Spis Rath: "Davy" popsal, jak dělá ze starostů pitomce

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
26. 7. 2012 16:05
Deník Insider exkluzivně nabízí první čtení připravované knihy Sabiny Slonkové
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Počínaje pondělkem začal zpravodajský večerník Insider svým předplatitelům posílat do čteček kapitoly z připravované knihy investigativní novinářky Sabiny Slonkové: Spis Rath.

Kniha je výsledkem dlouhého a podrobného studia stovek stran vyšetřovacího spisu a řady dokumentů. Deník Aktuálně.cz je partnerem projektu a získal možnost přetisknout některé úryvky.

Dnes přinášíme ukázku z páté kapitoly, která líčí obavy Kateřiny Pancové, Petra Kotta a Davida Ratha, že by jejich machinace mohly prasknout. A například ukazuje, jakým slovníkem o úplatcích hovořili.

Níže zrekonstruovaný rozhovor se odehrál mezi Rathem a Pancovou, které bývalý hejtman vysvětloval, že plán investic kraje ve skutečnosti k ničemu není, leda k oblbnutí starostů obcí.

.......................................................

Tehdy ještě vždy usměvavý David Rath.
Tehdy ještě vždy usměvavý David Rath. | Foto: Aktuálně.cz, Ondřej Besperát

"Prosím tě, co si budeme povídat. Plán investic jakoby nepotřebuješ k ničemu. A říkejme si to, že to je seznam všech přání."

"To je kniha přání," přitakala Pancová po žáčkovsku.

"Ne kniha přání," zamentoroval David. "Plán investic, to je prostě - dopis Ježíškovi... Pak teprve Ježíšek začne zkoumat, na co má a co jsou priority. A je to trošku taky na zmatení těch hloupých, protože ty jsou šťastný. Voni mi říkaj, rozumíš..."

"Že to tam mají...," snažila se dokončit jeho větu.

Ale učitel-hejtman pokračoval: "Já třeba přijedu k nějaký škole a voni mi říkaj..."

Pancová se z očekávání zábavné historky dopředu rozesmála.

"... pane hejtmane, to je úžasný, my jsme tři roky usilovali a už jsme v plánu investic," dokončil David."Rozumíš, voni si chudáci myslej, že tim už jako... Rozumíš, protože ty úředníci samozřejmě ví hovno, že jo."

...

"Protože věci," pokračoval hejtman, "na kterých třeba nemáme zájem my, tak mně je to jedno. Ať se tam ty úředníci s nima přetahujou třeba dva roky, že jo. A teď jako - voni vítězoslavně to nám daj, my jim to tam šoupnem a zase se další čtyři roky neděje vůbec nic..."

.......................................................

Insider přináší vybrané kapitoly v pořadí a podobě, jak by je měla obsahovat i samotná kniha, každý všední den. Pro stávající předplatitele je čtení zdarma (předtím, než bude kniha volně ke koupi za standardní cenu).

Pokud chcete knihu zdarma i vy, objednejte si večerník Insider - objednávky lze vyřídit přes tyto stránky.

 

Právě se děje

před 1 minutou

Policie obvinila řidiče autobusu kvůli nehodě na Chodově

Policie obvinila šedesátiletého řidiče autobusu z obecného ohrožení z nedbalosti kvůli nehodě dvou autobusů na pražském Chodově, která se stala loni 4. prosince. Záchranáři po kolizi ošetřili 18 zraněných včetně dětí z mateřské školy, pět dospělých skončilo v nemocnicích se středně těžkými zraněními. Pražská policie dnes na webu uvedla, že eviduje 22 poškozených. Obviněnému řidiči hrozí až pět let vězení.

"Šedesátiletý řidič byl obviněný ze spáchání trestného činu obecné ohrožení z nedbalosti, za což mu v případě odsouzení hrozí až pětiletý pobyt za mřížemi. V případu evidujeme 22 poškozených osob," informovala policejní mluvčí Violeta Siřišťová.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Rakousko zasáhlo zemětřesení, větší škody ale zřejmě nezpůsobilo

Zemětřesení o síle 4,5 stupně zasáhlo v ranních hodinách centrální části Rakouska. Závažnější škody ale nejspíše nezpůsobilo.

Podle Rakouského institutu pro meteorologii a geodynamiku (ZAMG) leželo epicentrum poblíž města Admont ve spolkové zemi Štýrsko, ohnisko spočívalo v hloubce osmi kilometrů. Otřesy půdy byly cítit i v přilehlých Horních Rakousech.

ZAMG vydal varování, že zemětřesení mohlo způsobit drobná poškození budov. Stanice ORF bez bližších podrobností uvedla, že jsou již hlášeny první škody. Podle agentury APA je s ohledem na sílu zemětřesení možné, že na domech popraskaly fasády či se odloupala omítka.

Zdroj: ČTK
Další zprávy