Duka v Číhošti: Myslím, že Josef Toufar bude blahoslaveným

ČTK ČTK
22. 2. 2015 13:42
Toufar zemřel v roce 1950 po krutém mučení vyšetřovateli komunistické Státní bezpečnosti, kteří ho chtěli přinutit k doznání, že v kostele zinscenoval zázračný pohyb kříže na oltáři.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Vojtěch Marek

Číhošť (Havlíčkobrodsko) - V Číhošti si při nedělní mši vedené kardinálem Dominikem Dukou kolem 500 lidí připomnělo 65. výročí smrti tamního faráře Josefa Toufara.

Ten zemřel 25. února 1950 po krutém mučení vyšetřovateli komunistické Státní bezpečnosti, kteří ho chtěli přinutit k doznání, že v kostele zinscenoval zázračný pohyb kříže na oltáři. Církev připravuje proces Toufarova blahořečení, který zřejmě potrvá několik let.

Kardinál Duka novinářům před mší řekl, že délku procesu nedokáže odhadnout. "Mnohé věci byly udělány opravdu spontánně, dobrovolníky, takže se domnívám, že určitě se dočkám toho, že sem budeme jezdit k blahoslavenému Josefu Toufarovi," uvedl.

Pochován pod falešným jménem

Kněz byl pochován pod falešným jménem do hromadného hrobu v pražských Ďáblicích.

Ostatky, které Toufarovi mohou patřit, byly z hrobu vyzvednuty loni 8. listopadu, zkoumají je antropologové. Pokud jejich expertizy předpoklad potvrdí, mohl by být kněz pohřben v Číhošti.

Tomáš Petráček, duchovní a historik, který byl pověřen kauzou Toufarova blahořečení, v neděli věřícím v Číhošti oznámil, že by se pohřeb mohl konat už 12. července při poutní mši, která se bude konat dva dny před narozeninami pátera Toufara (narodil se 14. července 1902 v Arnolci). "My doufáme, že se to všechno stihne. V rámci téhle slavnosti bychom chtěli uložit jeho ostatky tady dovnitř kostela v Číhošti," uvedl.

Takzvaný číhošťský zázrak se odehrál na třetí adventní neděli 11. prosince 1949. Při mši se podle svědků několikrát pohnul půlmetrový kříž na hlavním oltáři. Dosud neobjasněný úkaz se měl později ještě opakovat. Toufar byl zatčen 28. ledna 1950, k přiznání se ho StB snažila přinutit ve valdické věznici. Ztýraný sedmačtyřicetiletý kněz zemřel v nemocnici v Praze, kam jej převezli z vězení. Příbuzným jeho smrt oznámili až v roce 1954.

 

Právě se děje

před 48 minutami

IKEM začne stavět nové pavilony, hotovo bude za dva a půl roku

Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM), který je největším transplantačním centrem v Česku, ve středu slavnostně zahájil stavbu dvou nových pavilonů. Přístavba umožní rozšíření kardiovaskulárních a transplantačních programů, bude tam také nový urgentní příjem. Náklady na stavbu budou 1,05 miliardy korun, z toho 603,7 milionu korun přispěje stát prostřednictvím strategických vládních investic.

Podepsání smlouvy se zhotovitelem a poklepání základního kamene stavby se ve středu zúčastnili premiér Andrej Babiš (ANO), ministr Petr Arenberger (za ANO), ředitel IKEM Michal Stiborek a zástupci stavební firmy IMOS Brno. Nové pavilony by měly být hotové za 2,5 roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy