Konopný registr opět funguje. Poslanci jsou zaskočeni: Kam měly natéct miliony bez veřejné soutěže?

Veronika Rodriguez ČTK Veronika Rodriguez, ČTK
Aktualizováno 13. 1. 2016 17:28
Ve středu v poledne začal znovu fungovat konopný registr. Oznámil to Státní ústav pro kontrolu léčiv. Pacienti si tak mohou opět vyzvedávat léčebnou marihuanu na elektronický recept. Provoz registru si prý sám zajišťuje lékový ústav. "Odmítli jsme vydírání ze strany dodavatelské firmy v systému IT," reagoval na dřívější problémy registru šéf ústavu Zdeněk Blahuta. Zpráva ale zaskočila poslance zdravotního výboru Sněmovny. Chtějí po ústavu vysvětlení. Ještě v prosinci totiž ústav tvrdil, že potřebuje utratit za e-recept dalších 50 milionů korun, zakázku IT firmě se navíc chystal zadat bez soutěže. Systém také předtím spolykal stovky milionů. Podle poslanců mohl ústav vyhodil peníze oknem.
Pacienti si léčebné konopí mohou znovu vyzvedávat na elektronický recept. (Ilustrační foto)
Pacienti si léčebné konopí mohou znovu vyzvedávat na elektronický recept. (Ilustrační foto) | Foto: Reuters

Praha - Lidé si mohou znovu zajít do lékárny pro konopí. Státní ústav pro kontrolu léčiv oznámil, že se mu podařilo spustit konopný registr a elektronický recept. Vymyslel prý náhradní řešení, díky kterému už nepotřebuje služby soukromé společnosti Tronevia. Ta lékový ústav koncem roku zažalovala za to, že používal její technickou podporu, aniž na to měl právo. Soud dal firmě za pravdu a zakázal ústavu elektronický recept používat.

Jenomže informace zaskočila poslance sněmovního zdravotního výboru. "Jak je možné, že si umí lékový ústav zajistit vydávání elektronického receptu vlastními silami, když ještě v listopadu tvrdil, že se bez služeb externí firmy za stovky milionů korun neobejde?" ptal se šéfa lékového ústavu Zdeňka Blahuty na středečním jednání výboru lidovecký poslanec Ludvík Hovorka.

Opíral se přitom o dokument, který schvalovala na podzim vláda. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček v něm tvrdil, že lékový ústav potřebuje utratit dalších padesát milionů za technickou podporu e-receptu. Žádal vládu o svolení. Peníze měly natéct do firmy Tronevia, a to bez veřejné soutěže. Soukromá společnost už předtím dostala od lékového ústavu za jiné zakázky asi 108 milionů korun.

Ať zakázky prověří vyšetřovací komise

"Lékový ústav a ministerstvo zdravotnictví tehdy tvrdily, že lékový ústav bez této zakázky zkolabuje, protože nemá k dispozici zdrojové kódy. A najednou se dozvídáme, že firmu a její služby vůbec nikdo nepotřebuje," divil se během jednání výboru také Rostislav Vyzula z ANO.

Jeho stranická poslankyně Jana Pastuchová proto dokonce navrhla, aby se zřídila parlamentní vyšetřovací komise, která nakládání s penězi na IT zakázky lékového ústavu prozkoumá.

Lékový ústav se ale brání. Jeho šéf Zdeněk Blahuta poslancům řekl, že ústav sice původně zakázku zadat soukromé firmě chtěl, od záměru ale nakonec ustoupil. Společnost Tronevia si totiž prý řekla o příliš vysokou odměnu. Navíc si prý nárokovala platbu za služby, které nemohla doložit.

Měli jsme vědět o problému už dávno

Stovky milionů, které doposud centrální úložiště a zavedení e-receptu stály, prý utratili Blahutovi předchůdci. "Je sice pravda, že já jsem na ústavu také v minulosti pracoval, ale jen jako inspektor implementace v Ostravě. Na tvorbě koncepce IT řešení jsem se tedy nepodílel," odrážel Blahuta další útoky poslanců, kteří připomínali, že mu musel být stav celého systému dávno známý. Zdeněk Blahuta totiž podle nich nepřišel do ústavu jako nováček, protože v něm byl dva roky zaměstnán.

Poslanci Blahutovi také vyčítali, že nikomu o hrozbě kolapsu elektronického receptu neřekl. "Považuji za pohrdání zdravotním výborem skutečnost, že jsme za celou dobu nedostali jedinou informaci, že se něco takového stane. A to přesto, že jsme se několikrát doptávali na stav e-receptu,"  řekl třeba Rostislav Vyzula.

Elektronický recept, na který je navázáno například předepisování léčebného konopí, přestal fungoval v polovině prosince. Centrální úložiště, kam se data z elektronických receptů shromažďovala, totiž svým předběžným opatřením uzavřel pražský městský soud. Na ten se obrátil dosavadní dodavatel technické podpory systému - společnost Tronevia, která se s lékovým ústavem nedomluvila na dalším pokračování spolupráce po vypršení smlouvy. Ústav přesto některé systémy soukromé firmy používal.

Ústav v ochromení?

Lékárníci ale okamžitě upozornili na to, že se problémy nedotknou jen konopí. Pacienti se nedostanou ani k pilulkám na chřipku a nachlazení, které obsahují hlídanou látku pseudoefedrin. Také tyto přípravky bylo totiž možné vydávat jen na e-recept nebo občanku.

Právník Platformy zdravotních pojištěnců Ondřej Dostál navíc varoval, že soudní předběžné opatření dopadne také na samotný provoz lékového ústavu. "Najednou se ztíží třeba sledování pohybu léků na trhu, což bude výhodné hlavně pro reexportéry, kteří budou chtít vyvézt levné české léky do zahraničí a tam je výhodně zpeněžit," podotkl právník. Ústav ztratí také přehled o hlášení závad v jakosti léků.

To ale lékový ústav odmítl. Oznámil také, že se proti rozhodnutí soudu odvolal.

Nyní lékový ústav prohlásil, že elektronické recepty znovu zprovoznil. Fungují ale jen pro předepisování konopí. E-recept na léky a centrální úložiště by měly podle ředitele ústavu Zdeňka Blahuty začít znovu plně fungovat zřejmě až v březnu.

Soukromá společnost Tronevia považuje systémy elektronického receptu, hlášení závad léčiv a další aplikace za svá autorská díla. Firma už v prosinci uvedla, že systémy vytvořila v letech 2012 až 2014, v loňském srpnu ale smlouvy ústavu vypršely. Přesto je ústav provozoval dál - sám a bez licencí.

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) ale označil postup firmy za vydírání. "Pokračování podpory servisu elektronických agend je podmíněno současným podpisem uznání jakýchsi autorských práv, která nejsou vyčíslena a mohou údajně šplhat na stovky milionů korun," konstatoval.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Brémy podlehly Frankfurtu 0:3, Pavlenka inkasoval po 342 minutách

Fotbalisté Brém v dohrávce 24. kola německé ligy podlehli Frankfurtu 0:3 a zůstali na předposledním místě tabulky. Brankář Jiří Pavlenka byl v bundeslize překonán po 342 minutách, celý zápas za domácí Werder odehrál i krajní obránce Theodor Gebre Selassie.

Brémy prohrály poprvé po třech ligových zápasech a ztrácí dva body na šestnáctý Düsseldorf, který drží barážovou pozici. Eintracht zvítězil podruhé za sebou a poskočil na 11. příčku.

Domácí si v úvodním poločase vytvořili víc nebezpečných šancí než soupeř, ale brankář Trapp zneškodnil dalekonosnou ránu Klaasena nebo Selkeho pokus z úhlu.

Druhé dějství jasně patřilo Frankfurtu. V 61. minutě si na Kostičův centr naskočil Silva a přesnou hlavičkou překonal Pavlenku. Reprezentační gólman podruhé inkasoval v 81. minutě z rohu od nepokrytého Ilsankera a hostující náhradník ještě v poslední minutě uzavřel skóre hlavou.

Hráči Werderu potvrdili pozici nejhoršího domácího týmu německé ligy, v aktuální sezoně na Weserstadionu ze 14 utkání získali pouhých šest bodů a vyhráli jen v září nad Augsburgem (3:2).

před 2 hodinami

V případě Maddie McCannové, jež zmizela před třinácti lety, je podezřelý Němec

Němečtí vyšetřovatelé podezřívají z vraždy britské dívky Maddie McCannové, která zmizela před 13 lety při rodinné dovolené v Portugalsku, 43letého muže z Německa. Vyšetřování otevřelo státní zastupitelství v Braunschweigu, informoval dnes Spolkový kriminální úřad. Podezřelý, který byl už v minulosti podle agentury DPA vícekrát trestán kvůli sexuálním deliktům i na dětech, si v současnosti odpykává víceletý trest ve vězení.

Tehdy tříletá Madeleine McCannová zmizela v květnu 2007 z apartmánu v turistickém komplexu v Praia da Luz u jihoportugalského města Lagos v regionu Algarve. Její rodiče byli tehdy na večeři v blízké restauraci. O osud dívenky se zajímala média na celém světě. 

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Anderson, Ozon, McQueen. Festival v Cannes zveřejnil výběr filmů pro letošní ročník

Nové filmy amerického režiséra Wese Andersona, francouzského Françoise Ozona či britského Steva McQueena jsou součástí oficiálního výběru 56 snímků pro letošní ročník mezinárodního filmového festivalu v Cannes. Filmový svátek se letos v květnu nekonal kvůli koronavirové pandemii, pro snímky je ale zařazení na jeho program prestižním oceněním, uvedla agentura AFP. Žádný český film se do výběru neprobojoval.

Na seznamu oficiálního výběru se nachází Andersonův film The French Dispatch (Francouzská spojka), Ozonův Eté 85 (Léto 85), britský filmař Steve McQueen má ve výběru snímky hned dva - Lovers Rock (Skála milenců) a Mangrove (Mangrovník).

Žádný český film v letošním oficiálním výběru festivalu nefiguruje. Ze zemí střední a východní Evropy zde mají své zástupce pouze Litva (film Soumrak režiséra Šarunase Bartase) a Bulharsko (snímek Únor od režiséra Kamena Kaleva).

Zdroj: ČTK
Další zprávy