Pancovou soud z vazby nepustí, mohla by uprchnout

Domácí ČTK Domácí, ČTK
5. 9. 2012 16:50
Okresní soud odmítl všechny nabízené záruky. Obhájce Tomáš Sokol podal stížnost
Kateřina Pancová a David Rath
Kateřina Pancová a David Rath | Foto: Středočeský kraj

Praha - Okresní soud Praha-východ ve středu zamítl žádost ředitelky kladenské nemocnice Kateřiny Pancové o propuštění z vazby. Nepřipustil žádnou z nabízených záruk. Stále podle něj hrozí to, že by mohla uprchnout.

Novinářům to řekl obhájce Pancové Tomáš Sokol, který proti rozhodnutí už podal stížnost.

Soud podle Sokola uvedl, že záruky není možné uznat kvůli právní kvalifikaci a hrozícímu vysokému trestu. "Dospěl nicméně k závěru, že již tady v tomto případě nejsou dva vazební důvody - tedy hrozba pokračování v trestné činnosti a útěková vazba, ale jsou tady důvody pouze pro útěkovou vazbu," prohlásil advokát.

Kvůli této části verdiktu si zase ponechal lhůtu na možné podání stížnosti státní zástupce. Rozhodnutí tak bude přezkoumávat odvolací senát.

Žena je jednou z obviněných v korupční kauze poslance a bývalého hejtmana Davida Ratha (ČSSD). Některým dalším spoluobviněným naopak svítá naděje, že se dostanou na svobodu.

Okresní soud Praha-východ  rozhodl ve středu o tom, že pominuly vazební důvody u Martina Jireše, předsedy představenstva společnosti Puro-Klima.

"Soud neshledal jako důvodné obavy, že by obviněný dál pokračoval v trestné činnosti," uvedl soudce Jiří Wažik, který má případ na starosti. Právě možnost opakovat korupční jednání je důvodem, proč chce Jireše ve vazební věznici ponechat státní zástupce. Žalobce ani soud se neobávají, že by mohl předseda představenstva Puro-Klimy uprchnout.

Stejný verdikt vynesl soud již v úterý ohledně šéfa stavební společnosti Konstruktiva Branko Pavla Drážďanského.

Proti oběma rozsudkům si však podal stížnost státní zástupce, a bude je proto ještě přezkoumávat odvolací senát. Oba muži tak zůstanou ve vazbě minimálně do rozhodnutí Krajského soudu v Praze.

O Kottovi a Novanské rozhodne soud příští týden

Okresní  bude příští týden rozhodovat o bývalém poslanci Petru Kottovi a člence představenstva společnosti ML Compet Lucii Novanské.

Projděte si přehled míst, kde se předávaly úplatky v kauze Rath:

Již od konce června je na svobodě šéfka stavební firmy Fisa Ivana Salačová. Rozhodla se totiž vypovídat a snaží se získat postavení tzv. spolupracující obviněné, které by jí mohlo ve výjimečném případě zajistit beztrestnost.

Salačová, která měla být subdodavatelkou plánované opravy zámku Buštěhrad, už také částečně doznala svou vinu. Podle jejího advokáta Vojtěcha Veverky se především snaží očistit od podezření z některých činů, kterých se podle vlastních slov nedopustila.

Rath na svobodu? Za 14 milionů Kč

Žádost Ratha o propuštění na svobodu posuzoval okresní soud již v druhé polovině srpna. Stanovil mu kauci 14 milionů korun, proti čemuž se ohradil politik i státní zástupce.

Poslance obvinila policie z přijetí sedmimilionového úplatku za zmanipulování zakázky na opravu buštěhradského zámku. Na středeční schůzi pak budou poslanci posuzovat žádost na jeho vydání kvůli dalším úplatkům v souvislosti se soutěžemi na nákup zdravotnického vybavení pro kolínskou, kladenskou a mladoboleslavskou nemocnici.

Spolu s Rathem je stíháno dalších deset lidí. Pancová s poslancem spolupracovala již v Lékařském odborovém klubu, spolu vlastnili firmu Paracelsum, donedávna stála v čele příspěvkové organizace Krajská nemocnice Středočeského kraje, kterou nechal Rath založit v červenci 2009 a která měla zastřešit středočeské nemocnice. Byla také členkou předsednictva ČSSD.

 

Právě se děje

Další zprávy