Armáda shání nové vojáky, může jí pomoci finanční krize

Pavel Baroch
26. 1. 2009 20:12
Ministerstvo obrany chce letos nabrat 1150 rekrutů
28. října 2008 v Praze
28. října 2008 v Praze | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Zatímco podniky nutí ekonomická krize propouštět tisíce zaměstnanců anebo aspoň výrazně omezit výrobu, česká armáda hledá nové vojáky.

A právě ekonomická krize by mohla velitelům při lákání rekrutů pomoci. "Mohla by samozřejmě pozitivně ovlivnit zájem o službu v armádě," řekla deníku Aktuálně.cz Jana Zechmeisterová z tiskového oddělení ministerstva obrany.

Vojsko chce letos přijmout do svých posádek 1150 nových profesionálů a 300 studentů na Univerzitu obrany. Proto za více než 800 tisíc korun rozjela reklamní kampaň, aby oslovila co nejvíce zájemců po celé republice.

Armáda spoléhá i na to, že v dnešní nejisté době najdou zájemci o službu v uniformě stabilní a jisté zaměstnání.

"Nabízíme tarifní plat státního zaměstnance, náhrady při služebních cestách, přídavek na bydlení, možnost náborového příspěvku, řádnou dovolenou v délce 37 kalendářních dní nebo možnost jazykové přípravy včetně kurzů do zahraničí," vyjmenovává Zechmeisterová některé výhody.

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Průměrný plat 26,5 tisíce

Průměrný nástupní plat čerstvého absolventa střední školy je přibližně 13,5 tisíce, u vysokoškoláka o pět tisíc víc.

Za pár let se ale může nový voják dostat alespoň na průměrnou armádní mzdu takřka 26,5 tisíce korun, tedy o více než tři tisíce korun nad celorepublikový průměr.

Nejvíce doplňovanými odbornostmi pro letošní rok jsou řidiči kolové i pásové techniky nebo lidé s elektrotechnickým vzděláním. Armáda chce doplnit ženijní brigádu, brigádu rychlého nasazení a mechanizovanou brigádu.

Problém? Zdravotní stav a kondice

Při nabírání nových rekrutů se armádní náboráři potýkají především se dvěma zásadními problémy: Uchazeči o službu v uniformě nemají odpovídající zdravotní stav anebo nesplní fyzické testy.

Bylo to největší vojenské cvičení od vzniku samostatné české armády. Ve vojenském výcvikovém prostoru Hradiště v Doupovských horách tábořilo přes 4400 vojáků.
Bylo to největší vojenské cvičení od vzniku samostatné české armády. Ve vojenském výcvikovém prostoru Hradiště v Doupovských horách tábořilo přes 4400 vojáků. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Loni armáda vybírala z 3201 zájemců, přičemž podmínky nesplnila více než polovina. Celkem 1650 uchazečů muselo nakonec zůstat v civilu.

"Z toho 1485 nesplnilo naše zdravotní podmínky, měli například ekzém nebo špatný zrak, zbylých 168 uchazečů nezvládlo testy fyzické zdatnosti," vysvětlila Zechmeisterová.

V současnosti armáda zaměstnává zhruba 34 tisíc lidí, přičemž bezmála 24 tisíc jsou vojáci a deset tisíc občanští pracovníci.

 

Právě se děje

Další zprávy