Které regiony mají nejnižší proočkovanost?
Data potvrzují, že se nákaza nejvíce šíří v regionech s nejnižší proočkovaností. Těmi jsou dlouhodobě především některé části Moravy a Slezska. "Moravskoslezský kraj je ukázkovým případem toho, co způsobuje nízká proočkovanost," řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.
V Moravskoslezském a Olomouckém kraji si nechalo alespoň první dávku vakcíny podat shodně 57 procent obyvatel starších 16 let, ve Zlínském kraji o procentní bod víc. Kraje na východě Česka tak zaostávají za celorepublikovým průměrem, který je 62,3 procenta.
Jako nejrizikovější oblast z tohoto hlediska vychází z dat ministerstva nejvýchodnější část země - Jablunkov a okolí. Tři čtvrtiny obcí, které pod obec s rozšířenou působností Jablunkov spadají, mají proočkovanost lidí starších 16 let menší než 56 procent.
Špatně jsou na tom také obce kolem Rožnova pod Radhoštěm na pomezí Zlínského a Moravskoslezského kraje nebo Jesenicko na severu olomouckého regionu.
Vzhledem k tomu, že jde o poměrně odlehlé oblasti vzdálené od očkovacích center, snaží se ministerstvo řešit situaci vysíláním mobilních očkovacích týmů. O spolupráci žádají hygieny také starosty, do pohraniční oblasti s Polskem navíc posílají pracovníky hovořící polsky.
Jak ale naznačila hlavní hygienička Pavla Svrčinová, ne vždy se setkávají s vřelým přijetím. "Poslední výjezd skončil házením kamenů na očkovací tým. Je to velmi těžká práce," řekla na tiskové konferenci.