly materiály spojené s islámským extremismem.

Výjimečný stav v pásmu přiléhajícímu k hranicím s Běloruskem vyhlásil polský prezident 2. září. Vyhověl tak vládě, která svou žádost zdůvodnila náporem migrantů nezákonně přecházejících hranici z Běloruska. Podle premiéra Mateusze Morawieckého je v pozadí záměr Minska destabilizovat situaci v Polsku a pomstít se Evropské unii za sankce.

Výjimečný stav, jenž přináší omezení ústavních svobod, byl zaveden na 30 dnů ve 183 obcích na východě Polska. Podobná opatření přijaly i Litva a Lotyšsko, které rovněž čelí přílivu migrantů ilegálně přicházejících z Běloruska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy