Exhumujte těla všech vězňů, nejen Toufara, žádá sdružení

ČTK ČTK
Aktualizováno 20. 11. 2014 16:40
Zástupci Sdružení bývalých politických vězňů chtějí, aby stát exhumoval těla všech politických vězňů, které jsou zakopána na Ďáblickém hřbitově.
Umučený páter Josef Toufar.
Umučený páter Josef Toufar. | Foto: DVTV

Praha - Sdružení bývalých politických vězňů (SBPV) požaduje vyzvednutí ostatků všech politických vězňů minulého režimu, nikoliv pouze pátera Josefa Toufara, umučeného komunisty. Ujmout by se tohoto úkolu měl stát, oznámili zástupci sdružení.

V hromadném hrobě na Ďáblickém hřbitově je podle odhadu SBPV minimálně 2 800 obětí. "Proč jednoho člověka exhumovat, když byly za komunismu popraveny stovky lidí? To je celý problém. Církev se od nás odvrátila. Trváme na tom, když exhumovat, tak všechny," řekl předseda sdružení Ladislav Bergmann.

Sdružení se nyní chystá obrátit na vládu, aby se stát ujal vyzvednutí a identifikace obětí komunistického i nacistického režimu. Peníze je na to prý možné získat z evropských fondů.

SBPV kritizovalo také způsob, jakým byly ostatky v uplynulých týdnech exhumovány. Vadí mu, že místo bylo obehnáno plotem s plachtou, byl tu postaven stan a mobilní toaleta. "Pod tím vším lze předpokládat ostatky lidí," upozornil tajemník SBPV Jiří Línek.

Známá by měla být všechna jména obětí

Město prý navíc postupovalo špatně, když se řídilo zákonem o pohřebnictví. Forenzní genetik Dan Vaněk uvedl, že magistrát obešel archeologický ústav. Souhlasy majitele hřbitova, správce a potomků pátera Toufara prý nestačí. Podle historika Petra Blažka měli být navíc u vyzvedávání státní zástupci, protože ostatky jsou důkazem trestných činů.

Stát by se měl podle Línka zasadit o to, aby byla známa jména všech politických vězňů. "Jsou to lidé, kteří se zasloužili o to, že dnes žijeme v demokracii," řekl.

Na Nejvyšší státní zastupitelství se hodlá obrátit i sdružení bezkomunistu.cz. Cílem je, aby se začalo zkoumat celé pohřebiště v Ďáblicích, kde se staly zločiny proti lidskosti, které jsou nepromlčitelné.

Na exhumaci Toufarových ostatků na Ďáblickém hřbitově se domluvila Praha a Královéhradecká arcidiecéze. Vyzvednutí zaplatilo hlavní město, uvolnilo na to 300 tisíc korun. Ostatky nyní budou zkoumat odborníci, poté budou pietně pohřbeny.

"Po důkladném prostudování materiálů Miloše Doležala, jsem se rozhodl za hlavní město Prahu projekt podpořit," uvedl dosluhující pražský primátor Tomáš Hudeček. "Domnívám se, že exhumování těla umučeného Josefa Toufara a jeho důstojné uložení je dalším významným mezníkem v úsilí o nápravu křivd a zneuctění, jehož se systematicky dopouštěl komunistický režim," dodal Hudeček.

Indicie k identifikaci Toufarova těla jsou nepřímé

Vyzvednutá kostra z hromadného hrobu na pražském hřbitově v Ďáblicích patří s největší pravděpodobností muži staršímu třiceti let. Podle antropologa Petra Velemínského z Národního muzea je šance, že jde o umučeného kněze Josefa Toufara.

Lékaři z Ústavu soudního lékařství Brno našli při exhumaci v oblasti pánve drén, gumovou hadičku sloužící původně k odvodu hnisu či krve z dutiny břišní. Je tedy prakticky jisté, že na těle tohoto člověka byl před smrtí proveden chirurgický zákrok v oblasti břicha, uvedl soudní lékař Jan Krajsa.

To by se mohlo shodovat s dostupnými informacemi o posledních hodinách pátera Toufara. "Kostry, které jsme určovali v terénu, souhlasily, i číslo rakve...i s tím drénem, co se popisuje v posledních dnech života. Takže všechno nahrává tomu, že pravděpodobnost je vyšší než padesát procent. Myslíme si, že je tam šance," řekl Velemínský.

Podle antropologa jsou ale kosti vlhké, dalším problémem je, že žijící příbuzní jsou už vzdálení. Znamená to, že se bude vypočítávat genetický model, s jakou pravděpodobností jde o páterovo tělo.

Exhumace je nutná pro blahořečení

Exhumace je nutná pro Toufarovo blahořečení. Kněze obvinila komunistická státní bezpečnost ze zinscenování takzvaného číhošťského zázraku, v únoru 1950 zemřel na následky mučení.

Indicie k identifikaci jsou nepřímé, ale existují další důkazy, že by mohlo jít o Toufarovo tělo. Zkoumání bude trvat několik týdnů, možná i měsíců. "Pokud to stav kosterního nálezu umožní, budou pro potvrzení identity porovnány genetické profily ze vzorků z exhumovaného těla s profily žijících příbuzných," uvedl v prohlášení Krajsa.

Antropolog Velemínský sdělil, že problémem je také vlhkost kostí a to, že žijící příbuzní jsou už vzdálení. Znamená to, že se bude vypočítávat genetický model, s jakou pravděpodobností jde o páterovo tělo.

Podle iniciátora projektu exhumace těla pátera Toufara, Miloše Doležala, bude exhumací snad alespoň jedna z křivd minulosti napravena. "A bude snad také dokázáno, že komunistická státní bezpečnost nebyla všemocná," uzavřel Doležal. 

Toufarova rodina usiluje o exhumaci od roku 1954. Až nyní má naději, že bude moci splnit Toufarovo přání, aby byl pohřben v Číhošti. Praneteř Jitka Cvetlerová ocenila úsilí i etické zacházení se všemi ostatky.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Irské zdravotnictví zasáhl kybernetický útok, očkování proti covidu-19 to neovlivnilo

Počítačový systém irského zdravotnictví zasáhl kybernetický útok. Všechny informační systémy dnes byly vypnuty z důvodu ochrany před vyděračským softwarem, ale program očkování proti covidu-19 to neovlivnilo, uvedl provozovatel služeb. Podle vlády za napadením stojí mezinárodní gang a jde nejspíš o dosud nejvážnější kybernetický útok na irský stát, uvedla agentura Reuters.

Šéf irské zdravotní služby (HSE) Paul Reid řekl, že odstavení systému má fungovat jako preventivní opatření s cílem ochránit co největší množství informací.

"Je to velmi sofistikovaný útok, není to jen běžný útok. Má dopad na všechny naše národní a lokální systémy, které by byly zapojeny do všech našich služeb," řekl Reid veřejnoprávní televizi RTÉ. "Očkovací program naštěstí pokračuje, je to oddělený systém," vysvětlil Reid. Útok podle něj postihl převážně informace uložené na centrálních serverech, a ne nemocniční zařízení, lékárny nebo lékařské ambulance.

"Máme co do činění s kyberzločineckými gangy, kterým jde o peníze. Pokoušejí se zakódovat a uzamknout naše data a pak nám je nabídnout zpátky za výkupné," uvedl Ossian Smyth, náměstek vlády zodpovědný za informační systémy. "Dali jsme jasně na srozuměnou, že žádné výkupné platit nebudeme," řekl novinářům irský premiér Micheál Martin.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Arménský premiér žádal Putina o vojenskou pomoc kvůli incidentu a Ázerbájdžánem

Arménský úřadující předseda vlády Nikol Pašinjan v pátek požádal ruského prezidenta Vladimira Putina o pomoc, včetně vojenské, v souvislosti se středečním incidentem v pohraničí s ázerbájdžánskými vojáky. Premiér o tom podle agentury TASS informoval na zasedání parlamentu.

Arménské ministerstvo obrany ve středu oznámilo, že ázerbájdžánské ozbrojené síly se ve snaze "upravit hranice" pokusily provést "určité práce" v jedné z příhraničních oblastí Sjunikské provincie. Po intervenci jednotky arménské armády ázerbájdžánští vojáci tyto práce přerušili a nyní strany jednají o urovnání vzniklého konfliktu.

Premiér incident označil za pokus Ázerbájdžánu přivlastnit si území Arménie. Podle něj ázerbájdžánské ozbrojené síly překročily státní hranici a pronikly na arménské území do hloubky 3,5 kilometru.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Pohár bude bez fanoušků, vstupenky si rozdělí partneři

Fotbalová asociace České republiky nebude moci kvůli aktuálním protikoronavirovým opatřením poskytnout finalistům domácího poháru vstupenky pro volný prodej fanouškům. Povolená kapacita 10 procent diváků na stadionu je pro zápas mezi Plzní a Slavií vyhrazena dlouhodobým partnerům. Uvedli to představitelé soutěže na twitteru.

"Aktuální epidemiologická výjimka stanovuje maximální možnou hranici naplnění stadionu na deset procent celkové kapacity. Ta je určena pouze dlouhodobým partnerům a z tohoto důvodu nemůže momentálně FAČR zahájit prodej vstupenek na finálový zápas," uvedli zástupci soutěže.

"Vzhledem k aktuálním opatřením neobdrží klub od FAČR žádnou volnou kapacitu vstupenek, které by mohly být nabídnuty do volného prodeje pro fanoušky," informoval na svých stránkách i plzeňský klub.

Finálový duel, v němž mohou slávisté završit double, se uskuteční v plzeňské Doosan Aréně 20. května od 17:00.

Zdroj: ČTK
Další zprávy