Stát mění podmínky pro licence na pěstování konopí. Bude to byznys pro vyvolené, tvrdí kritici

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
31. 12. 2015 13:03
Ministerstvo pro místní rozvoj připravilo novelu zákona o návykových látkách, která podle kritiků umožní, aby lékový ústav místo transparentní veřejné soutěže přidělil zakázku na léčebné konopí jen vyvoleným. Dnes se pěstitelé marihuany vybírají ve dvoukolové otevřené soutěži, v budoucnosti bude moci licenci zadat jen tak. Stačit k tomu bude jediné: určit předem takovou cenu, kterou většina pěstitelů nesplní. To ministerstvo ale odmítá, podle něj naopak zmizí nejasnosti, které plynuly ze současného znění zákona.
Foto: Isifa/Thinkstock

Praha - Lukrativní byznys s konopím už může být jen pro vyvolené. Zatímco dnes musí lékový ústav vybírat pěstitele léčebné marihuany ve dvoukolové otevřené soutěži, do budoucna bude moci licenci zadat jen tak.

Stačit k tomu bude jediné: určit předem takovou cenu, kterou většina pěstitelů nesplní. Podle Transparency International to vyplývá z novely zákona o návykových látkách, kterou schválila vláda.

Ministerstvo pro místní rozvoj, které změnu připravilo, ale nesouhlasí. Novela má podle mluvčího úřadu Viléma Frčka přispět jen k vyjasnění problémů plynoucích z platného zákona.

Změna může pomoct i uškodit

„V tom textu je zvláštní věta týkající se stanovení maximální nabídkové ceny. Ta by měla odpovídat hodnotám zjištěným v průzkumu trhu,“ říká David Ondráčka z organizace Transparency International, která se zabývá problematikou korupce.

Věta se podle něj dostala do zákona zřejmě proto, aby ústav nemusel uzavřít smlouvu i s takovým dodavatelem, který konopí nabídne příliš draze. Což je pozitivní.

Novinka ale může přinést i opačný efekt: „Kdyby se přihlásilo několik uchazečů a všichni by nabídkovou cenu překročili, může lékový ústav soutěž zrušit a zadat zakázku konkrétní firmě,“ doplnil Ondráčka.

Uvádět zpřesňující požadavky na zadávací podmínky přímo v zákoně podle něj není obvyklé.

Lukrativní byznys

Konopný byznys je pro pěstitele velmi výhodný. Firma, která licenci na pěstování dostane, si vydělá miliony. Výdělky má navíc zaručené. Veškerou úrodu totiž vykoupí do poslední rostlinky stát. Musí. Ukládá mu to zákon.

Jeden gram marihuany přitom vyjde na nejméně dvě eura, tedy asi pětapadesát korun. Třeba současný pěstitel - společnost Elkoplast Slušovice - loni zvítězil s cenou osmašedesát korun bez daně.

Doposud byla soutěž, kterou musel lékový ústav kvůli licenci na pěstování konopí vypsat, dvoukolová. Ústav nejprve prověřil, jestli mají pěstitelé dostatečné zkušenosti a podmínky pro pěstování marihuany, později se zaměřil na cenu. Do budoucna povinnost uspořádat dvoukolovou soutěž odpadne.

Chtěli jsme jen zpřesnit podmínky

Ministerstvo pro místní rozvoj, které novelu zákona připravilo, ale žádná rizika nevidí. S odborníky na korupci nesouhlasí. „Nedochází k žádné věcné změně, naopak dochází k vyjasnění nejasností, které plynuly z aktuální právní úpravy,“ uvádí mluvčí úřadu Vilém Frček.

Pokud bude lékový ústav postupovat v souladu se zákonem o zadávání veřejných zakázek, bude muset podle Frčka vždy ověřit kvalifikaci vybraného dodavatele. Stejně jako doposud. „Nabídky dodavatelů pak budou hodnoceny v souladu s postupem stanoveným v zákoně o zadávání veřejných zakázek,“ dodal mluvčí.

Samotný Státní ústav pro kontrolu léčiv, který má pěstitele konopí vybírat, se k plánovaným změnám nevyjádřil. „Státní ústav nemá zákonodárnou iniciativu, a není tedy kompetentní jakkoli se k vašemu dotazu vyjadřovat,“ sdělila jen jeho mluvčí Lucie Šustková.

 

Právě se děje

před 5 minutami

V Paříži podle odborů demonstrovaly proti penzijní reformě statisíce lidí, podle úřadů jen desetitisíce

V Paříži i dalších velkých francouzských městech dnes statisíce lidí demonstrovaly proti kontroverzní penzijní reformě prezidenta Emmanuela Macrona. Odborové svazy protesty svolaly při příležitosti projednávání reformy ve francouzské vládě. Ta dnes zákony spojené s reformou schválila a norma tak zamíří do parlamentu, informovala agentura AFP.

Podle odborové organizace CGT se v celé Francii sešlo 1,3 milionu lidí, přičemž jen v Paříži jich bylo přes 350 000. Francouzské ministerstvo vnitra uvádí výrazně odlišná čísla. Podle úřadů se po celé zemi sešlo 249 000 lidí, z toho v hlavním městě 31 000. Dnešní demonstrace tedy byla početnější než poslední protesty ze 16. ledna. Účastníků však bylo znatelně méně, než na začátku protestního hnutí 5. a 17. prosince, poznamenala AFP.

před 38 minutami

Skupina 60 programátorů zahájila práce na IT systému ke známkám

Skupina 60 programátorů dnes večer v pražských Holešovicích začala v rámci veřejného hackathonu pracovat na novém IT systému elektronických dálničních známek. Pokračovat budou až do neděle, organizátoři pak chtějí předat systém zdarma státu. ČTK to řekl organizátor akce Tomáš Vondráček. Podotkl, že věří v úspěšné dokončení projektu. Při hackathonu pracují vývojáři ve vymezeném čase na řešení konkrétního problému nebo na vytvoření zadaného softwarového projektu.

Systém by podle organizátorů mohl být náhradou za zakázku na IT, jehož dodavatelem měla být za 401 milionů korun firma Asseco Central Europe. Stát však zakázku zruší.

Organizátoři chtějí práce dokončit do neděle 18:00. "Může se ovšem stát, že to bude déle a někteří programátoři tady zůstanou ještě další noc. Já ale věřím, že se nám to do té doby podaří spustit," řekl Vondráček.

Akci chtějí o víkendu navštívit mimo jiné i premiér Andrej Babiš (ANO) nebo nový ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO).

Zdroj: ČTK
Další zprávy