Exhumujte těla všech vězňů, nejen Toufara, žádá sdružení

ČTK ČTK
Aktualizováno 20. 11. 2014 16:40
Zástupci Sdružení bývalých politických vězňů chtějí, aby stát exhumoval těla všech politických vězňů, které jsou zakopána na Ďáblickém hřbitově.
Umučený páter Josef Toufar.
Umučený páter Josef Toufar. | Foto: DVTV

Praha - Sdružení bývalých politických vězňů (SBPV) požaduje vyzvednutí ostatků všech politických vězňů minulého režimu, nikoliv pouze pátera Josefa Toufara, umučeného komunisty. Ujmout by se tohoto úkolu měl stát, oznámili zástupci sdružení.

V hromadném hrobě na Ďáblickém hřbitově je podle odhadu SBPV minimálně 2 800 obětí. "Proč jednoho člověka exhumovat, když byly za komunismu popraveny stovky lidí? To je celý problém. Církev se od nás odvrátila. Trváme na tom, když exhumovat, tak všechny," řekl předseda sdružení Ladislav Bergmann.

Sdružení se nyní chystá obrátit na vládu, aby se stát ujal vyzvednutí a identifikace obětí komunistického i nacistického režimu. Peníze je na to prý možné získat z evropských fondů.

SBPV kritizovalo také způsob, jakým byly ostatky v uplynulých týdnech exhumovány. Vadí mu, že místo bylo obehnáno plotem s plachtou, byl tu postaven stan a mobilní toaleta. "Pod tím vším lze předpokládat ostatky lidí," upozornil tajemník SBPV Jiří Línek.

Známá by měla být všechna jména obětí

Město prý navíc postupovalo špatně, když se řídilo zákonem o pohřebnictví. Forenzní genetik Dan Vaněk uvedl, že magistrát obešel archeologický ústav. Souhlasy majitele hřbitova, správce a potomků pátera Toufara prý nestačí. Podle historika Petra Blažka měli být navíc u vyzvedávání státní zástupci, protože ostatky jsou důkazem trestných činů.

Stát by se měl podle Línka zasadit o to, aby byla známa jména všech politických vězňů. "Jsou to lidé, kteří se zasloužili o to, že dnes žijeme v demokracii," řekl.

Na Nejvyšší státní zastupitelství se hodlá obrátit i sdružení bezkomunistu.cz. Cílem je, aby se začalo zkoumat celé pohřebiště v Ďáblicích, kde se staly zločiny proti lidskosti, které jsou nepromlčitelné.

Na exhumaci Toufarových ostatků na Ďáblickém hřbitově se domluvila Praha a Královéhradecká arcidiecéze. Vyzvednutí zaplatilo hlavní město, uvolnilo na to 300 tisíc korun. Ostatky nyní budou zkoumat odborníci, poté budou pietně pohřbeny.

"Po důkladném prostudování materiálů Miloše Doležala, jsem se rozhodl za hlavní město Prahu projekt podpořit," uvedl dosluhující pražský primátor Tomáš Hudeček. "Domnívám se, že exhumování těla umučeného Josefa Toufara a jeho důstojné uložení je dalším významným mezníkem v úsilí o nápravu křivd a zneuctění, jehož se systematicky dopouštěl komunistický režim," dodal Hudeček.

Indicie k identifikaci Toufarova těla jsou nepřímé

Vyzvednutá kostra z hromadného hrobu na pražském hřbitově v Ďáblicích patří s největší pravděpodobností muži staršímu třiceti let. Podle antropologa Petra Velemínského z Národního muzea je šance, že jde o umučeného kněze Josefa Toufara.

Lékaři z Ústavu soudního lékařství Brno našli při exhumaci v oblasti pánve drén, gumovou hadičku sloužící původně k odvodu hnisu či krve z dutiny břišní. Je tedy prakticky jisté, že na těle tohoto člověka byl před smrtí proveden chirurgický zákrok v oblasti břicha, uvedl soudní lékař Jan Krajsa.

To by se mohlo shodovat s dostupnými informacemi o posledních hodinách pátera Toufara. "Kostry, které jsme určovali v terénu, souhlasily, i číslo rakve...i s tím drénem, co se popisuje v posledních dnech života. Takže všechno nahrává tomu, že pravděpodobnost je vyšší než padesát procent. Myslíme si, že je tam šance," řekl Velemínský.

Podle antropologa jsou ale kosti vlhké, dalším problémem je, že žijící příbuzní jsou už vzdálení. Znamená to, že se bude vypočítávat genetický model, s jakou pravděpodobností jde o páterovo tělo.

Exhumace je nutná pro blahořečení

Exhumace je nutná pro Toufarovo blahořečení. Kněze obvinila komunistická státní bezpečnost ze zinscenování takzvaného číhošťského zázraku, v únoru 1950 zemřel na následky mučení.

Indicie k identifikaci jsou nepřímé, ale existují další důkazy, že by mohlo jít o Toufarovo tělo. Zkoumání bude trvat několik týdnů, možná i měsíců. "Pokud to stav kosterního nálezu umožní, budou pro potvrzení identity porovnány genetické profily ze vzorků z exhumovaného těla s profily žijících příbuzných," uvedl v prohlášení Krajsa.

Antropolog Velemínský sdělil, že problémem je také vlhkost kostí a to, že žijící příbuzní jsou už vzdálení. Znamená to, že se bude vypočítávat genetický model, s jakou pravděpodobností jde o páterovo tělo.

Podle iniciátora projektu exhumace těla pátera Toufara, Miloše Doležala, bude exhumací snad alespoň jedna z křivd minulosti napravena. "A bude snad také dokázáno, že komunistická státní bezpečnost nebyla všemocná," uzavřel Doležal. 

Toufarova rodina usiluje o exhumaci od roku 1954. Až nyní má naději, že bude moci splnit Toufarovo přání, aby byl pohřben v Číhošti. Praneteř Jitka Cvetlerová ocenila úsilí i etické zacházení se všemi ostatky.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Brémy podlehly Frankfurtu 0:3, Pavlenka inkasoval po 342 minutách

Fotbalisté Brém v dohrávce 24. kola německé ligy podlehli Frankfurtu 0:3 a zůstali na předposledním místě tabulky. Brankář Jiří Pavlenka byl v bundeslize překonán po 342 minutách, celý zápas za domácí Werder odehrál i krajní obránce Theodor Gebre Selassie.

Brémy prohrály poprvé po třech ligových zápasech a ztrácí dva body na šestnáctý Düsseldorf, který drží barážovou pozici. Eintracht zvítězil podruhé za sebou a poskočil na 11. příčku.

Domácí si v úvodním poločase vytvořili víc nebezpečných šancí než soupeř, ale brankář Trapp zneškodnil dalekonosnou ránu Klaasena nebo Selkeho pokus z úhlu.

Druhé dějství jasně patřilo Frankfurtu. V 61. minutě si na Kostičův centr naskočil Silva a přesnou hlavičkou překonal Pavlenku. Reprezentační gólman podruhé inkasoval v 81. minutě z rohu od nepokrytého Ilsankera a hostující náhradník ještě v poslední minutě uzavřel skóre hlavou.

Hráči Werderu potvrdili pozici nejhoršího domácího týmu německé ligy, v aktuální sezoně na Weserstadionu ze 14 utkání získali pouhých šest bodů a vyhráli jen v září nad Augsburgem (3:2).

před 7 hodinami

V případě Maddie McCannové, jež zmizela před třinácti lety, je podezřelý Němec

Němečtí vyšetřovatelé podezřívají z vraždy britské dívky Maddie McCannové, která zmizela před 13 lety při rodinné dovolené v Portugalsku, 43letého muže z Německa. Vyšetřování otevřelo státní zastupitelství v Braunschweigu, informoval dnes Spolkový kriminální úřad. Podezřelý, který byl už v minulosti podle agentury DPA vícekrát trestán kvůli sexuálním deliktům i na dětech, si v současnosti odpykává víceletý trest ve vězení.

Tehdy tříletá Madeleine McCannová zmizela v květnu 2007 z apartmánu v turistickém komplexu v Praia da Luz u jihoportugalského města Lagos v regionu Algarve. Její rodiče byli tehdy na večeři v blízké restauraci. O osud dívenky se zajímala média na celém světě. 

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Anderson, Ozon, McQueen. Festival v Cannes zveřejnil výběr filmů pro letošní ročník

Nové filmy amerického režiséra Wese Andersona, francouzského Françoise Ozona či britského Steva McQueena jsou součástí oficiálního výběru 56 snímků pro letošní ročník mezinárodního filmového festivalu v Cannes. Filmový svátek se letos v květnu nekonal kvůli koronavirové pandemii, pro snímky je ale zařazení na jeho program prestižním oceněním, uvedla agentura AFP. Žádný český film se do výběru neprobojoval.

Na seznamu oficiálního výběru se nachází Andersonův film The French Dispatch (Francouzská spojka), Ozonův Eté 85 (Léto 85), britský filmař Steve McQueen má ve výběru snímky hned dva - Lovers Rock (Skála milenců) a Mangrove (Mangrovník).

Žádný český film v letošním oficiálním výběru festivalu nefiguruje. Ze zemí střední a východní Evropy zde mají své zástupce pouze Litva (film Soumrak režiséra Šarunase Bartase) a Bulharsko (snímek Únor od režiséra Kamena Kaleva).

Zdroj: ČTK
Další zprávy