Byl u smrti parašutisty Mikše. Protektorátního četníka Ometáka po 79 letech očistili

V roce 1942 zemřel v přestřelce s čs. výsadkářem. Ostatky četníka teď pietně uložili
Zádušní mše za strážmistra Františka Ometáka v mutějovickém kostele sv. Václava.
Obřadu se zúčastnili policisté v historických uniformách.
Vynášení rakve s exhumovanými ostatky Františka Ometáka.
"Vážený kolego. Je pro nás velkou ctí, že dnes ukládáme tvé ostatky tak, jak by sis to zcela jistě kdysi (v roce 1942 - pozn. red.) přál. Budiž ti země i nadále lehká - čest tvé památce," rozloučil se za české policisty René Černý.
Foto: Jan Gazdík
Jan Gazdík Jan Gazdík
30. 7. 2021 19:00
Strážmistr František Ometák byl vlastenec, za druhé světové války pomáhal lidem pronásledovaným gestapem, přesto paradoxně zahynul v přestřelce s čs. parašutistou Arnoštem Mikšem. Nacistická propaganda i proto vojáky zahraničního odboje označovala za vrahy českých lidí. Ostatky Františka Ometáka byly v pátek znovu uloženy do hrobu. "Čest tvé památce," vzdal mu hold René Černý z policejního muzea.

Co se vlastně 30. dubna 1942 odehrálo v Požárech na Křivoklátsku?

Odbojáři potřebovali dostat do bezpečí kontejnery, padáky a kombinézy, které zde po seskoku ukryli parašutisté skupin BIOSCOP a BIVOUAC. Dopoledne byl však na Požárech při polních pracích z ornice vyvláčen vak z vojenské celtoviny s kufříkem, v němž byla radiostanice. Okupační úřady proto v celé oblasti posílily hlídky protektorátního četnictva.

Strážmistr František Ometák spolu s četnickým praporčíkem Václavem Komínkem s ostře nabitými zbraněmi drželi na místě nálezu hlídku, když kolem desáté hodiny večer spatřili ve tmě dva stíny. Ometák zvolal: "Ruce vzhůru!"

Parašutista Arnošt Mikš z paraskupiny ZINC se okamžitě zastavil, sklonil se a zároveň zvedal levou ruku. Polohlasně řekl: "Vždyť máme." A tasil pistoli.

Z rekonstrukce incidentu i nedávné exhumace ostatků Františka Ometáka na hřbitově v Mutějovicích na Rakovnicku je možné - po 79 letech - doplnit obraz tragédie.

"Vše nasvědčuje tomu, že Ometák odevzdal Mikšovi svou pušku - ať již dobrovolně, či ne. Střílet ovšem začal praporčík Komínek, jemuž se rozhodnutí Ometáka zřejmě nelíbilo. Mikše smrtelně poranil. Ten opětoval střelbu, Komínka těžce zranil a Ometáka, který se nad parašutistou skláněl, zasáhl výstřelem smrtelně. Svědčí o tom i poranění exhumovaných ostatků," analyzuje událost René Černý z Muzea policie ČR.

Na svého parťáka Josefa Kusého stačil ještě Mikš vykřiknout: "Běž domů, já už se k vám nevrátím!" Načež svou pistoli obrátil proti sobě.

"Jde o jednu z nejparadoxnějších tragédií válečné doby na našem území. Jako kdyby po sobě stříleli bratři. I bratr parašutisty Mikše - František - byl četník a četníci z táborského černického pohotovostního oddílu doposud Arnoštu Mikšovi v jeho odbojové činnosti hodně pomáhali," konstatuje René Černý.

Z dostupných dokumentů, ale i z expertního ohledání Ometákových ostatků vyplývá, že po výsadkářovi Mikšovi nestřílel. Mrtvý parašutista totiž ležel na jeho pušce, kterou mu předtím Ometák podle všeho odevzdal. "Do celé tragédie byl vtažen až příliš agilním jednáním velitele hlídky praporčíkem Komínkem. A dalo by se to říct i tak, že se vlastenec František Ometák ocitl v nesprávnou chvíli na nesprávném místě," dodává René Černý z Muzea policie ČR - instituce, která se zasloužila o exhumaci i vyjasnění role Františka Ometáka v incidentu s parašutistou Mikšem.

Pokud by se podle něj Ometákovi podařilo pokračovat v odbojové činnosti, zcela jistě by se stal s velitelem křivoklátské četnické stanice vrchním strážmistrem Wildem vůdčí osobností květnového povstání lidu na Křivoklátsku.

S tím souhlasí i expert na období druhé světové války, badatel a spisovatel Jaroslav Čvančara. "I devětasedmdesát let po válce objevujeme stále nové detaily o tehdejší velmi složité době a chování lidí. Zároveň nás to nutí k nelehkým otázkám: jak bychom se asi my zachovali, být na místě našich předků?"

Rakev Františka Ometáka byla při jeho válečném pohřbu v Mutějovicích v roce 1942 zahalena vlajkou s hákovým křížem. V pátek rakev s jeho exhumovanými ostatky pokryla česká vlajka. František Ometák byl tak po 79 letech definitivně očištěn.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Volejbalisté Itálie po 16 letech vyhráli mistrovství Evropy

V Katovicích italští volejbalisté udolali Slovince v pětisetové bitvě a celkově slaví sedmé zlato. Mladý italský celek na šampionátu neprohrál jediný zápas, suverénně prošel i ostravskou základní skupinou, v níž přehrál i českou reprezentaci (3:1) a také své dnešní soupeře. Tehdy 3:0, dnes 3:2. Dva týdny po ženské reprezentaci slaví Itálie zlatý volejbalový double.

Slovinci hráli již třetí finále za poslední čtyři Eura, ale opět se museli spokojit jen se stříbrem. Nad Italy vedli 1:0 a 2:1 na sety, ale rozhodující zkrácenou sadu ztratili 11:15. Jejich cesta za druhým místem přitom začala nečekanou porážkou v Ostravar Aréně s Čechy. Ti obsadili na turnaji osmou příčku.

Finálovou bitvu začali lépe Slovinci, dařil se jim servis i příjem, a byť Italové sedmibodovou ztrátu stáhli na minimum, víc už nedokázali. Karta se však záhy obrátila, mladý italský výběr se dostal do tempa a naboural sebevědomí soupeře. Koncovku třetí sady si vzal do své režie slovinský univerzál Tončen Štern, servisem ji rozhodl a přiblížil slovinský celek k vytouženému titulu. Dařilo se i jeho spoluhráčům blokařům, kteří často nacházeli mezery v italské obraně.

Kouč Ferdinando de Giorgi měl nicméně po další změně stran šťastnou ruku a střídáním univerzála Romana za Pinaliho zastavil nápor slovinských volejbalistů. Ti ještě začali rozhodující dějství tříbodovou šňůrou, ale druhá polovina tie-breaku patřila Italům pod vedením teprve devatenáctiletého smečaře Michieletta a nahrávače Giannelliho.

Bronzové medaile získali volejbalisté Polska. Úřadující dvojnásobní mistři světa si po semifinálové porážce se Slovinskem spravili chuť a před domácím publikem v Katovicích porazili šampiona z roku 2019 Srbsko 3:0.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

PSG zažilo proti Lyonu obrat. V nastavení rozhodl Icardi

Fotbalisté Paris St. Germain otočili utkání 6. kola francouzské ligy s Lyonem a po vítězství 2:1 zůstali v nejvyšší soutěži nadále stoprocentní. O třech bodech pro domácí rozhodl ve druhé minutě nastaveného času Mauro Icardi. Lionel Messi hrál od začátku duelu, ale v 76. minutě střídal.

Tým z hlavního města tak drží v čele soutěže pětibodový náskok před druhým Marseille, které porazilo 2:0 Rennes.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Poslední debatu kandidátů na kancléře SRN provázely spory o sociální témata

Spory o sociální témata, ochranu klimatu a také budoucí německou vládu provázely třetí televizní debatu kancléřských kandidátů konzervativní unie CDU/CSU Armina Lascheta, sociální demokracie SPD Olafa Scholze a Zelených Annaleny Baerbockové. Dnešní společné vystoupení trojice kandidátů bylo před nadcházejícími parlamentními volbami poslední. Vybírat nové složení Spolkového sněmu budou Němci za týden, tedy v neděli 26. září.

Další zprávy