Spis Rath: Když je peněz tolik, že je nestíháte počítat

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
30. 7. 2012 16:51
Deník Insider nabízí exkluzivně první čtení připravované knihy Sabiny Slonkové
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Celý uplynulý týden nabízel zpravodajský večerník Insider svým předplatitelům exkluzivně "první čtení" připravované knihy novinářky Sabiny Slonkové: Spis Rath.

Kniha, která půjde v nejbližších dnech do tisku, je výsledkem dlouhého a podrobného studia stovek stran vyšetřovacího spisu a řady dokumentů.

V pondělí dostali čtenáři poslední ochutnávku a deník Aktuálně.cz, který je partnerem projektu, z ní přetiskuje dva úryvky. Jde o ukázku z osmé kapitoly, která líčí poslední minuty před zásahem URNA ve vile Kateřiny Pancové a Petra Kotta, kam si Rath přišel pro peníze. Po zatčení tvrdil, že si naprosto není vědom, že z domu odnášel peníze; měl prý za to, že mu přátelé dali dárkové balení vína Malbec...

.......................................................

Na otázky, kde se u něj vzaly ty peníze, odpovídal Rath, že šlo o provokaci.
Na otázky, kde se u něj vzaly ty peníze, odpovídal Rath, že šlo o provokaci. | Foto: Ondřej Besperát

V pondělí 14. května 2012 se Kateřina s Petrem sešli doma v Rudné už po třetí hodině odpoledne. Měli napilno. Večer měl znovu dorazit David.

"Dej to do tý vobálky, dej mi ty pásky a já je spálím, venku v krbu," obrátil se Petr na Kateřinu.

Skončili ve tři čtvrtě na čtyři. Část z toho, co plánovali původně přepočítat, vzdali, protože by to nestihli. Pancové to vadilo, Kott si tím tolik hlavu nelámal.

"Podívej, já si myslím, že to opravdu sedí, a když to nebude sedět, tak von se vozve. A ty řekneš, hele promiň jako, dělala  jsem to v kalupu, a prostě napáskovaný jsem brala, je možný, že se někde přesunula jedna z druhýho."

"Třeba sto tisíc nepředpokládám," odpověděla Kateřina...  "To je tak hrozný, když si to člověk nemůže ani přepočítat."

...

Pancová s Rathem osaměli.

"Davídku...," zachichotala se do zvuku šustění papíru.

"To je dobrý, co?" zeptal se: "No... Tohle je?"

"Tohle je," ujistila ho Kateřina. "Ty tvoje jsem všechny přepočítala. Co nebylo vod banky."

David pokýval hlavou: "Jasně, jasně."

"Tohle jsou pětitisícovky. Ale pak si tohlencto znič," nabádala ho.

"No, no, no, to já si všechno musim, tó... ," nezakrýval radost David: "No to je hezký. To je hezký."

Pak se vrátil k praktickým věcem. "Já si to vod tebe přelepim nebo něco, nemáš nějakou lepku, nebo.. aby se to nevotvíralo." Rath se sám zasmál té představě a dodal: "Trošku to prosvítá, to je tíha."

.......................................................

Insider přinášel vybrané kapitoly v pořadí a podobě, jak by je měla obsahovat i samotná kniha, každý všední den. Pro stávající předplatitele bylo čtení zdarma (předtím, než bude kniha volně ke koupi za standardní cenu). Objednávky Insideru lze vyřídit přes tyto stránky.

 

Právě se děje

před 37 minutami

Ministři a zástupci bezpečnostních složek státu jednají na úřadu vlády o připravenosti na případné rozšíření nákazy koronavirem z Číny

Proberou dosavadní opatření i plán pro případné šíření onemocnění. Vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) předloží rozbor připravenosti státních hmotných rezerv. "Pan premiér chce mít informace ze všech úhlů pohledu," řekl novinářům před začátkem jednání.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) zopakoval, že na letišti v Ruzyni začali cíleně vyhledávat pasažéry, kteří vykazují symptomy podobné koronaviru. Cestujícím je určena také informační kampaň. A pro lety z Číny byly vyčleněny dva speciální vchody, které se budou pravidelně dezinfikovat. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Hospodářské noviny: Miliardář Šmejc koupil pražskou reprodukční kliniku

Investiční skupina Emma Capital miliardáře Jiřího Šmejce koupila pražskou reprodukční kliniku Europe IVF International, píší dnešní Hospodářské noviny (HN). Hodnotu transakce deník neuvedl, roční obrat zdravotnického zařízení je podle něj kolem 150 milionů korun. Česko patří spolu se Španělskem k hlavním centrům umělého oplodňování v Evropě, uvádějí HN. Jedním z důvodů jsou vstřícné zákony.

HN připomínají, že reprodukční medicíně v Česku dominuje zdravotnická skupina FutureLife, která spadá do svěřenských fondů premiéra Andreje Babiše (ANO). Kliniky skupiny FutureLife se kromě Česka a Slovenska nachází také ve Velké Británii, v Irsku, v Rumunsku, Finsku a Estonsku. Podle HN je FutureLife po španělské skupině IVI dvojkou na evropském trhu.

Podnikatel Jiří Šmejc je podle říjnového žebříčku časopisu Forbes s majetkem 20 miliard korun 10. nejbohatším Čechem. Šmejc je menšinovým vlastníkem a předsedou představenstva společnosti Home Credit, která poskytuje spotřebitelské půjčky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy