Parkanová v demisi kývla na miliardovou zakázku

Pavel Baroch
16. 4. 2009 17:14
Armáda kupuje dopravní letadla bez výběrového řízení
Španělský letoun pro českou armádu
Španělský letoun pro českou armádu | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Ač v demisi, kývla odstupující ministryně obrany Vlasta Parkanová několik dní před odchodem z funkce na miliardovou zakázku pro armádu.

Vojáci by bez výběrového řízení měli koupit čtyři španělské dopravní letouny CASA.

Mluvčí ministerstva obrany Andrej Čírtek uvedl, že kolegium ministryně na čtvrtečním jednání souhlasilo, aby návrh na pořízení nových letounů projednala vláda.

Podobně před třemi lety postupoval předchůdce Parkanové Karel Kühnl. Ten v demisi podepsal smlouvy na nákup nových transportérů Pandur dokonce těsně po volbách 2006, v nichž jeho strana US-DEU zcela propadla.

Mluvčí Čírtek nevidí v takovém postupu nic špatného. "Většina vyzbrojovacích projektů trvá několik let a je delší než průměrné funkční období vlády," řekl Aktuálně.cz Čírtek.

Dodal, že i kontrakt na nové obrněné transportéry řešily asi čtyři vlády a konečnou smlouvu na nákup 107 stojů za 14,4 miliard odsouhlasila až Topolánkova vláda letos počátkem března.

Jeden bitevník za čtyři dopravní stroje

Novými dopravními stroji armáda částečně řeší i problém s desítkami nepotřebných bitevníků L-159, které stojí bez užitku v hangáru a jejich údržba stojí miliony.

Se španělskou zbrojovkou se ministerstvo obrany dohodlo, že jeden nový dopravní letoun získá výměnou za pět bitevníků, další čtyři pak vojáci koupí.

"Otázka, co s nepotřebnými letouny L-159, je pro nás klíčová. A toto je jedinečná šance, jak je někde uplatnit," řekl už před časem Aktuálně.cz mluvčí ministerstva Andrej Čírtek.

Antonov AN-26
Antonov AN-26 | Foto: Ministerstvo obrany ČR

Pokud vláda obchod odsouhlasí, měl by se kontrakt uskutečnit v letech 2009 až 2011.

Stroje nahradí staré Antonovy

Nové dopravní letadla mají nahradit zastaralé transportní letadla Antonov An-26 sovětské výroby.

"Moderní transportní letouny významně posílí soběstačnost České republiky při plnění humanitárních nebo evakuačních operací a zejména podpoří působení českých jednotek v zahraničních operacích," vysvětlil mluvčí Čírtek.

Proti kontraktu se španělskou zbrojovkou dlouhodobě protestuje konkurenční italská firma Alenia, které se nelíbí, že armáda si vybrala stroje bez výběrového řízení. Italové si stěžovali u antimonopolního úřadu i v Bruselu.

České zákony ovšem umožňují nakupovat vojenský materiál i bez výběrového řízení.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Ministr zdravotnictví USA má koronavirus, pozitivní test mu vyšel v Berlíně

Americký ministr zdravotnictví Xavier Becerra, který je na návštěvě Berlína, měl ve středu pozitivní test na koronavirus. Informovala o tom jeho mluvčí.

Ministr je plně naočkovaný proti covidu-19, vykazuje mírné příznaky a bude pokračovat v práci z izolace, uvedla jeho mluvčí. Naposledy byl v Bílém domě před týdnem a nepřišel do rizikového kontaktu s prezidentem Joem Bidenem.

Nyní je ministr v Berlíně, kde se měl ve čtvrtek a v pátek setkat se svými protějšky ze skupiny velkých světových ekonomik G7. Jednání se podle agentury AP budou věnovat ponaučením z pandemie, ochraně zranitelných skupin a neočkovaných před covidem-19 a ulehčení zdravotnickým systémům.

Zdroj: ČTK
Další zprávy