reklama
 
 

Samozvaný doněcký konzulát v Ostravě nejspíš skončí. Soud vyslyšel Zaorálka a začal spolek rušit

6. 4. 2017 18:23
Na popud ministra zahraniční Lubomíra Zaorálka (ČSSD) začal Krajský soud v Ostravě rušit Zastupitelské centrum Doněcké republiky. Šéfovi české diplomacie se nelíbilo, že se spolek vydával za zastupitelský úřad neuznané Doněcké lidové republiky, kterým není. "Krajský soud v Ostravě zahájil řízení o zrušení spolku Zastupitelské centrum DNR," napsala Aktuálně.cz mluvčí soudu Lucie Olšarová.

Ostrava - Ostravský krajský soud začal na popud ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) rušit spolek nazvaný Zastupitelské centrum Doněcké republiky. Samozvaný "doněcký konzulát" založila proruská politička Nela Lisková, která v Česku pomáhá organizovat i domobranu.

"Krajský soud v Ostravě zahájil řízení o zrušení spolku Zastupitelské centrum DNR," napsala Aktuálně.cz mluvčí soudu Lucie Olšarová. Soud tak vyslyšel žádost ministra zahraničí Zaorálka, který zrušení "konzulátu" požadoval už loni.

Údajný zastupitelský úřad, jehož otevření loni 1. září provázely i protesty, ale ve skutečnosti nikdy nemohl právně existovat. Separatistickou Doněckou lidovou republiku, kterou má zastupovat, totiž neuznává Česká republika ani žádná jiná země na světě. Nemůže tak oficiálně fungovat ani její "konzulát".

České ministerstvo zahraničí se už loni od konzulátu distancovalo. "Vzhledem k tomu, že jde o zapsaný spolek, s tím nemáme vůbec nic společného. Žádný zastupitelský úřad tady v každém případě není a se spolkem samozřejmě Česká republika žádné diplomatické styky neudržuje," řekla mluvčí ministerstva zahraničí Michaela Lagronová.

autoři: Michael Švec, Lukáš Prchal | 6. 4. 2017 18:23

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama