Stát musí vyhodit oknem práci za 170 milionů korun

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
12. 8. 2009 23:35
Deník Aktuálně.cz nahlédl do zprávy Úřadu pro ochranu osobních údajů
Stačí předložit recept a citlivá data pacientů už putují do centrálního úložistě.
Stačí předložit recept a citlivá data pacientů už putují do centrálního úložistě. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Byl to jeden z největších projektů českého zdravotnictví: Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) se rozhodl posbírat data o všech českých pacientech a umístit je na internet.

Údaje se sbíraly z lékáren. Stačilo jen předložit recept, nebo si vyzvednout modafen na občanku.

Začala vznikat obrovská databáze všech léků, které kdy pacienti spolkli. Dalo se z ní zjistit, jakou nemocí kdo trpí a jaké medikamenty mu kvůli tomu lékaři předepisují.

Projekt už stál zhruba 170 milionů korun. Dalších 90 milionů měl úřad zaplatit za roční provoz databáze.

Po osmi měsících ale všechno končí. Ústav musí projekt neprodleně zastavit. A data, která doposud nashromáždil, okamžitě zlikvidovat. Tím, že SÚKL začal údaje shromažďovat, totiž porušil zákon.

Data se sbírat nikdy neměla

Deník Aktuálně.cz to zjistil, když měl možnost nahlédnout do zprávy, kterou k centrálnímu úložišti elektronických receptů vydal Úřad pro ochranu osobních údajů.

Inspektorům, kteří kontrolu úložiště prováděli, se nelíbí hned několik věcí.

Infobox

Centrální úložiště dat:

  • Provoz úložiště byl zahájen 31. 12. 2008
  • V lednu se začaly připojovat lékárny
  • Sběr dat SÚKL zahájil v květnu 2009
  • Připojeno je prozatím kolem poloviny lékáren z celkových 2606
  • Kolik je připojeno lékařů, SÚKL neví
  • Na systému se podílí 3 soukromé firmy - Netprosys, Telefónica O2 a Aquasoft.

Které údaje se sbírají:

  • Číslo pojištěnce (rodné číslo nebo datum narození a jméno), kód léku, množství léku, cena původce, úhrada od pojišťovny, šarže přípravku, identifikační číslo lékaře, který lék předepsal, identifikační číslo lékárny.

Výdaje na provoz:

  • Dosavadní náklady na vznik úložiště činily 83,5 milionů Kč.
  • Dalších 90 milionů má stát roční provoz.
  • Za servisní činnosti plánované pro období 3 - 5 let byly do této chvíle vydány asi 2 miliony Kč.

 

Nejdůležitější zjištění je, že SÚKL data shromažďovat nikdy neměl. Úložiště měl původně zřídit z úplně jiného důvodu - kvůli elektronickým receptům. Ty měly od letošního roku sloužit pacientům, kteří užívají některé léky dlouhodobě.

V plánu bylo, že lidé nebudou muset pro každý recept do ordinace, ale že jim bude moct lékař poslat na mobil elektronickou podobu receptu - jedinečný kód. S tím by pak pacient zašel do lékárny a nadiktoval ho lékárníkovi. V elektronickém systému už by byl pro něj pod kódem nachystaný lék.

Přehled o každé nemoci i pilulce

Elektronické recepty ale SÚKL nezprovoznil. "Vystavování elektronických receptů doposud nebylo realizováno," upozorňuje zpráva Úřadu pro ochranu osobních údajů.

Místo toho se SÚKL rozhodl využít úložiště jinak. Přikázal lékárnám, že do něj musí posílat veškeré údaje z receptů obyčejných. Konkrétně rodná čísla pacientů a kódy jejich léků. Nechyběly údaje o lékařích a lékárnících, kteří lék předepsali a vydali.

Další data získával při prodeji léků na bolest a proti chřipce. To znamená těch, které obsahují pseudoefedrin. Patří sem například Modafen, Nurofen stop grip, Panadol plus grip či Paralen plus. Tyto léky už od dubna nejsou k dostání volně, ale jen na občanku či kartičku pojištěnce.

V rukou soukromé firmy

Zpráva také upozorňuje: K těm nejcitlivějším údajům pacientů má přístup soukromá firma. Konkrétně pracovníci společnosti Aquasoft.

Sám Státní ústav pro kontrolu léčiv, který tvrdí, že data potřebuje ke sledování nežádoucích účinků léků, se k nim přitom nedostane. "Nedisponuje potřebným aplikačním softwarem pro komunikaci s centrálním úložištěm," uvádí zpráva.

Úřad pro ochranu osobních údajů proto rozhodl, že centrální úložiště elektronických receptů musí se sběrem přestat. Veškerá data v něm pak zlikvidovat. "Neprodleně," zdůrazňuje se tučným písmem ve zprávě.

SÚKL: Zákon neporušujeme

Státní ústav pro kontrolu léčiv přesto tvrdí: Zákon neporušujeme.

"Centrálního úložiště naopak využíváme k plnění své zákonné povinnosti, tedy k vytváření analýz spotřeb léčiv v České republice jako podkladu pro optimalizaci lékové politik," poslal už dříve deníku Aktuálně.cz ředitel SÚKLu Martin Beneš.

Úložiště podle něj SÚKLu dovolí lépe zkoumat účinky léků a chránit zdraví lidí.

Foto: Jaroslav Jiřička

Přesto ústav v pondělí pozastavil takzvané pacientské účty. Na těch si měli pacienti moci kontrolovat, kolik spotřebovali léků a jestli už nepřekročili limit. Měli také zjistit, kdy je čeká další preventivní prohlídka či očkování.

Sběr dat trvá

"Chceme jen uklidnit pacienty. Vylekaly je zprávy o tom, že jsou jejich citlivá data v ohrožení," vysvětlila konec internetových účtů mluvčí SÚKLu Veronika Petláková. Účty ale plánuje ústav co nejdříve znovu zprovoznit. Má totiž právo poslat ke zprávě připomínky. A věří, že s nimi uspěje.

Další sběr dat podle lékárníků oficiálně trvá.

"Lékárnám proto doporučujeme pozastavit SÚKLu poskytování všech údajů o vydaných léčivých přípravcích. Všem lékárnám také doporučujeme vydávat přípravky s obsahem pseudoefedrinu výhradně na lékařský předpis," uvedla v tiskovém prohlášení Česká lékárnická komora.

V opačném případe by se podle komory mohli dopouštět porušení zákona i lékárníci.

 

Právě se děje

Další zprávy