Spis Rath: "Davy" popsal, jak dělá ze starostů pitomce

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
26. 7. 2012 16:05
Deník Insider exkluzivně nabízí první čtení připravované knihy Sabiny Slonkové
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Počínaje pondělkem začal zpravodajský večerník Insider svým předplatitelům posílat do čteček kapitoly z připravované knihy investigativní novinářky Sabiny Slonkové: Spis Rath.

Kniha je výsledkem dlouhého a podrobného studia stovek stran vyšetřovacího spisu a řady dokumentů. Deník Aktuálně.cz je partnerem projektu a získal možnost přetisknout některé úryvky.

Dnes přinášíme ukázku z páté kapitoly, která líčí obavy Kateřiny Pancové, Petra Kotta a Davida Ratha, že by jejich machinace mohly prasknout. A například ukazuje, jakým slovníkem o úplatcích hovořili.

Níže zrekonstruovaný rozhovor se odehrál mezi Rathem a Pancovou, které bývalý hejtman vysvětloval, že plán investic kraje ve skutečnosti k ničemu není, leda k oblbnutí starostů obcí.

.......................................................

Tehdy ještě vždy usměvavý David Rath.
Tehdy ještě vždy usměvavý David Rath. | Foto: Aktuálně.cz, Ondřej Besperát

"Prosím tě, co si budeme povídat. Plán investic jakoby nepotřebuješ k ničemu. A říkejme si to, že to je seznam všech přání."

"To je kniha přání," přitakala Pancová po žáčkovsku.

"Ne kniha přání," zamentoroval David. "Plán investic, to je prostě - dopis Ježíškovi... Pak teprve Ježíšek začne zkoumat, na co má a co jsou priority. A je to trošku taky na zmatení těch hloupých, protože ty jsou šťastný. Voni mi říkaj, rozumíš..."

"Že to tam mají...," snažila se dokončit jeho větu.

Ale učitel-hejtman pokračoval: "Já třeba přijedu k nějaký škole a voni mi říkaj..."

Pancová se z očekávání zábavné historky dopředu rozesmála.

"... pane hejtmane, to je úžasný, my jsme tři roky usilovali a už jsme v plánu investic," dokončil David."Rozumíš, voni si chudáci myslej, že tim už jako... Rozumíš, protože ty úředníci samozřejmě ví hovno, že jo."

...

"Protože věci," pokračoval hejtman, "na kterých třeba nemáme zájem my, tak mně je to jedno. Ať se tam ty úředníci s nima přetahujou třeba dva roky, že jo. A teď jako - voni vítězoslavně to nám daj, my jim to tam šoupnem a zase se další čtyři roky neděje vůbec nic..."

.......................................................

Insider přináší vybrané kapitoly v pořadí a podobě, jak by je měla obsahovat i samotná kniha, každý všední den. Pro stávající předplatitele je čtení zdarma (předtím, než bude kniha volně ke koupi za standardní cenu).

Pokud chcete knihu zdarma i vy, objednejte si večerník Insider - objednávky lze vyřídit přes tyto stránky.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Adetokunbo v NBA dovedl Milwaukee k šesté výhře za sebou

Nejužitečnější hráč minulé sezony Janis Adetokunbo zaznamenal ve čtvrtečním utkání NBA proti Portlandu impozantní triple double za 24 bodů, 19 doskoků a 15 asistencí a byl strůjcem vítězství Milwaukee 137:129. Bucks se po šesté výhře za sebou osamostatnili v čele Východní konference.

Adetokunbo podruhé v sezoně dosáhl na dvojciferná čísla ve třech základních statistických ukazatelích a stal se prvním hráčem v historii klubu, který zaznamenal bilanci čítající alespoň 20+15+15. Jeho čtvrteční výkon v historii ligy předčili jen slavní Oscar Robertson, Wilt Chamberlain a Larry Bird.

Střelecky se přitom řecký basketbalista trápil a proměnil jen devět z 27 střel. V počtu finálních přihrávek ale ve své sedmé sezoně v lize dosáhl na osobní rekord. "Když mi to nepadalo, snažil jsem se nacházet spoluhráče. Udělal jsem ale jen půlku práce, to oni se trefovali," řekl Adetokunbo.

Další zprávy