Spis Rath: Jak se vejdou miliony do tašky od Avonu

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
26. 7. 2012 10:30
Deník Insider exkluzivně nabízí první čtení připravované knihy Sabiny Slonkové
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Počínaje pondělkem začal zpravodajský večerník Insider svým předplatitelům posílat do čteček kapitoly z připravované knihy Sabiny Slonkové: Spis Rath.

Informace v knize nepocházejí z novin, které tu a tam publikovaly dílčí úryvky, někdy vytržené z kontextu či zásadně neúplné. Nejsou ani dílem řízených politických či justičních úniků informací, které jsou - například prostřednictvím poslanců, již řeší žádosti o Rathovo vydání spravedlnosti - tak snadné.

Kniha je výsledkem dlouhého a podrobného studia stovek stran vyšetřovacího spisu.

Deník Akuálně.cz je partnerem projektu a získal možnost přetisknout některé úryvky.

Dnes přinášíme ukázku ze třetí kapitoly, která je věnovaná předražené zakázce na rekonstrukci zámku Buštěhrad. V úryvku dojednává Kateřina Pancová, Rathova pravá ruka, s podnikatelkou Ivou Salačovou předání peněz.

.......................................................

Pancová s Rathem na obhlídce jednoho z krajských projektů.
Pancová s Rathem na obhlídce jednoho z krajských projektů. | Foto: Středočeský kraj

"Nejlepší je to tady." Tady, v kladenské nemocnici, byla ředitelka Pancová na domácí půdě. "A já vám řeknu proč: Tady to vždycky děláme. Vy když sem přijdete a přinesete mi flašky, přinesete mi čtyři ty, jako že mi děkujete za kamarádku, u který jsem vám pomohla... A v tom to je, v nějaký hezký tašce," vysvětlovala Ivě Salačové.

Avšak té se to moc nezdálo: "Víte, kolik to bude. Balík..."

"Vím, tak to je taška s oblečením, to je tak hezkej kabát." Kateřina měla podobné dodávky v oku. A pak rychle doplnila další důvod, proč je předávka v nemocnici tak praktická: "Tak Petr čeká venku. Hned je to tady votaď pryč."

Stavitelka však pořád přesvědčená nebyla. "My jsme vymysleli, že pudeme jakoby do hotelu," začala líčit Pancové. "Já si ho jakoby ve dvanáct hodin vobjednám. Bude... Jako dva lidi, takže dostaneme dvě karty a vy nebo někdo, to máte jedno, by přijel nahoru rovnou do toho pokoje v Diplomatu. Takhle jsme to vymysleli."

"To je zbytečný," namítla Kateřina. "Tady. My to tady děláme."

...

Poslední chabý pokus o odpor: "To bude velká taška."

"Papírová taška vod Avonu," opáčila Pancová Salačové přesným popisem.

"Tak. Určitě." Stavitelka to vzdala.

"No," přikývla Kateřina spokojeně: "To já vím."

.......................................................

Insider přináší vybrané kapitoly v pořadí a podobě, jak by je měla obsahovat i samotná kniha, každý všední den. Pro stávající předplatitele je čtení zdarma (předtím, než bude kniha volně ke koupi za standardní cenu).

Pokud chcete knihu zdarma i vy, objednejte si večerník Insider - objednávky lze vyřídit přes tyto stránky.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Z paraguayského vězení uprchlo 75 nebezpečných trestanců

Nejméně 75 vězňů, mezi nimiž jsou členové zvlášť nebezpečných brazilských gangů, uprchlo z vězení v Paraguayi. Oznámily to dnes v Asunciónu vládní zdroje. Uprchlíci se prokopali na svobodu tunelem, o němž podle přesvědčení vyšetřovatelů musel vězeňský personál vědět.

Věznice se nachází ve městě Pedro Juan Caballero při hranicích s Brazílií. Její ředitel bezprostředně po útěku přišel o práci, napsala agentura Reuters. "Byla to operace připravovaná řadu dní a je nemožné, aby o tom personál vězení nevěděl… Bylo to očividně zaplacené," řekla novinářům paraguayská ministryně spravedlnosti Cecilia Pérezová.

Hraniční oblast je známá jako trasa pašeráků drog, většinou členů brazilských zločineckých skupin. Do pátrání po uprchlících se kromě paraguayské zapojila i brazilská policie.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Severovýchod Kanady zápasí s prudkou zimní bouří, pomáhají dvě stovky vojáků

Do provincie Nový Foundland na severovýchodě Kanady v neděli vláda vyslala dvě stovky vojáků, kteří mají pomoci místním obyvatelům zvládnout prudký nápor zimní bouře. Oznámil to ministr obrany Harjit Sajjan. Spolu s vojáky směřují do oblasti nákladní letouny a vrtulníky.

Správní středisko provincie St. John's zasypalo 75 centimetrů sněhu a situaci komplikuje vítr o síle až 130 kilometrů v hodině. Mnoho silnic je kvůli kalamitě neprůjezdných, v provincii byl vyhlášen stav nouze. Pomoc armády se v příštích dnech zvýší, do regionu zamíří další vojáci, řekl ministr Sajjan.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Účastníci berlínské konference se dohodli na dodržování embarga v Libyi

Účastníci konference o Libyi se v neděli dohodli na dodržování stávajícího zbrojního embarga a jeho lepší kontrole. Zavázali se také, že ukončí vojenskou podporu znesvářených stran. Na tiskové konferenci po skončení konference to uvedli generální tajemník OSN António Guterres německá kancléřka Angela Merkelová, která schůzku na nejvyšší úrovni svolala.

"Nemůžu dostatečně zdůraznit, že neexistuje žádné vojenské řešení konfliktu v Libyi, na tom se shodli všichni účastníci konference," řekl Guterres. "A dnes se také všichni účastníci této konference zavázali do tohoto ozbrojeného konfliktu nebo vnitřních záležitostí Libye nezasahovat," poznamenal.

"Můžu potvrdit, že všichni jsou zajedno, že chceme respektovat zbrojní embargo, a že bude také více kontrolováno než v minulosti," uvedla zase Merkelová, podle níž je důležité, aby závěry konference nyní potvrdila také Rada bezpečnosti OSN.

Berlínského jednání se zúčastnili mimo jiné ruský prezident Vladimir Putin, francouzský prezident Emmanuel Macron nebo americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy