Spis Rath: Jak se vejdou miliony do tašky od Avonu

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
26. 7. 2012 10:30
Deník Insider exkluzivně nabízí první čtení připravované knihy Sabiny Slonkové
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Počínaje pondělkem začal zpravodajský večerník Insider svým předplatitelům posílat do čteček kapitoly z připravované knihy Sabiny Slonkové: Spis Rath.

Informace v knize nepocházejí z novin, které tu a tam publikovaly dílčí úryvky, někdy vytržené z kontextu či zásadně neúplné. Nejsou ani dílem řízených politických či justičních úniků informací, které jsou - například prostřednictvím poslanců, již řeší žádosti o Rathovo vydání spravedlnosti - tak snadné.

Kniha je výsledkem dlouhého a podrobného studia stovek stran vyšetřovacího spisu.

Deník Akuálně.cz je partnerem projektu a získal možnost přetisknout některé úryvky.

Dnes přinášíme ukázku ze třetí kapitoly, která je věnovaná předražené zakázce na rekonstrukci zámku Buštěhrad. V úryvku dojednává Kateřina Pancová, Rathova pravá ruka, s podnikatelkou Ivou Salačovou předání peněz.

.......................................................

Pancová s Rathem na obhlídce jednoho z krajských projektů.
Pancová s Rathem na obhlídce jednoho z krajských projektů. | Foto: Středočeský kraj

"Nejlepší je to tady." Tady, v kladenské nemocnici, byla ředitelka Pancová na domácí půdě. "A já vám řeknu proč: Tady to vždycky děláme. Vy když sem přijdete a přinesete mi flašky, přinesete mi čtyři ty, jako že mi děkujete za kamarádku, u který jsem vám pomohla... A v tom to je, v nějaký hezký tašce," vysvětlovala Ivě Salačové.

Avšak té se to moc nezdálo: "Víte, kolik to bude. Balík..."

"Vím, tak to je taška s oblečením, to je tak hezkej kabát." Kateřina měla podobné dodávky v oku. A pak rychle doplnila další důvod, proč je předávka v nemocnici tak praktická: "Tak Petr čeká venku. Hned je to tady votaď pryč."

Stavitelka však pořád přesvědčená nebyla. "My jsme vymysleli, že pudeme jakoby do hotelu," začala líčit Pancové. "Já si ho jakoby ve dvanáct hodin vobjednám. Bude... Jako dva lidi, takže dostaneme dvě karty a vy nebo někdo, to máte jedno, by přijel nahoru rovnou do toho pokoje v Diplomatu. Takhle jsme to vymysleli."

"To je zbytečný," namítla Kateřina. "Tady. My to tady děláme."

...

Poslední chabý pokus o odpor: "To bude velká taška."

"Papírová taška vod Avonu," opáčila Pancová Salačové přesným popisem.

"Tak. Určitě." Stavitelka to vzdala.

"No," přikývla Kateřina spokojeně: "To já vím."

.......................................................

Insider přináší vybrané kapitoly v pořadí a podobě, jak by je měla obsahovat i samotná kniha, každý všední den. Pro stávající předplatitele je čtení zdarma (předtím, než bude kniha volně ke koupi za standardní cenu).

Pokud chcete knihu zdarma i vy, objednejte si večerník Insider - objednávky lze vyřídit přes tyto stránky.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Biden telefonoval s Putinem, hovořilo se o dohodě Nový START, otravě Navalného i o prosincovém hackerském útoku na americké úřady, oznámil Bílý dům.

Zdroj: ČTK
před 9 minutami

Poslanci odmítli legalizaci konopí, přinesla by zdravotní rizika, míní Blatný

Sněmovna odmítla omezenou legalizaci konopí. Návrh skupiny čtyř desítek poslanců ze šesti klubů předpokládal, že by si bezúhonní dospělí lidé mohli bez hrozby postihu vypěstovat a zpracovat doma až pět rostlin konopí. Plénum novelu o návykových látkách, za níž stojí zejména Piráti, zamítlo na návrh SPD hlasy 55 z 89 přítomných poslanců už v úvodním kole.

Pirátský poslanec Tomáš Vymazal zdůrazňoval, že změna by mohla zabránit kriminalizaci jinak bezúhonných lidí. "Konopí je v Česku velice oblíbené. Dle různých studií s ním má zkušenost více než každý čtvrtý mladistvý a u dospělých jsou to dokonce dva z pěti," uvedl. Regulace by podle poslance měla nahradit podle něho selhávající represi. Podle předsedy STAN Víta Rakušana jde o odstraňování státem řízeného pokrytectví.

Naopak ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) upozorňoval na to, že novela je v rozporu s mezinárodním právem a protidrogovou politikou. "Přináší velká sociální a zdravotní rizika," uvedl. Ministr také varoval před možnou drogovou turistikou za takzvaným rekreačním konopím.

Novela předpokládala, že lidé by mohli mít doma beztrestně až 1,25 kilogramu sušiny konopí. Ostatním lidem by pěstitelé museli zabránit ve volném přístupu k tomuto konopí pod hrozbou pokuty až 15 000 korun. Až 30 gramů by mohli lidé nosit u sebe i mimo obydlí. Stejné množství, tedy 30 gramů, by mohli legálně předat jinému dospělému člověku, ovšem výhradně bezplatně. Totéž mělo platit pro produkty získané z konopí.

Předkladatelé tvrdili, že omezená legalizace konopí by zmenšila černý trh a vedla by také ke snížení trestné činnosti, která se s ním váže.

Zdroj: ČTK
před 24 minutami

Lamparda u fotbalistů Chelsea nahradil Tuchel

Novým trenérem fotbalistů Chelsea byl podle očekávání jmenován Němec Thomas Tuchel. Londýnský klub dnes oznámil, že s bývalým kouřem Paris St. Germain či Dortmundu podepsal smlouvu na rok a půl s opcí. Tuchel nahradil odvolaného Franka Lamparda.

Tuchel v novém působišti už dnes povede první trénink a premiéra na lavičce ho čeká ve středečním ligovém utkání s Wolverhamptonem. "Nikdy není příjemné měnit trenéra uprostřed sezony, ale jsme rádi, že v Thomasi Tuchelovi se nám podařilo získat jednoho z nejlepších evropských trenérů," uvedla na klubovém webu ředitelka Chelsea Marina Granovská.

Sedmačtyřicetiletý Tuchel naposledy vedl Paris St. Germain, kde v prosinci skončil. Francouzský celek trénoval od května 2018 a s týmem vyhrál v obou sezonách mimo jiné francouzskou ligu a v uplynulém ročníku s ním došel do finále Ligy mistrů. V minulosti působil také v Mohuči a Dortmundu, se kterým v roce 2017 vyhrál Německý pohár.

V Chelsea nahradil Lamparda, který byl odvolán kvůli neuspokojivým výsledkům. "Blues" pod vedením nejlepšího klubového střelce z posledních osmi ligových duelů zvítězili pouze ve dvou a propadli se až na devátou pozici. Bývalý záložník vedl Chelsea od léta 2019 a v první sezoně s ní obsadil čtvrté místo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy