Samozvaný doněcký konzulát v Ostravě nejspíš skončí. Soud vyslyšel Zaorálka a začal spolek rušit

Michael Švec Lukáš Prchal Michael Švec, Lukáš Prchal
6. 4. 2017 18:23
Na popud ministra zahraniční Lubomíra Zaorálka (ČSSD) začal Krajský soud v Ostravě rušit Zastupitelské centrum Doněcké republiky. Šéfovi české diplomacie se nelíbilo, že se spolek vydával za zastupitelský úřad neuznané Doněcké lidové republiky, kterým není. "Krajský soud v Ostravě zahájil řízení o zrušení spolku Zastupitelské centrum DNR," napsala Aktuálně.cz mluvčí soudu Lucie Olšarová.
Foto: ČTK

Ostrava - Ostravský krajský soud začal na popud ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) rušit spolek nazvaný Zastupitelské centrum Doněcké republiky. Samozvaný "doněcký konzulát" založila proruská politička Nela Lisková, která v Česku pomáhá organizovat i domobranu.

"Krajský soud v Ostravě zahájil řízení o zrušení spolku Zastupitelské centrum DNR," napsala Aktuálně.cz mluvčí soudu Lucie Olšarová. Soud tak vyslyšel žádost ministra zahraničí Zaorálka, který zrušení "konzulátu" požadoval už loni.

Údajný zastupitelský úřad, jehož otevření loni 1. září provázely i protesty, ale ve skutečnosti nikdy nemohl právně existovat. Separatistickou Doněckou lidovou republiku, kterou má zastupovat, totiž neuznává Česká republika ani žádná jiná země na světě. Nemůže tak oficiálně fungovat ani její "konzulát".

České ministerstvo zahraničí se už loni od konzulátu distancovalo. "Vzhledem k tomu, že jde o zapsaný spolek, s tím nemáme vůbec nic společného. Žádný zastupitelský úřad tady v každém případě není a se spolkem samozřejmě Česká republika žádné diplomatické styky neudržuje," řekla mluvčí ministerstva zahraničí Michaela Lagronová.

 

Právě se děje

před 48 minutami

Důvěra v ekonomiku po pěti měsících klesla. Lidé se čím dál více bojí nezaměstnanosti

Důvěra v českou ekonomiku po pětiměsíčním růstu v říjnu klesla meziměsíčně o 4,5 bodu na 86,4 bodu. Snížila se hlavně důvěra spotřebitelů, u nichž indikátor klesl o 11,6 bodu. Po jarním propadu je to druhý nejvyšší pokles od začátku sledování. Důvodem je pandemie koronaviru a s ní související opatření. Nižší je i důvěra u podnikatelů. V pondělí o tom informoval Český statistický úřad (ČSÚ).

Průzkum se uskutečnil od 1. do 19. října. Vzhledem k tomu, jak dynamicky se situace v posledních dnech vyvíjí, promítla se aktuálně platná opatření do odpovědí pouze částečně, upozornili statistici.

Hodnota důvěry spotřebitelů je nyní na 86 bodech, níže byla naposledy v dubnu. "Oproti září se lidé mnohem více obávají zhoršení celkové ekonomické situace a vlastní finanční situace. Velká většina respondentů se rovněž obává růstu nezaměstnanosti," uvedl vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ Jiří Obst.

Zdroj: ČTK
Další zprávy