Ostatky patří umučenému Toufarovi, pohřeb bude v červenci

ČTK ČTK
24. 6. 2015 15:29
Výzkum potvrdil, že ostatky vyzdvižené z hromadného hrobu v pražských Ďáblicích patří knězi Josefu Toufarovi. Ten byl nezákonně zatčen a umučen StB.
Foto: Vojtěch Marek

Praha - Loňský nález ostatků, které podle výzkumu skutečně patří Josefu Toufarovi, umožní církvi dokončit proces blahořečení, který potrvá ještě několik let. Na neděli 12. července je naplánován pohřeb v Číhošti na Havlíčkobrodsku, kde kněz před zatčením působil. Několik dní předtím  dostane urnu s ostatky Toufarova rodina.

StB obvinila Toufara v roce 1950 z takzvaného číhošťského zázraku. Chtěla ho přinutit k doznání, že v kostele zinscenoval zázračný pohyb kříže na oltáři. Toufar zemřel ve vězení 25. února téhož roku ve věku 47 let na následky krutého zacházení.

Pohřben byl do hromadného hrobu pod falešným jménem J. Zouhar. Podle kardinála Dominika Duky je Toufar mučednickou ikonou násilné kolektivizace zemědělství v 50. letech minulého století.

Toufarova rodina usilovala o exhumaci od roku 1954. Chtěla splnit farářovo přání, aby byl pohřben v Číhošti. Kostra byla nalezena teprve před rokem v hromadném hrobě na pražském hřbitově v Ďáblicích. Už první její zkoumání a nálezy zdravotnického materiálu v oblasti pánve nasvědčovaly tomu, že na těle byl před smrtí proveden chirurgický zákrok v oblasti břicha. To naznačovalo shodu s dostupnými informacemi o posledních hodinách pátera Toufara. Odborníci také chtěli porovnat genetický profil s dosud žijícími příbuznými.

Sdružení bývalých politických vězňů (SBPV) po vyzvednutí ostatků požadovalo po státu, aby byly vyzvednuty ostatky všech politických vězňů minulého režimu, nikoliv pouze Toufara. V hromadném hrobě na Ďáblickém hřbitově je podle odhadu SBPV minimálně 2800 obětí.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Před pěti lety z bankomatu v Mělníku zmizelo šest milionů korun, policie nyní obvinila dva muže

Policie zadržela dva muže, kteří jsou podezřelí z toho, že před pěti lety vykradli bankomat v Mělníku. Podle kriminalistů z něho odnesli šest milionů korun. Hrozí jim pět až 12 let vězení.

"Pracovali v bezpečnostní agentuře, která poskytuje služby v převozu peněz a provozuje bezpečnostní systémy. Měli tak detailní znalosti o chodu společnosti, znali způsob manipulace s kazetami na bankovky a jejich doplňování do bankomatů," uvedla mluvčí.

Policisté oba, čtyřicetiletého a čtyřiačtyřicetiletého muže, zadrželi 4. prosince. Obvinili je z vloupání.

Zdroj: ČTK
Další zprávy