Stát mění podmínky pro licence na pěstování konopí. Bude to byznys pro vyvolené, tvrdí kritici

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
31. 12. 2015 13:03
Ministerstvo pro místní rozvoj připravilo novelu zákona o návykových látkách, která podle kritiků umožní, aby lékový ústav místo transparentní veřejné soutěže přidělil zakázku na léčebné konopí jen vyvoleným. Dnes se pěstitelé marihuany vybírají ve dvoukolové otevřené soutěži, v budoucnosti bude moci licenci zadat jen tak. Stačit k tomu bude jediné: určit předem takovou cenu, kterou většina pěstitelů nesplní. To ministerstvo ale odmítá, podle něj naopak zmizí nejasnosti, které plynuly ze současného znění zákona.
Foto: Isifa/Thinkstock

Praha - Lukrativní byznys s konopím už může být jen pro vyvolené. Zatímco dnes musí lékový ústav vybírat pěstitele léčebné marihuany ve dvoukolové otevřené soutěži, do budoucna bude moci licenci zadat jen tak.

Stačit k tomu bude jediné: určit předem takovou cenu, kterou většina pěstitelů nesplní. Podle Transparency International to vyplývá z novely zákona o návykových látkách, kterou schválila vláda.

Ministerstvo pro místní rozvoj, které změnu připravilo, ale nesouhlasí. Novela má podle mluvčího úřadu Viléma Frčka přispět jen k vyjasnění problémů plynoucích z platného zákona.

Změna může pomoct i uškodit

„V tom textu je zvláštní věta týkající se stanovení maximální nabídkové ceny. Ta by měla odpovídat hodnotám zjištěným v průzkumu trhu,“ říká David Ondráčka z organizace Transparency International, která se zabývá problematikou korupce.

Věta se podle něj dostala do zákona zřejmě proto, aby ústav nemusel uzavřít smlouvu i s takovým dodavatelem, který konopí nabídne příliš draze. Což je pozitivní.

Novinka ale může přinést i opačný efekt: „Kdyby se přihlásilo několik uchazečů a všichni by nabídkovou cenu překročili, může lékový ústav soutěž zrušit a zadat zakázku konkrétní firmě,“ doplnil Ondráčka.

Uvádět zpřesňující požadavky na zadávací podmínky přímo v zákoně podle něj není obvyklé.

Lukrativní byznys

Konopný byznys je pro pěstitele velmi výhodný. Firma, která licenci na pěstování dostane, si vydělá miliony. Výdělky má navíc zaručené. Veškerou úrodu totiž vykoupí do poslední rostlinky stát. Musí. Ukládá mu to zákon.

Jeden gram marihuany přitom vyjde na nejméně dvě eura, tedy asi pětapadesát korun. Třeba současný pěstitel - společnost Elkoplast Slušovice - loni zvítězil s cenou osmašedesát korun bez daně.

Doposud byla soutěž, kterou musel lékový ústav kvůli licenci na pěstování konopí vypsat, dvoukolová. Ústav nejprve prověřil, jestli mají pěstitelé dostatečné zkušenosti a podmínky pro pěstování marihuany, později se zaměřil na cenu. Do budoucna povinnost uspořádat dvoukolovou soutěž odpadne.

Chtěli jsme jen zpřesnit podmínky

Ministerstvo pro místní rozvoj, které novelu zákona připravilo, ale žádná rizika nevidí. S odborníky na korupci nesouhlasí. „Nedochází k žádné věcné změně, naopak dochází k vyjasnění nejasností, které plynuly z aktuální právní úpravy,“ uvádí mluvčí úřadu Vilém Frček.

Pokud bude lékový ústav postupovat v souladu se zákonem o zadávání veřejných zakázek, bude muset podle Frčka vždy ověřit kvalifikaci vybraného dodavatele. Stejně jako doposud. „Nabídky dodavatelů pak budou hodnoceny v souladu s postupem stanoveným v zákoně o zadávání veřejných zakázek,“ dodal mluvčí.

Samotný Státní ústav pro kontrolu léčiv, který má pěstitele konopí vybírat, se k plánovaným změnám nevyjádřil. „Státní ústav nemá zákonodárnou iniciativu, a není tedy kompetentní jakkoli se k vašemu dotazu vyjadřovat,“ sdělila jen jeho mluvčí Lucie Šustková.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V Česku žije 10,68 milionu lidí, za tři čtvrtě roku přibylo 31 tisíc obyvatel

Počet obyvatel České republiky se za letošních devět měsíců zvýšil o 31 400 na 10,68 milionu. Kladně se na tom podepsala zejména zahraniční migrace, které nadále vévodí občané Ukrajiny. Více lidí se narodilo, než zemřelo. V meziročním srovnání bylo však narozených i zemřelých méně, informoval Český statistický úřad (ČSÚ).

"V průběhu tří čtvrtletí letošního roku se živě narodilo více než 85 000 dětí. Ve srovnání se stejným obdobím roku 2018 to však bylo téměř o 2000 méně. Meziročně mírně ubylo jak dětí narozených vdaným ženám, tak ženám svobodným," uvedla Michaela Němečková z oddělení demografické statistiky ČSÚ.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Benešovská nemocnice funguje po kybernetickém útoku stále v omezeném provozu

Provoz v benešovské nemocnici je po útoku počítačovým virem stále omezený. IT specialisté pracují na nápravě, zařízení ale zatím funguje ve stejném režimu jako ve středu, kdy ke kybernetickému útoku došlo, uvedl mluvčí nemocnice Petr Ballek.

V nemocnici se ráno sešel krizový štáb, změny podle mluvčího zatím žádné nejsou. "Situace je stejná, uvidíme v poledne," uvedl Ballek. Dodal, že kvůli omezenému režimu bylo dosud přesunuto do jiných nemocnic devět pacientů. 

Stále nelze spustit žádný přístroj včetně počítačové sítě, všechny plánované operace nemocnice zrušila a lékaři nemohou v ordinacích ani vyšetřovat. Pro hospitalizované byl zajištěn náhradní provoz. Podle hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové (ANO) situace nicméně pacienty neohrožuje, protože ostatní krajské nemocnice problém s počítači nemají. Na nápravě nemocnice spolupracuje i  se specialisty na kybernetickou bezpečnost, problémy nicméně mohou teoreticky trvat i týdny.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Británii se otevřely volební místnosti, průzkumy očekávají výhru konzervativců

V Británii začaly ve čtvrtek v 08:00 středoevropského času předčasné parlamentní volby. Mají vyřešit patovou situaci, která nastala kolem plánovaného odchodu Británie z Evropské unie. Voliči mohou hlasovat až do 23:00 hodin. 

Podle průzkumů veřejného mínění se čeká vítězství vládní Konzervativní strany premiéra Borise Johnsona. Zda se jí podaří získat v Dolní sněmovně většinu, ale není jisté. V případě, že by konzervativci absolutní většinu neměli, mohl by se moci chopit menšinový kabinet v čele s labouristou Corbynem, který by si ale musel vyjednat podporu menších stran.

Premiér Johnson chce brexit v případě vítězství ve volbách dokončit a opustit evropský blok 31. ledna příštího roku. Pokud by se ale příštím britským premiérem stal Corbyn, čekalo by Brity druhé referendum o brexitu. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy