Osm let za rabování. Povodně jsou přitěžující okolnost

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
6. 6. 2013 22:50
Živelní pohroma a evakuovaná oblast jsou pro pachatele přitěžující okolností
Zaplavené, vylidněné ulice - lákadlo pro zloděje.
Zaplavené, vylidněné ulice - lákadlo pro zloděje. | Foto: Marek Danč

Ústí nad Labem / Kralupy nad Vltavou/Praha  - Je to tak u každé povodně. Vylidněné domy a liduprázdné ulice lákají zloděje k rabování. Často mu nedokážou zabránit ani posílené hlídky policistů.

Když se pak majitel vrátí do vytopeného bytu, zbudou mu oči pro pláč - co nevzala voda či nezničilo bahno, odcizil lupič.

Těmto zlodějům ale hrozí přísnější, až osmileté tresty. Můžou za to dvě přitěžující okolnosti: dotyčný spáchal trestný čin za živelní pohromy a navíc v evakuované oblasti. 

Prázdné domy evakuovaných obyvatel hlídá městská policie. Policejní hlídky byly posíleny, povolávali se policisté z dovolených i nepostižených krajů. V zatopených ulicích ale nemohou být pořád, pouze je pravidelně kontrolují.

V Bohnicích je škoda za milion

Rabování se vyskytlo hned v několika zaplavených městech. V Ústí nad Labem se nezletilá dívka pokusila vloupat do bytu v Krásném Březně, jehož majitelé se evakuovali. Dveře se snažila otevřít pomocí páčidla, policie ji však přistihla.

V Chotuticích na Kolínsku kdosi odcizil šperky z evakuované budovy, které se zřítila stěna. Pachatel využil toho, že je do budovy přístup, vlezl dovnitř a odnesl si šperky za 13 000 korun. Dotyčného se zatím nepodařilo zadržet. 

V Kralupech nad Vltavou se třiatřicetiletý muž z Kladenska snažil vniknout do vstupní chodby jednoho z evakuovaných domů. Policisté podezřelého zadrželi a skončil v cele.

Policie posílala hlídky, zatopené oblasti kontroluje na člunech.
Policie posílala hlídky, zatopené oblasti kontroluje na člunech. | Foto: Marek Danč

Zatím poslední případ rabování zaznamenala policie ve středu. V evakuovaném rodinném domě v Praze-Bohnicích neznámý pachatel vypáčil dveře a odcizil velké množství věcí a vnitřního zařízení. Škoda je odhadována na více než milion korun.

K vloupání došlo, i když podle policejní mluvčí Evy Kropáčové v oblasti neustále hlídkují desítky policistů, a přestože se rodinný dům nacházel ve velmi špatně přístupné a zatopené oblasti.

Podle policejního prezidenta Martina Červíčka jde většinou o recidivisty s bohatou kriminální minulostí.

Premiér Nečas navštívil zatopenou čtvrť Ústí, do člunu nevlezl:

Přitěžující okolnosti

Pachatelé si ale možná neuvědomují, že není krádež jako krádež.

Paragraf 42 trestního zákoníku vyjmenovává nejrůznější přitěžující okolnosti a mimo jiné říká: "Soud jako k přitěžující okolnosti přihlédne zejména k tomu, že pachatel spáchal trestný čin za krizové situace, živelní pohromy nebo jiné události vážně ohrožující život, veřejný pořádek nebo majetek, anebo na území, na němž je prováděna nebo byla provedena evakuace."

Tím pádem podle šéfa ústecké policie Vladimíra Danyluka nelze jako rabování posuzovat nedělní případ muže, jehož policie zadržela v opuštěném skladě v Ústí nad Labem - Neštěmicích. Tehdy totiž ještě nebyl vyhlášen stav nebezpečí nebo nouzový stav. Policie ho proto obvinila jen z pokusu o krádež.

Za rabování hrozí až osm let vězení, v minulosti za něj soudy udělily podmínky i tříleté vězení.

V Libni se uklízelo. Chuchle a část Zbraslavi jsou stále pod vodou:

Případy rabování se vyskytly i při katastrofálních povodních v roce 2002. Za trestné činy spáchané při záplavách bylo pravomocně odsouzeno 24 lidí, většinou za majetkové delikty. Soudci ale většinou neakceptovali postup žalobců, kteří krádeže v evakuovaných oblastech kvalifikovali přísněji bez ohledu na způsobenou škodu, a posuzovali rabování individuálně.

Jak upozorňuje ostravský advokát Petr Kausta, zákon umožňuje vyšší tresty při povodních nejen v případě rabování, ale také například lichvy nabízené v rámci popovodňových "půjček".

 

Právě se děje

Další zprávy