Zvrací, v těle mají jed. Chemické postřiky plevele tráví i psy, stěžují si majitelé

CNN Prima News CNN Prima News
23. 8. 2024 11:56
Postřiky proti plevelům, které provádějí některá města, mohou být pro psy toxické. Podle pejskařů a veterinářů se pak u zvířat objevuje zvracení nebo otravy. Například zlínská radnice se ale hájí tím, že o opatřeních řádně informuje a ošetřené plochy označuje, aby se jim pejskaři mohli vyhnout.
Video: CNN Prima News

Chemické postřiky provádějí například ve Zlíně. "Sledovala jsem na stránkách technických služeb, kdy v které lokalitě postřiky jsou. Časově to korespondovalo s potížemi, které naše fenka opakovaně měla," popisuje majitelka psa Hana Horáčková.

"Pejsek měl v kontrolním odběru sedmkrát překročené hodnoty jedu v játrech," přidává se další pejskař Marek Svolecký. Veterinář Michal Bílek potvrzuje, že se s případy otravy psů z veřejných ploch setkává. "Může se tam vyskytnout větší slinění, zvracení, až třeba zánět slinivky," popisuje.

Zlínské technické služby tento týden prováděly postřik chemikáliemi už počtvrté za poslední čtyři měsíce. "Každá plocha je vždycky označena, že tam postřik probíhá. V Centrálním parku Jižní Svahy se psi vyskytovat nemohou. Můžete tam se psy projít na vodítku," říká zlínský radní Michal Čížek (ANO).

Pejskaři by podle radnice měli pozorně sledovat, kde se budou postřiky provádět, a pokud se těmto místům nemohou vyhnout, tak raději přes ně své miláčky přenést.

Postřiky chodníků jedy trápí majitele psů i v Jihlavě. Technické služby se hájí tím, že přípravek Roundup používají jen v nutných případech. "Výhodou tohoto přípravku je, že je to efektivní, rychlé a finančně nenáročné," říká mluvčí služeb Martin Málek.

Řešením problémů by mohlo být mechanické odstranění plevele nebo použití horké páry či pěny. Podle zlínské radnice se však jedná o neúčinné způsoby.

 

Právě se děje

Další zprávy