Benda zachraňuje Paroubka, na kampaň mu dá 12 milionů

Martina Machová Martina Machová
9. 5. 2012 13:00
Kampaň strany NS-LEV21 prý sponzoruje z peněz vydělaných podnikáním
Jiří Paroubek jako LEV21.
Jiří Paroubek jako LEV21. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Bývalý předseda ČSSD, dnes šéf vlastní partaje NS-LEV21 Jiří Paroubek zveřejnil, kdo sponzoruje jeho milionovou kampaň, která má voličům připomenout, že již není sociálním demokratem, nýbrž národním socialistou.

Štědrým dárcem je dlouholetý přítel a volební manažer LEV 21 Petr Benda, který podle oficiálního vyjádření uzavřel se stranou sponzorskou smlouvou a postupně ve druhém čtvrtletí vloží na její účet 12 milionů korun. Ve stejné době chce strana zaplatit za kampaň 5 milionů korun.

Podle Bendy jde o zisk z jeho podnikání jako fyzické osoby. "Jde o vlastní finanční prostředky, například výnosy z pronájmů a správy budov," uvedl na dotaz Aktuálně.cz Benda. Jiří Paroubek vedle toho zdůraznil, že Benda je vlastníkem prověrky Národního bezpečnostního úřadu na úrovni "důvěrné".

Paroubek se rozhodl zveřejnit sponzora své billboardové kampaně poté, co deník MF Dnes zpochybnil příjmy a výdaje jeho partaje a navíc se "podřekl" krajský tajemník Bohuslav Čoupek z Brna, když uvedl, že stranu sponzoruje firma, která reklamní plochy vlastní.

Na seznamu sponzorů, a to jak ve výroční zprávě za rok 2011 uložené ve sněmovně, tak v dobrovolném přehledu dárců za první čtvrtletí roku 2012 zveřejněném na stránkách Paroubkova "Lva", žádná firma uvedena není. Strana později vysvětlovala slova jihomoravského tajemníka tak, že se "špatně vyjádřil", a ujišťovala, že za všechny billboardy řádně platí.  

Již v Lidovém domě musel přitom Jiří Paroubek vysvětlovat rozpory v ceně kampaně a jejího objemu. Paroubkův tehdejší pobočník Jaroslav Tvrdík později nesoulad vysvětloval tak, že hlavní dodavatel reklamních ploch, mediální magnát Jaromír Soukup, dával ČSSD slevy až 90 procent z tabulkových cen.

Podle dosud dostupných informací stál politický restart někdejšího premiéra v roce 2011 1,8 milionu korun, přičemž 483 tisíc korun dal jako nepeněžitý dar Petr Benda. Místo strany zaplatil výlohy na pořádání stranického sjezdu v Obecném domě.

Podle seznamu dárců, zveřejněného na webu NS-LEV21, pak strana získala od svých mecenášů za první čtvrtletí 1,66 milionu.
Všichni uvedení sponzoři jsou fyzické osoby, nejvíce investoval do rozjezdu nové strany někdejší kandidát sociálních demokratů na teplického primátora Michal Kasal, který jí daroval 700 tisíc korun.

Na seznamu ovšem nechybí ani jména tradičních sponzorů Jiřího Paroubka Petra Bendy, který v současnosti zastává post volebního manažera, nebo ústředního tajemníka nové Paroubkovy strany Jaroslava Andrese, který poskytl nově vznikající Paroubkově straně azyl v sídle své společnosti.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 minutami

Němečtí ekologové žalují BMW a Mercedes kvůli výrobě aut se spalovacími motory

Německá ekologická organizace Deutsche Umwelthilfe (DUH) zažalovala automobilky BMW a Mercedes-Benz. Chce tyto německé podniky soudní cestou přimět k tomu, aby do roku 2030 ukončily výrobu automobilů se spalovacím motorem. Informovala o tom agentura DPA.

Šéf DUH Jürgen Resch uvedl, že automobilky BMW a Mercedes-Benz svými nynějšími vozy porušují "základní právo na ochranu klimatu". "Budeme soudní cestou prosazovat konec naftových a benzinových osobních automobilů od roku 2030," dodal.

Organizace žaloby podala v pondělí, kdy vypršel termín, do kterého měly automobilky odpovědět na její předžalobní výzvu. Ta požadovala právě ukončení výroby automobilů se spalovacím motorem do roku 2030, což však podniky podle očekávání odmítly.

Automobilka Mercedes-Benz v reakci na žalobu uvedla, že se bude bránit "všemi právními prostředky". Firma plánuje dosáhnout klimatické neutrality svých aut do roku 2039. Konkurent BMW sdělil, že do roku 2030 hodlá snížit emise oxidu uhličitého z provozu, výroby i likvidace svých vozů o 40 procent.

Zdroj: ČTK
před 9 minutami

Fotbalisté Olomouce zdolali Vlašim 2:1 a jsou prvními osmifinalisty MOL Cupu

Fotbalisté Olomouce ve 3. kole MOL Cupu vyhráli ve Vlašimi 2:1 a stali se prvními osmifinalisty tohoto pohárového ročníku. Hanácký favorit se s druholigovým soupeřem trápil, vítězný gól vstřelil Kryštof Daněk až v 79. minutě.

Olomoučtí začali ve Vlašimi dobře a už v šesté minutě je poslal do vedení Zmrzlý. Hráči Sigmy pojistku nepřidali, blízko byl Hála, ale autor šesti gólů v ligové sezoně napálil břevno.

Šance měli i domácí a v 66. minutě srovnal Broukal hlavou po rohu. V závěru duel rozhodl Daněk, který zakončil akci Šípa a Hály.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nechceme novou studenou válku, řekl americký prezident Joe Biden v OSN

Svět musí spolupracovat víc než kdy dřív, protože osudy různých zemí a národů nikdy nebyly propojené více než nyní. S takovým vzkazem dnes vystoupil na Valném shromáždění OSN americký prezident Joe Biden. V projevu hovořil o snaze otevřít "éru diplomacie" po válce v Afghánistánu, posílit podporu rozvojových zemí v boji proti klimatickým změnám nebo o chystaných "protipandemických závazcích". Za sílícího napětí mezi Washingtonem a Pekingem také uvedl, že USA si nepřejí novou studenou válku.

"Náš vlastní úspěch je svázán s úspěchy ostatních. Abychom zajistili výsledky pro náš vlastní lid, musíme také být silně v kontaktu se zbytkem světa," řekl americký prezident. "Naše bezpečí, naše prosperita a samotné naše svobody jsou, podle mě, propojené víc než kdy dřív. A proto musíme spolupracovat víc než kdy dřív," pokračoval.

Biden dnes promlouval k Valnému shromáždění OSN poprvé od nástupu do Bílého domu, kde v lednu vystřídal Donalda Trumpa. Podle deníku The New York Times přišel jeho prezidentský debut v momentě "silných nových pochybností" ohledně jeho slibu vrátit USA do pozice lídra na mezinárodní scéně.

Jedním z důvodů je nedávné chaotické ukončení americké vojenské mise v Afghánistánu, kde se po dvaceti letech ujalo moci radikální hnutí Tálibán. Biden v této souvislosti řekl, že Washington chce zahájit "éru diplomacie" a že použití vojenské síly by pro USA měla být vždy až tou poslední možností.

"Mnohé z našich největších obav dnes nemají řešení v síle zbraní," uvedl Biden. V této souvislosti zmínil pandemii covidu-19 a následně avizoval, že USA ve středu oznámí "dodatečné závazky" na podporu boje proti koronaviru. Připomenul při tom, že jeho země dosud rozeslala do zahraničí přes 160 milionů dávek vakcín na covid-19.

K otázce klimatických změn americký prezident řekl, že od odborníků slyší, že se svět rychle blíží do bodu, z něhož už není návratu. Vyzval země světa, aby při příležitosti listopadové klimatické konference v Glasgow přijaly co nejambicióznější cíle a také oznámil, že bude prosazovat další zdvojnásobení amerických příspěvků na podporu ekologické transformace v rozvojových zemích.

Zdroj: ČTK
Další zprávy