Juncker: Brod si zaslouží pozornost jako teroristické útoky

Přenos skončil
Středeční dění po útoku v Uherském Brodě sledujeme v online zpravodajství.
Pieta u Družby.
Pieta u Družby. | Foto: Vojtěch Marek

Uherský Brod - Osm lidí zabil třiašedesátiletý Zdeněk K. při střelbě v uherskobrodské restauraci Družba. Po příjezdu policie, která s ním začala vyjednávat, se rozhodl obrátit zbraň i proti sobě a spáchal sebevraždu. Motiv útoku není zatím zcela jasný. 

Útok s vážným poraněním přežila sedmatřicetiletá účetní podniku, která je již po operaci a jejíž stav je stabilizovaný. Lékaři ji probudili z umělého spánku.

U restaurace se v dešti sešly stovky lidí a zapálily svíčky za oběti útoku. "Je to hrůza, nevím, jak se s tím vyrovnáme," řekl jeden z místních.

Středeční dění po útoku v Uherském Brodě jsme sledovali online.

Přenos skončil
21:40

Vyšetření jen snižuje možnost zneužití zbraně, říká v rozhovoru pro DVTV psycholog Karel Humhal. Jde o chování frustrovaných lidí, kteří se dostávají do mezních situací, selhávají při jejich řešení a pak reagují zkratovým jednáním, komentuje vražedný útok v Uherském Brodě. Celý rozhovor najdete ZDE.

21:35

Soustrast příbuzným obětí dnes vyjádřil také předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. "Jsem hluboce zarmoucen tragickou událostí v Uherském Brodě. Jménem Evropské komise vyjadřuji upřímnou soustrast rodinám obětí a posílám kondolence Vám i českému národu," napsal premiérovi Bohuslavu Sobotkovi. Podle eurokomisařky Věry Jourové Juncker dnes na jednání komise prohlásil, že událost si zasluhuje stejnou míru účasti jako teroristické útoky.

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker.
Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. | Foto: Reuters
20:33

Starosta Uherského Brodu Patrik Kunčar v rozhovoru pro HN a Aktuálně.cz znovu popsal, proč mluvil do médií o muži, který byl během střelby v restauraci Družba schován na toaletách. "V danou chvíli jsem měl na mysli hlavně ustanovení krizového zákona, že musím zajistit varování všemi dostupnými prostředky, že musím zajistit varování obyvatelstva, protože podle mě hrozilo, že kdyby střelec začal střílet přes sklo restaurace, tak bezpečná vzdálenost nebyla v okruhu dvě stě metrů a vím, že přihlížející tu byli v dosahu padesáti metrů. Podle mě jsem udělal v daný okamžik maximum. Nepovažuji to za chybu, protože to mělo podtrhnout dramatičnost a závažnost situace, aby se lidé stáhli z okolí a aby se vědělo, že ty informace jsou aktuální." dodal s tím, že některé věci by s odstupem času formuloval jinak. Celý rozhovor čtěte ZDE.

19:50

Obětí úterní tragédie je i bývalý šéf jednoho z odborů uherskobrodského městského úřadu. HN a Aktuálně.cz to ve středu odpoledne potvrdil starosta Patrik Kunčar. "V minulých letech šéfoval jednomu z odborů. Znal jsem ho velmi dobře, angažoval se v kultuře, kolegové ze zastupitelstva ho také znali. O to víc se nás tragédie dotýká, je to pro nás opravdu těžké," řekl Kunčar po jednání zastupitelstva.

Dodal, že muž v Družbě nebyl štamgastem. "Neřekl bych, že tam chodil často. Spíš to byla nešťastná shoda okolností," dodal.

19:00

Proč Družba a jaký byl motiv? Přečtěte si souhrn těch nejdůležitějších otázek, shrnutí dosud známých faktů i spekulací, o kterých se v Uherském Brodě nejčastěji hovoří - více ZDE.

17:04

O společném posledním rozloučení s oběťmi podle starosty Kunčara město zatím neuvažovalo, protože prý nezná jména obětí. "Některá jména prosakují, ale my jsme oficiální seznam obětí nedostali a myslím si, že ho ani nedostaneme. Pro mě je teď důležité, že tento seznam má k dispozici PČR a policejní psychologové, kteří jednotlivé pozůstalé kontaktovali," uvedl starosta, který se prý policistů na jména obětí ptal. "Bylo mi řečeno, že policie nemá žádný důvod nám tyto jména sdělovat. Já toto rozhodnutí respektuji, stejně se dřív nebo později ta jména dozvím. Už znám sedm jmen, která mi nahlásil jeden z návštěvníků restaurace," podotkl starosta.

Brod se prý připojí k pietní ekumenické bohoslužbě, která proběhne 3. března v místním farním kostele. "Další kroky by teď byly předčasné. Rodiny pozůstalých vstřebávají prvotní šok a tuto hroznou situaci a teprve v následujících dnech budou racionálně rozhodovat a případně komunikovat s vedením města," řekl Kunčar a dodal, že město už přemýšlí o malém památníku se jmény obětí poblíž místa neštěstí.

Foto: Vojtěch Marek
16:57

"Nejsem si vědom toho, že bych byl upovídaný. Upovídaný byl někdo u policie, přítomní novináři byli informováni dřív a lépe než já, nepředával jsem žádné informace, které jsem neměl od nich, a u všeho jsem říkal, že jde o neověřené informace," reagoval na kritiku Kunčar. "Pokud panu ministrovi nebo komukoliv vadilo, že se vyjadřuji do médií, stačilo zvednout telefon a říct toto řekněte a toto neříkejte. Ale ze strany policie bylo pouze dlouhé mlčení, které stále trvá," postěžoval si.

Foto: Vojtěch Marek
16:54

Starosta Uherského Brodu Patrik Kunčar reportérce Aktuálně.cz řekl, že město bude pomoc pozůstalým koordinovat s neziskovými organizacemi a s jednou vládní organizací. "Máme tu nabídky pomoci z celého světa, cítíme obrovskou odezvu, kontaktovala nás eurokomisařka Jourová, kontaktovali nás europoslanci, drželi dokonce minutu ticha dnes za naše oběti. Solidarita je obrovská,“ řekl Kunčar.

16:37

Systém držení zbraní u nás je správný, říká aktivista ze Sdružení na ochranu práv majitelů zbraní Lex David Karásek. Na celý rozhovor DVTV s Karáskem se podívejte ZDE.

15:50

Na radnici v Uherském Brodě vlaje po tragédii v restauraci Družba černá vlajka.

Foto: Vojtěch Marek
15:34

Ministerstvo vnitra plánuje, že by lékaři mohli mít k dispozici přímý vstup do centrálního registru zbraní. Celý článek si přečtěte ZDE.

15:27

Ředitel policie Zlínského kraje Jaromír Tkadleček uvedl, že tragédie v Uherském Brodě je masovou vraždou, která nemá v Česku obdoby. Ohledání místa činu policistům trvalo 19 hodin, vyšetřování zabere týdny až měsíce.

"Je logické, že po 24 hodinách ode mě neuslyšíte žádné závěry, protože bych se dopouštěl spekulací,“ řekl Tkadleček. Dodal ale, že podle dosavadního vyšetřování vrah začal střílet bezprostředně a bez varování po vstupu do restaurace. "Pro ty, co zůstali na místě, nebylo úniku,“ uvedl policejní ředitel a popsal, že pachatel střílel i po zasahujících policistech, kterým se jen zázrakem nic nestalo.

Tkadleček potvrdil, že střelec měl platný zbrojní průkaz a i obě zbraně držel legálně. Manželka muže je nyní v péči psychiatra. "Je nutné k této osobě říci, že komunikace s ní je a bude velmi složitá,“ řekl Tkadleček.

14:57

Svědek Petr Gabriel, který se po celou dobu ukrýval na toaletě, zareagoval na spekulace, že starosta mohl svými prohlášeními ohrozit jeho bezpečnost. "Co na to mám říct? Spíš policii to trvalo hodně dlouho. Nechci nikomu sahat do svědomí, ale jednotka, která se připravuje na zásah dvě hodiny, není dost rychlá," řekl deníku Aktuálně.cz Gabriel.

Zarazilo ho prý, že zásahový tým jel běžným autem. "Co kdyby byla nehoda? Jsou asi rychlejší způsoby, jak je na místo dopravit," dodal Gabriel.

Foto: Vojtěch Marek
14:48

Lidé mohou na pomoc pozůstalým posílat peníze na číslo účtu 6373262/0800 nebo předávat v hotovosti na pokladně městského úřadu.

14:39

"Jsou to lidé, kteří tady mohli ještě dlouho být. Pozůstalým bude potřeba nejenom projevit kondolenci, ale poskytnout jim i finanční pomoc. Doufám, že k tomu dojde a ti lidé se budou moci vrátit do normálního života," řekl České televizi uherskobrodský zastupitel Ladislav Kryštof (ČSSD), který je zároveň členem rady Zlínského kraje.

14:31

Hlavně ať to není Vašek, modlili se. Příběhy obětí Zděňka K. si přečtěte ZDE.

Foto: Vojtěch Marek
14:29

Finanční pomoc poskytne i Zlínský kraj, jak zastupiteli za ČSSD Ladislavu Kryštofovi sdělil hejtman kraje. Zatím kraj poskytuje pomoc odborníků z oboru psychologie a sociálních věcí, až budou známá jména obětí a situace pozůstalých, tak kraj vstoupí přímo do jednání o další finanční pomoci a nabídne městu konkrétní částku. Výši nesdělil.

14:19

Vzhledem k mimořádným událostem zahájilo zastupitelstvo ve 14:06 minutou ticha. V sále se sešlo 27 členů zastupitelstva a zhruba tři desítky lidí z odboru městského úřadu a z řad veřejnosti, popisuje reportérka z místa.

Probírat se dnes bude i finanční výpomoc pozůstalým po obětech včerejšího tragického činu. Výše finanční pomoci, kterou zastupitelé jednomyslně odhlasovali, činí 500 tisíc.

14:10

Ve velkém sále uherskobrodského domu kultury se právě schází městské zastupitelstvo. Je řádné, naplánované dopředu, přesto velkým tématem pochopitelně bude úterní útok.

V Uherském Brodě se den po tragédii sešlo zastupitelstvo.
V Uherském Brodě se den po tragédii sešlo zastupitelstvo. | Foto: Kristýna Greplová
14:08

"Obecně mohu říci, že policie primárně zajišťovala plnění velkého množství taktických a procesních úkonů a poskytovala informace v té míře, v jaké uznala za vhodné, z důvodu neohrožení jiných osob a z důvodu taktiky trestního řízení a celého zásahu. Myslím, že se podařilo obyvatele UB ochránit, bohužel s výjimkou obětí uvnitř restaurace, čemuž nemohlo být reálně zabráněno," napsal HN v SMS zprávě krajský žalobce Roman Kafka. 

"Jinak policie samozřejmě komunikovala s rodinami obětí a poskytovala jim intervenční pomoc. A ke komunikaci policie s představiteli samosprávy se opravdu nemohu vyjadřovat, myslím, že mi to nepřísluší," dodal.

13:50

Šestiranný revolver Alfa vz. 820 v ráži 38 s hlavní dlouhou dva palce, který policisté našli v restauraci Družba, je určený především pro sebeobranu. Zbraň se vyznačuje nízkou hmotností (705 g) i malou velikostí (176 mm), její cena se na internetu pohybuje zhruba od 5500 korun.

Druhou nalezenou zbraní je samonabíjecí pistole CZ 75B ráže 9 mm Luger s velkokapacitním dvouřadým zásobníkem nábojů (na 15 nábojů). Váží jeden kilogram a je 206 mm dlouhá. Pistole patří do řady CZ 75, která je tradičním výrobkem České zbrojovky Uherský Brod. Internetové obchody ji nabízejí zhruba od 18 tisíc korun.

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Bleskově
13:45

"Dva znepokojivé aspekty tragédie v Uherském Brodě. První: měl mít vrah Zdeněk K. zbrojní průkaz, měl legálně držet zbraně? Druhý: jak je možné, že starosta města, tedy politik, kterého si místní lidé zvolili, který prošel dvojí volbou, aby se stal starostou, neměl, pokud známo, žádné jiné informace než z médií?" ptá se komentátor Aktuálně.cz Martin Fendrych. Jeho názor si přečtěte ZDE.

13:36

Starosta Brodu chyboval. V televizi mohl poradit střelci. O sporu ministra Chovance se starostou si přečtěte ZDE.

13:20

Fotogalerii z dopolední piety před restaurací Družba si můžete prohlédnout ZDE.

13:08

Ministr vnitra Milan Chovanec se opět vyjádřil ke způsobu, jakým policie informovala o tragédii v restauraci Družba.

12:58

"V tuto chvíli můžeme potvrdit, že na místě činu vraždy v restauraci Družba se nacházely dvě střelné zbraně, a sice revolver Alfa vz. 820 a samonabíjecí pistole CZ 75B, přičemž obě tyto zbraně patří útočníkovi a byly v jeho legálním držení," uvedl policejní mluvčí Pavel Benedikt Stránský.

12:37

Starosta Brodu Patrik Kunčar u policie ověřil informaci o tom, že rodina byla konfliktní a hlídky k ní vyjížděly často. „Je pravda, že na místě byly drobnější konflikty, co se týká přestupků proti občanskému soužití, ale nikdy to nepřerostlo nějakou násilnou mez,“ řekl s tím, že obec nemá možnost proti problémovým obyvatelům zasáhnout. “Můžete volat městskou policii, můžete volat policii ČR, skončí to na přestupkovém řízení, maximálně nějakou pořádkovou pokutou, a to je celé,“ dodal. Podle něj by pomohly legislativní změny.

„Je otázkou, nad jakou změnou legislativy se zamyslet, abychom byli schopni i tyto problémy do budoucna řešit. Ale je to tak široký záběr problému, od zdravotnictví, přes soudnictví, policii, že to bude běh na dlouhou trať, je potřeba s tím něco dělat, než se stane další podobné neštěstí,“ uzavřel starosta.

12:31

Starosta Patrik Kunčar uvedl, že město má vyčleněnou mimořádnou finanční výpomoc a domluvilo se i se Zlínským krajem. "Co se týče fyzické distribuce pomoci pozůstalým, tak ta už bude koordinovaná prostřednictvím policejního psychologa. Bude se posuzovat individuální finanční situace jednotlivých žadatelů. Chceme se postarat o to, aby proběhl i důstojný pietní akt všech obětí. Bude finanční výpomoc směřována tam, kde to je nejvíc potřeba. Máme vyčleněnou konkrétní částku v řádech statisíců," uvedl starosta Brodu.

Foto: Vojtěch Marek
12:23

Svoji soustrast pozůstalým vyjádřil během návštěvy Jižní Koreje znovu premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). "Uherský Brod velmi dobře znám, často tam jezdím, mám tam i řadu přátel. Musím říct, že mě to velmi silně zasáhlo," řekl.

Památku obětí úterní střelby v Uherském Brodě uctili ráno i senátoři minutou ticha v úvodu schůze horní komory. Vyzval je k tomu předseda Senátu Milan Štěch, který čin "brutálního vraha" odsoudil jako "lidsky nepřijatelný teror".

Foto: Vojtěch Marek
12:21

Je to největší tragédie v dějinách Uherského Brodu, uvedl dopoledne starosta Patrik Kunčar. "Ráno jsem byl v kontaktu s policejní psycholožkou, proběhlo i jednání se zástupci okresního vedení policie i obvodního oddělení. Vím, že pozůstalí všech obětí jsou informováni a je jim poskytována posttraumatická pomoc," řekl Kunčar.

Dodal, že některé z obětí zná osobně, a jedna z nich byla dokonce jeho poměrně dobrým přítelem. "Je to opravdu tragédie. Cítím hluboce se všemi pozůstalými a občany tohoto města," uvedl uherskobrodský starosta s tím, že distribuci pomoci pozůstalým obstará policie. Podle Kunčara bude přihlédnuto k finanční situaci konkrétních pozůstalých.

12:10

Prezident Miloš Zeman v pátek položí v Uherském Brodě květinu. Vraždu osmi nevinných lidí zabitých v úterý v uherskobrodské restauraci odsoudil, pozůstalým vyjádřil soustrast. Zeman to řekl při setkání se starosty obcí, které uspěly v soutěži Vesnice roku 2014.

"Dovolte, abych vyjádřil hlubokou lítost nad tím, co se stalo v Uherském Brodě. Vím, že se setkáváme při příležitosti oslav Vesnice roku a Uherský Brod je samozřejmě město, ale na druhé straně tato událost se může bohužel přihodit v jakékoli obci," řekl prezident starostům.

Foto: Aktuálně.cz
12:05

Muž, který v úterý zabil osm lidí, byl  sice dlouhodobě nezaměstnaný, ale dluhy ani exekuce podle informací Aktuálně.cz neměl. "Jak vyplývá z Centrální evidence exekucí i katastru nemovitostí, proti panu Z. K. není vedena žádná exekuce. Totéž lze z dostupných zdrojů dovodit i v případě manželky, paní J. K.," uvedla mluvčí exekutorské komory Petra Bačová.

Foto: Vojtěch Marek
11:51

Mluvčí policejního prezidia Jana Macalíková odmítla stížnosti starosty Patrika Kunčara s tím, že policie může poskytovat pouze oficiální informace, ale ty v daném čase ještě neměla. Zároveň si postěžovala na starostu, že tímto postupem shazuje profesionální práci policie. Policie se zastal i státní zástupce Roman Kafka. Podle něj komunikovala podle zákona a sdělila přesně tolik informací, které vyhodnotila jako nezbytné.

11:45

Manželka střelce podle informací deníku Aktuálně.cz docházela na psychiatrickou ambulanci v Uherském Brodě, kde se léčila se schizofrenií. Její manžel ovšem k psychiatrovi nechodil, není tudíž zřejmé, zda trpěl stejnou psychickou poruchou jako jeho žena.

Foto: Vojtěch Marek
11:10

"Nedokážu posoudit, proč neproběhla žádná informovanost (ze strany policie), myslím, že je to otázka pro kraj, případně celostátní vedení, jak se do budoucna zamyslet, aby probíhala přímá komunikace mezi operačním důstojníkem a vedením měst nebo obcí,“ uvedl starosta a situaci přirovnal k období po výbuchu muničního skladu ve Vrběticích. „Toto je do budoucna nutné změnit. Jestli je chyba v legislativě, je třeba zapracovat na účinné změně této legislativy," uvedl starosta Uherského Brodu s tím, že informace měl pouze od strážníků a lidí blízkých místu incidentu.

„Jen jednou se mi podařilo spojit se s velícím důstojníkem, ale ten logicky měl plné ruce práce a neměl čas se mi věnovat. Očekával jsem kontakt z kraje, z operačního velení, ale žádný bohužel nepřišel," uzavřel Kunčar.

11:06

Starosta Uherského Brodu Patrik Kunčar na pietě zareagoval na kritiku ministra Chovance, který tvrdí, že starostova upovídanost mohla ohrozit zásah.

"Nesdělil jsem nic, co by média nevěděla. Neměl jsem možnost odpoledne sledovat zpravodajství, ale co jsem viděl večer, když jsem si prohlížel záběry ze záznamu, tak ještě před mými slovy byly promítány záběry zásahové jednotky, která byla v okolí restaurace. A i kdyby v restauraci byla puštěná televize a vrah měl možnost ji sledovat, tak věděl podrobně ze zpravodajství okolních televizních štábu, co se v bezprostředním okolí restaurace děje. Z hlediska krizového zákona jsem udělal pouze maximum, abych informoval obyvatele našeho města, aby se udržovali v bezpečné vzdálenosti od této restaurace,“ uvedl Kunčar a znovu si postěžoval na nedostatek informací od policie.

Foto: Vojtěch Marek
10:57

Ze zdrojů blízkých vyšetřování obdržely HN informaci, že ve chvíli, kdy starosta na ČT24 veřejně prozradil, že se v restauraci ukrývá ještě jeden host, byl pachatel ještě na místě činu. "Vím, že je tam manžel od mojí asistentky někde schovaný. Takže je to taky i pro mě velmi citlivá událost," prohlásil Patrik Kunčar ve 14:16 ve vysílání.

Zásahová jednotka přitom do objektu vstoupila až ve 14:23. Kdyby v restauraci byla zapnutá televize se zpravodajským kanálem, dostal by pachatel informace o další možné oběti přímo od starosty.

10:50

Střelba v Uherském Brodě přehledně: Co se dělo v den útoku. Podívejte se ZDE.

10:48

"Nemůžu se ani nadechnout, všechno se mi svírá," řekl reportérce Aktuálně.cz starší muž s iniciálami M. K., který přišel zapálit svíčku za svého kamaráda a bývalého spolupracovníka z železáren. "Nedávno odešel do důchodu, do Družby chodil pravidelně. Je to hrůza, nevím, jak se s tím vyrovnáme," řekl M. K.

Foto: Vojtěch Marek
10:39

K Družbě dorazil i místopředseda Sněmovny Petr Gazdík (TOP 09), který je místostarostou v nedaleké Suché Lozi, odkud podle něj pocházela manželka střelce. "Znal jsem ji jako malý kluk," řekl politik. Žena si prý střelce vzala před 40 lety a odstěhovala se za ním do Uherského Brodu. Její bratr je záchranář. Gazdík, který přišel vyjádřit soustrast pozůstalým, nechápe, jak je možné, že člověk s psychickými problémy má zbrojní průkaz. Podle místních ale byla psychicky nemocná spíše manželka. K tomu ale Gazdík řekl, že někdo, kdo vystřílí restauraci, nemůže být psychicky v pořádku. "Psychotesty nutné pro získání zbrojního průkazu to měly odhalit. Pokud se tak nestalo, měli bychom se ptát, zda jsou dostatečné," uvedl Gazdík.

Foto: Vojtěch Marek
10:18

Manželka střelce skončila na psychiatrii. "Paní byla ve špatném psychickém stavu, lékař na místě rozhodl o její hospitalizaci v psychiatrické léčebně," řekl policejní mluvčí Pavel Benedikt Stránský, podle kterého policie potřebovala do domu vstoupit kvůli ochraně života lidí.

"Jiné zákonné důvody jsme k tomu neměli, neprováděli jsme tam žádné další úkony. Našli jsme tam paní ve špatném stavu a byla z místa odvezena," podotkl mluvčí. Policie podle něj zatím nebude komentovat, jaké další úkony bude provádět v souvislosti s bydlištěm útočníka.

Foto: Vojtěch Marek
10:12

"Něco se stalo u Družby, slyšela jsem včera v rádiu. Myslela jsem, že bouračka. Až po chvíli řekli, že to byla střelba. Taková tragédie..." začíná svoje vyprávění Jana Krátká. Dnes dopoledne si vzala volno, podobně jako její kolegové. Paní Krátká znala jednu z obětí, Jaroslava Ch., proto dnes přišla zapálit svíčku.

10:09

Ti, co se poklonili památce obětí, postávají v hloučcích okolo Družby. Lidí rychle přibývá, teď už jich tu bude ke třem stům.

10:07

Rozpršelo se, ale lidí neustále přibývá. Už je jich tu určitě přes sto, možná ke dvěma stovkám, popisují reportéři z místa. Na možnost poklonit se u piety čekají v zástupu, fronta je dlouhá možná padesát metrů. Policisté už musí řídit dopravu přes přechod.

10:02

Před restaurací už se shromáždilo asi 60 lidí a přicházejí další. Památku obětí přišel uctít i číšník z restaurace. O třiačtyřicetileté kolegyni, která se stala jednou z obětí masakru, řekl, že nikdy neměla problém si s ním vyměnit službu. Číšník je podle reportérů Aktuálně.cz viditelně otřesený. "Mohl jsem tu být místo ní," řekl.

9:53

Lékaři probudili postřelenou servírku z umělého spánku. "Žena je při vědomí, je mimo ohrožení života, komunikuje," řekla mluvčí nemocnice Dana Lipovská. Léčba ženy podle ní potrvá několik týdnů.

9:49

Manželka střelce mezi místními léta budila strach. Příběh ženy a jejího partnera, který po vraždě osmi lidí obrátil zbraň proti sobě, si přečtěte ZDE.

9:44

Na místě piety za oběti masakru začíná pršet, hlásí z místa reportér Aktuálně.cz. Scházejí se první lidé, kteří chtějí uctít památku mrtvých. Jedním z příchozích je Antonín, který měl mezi oběťmi kamaráda Radka. "Občas jsme spolu do Družby zašli na pivo," řekl.

9:33

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) na Twitteru kritizuje upovídanost starosty Patrika Kunčara během zásahu. Starosta si naopak v médiích postěžoval na na nedostatek informací od policie.

9:30

Česko zažilo masakr, kterému se nikdy nedá předem zcela zabránit, píše slovenský tisk. Zpravodajství o střelbě se dostalo na titulní stránky slovenských novin. Premiér Robert Fico zaslal svému českému kolegovi Bohuslavu Sobotkovi soustrastný telegram. "V Česku se stala nejhorší hromadná vražda v novodobých dějinách země," napsal deník Pravda pod titulkem "Masakr v Uherském Brodě".

09:12

V deset hodin začne před restaurací Družba, tedy místem, kde došlo k útoku, pieta za osm obětí úterní střelby.

Foto: Vojtěch Marek
09:08

Sedmatřicetiletá servírka, která útok přežila a se střelným zraněním skončila v nemocnici, je po operaci. Lékaři uvedli, že její stav je stabilizovaný a během dne ji budou probouzet z umělého spánku. Více si přečtěte ZDE.

09:00

Dobré dopoledne z pražské redakce Aktuálně.cz. Situaci v Uherském Brodě pro vás i druhý den sledujeme v online reportáži.

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 25. 2. 2015 21:35
 

Právě se děje

před 5 hodinami

Hokejový útočník Sobotka dohraje sezonu ve Spartě

Hokejový útočník Vladimír Sobotka bude působit ve Spartě i ve zbytku sezony. Třiatřicetiletý hráč se zkušenostmi z NHL má s Pražany podepsanou smlouvu do konce ledna, s klubem se již ale domluvil na jejím prodloužení.

"Je to na dobré cestě. Věděli jsme, že bereme rozdílového hráče a jsme s Vláďou naprosto spokojeni. Splňuje naše představy," uvedl sportovní ředitel Sparty Petr Ton pro O2 TV v průběhu dnešního zápasu v Brně. Oficiálně by obě strany měly dohodu potvrdit příští týden.

Sobotka přišel do Sparty v polovině listopadu a nejprve podepsal měsíční smlouvu, kterou následně prodloužil do konce ledna. Dosud odehrál 24 zápasů, ve kterých nasbíral 23 bodů za čtyři branky a 19 asistencí. Nejčastěji nastupuje v elitní formaci společně s kapitánem Michalem Řepíkem.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Basketbalistky USK se rozloučily s Euroligou výhrou nad Gdyní

Basketbalistky ZVVZ USK Praha se rozloučily s touto sezonou Evropské ligy vítězstvím nad Gdyní 80:67. Double double si v utkání 6. kola připsala za vítězky Američanka Brionna Jonesová, která byla s 27 body nejlepší střelkyní zápasu a přidala 10 doskoků. V týmu Gdyně se povedl také Lauře Miškinieneové se 17 body a 13 doskoky.

Naději na postup ze skupiny B do čtvrtfinále ztratily svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové v domácí "bublině" v hale na Královce porážkami v úterý s Fenerbahce Istanbul a ve čtvrtek s Lyonem. Mezi nejlepší osmičkou chybí USK poprvé od sezony 2012/13.

Gdyně, která v silné skupině neuhrála ani jednu výhru, držela s domácím týmem v první čtvrtině krok a dokonce v jednu chvíli vedla o pět bodů. Bylo to především díky devíti bodům Alice Kunekové. V druhé čtvrtině už ale USK, který tradičně střelecky držela Jonesová, dokázal získat až desetibodový náskok.

Polský celek se ještě snažil vrátit do hry, ale přišla desetibodová šňůra USK mezi 27. a 40. minutou. Dovršila ji dvěma trojkami za sebou Kateřina Elhotová, před ní ještě jednu proměnila Teja Oblaková. Vyplynulo z toho vedení 52:37. Dvakrát Pražanky unikly i do největšího rozdílu 16 bodů a bez problémů dokráčely k prvnímu úspěchu v domácím turnaji a celkově třetí výhře v soutěži.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Ugandská armáda hlásí 189 zabitých členů somálského teroristického hnutí Šabáb

Ugandská armáda v pátek oznámila, že při "překvapivém a rychlém" útoku zabila nejméně 189 příslušníků teroristického hnutí Šabáb v Somálsku. Cílem útoku bylo setkání členů ozbrojené skupiny, vojáci zatkli dva velitele hnutí a předali je somálské armádě. Žádné civilní cíle ani osoby útok nezasáhl, píše agentura AP a dodává, že informace z prohlášení ugandské armády nebylo možné ověřit.

Vedle hlavního leteckého útoku ugandská armáda zasahovala na několika dalších místech v Somálsku. Zneškodnila například vojenskou techniku, kterou teroristé používali, dopravní prostředky a zbraně.

Šabáb, který má vazby na teroristickou síť Al-Káida, chce svrhnout somálskou vládu. Jednotky somálské vlády a mírové oddíly Africké unie (AMISOM) v roce 2011 hnutí vytlačily z větší části metropole Mogadiša. Jeho přívrženci však mají dál pod kontrolou rozlehlé venkovské oblasti, odtud podnikají teroristické operace a sebevražedné atentáty. Hnutí na daních vybere téměř stejně peněz jako somálská vláda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy