Národní domobrana provokuje s falešným doněckým konzulátem. Ve skutečnosti jde o neziskovku

Julie Kochová Jiří Just Julie Kochová, Jiří Just
Aktualizováno 29. 8. 2016 19:05
Extremistická politička Nela Lisková láká novináře i veřejnost na "významnou událost". Už za tři dny plánuje v Ostravě oficiálně otevřít první konzulát separatistické Doněcké lidové republiky v Evropě. Její akce má ale jeden velký háček – nejde o tiskovou konferenci konzulátu, ale obyčejného zapsaného spolku. Česká republika ani žádná jiná země na světě totiž existenci Doněcké lidové republiky neuznávají, a tak nemůže oficiálně fungovat ani její zastupitelský úřad.
"Honorární konzulka Doněcké lidové republiky v ČR" Nela Lisková.
"Honorární konzulka Doněcké lidové republiky v ČR" Nela Lisková. | Foto: archiv Nely Liskové

Praha – "Dovoluji si vás pozvat do Ostravy na oficiální otevření prvního Zastupitelského centra Doněcké lidové republiky v Evropě," píše na jednoduché pozvánce extremistická politička a členka vedení Národní domobrany Nela Lisková. Údajný konzulát, na jehož otevření 1. září zve, ale ve skutečnosti neexistuje. Ani nemůže – separatistickou Doněckou lidovou republiku totiž neuznává Česká republika ani žádná jiná země na světě.

Foto: Nela Lisková

Lisková ve skutečnosti pořádá akci pouhého zapsaného spolku. Ten si pod názvem Zastupitelské centrum DNR, z.s., nechala zaznamenat do obchodního rejstříku letos v červnu.

O měsíc později Národní domobrana informovala, že ministryně zahraničí takzvané Doněcké lidové republiky Natálie Nikonorovová jmenovala "klenot Národní domobrany", tedy Nelu Liskovou, honorární konzulkou. Stalo se tak prý "za skřípění zubů probruselských nohsledů domácího ministerstva zahraničních věcí".

České ministerstvo se od jakéhokoliv nového konzulátu distancuje. "Vzhledem k tomu, že jde o zapsaný spolek, s tím nemáme vůbec nic společného. Žádný zastupitelský úřad tady v každém případě není a se spolkem samozřejmě Česká republika žádné diplomatické styky neudržuje," řekla mluvčí ministerstva zahraničí Michaela Langronová.

Porozumění, přátelství a mír

Jako úspěch naopak zřízení "konzulátu“ prezentují ukrajinští separatisté. Ministryně zahraničí samozvané republiky Nikonorovová Aktuálně.cz řekla, že zastupitelství umožní v zahraničí především koordinovat činnost v oblasti ochrany lidských práv doněckých krajanů, bude získávat investice a vytvářet ve světě celkový pozitivní obraz Doněcké lidové republiky.

"Také budeme spolupracovat v informační oblasti, což umožní českým občanům seznámit se s objektivními událostmi na Donbasu," popsala Nikonorovová. Na "konzulátu" v Ostravě plánuje začít s osvětou hned po jeho otevření.

"Uskuteční se výstava, na které budou představeny práce doněckých fotografů. Návštěvníci uvidí na fotografiích dvě strany Donbasu: smrt a zkázu a život a obrodu. Očekáváme, že výstava bude velmi zajímat nejen naše krajany, ale také obyčejné Čechy," řekla Nikonorovová.

Samotná Lisková na novinářské dotazy nereaguje. Národní domobrana na svých stránkách dodává, že spolupráce by měla přispět k "porozumění, přátelství a míru mezi našimi národy".

Takzvaná Doněcká lidová republika vyhlásila na východě Ukrajiny nezávislost v květnu 2014. Žádný ze států OSN ale její existenci neuznal. Označení Doněcká lidová republika tak používají jen propagandistická média.

Lisková se v politice poprvé výrazněji uvedla v roce 2014, kdy za LEV 21 kandidovala jako nestranice na primátorku Ostravy. Teď se angažuje v Národní domobraně, kterou vede s bývalým vojenským lékařem a veteránem několika zahraničních misí Markem Obrtelem a etnologem Františkem Krejčou.

Organizace, která má Česko chránit zejména před migranty, ale není zdaleka tak aktivní, jak se sama prezentuje. Podle reportérů Hospodářských novin a Aktuálně.cz, kteří se do několika jejích buněk přihlásili, nejde ani zdaleka o masovou organizaci a skutečný počet členů je mnohonásobně nižší, než šéfové uvádějí.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Italský ministr zahraničí Di Maio končí v čele Hnutí pěti hvězd

Italský ministr zahraničí Luigi di Maio ve středu oznámil, že končí ve funkci šéfa vládní strany Hnutí pěti hvězd (M5S). Informovala o tom agentura AP. Svým stoupencům v Římě Di Maio řekl, že jedna éra skončila, on svou práci dokončil a nyní bude důvěřovat svému nástupci, že dále úspěšně povede stranu kupředu. Hnutí pěti hvězd podle Di Maia nyní dočasně povede senátor Vito Crimi, nový vůdce bude vybrán v následujících měsících po kongresu strany. Italská média ještě před tímto oznámením uváděla, že Di Maiův krok by neměl znamenat konec vlády, kterou od loňska tvoří koalice M5S a Demokratické strany.

"Dnes tu jsem proto, abych oznámil svou rezignaci z čela Hnutí pěti hvězd," řekl ministr svým příznivcům. Třiatřicetiletý Di Maio stranu vedl od září 2017. Hnutí pěti hvězd se v posledních měsících potýkalo s vnitřními spory, v obou komorách parlamentu odešlo do frakcí jiných stran či do frakce smíšené několik zákonodárců. Poslední dva to udělali v úterý, připomněla agentura APA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy