Spis Rath: Se svou Katy nacvičoval, až přijde policie

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
27. 7. 2012 19:30
Deník Insider nabízí exkluzivně první čtení připravované knihy Sabiny Slonkové
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Celý týden nabízí zpravodajský večerník Insider svým předplatitelům kapitoly z připravované knihy investigativní novinářky Sabiny Slonkové: Spis Rath.

Kniha je výsledkem dlouhého a podrobného studia stovek stran vyšetřovacího spisu a řady dokumentů. Deník Aktuálně.cz je partnerem projektu a získal možnost přetisknout některé úryvky.

Dnes přinášíme ukázku z šesté kapitoly, v níž David Rath, Kateřina Pancová a Petr Kott řeší závist, stres a samotu. Protože "S kým se můžete stýkat, když se začnete mít dramaticky dobře, ale zároveň to musíte před všemi tajit?".

Níže zrekonstruovaný rozhovor se odehrál mezi Rathem a "Katy". Řešili spolu, jak postupovat, pokud by na jejich podvody přišla policie.

.......................................................

David Rath a Kateřina Pancová na snímku, který zveřejnil Středočeský kraj v rámci své propagace.
David Rath a Kateřina Pancová na snímku, který zveřejnil Středočeský kraj v rámci své propagace. | Foto: Středočeský kraj

"Katko, já vim, že to zní hnusně, jako... Musíš se... Já jsem na to připravenej," začal Rath debatu doma u Kateřiny. "Navíc si řikám: Tak u mě by to bylo složitější, mám tu imunitu. Ale u tebe to můžou udělat zejtra."

Ředitelka kladenské nemocnice rozuměla, co říká, přímočarost té věty ji přesto zaskočila. "Já vim. Ale tak co můžeš dělat?"

"Pak je potřeba, prosím tě, tam sedět a říct: Já jsem nevinná." David byl znovu v roli učitele: "To, co jste udělali, je policejní šikana. Já se s vámi vůbec bavit nebudu..."

Pak Rath přeladil na policejní slovník: "A my jsme našli to nebo ono."

Kateřina se chytila: "Tak bych řekla: Tak mi dokažte, že to je z trestný činnosti."

Špatně.

"Ne," vypálil David. "Já bych řek po mamince. Jo? Po mamince, z bohatý rodiny."

"Hmm."

"A dokažte to. Nic vám říkat nebudu. Policejní šikana, Kubice, Kubiceho zpráva. Vy jste všichni parchanti." Rath se dostával do ráže.

Pancovou to rozesmálo: "Davide, nech toho."

.......................................................

Insider přináší vybrané kapitoly v pořadí a podobě, jak by je měla obsahovat i samotná kniha, každý všední den. Pro stávající předplatitele je čtení zdarma (předtím, než bude kniha volně ke koupi za standardní cenu).

Pokud chcete knihu zdarma i vy, objednejte si večerník Insider - objednávky lze vyřídit přes tyto stránky.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Rakousko zasáhlo zemětřesení, větší škody ale zřejmě nezpůsobilo

Zemětřesení o síle 4,5 stupně zasáhlo v ranních hodinách centrální části Rakouska. Závažnější škody ale nejspíše nezpůsobilo.

Podle Rakouského institutu pro meteorologii a geodynamiku (ZAMG) leželo epicentrum poblíž města Admont ve spolkové zemi Štýrsko, ohnisko spočívalo v hloubce osmi kilometrů. Otřesy půdy byly cítit i v přilehlých Horních Rakousech.

ZAMG vydal varování, že zemětřesení mohlo způsobit drobná poškození budov. Stanice ORF bez bližších podrobností uvedla, že jsou již hlášeny první škody. Podle agentury APA je s ohledem na sílu zemětřesení možné, že na domech popraskaly fasády či se odloupala omítka.

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

Zpěvák Van Morrison žaluje vládu, chce, aby povolila koncerty

Severoirský zpěvák Van Morrison "jménem tisíců hudebníků, umělců, klubů a všech, kdo pracují v koncertním průmyslu" žaluje tamní vládu. Od soudu chce, aby přezkoumal platnost zákazu koncertování v době nemoci covid-19. "Nejsme si vědomi žádného věrohodného vědeckého či lékařského zdůvodnění, které by odůvodnilo plošný zákaz," řekl deníku Guardian zpěvákův právník.

Severní Irsko je součástí Spojeného království, které coby nejpostiženější evropská země momentálně zápasí s třetí vlnou epidemie umocněnou novou, nakažlivější mutací viru. Za necelý rok v Británii kvůli covidu-19 zemřelo přes 91 tisíc lidí, z toho přes 1600 v Severním Irsku.

Pětasedmdesátiletý Morrison, člen Rokenrolové síně slávy a držitel dvou cen Grammy, proslul písněmi jako Brown Eyed Girl nebo Moondance, deskami Astral Weeks či Tupelo Honey nebo spoluprací s kapelou Chieftains. V posledním roce vydal několik skladeb brojících proti zákazům spojeným s nemocí covid-19, naposledy ve spolupráci s kytaristou Ericem Claptonem.

Zdroj: Guardian
Další zprávy