Herman: Varoval mě osobně Zeman. Buď setkání s dalajlámou, nebo vyznamenání strýce, mám na to svědky

Adéla Skoupá Adéla Skoupá
Aktualizováno 21. 10. 2016 23:01
Osmaosmdesátiletý Jiří Brady prošel Terezínem i Osvětimí a celý život o hrůzách holocaustu píše a přednáší po celém světě. Měl dostat vyznamenání, což se nakonec nestane, podle všeho proto, že se jeho synovec Daniel Herman sešel s dalajlámou. To, že nakonec ocenění nedostane, Bradyho mrzí. “Vnímal jsem to jako velikou poctu a uznání své celoživotní práce,” uvádí. Herman tvrdí, že jej vyzval přímo Zeman, aby zrušil schůzku s dalajlámou, nebo Brady státní vyznamenání nedostane. Má prý na to svědky.
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Strýc ministra kultury Daniela Hermana, kterého Hrad vyřadil ze seznamu kandidátů na státní ocenění, je zklamaný, ale říká, že se vyrovnal i s horšími věcmi.

“Přežil jsem holocaust a rozhodl se, že budu žít a půjdu dál, bez hořkosti a se vztyčenou hlavou. Velkou část svého života žiji v Kanadě, ale mé české kořeny jsou důležitou součástí mé bytosti,” píše ve vyjádření pro Aktuálně.cz osmaosmdesátiletý Jiří Brady.

Popisuje, že mu 14. října zavolal Jindřich Forejt, ředitel protokolu prezidenta Miloše Zemana, a oznámil mu, že 28. října obdrží cenu T. G. Masaryka. “Vnímal jsem to jako velikou poctu a uznání své celoživotní práce,” uvádí s tím, že se v pátek dozvěděl, že ji prezident Miloš Zeman zrušil.

“Příběh mé sestry - Hanin kufřík - mi dal příležitost mluvit s dětmi i dospělými po celém světě o potřebě postavit se a bojovat proti nesnášenlivosti a nevědomosti,” popisuje Brady. Uvádí, že za svou práci byl oceněný v mnoha zemích světa. “Získat ocenění i z domova by bylo zlatou tečkou,” říká muž, který přijede o víkendu do Česka, aby se ze zemí, jak říká jeho dcera Lara, rozloučil.

“Je velice zarážející, že takové ocenění je jeden týden potvrzeno, a v době kratší týdne zrušeno,” podivuje se Brady a doufá, že to není kvůli tomu, že se jeho synovec sešel s dalajlámou.

Takřka devadesátiletý Brady se vydal přes Atlantik, Hrad ale otočil

Herman v té souvislosti tvrdí, že jej přímo prezident Zeman osobně vyzval, aby zrušil schůzku s dalajlámou, nebo Brady státní vyznamenání nedostane. Stalo se to prý na slovenském velvyslanectví při společenském setkání a před svědky.

"Velice panu prezidentovi záleželo na tom, abych se s jeho svatostí dalajlamou nesetkal. Řekl mi to opakovaně i při posledním setkání na Hradě," sdělil ČT Herman. Svou verzi prý zveřejnil až v pátek poté, co se v některých médiích objevila informace, že chtěl naopak vyznamenání pro svého strýce získat, výměnou za to, že se s dalajlamou nesetká. "To mě tedy opravdu až uráží, tak jsem měl potřebu to uvést na pravou míru," podotkl ministr.

Zrušení schůzky prý nikdy neslíbil, protože by to bylo v rozporu s jeho svědomím. O tom, že se s dalajlamou sejde, prostřednictvím sms den před setkáním informoval i kancelář prezidenta republiky. Rozhodnutí Bradyho neocenit, Herman respektuje, je to Zemanovo právo. Ale pozvat bezmála devadesátiletého člověka přes Atlantik a potom rozhodnutí změnit, to je podle Hermana zvláštní. "Možná, že to neudělení je skutečným vyznamenáním," dodal ministr.

Herman: Ovčáček? Nižší státní úředník. Toho komentovat nebudu

Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček ČTK řekl, že Herman by se měl za své výroky stydět. Na otázku, zda tedy Herman neříká pravdu, když uvádí, že pokud by se nesetkal s dalajlamou, jeho strýc by dostal vyznamenání, Ovčáček odvětil, že nekomentuje jméno a nezná seznam vyznamenaných. Herman k tomu na Nově uvedl, že nebude komentovat slova nižšího státního úředníka.

Podle ministra zemědělství Mariana Jurečky informoval Herman před 14 dny vedení lidovců o nátlaku, že pokud se sejde s dalajlámou, jeho strýc nebude 28. října oceněn. Jurečka to uvedl na svém Twitteru.

Premiér Bohuslav Sobotka potvrdil, že Bradyho jméno na seznamu, který spolupodepisoval, není.

Kriticky se vůči Hradu vyjádřili ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD) a bývalá předsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová(ODS). Ministr české vlády oznamuje, že byl vydírán, podotkla. K případu se podle ní musí vyjádřit vláda jako celek a také Poslanecká sněmovna.

Podle předsedy Sněmovny Jana Hamáčka (ČSSD) je používání neudělení státního vyznamenání jako zdroje nátlaku zcela nepřijatelné. "Hlavně očekávám informaci kdy byl seznam kontrasignován premiérem a zda na něm byl pan Brady...," uvedl na svém Twitteru. Hamáček jedním ze signatářů prohlášení nejvyšších ústavních činitelů vydaného v reakci na schůzky politiků s dalajlamou.

"Pana ministra Hermana si velice vážím. Doufám, že Česká republika respektuje svoji vlastní historii a občany, je hrdá a stojí na vlastních nohou," uzavírá Jiří Brady.

Jiří Brady pro Aktuálně.cz

"Dne 14. října 2016 mně volal ředitel protokolu prezidenta republiky a oznámil mi, že 28. října obdržím cenu T. G. Masaryka. Vnímal jsem to jako velikou poctu a uznání své celoživotní práce.

Dnes jsem se dozvěděl, že ji prezident Zeman zrušil, jsem zklamán, ale vyrovnal jsem sem s horšími věcmi. Přežil jsem holocaust a rozhodl se, že budu žít a půjdu dál, bez hořkosti a se vztyčenou hlavou. Velkou část svého života žiji v Kanadě, ale mé české kořeny jsou důležitou částí mé bytosti.

Příběh mé sestry - Hanin kufřík - mi dal příležitost mluvit s dětmi i dospělými po celém světě o potřebě postavit se a bojovat proti nesnášenlivosti a nevědomosti.

Za tuto práci jsem byl oceněn v mnoha zemích světa včetně nejvyššího civilního vyznamenání ontarijské provincie Order of Ontario a v Německu řádu Spolkové republiky Německo – Spolkový kříže a Queen Elizabeth II Diamond Jubilee Medal. Získat ocenění i z domova by bylo zlatou tečkou.

Je velice zarážející, že takové ocenění je jeden týden potvrzeno, a v době kratší týdne zrušeno. Tato zpráva uvádí, že je to kvůli setkání pana ministra Hermana s Jeho Svatostí dalajlámou. Doufám, že tomu tak není. Pana ministra Hermana si velice vážím. Doufám, že Česká republika respektuje svoji vlastní historii a občany, je hrdá a stojí na vlastních nohou."

 

Právě se děje

před 40 minutami

Potíže v kontejnerové dopravě mohou trvat až do Vánoc, varují experti

Problémy v globální kontejnerové dopravě zřejmě jen tak nezmizí, naopak je pravděpodobné, že se udrží minimálně do konce roku. To znamená, že v rušné předvánoční sezoně se mohou objevovat i prodlevy v zásobování. Tvrdí to experti z odvětví, na které se odvolává BBC. Výskyt nákazy novým koronavirem v jihočínské provincii Kuang-tung, která je klíčová pro mezinárodní obchod, způsobil akutní problémy v místních přístavech. Nakládka i vykládka zboží se tak zpožďuje. Znamená to, že potíže v globálních dodavatelských řetězcích, které začaly být citelnější loni po vypuknutí pandemie, se ještě zhoršily. A než se následný dominový efekt vyřeší, to zřejmě potrvá měsíce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy