Spis Rath: Když je peněz tolik, že je nestíháte počítat

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
30. 7. 2012 16:51
Deník Insider nabízí exkluzivně první čtení připravované knihy Sabiny Slonkové
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Celý uplynulý týden nabízel zpravodajský večerník Insider svým předplatitelům exkluzivně "první čtení" připravované knihy novinářky Sabiny Slonkové: Spis Rath.

Kniha, která půjde v nejbližších dnech do tisku, je výsledkem dlouhého a podrobného studia stovek stran vyšetřovacího spisu a řady dokumentů.

V pondělí dostali čtenáři poslední ochutnávku a deník Aktuálně.cz, který je partnerem projektu, z ní přetiskuje dva úryvky. Jde o ukázku z osmé kapitoly, která líčí poslední minuty před zásahem URNA ve vile Kateřiny Pancové a Petra Kotta, kam si Rath přišel pro peníze. Po zatčení tvrdil, že si naprosto není vědom, že z domu odnášel peníze; měl prý za to, že mu přátelé dali dárkové balení vína Malbec...

.......................................................

Na otázky, kde se u něj vzaly ty peníze, odpovídal Rath, že šlo o provokaci.
Na otázky, kde se u něj vzaly ty peníze, odpovídal Rath, že šlo o provokaci. | Foto: Ondřej Besperát

V pondělí 14. května 2012 se Kateřina s Petrem sešli doma v Rudné už po třetí hodině odpoledne. Měli napilno. Večer měl znovu dorazit David.

"Dej to do tý vobálky, dej mi ty pásky a já je spálím, venku v krbu," obrátil se Petr na Kateřinu.

Skončili ve tři čtvrtě na čtyři. Část z toho, co plánovali původně přepočítat, vzdali, protože by to nestihli. Pancové to vadilo, Kott si tím tolik hlavu nelámal.

"Podívej, já si myslím, že to opravdu sedí, a když to nebude sedět, tak von se vozve. A ty řekneš, hele promiň jako, dělala  jsem to v kalupu, a prostě napáskovaný jsem brala, je možný, že se někde přesunula jedna z druhýho."

"Třeba sto tisíc nepředpokládám," odpověděla Kateřina...  "To je tak hrozný, když si to člověk nemůže ani přepočítat."

...

Pancová s Rathem osaměli.

"Davídku...," zachichotala se do zvuku šustění papíru.

"To je dobrý, co?" zeptal se: "No... Tohle je?"

"Tohle je," ujistila ho Kateřina. "Ty tvoje jsem všechny přepočítala. Co nebylo vod banky."

David pokýval hlavou: "Jasně, jasně."

"Tohle jsou pětitisícovky. Ale pak si tohlencto znič," nabádala ho.

"No, no, no, to já si všechno musim, tó... ," nezakrýval radost David: "No to je hezký. To je hezký."

Pak se vrátil k praktickým věcem. "Já si to vod tebe přelepim nebo něco, nemáš nějakou lepku, nebo.. aby se to nevotvíralo." Rath se sám zasmál té představě a dodal: "Trošku to prosvítá, to je tíha."

.......................................................

Insider přinášel vybrané kapitoly v pořadí a podobě, jak by je měla obsahovat i samotná kniha, každý všední den. Pro stávající předplatitele bylo čtení zdarma (předtím, než bude kniha volně ke koupi za standardní cenu). Objednávky Insideru lze vyřídit přes tyto stránky.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 5 hodinami

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 5 hodinami

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 6 hodinami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy