Ťok: Za zpoždění Zemanova letu na pohřeb do Bratislavy nemohou dispečeři

ČTK ČTK
Aktualizováno 22. 10. 2016 17:44
Za zpoždění prezidentského letu na pohřeb Michala Kováče nemohou letoví dispečeři, které Hrad vinil. Potvrdil to ministr dopravy Dan Ťok. Chybu vidí v tom, že po přesunu odletu z vojenského letiště Kbely na civilní v Ruzyni nebyl upraven časový plán.
Zeman v Bratislavě.
Zeman v Bratislavě. | Foto: ČTK

Lány - Ministr dopravy Dan Ťok (za ANO) informoval prezidenta Miloše Zemana, že dispečeři v kauze zpoždění prezidentské delegace letící na pohřeb bývalého slovenského prezidenta Michala Kováče nepochybili.

Chybu vidí v tom, že po přesunu odletu z vojenského letiště Kbely na civilní v Ruzyni nebyl upraven časový plán. Ťok to řekl novinářům po sobotní schůzce v Lánech.

Delegace, ve které byl kromě Zemana také bývalý prezident Václav Klaus, přiletěla minulý týden o několik minut pozdě na státní pohřeb Kováče. Nebyli proto vpuštěni do sálu, kde lidé kondolovali vdově, a rakvi se Zeman poklonil na dvoře. Poté se zúčastnil dalších částí pohřbu. Záležitost vyvolala kritiku.

Pražský hrad postupně zveřejnil několik důvodů, které podle něj vedly k pozdnímu příjezdu prezidentské delegace. Jednou z nich bylo pochybení leteckých dispečerů, kteří to ale důrazně odmítli.

Ťok řekl, že se při setkání v Lánech, které se týkalo zrychlení výstavby dopravních staveb, krátce tématu se Zemanem věnovali. "Pana prezidenta jsem informoval, že z hlediska řízení letového provozu nedošlo k chybě při odbavení letu," řekl.

Dodal, že problém byl v tom, že se let přesunul z Kbel na Ruzyni. "A pravděpodobně se neupravil časový plán. Protože v Kbelích se dostanete na hlavní ranvej v jednotkách sekund, na Ruzyni jedete 4,3 kilometru a musíte samozřejmě jet po letišti, které se opravuje," řekl Ťok.

Na otázku, čí to byla tedy chyba, ministr odvětil, že se novináři musí zeptat někoho jiného. "My protokol prezidenta neděláme," poznamenal.

O tom, že se na zpoždění leteckého speciálu se Zemanem podíleli dispečeři Řízení letového provozu, mluvil minulý týden prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. České televizi k tomu dnes řekl: "Pokud se letoví dispečeři cítili dotčení prohlášeními, které jsem v uplynulých dnech uváděl, tak se jim hluboce omlouvám."

 

Právě se děje

Další zprávy