Brno - Pražané budou i nadále platit za to, že stojí autem před svým bytem. Anebo za to, že chtějí ve městě zaparkovat při příjezdu na návštěvu.
Ústavní soud rozhodl, že placené parkovací zóny z Prahy nezmizí.
Stalo se tak v okamžiku, kdy soudci zamítli návrh jednačtyřiceti poslanců, kteří usilovali o konec těchto zón. Žádali soud, aby zrušil nařízení magistrátu, které umožňuje placené zóny zavádět.
Daň navíc pro obyvatele Prahy
Argumentace poslanců byla postavena na tom, že nařízení Prahy je protizákonné.
Některé městské části - jako Praha 2 - totiž mají placené zóny na celém svém území. Což vede k tomu, že placené parkování zavádí nebo zavedou i ty městské části, které za parkování původně platit nechtěly (například Městská část Praha 10, která s "dvojkou" sousedí a na její území se hrnou řidiči, kteří nechtějí za stání platit).
"Konečným důsledkem pak bude v brzké době zpoplatněné parkování na celém území Prahy, tedy jakási daň pro obyvatele hlavního města, a to aniž by se nejprve začal vážně a seriózně řešit problém, který bezesporu stále narůstající automobilová doprava představuje," uvedli poslanci ve stížnosti.
Systém placených zón podle poslanců poškozuje jak lidi, kteří v Praze bydlí, tak podnikatele.
"Dochází k diskriminací občanů, kteří mají na území městské části bydliště na základě nájemní smlouvy a z jakéhokoliv důvodu nemohou nebo nechtějí změnit místo trvalého pobytu," uvedli poslanci ve stížnosti.
Vídeňský příklad
Ve stížnosti poslanci argumentovali také příkladem Vídně, kde existuje v centru města rozsáhlá síť parkovacích domů, kde se platit nemusí.
Vedení pražského magistrátu však uvedlo, že se systém placených zón osvědčil a nikoho nepoškozuje.
"Významně přispívá ke zlepšení organizace dopravy, ale v důsledku zlepšuje též nabídku parkování pro rezidenty, podmínky pro zásobování, snižuje intenzitu dopravy omezením individuální automobilové dopravy, zlepšuje bezpečnost provozu na pozemních komunikacích, zabezpečuje uvolnění veřejného prostranství v určitých lokalitách," uvedli zástupci magistrátu ve vyjádření zaslaném Ústavnímu soudu.
Soud: To není naše věc
Plénum Ústavního soudu stížnost odmítlo.
Podle ústavních soudců není soud příslušný k tomu, aby takové nařízení - jakým je je vytvoření placených parkovacích zón v Praze - přezkoumal a zrušil.
Kdo na zónách vydělá
V pražských zónách placeného stání řidiči loni a předloni utratili více než půl miliardy korun, magistrát z této částky dostal přes 75 milionů.
Bylo to o deset milionů méně, než kolik dal za dva roky soukromé firmě Vinci Park CZ za správu parkovacích automatů a dopravního značení.
Z půlmiliardového příjmu podle serveru iDnes.cz vyplatila Praha za dva roky dvěma společnostem, které spravují parkovací zóny, přes 118 milionů korun.
Společnost ActivParking má podle smlouvy získat za dva roky asi 32,3 milionu korun. Zbytek půjde firmě, která pod názvem Parking Prahavyhrála zakázku pro zóny v Praze 1, 2 a 7 a v roce 2008 se podle obchodního rejstříku přejmenovala na Vinci Park CZ. Magistrát s ní uzavřel tři smlouvy na 10 let.