Starosta Brodu chyboval. V televizi mohl poradit střelci

Mikuláš Klang Kristýna Greplová, Mikuláš Klang
25. 2. 2015 13:01
Patrik Kunčar mluvil v úterý ve 14:16 v televizi o tom, že v obklíčené restauraci je schovaný člověk. V té chvíli se policie teprve chystala k zásahu. Vrah tedy mohl dostat z živého vysílání návod.
Ministr vnitra Milan Chovanec a starosta Uherského Brodu Patrik Kunčar.
Ministr vnitra Milan Chovanec a starosta Uherského Brodu Patrik Kunčar. | Foto: Aktuálně.cz

Praha/Uherský Brod – Ostrý spor se rozhořel mezi starostou Uherského Brodu Patrikem Kunčarem (KDU-ČSL) a ministrem vnitra Milanem Chovancem (ČSSD). Ten totiž na Kunčarovu adresu prohlásil, že jeho "upovídanost" byla jedním z rizik zásahu.

"Profesionální terorista by nad takovým online zdrojem zaplesal," napsal ministr ve středu ráno na svém twitterovém účtu.

Narážel tak na fakt, že Kunčar ještě před tím, než do restaurace Družba vtrhla zásahová jednotka, v živém vysílání řekl, že se uvnitř podniku na WC ukrývá manžel jeho asistentky. Podle zjištění Hospodářských novin ze zdroje obeznámeného s vyšetřováním, vtrhla zásahová jednotka do restaurace přesně ve 14:23. Kunčar však už ve 14:16 hovořil v živém vysílání ČT24 o tom, že uvnitř je podle jeho informací jeden ukrytý člověk. "Vím, že je tam manžel od mojí asistentky někde schovaný," uvedl doslova v televizi.

Kdyby tedy vrah měl uvnitř zapnuté zpravodajství, dověděl by se od starosty o Petru Gabrielovi, který už skoro dvě hodiny byl ukrytý na toaletě, a mohl ho jít hledat, případně také zavraždit. 

V pozdějším tweetu ještě dodal, že je třeba třídit informace, které se dostanou do éteru. "Železným pravidlem je přísné řízení informací, jež mohou přes média zneužít pachatelé. Bohužel je třeba si na to zvykat," napsal Chovanec na sociální síť.

Starosta se však brání, že ho policie vůbec neinformovala. "Nejsem si vědom toho, že bych byl upovídaný. Upovídaný byl někdo u policie, přítomní novináři byli informováni dřív a lépe než já, nepředával jsem žádné informace, které jsme neměl od nich a u všeho jsem říkal, že jde o neověřené informace," reagoval na kritiku Kunčar.

"Pokud panu ministrovi nebo komukoliv vadilo, že se vyjadřuji do médií, stačilo zvednout telefon a říct toto řekněte a toto neříkejte. Ale ze strany policie bylo pouze dlouhé mlčení, které stále trvá," postěžoval si. 

Kritika je laciná, brání starostu Gazdík

"Sám jsem se na místo zásahu vůbec nedostal, když jsem přijel, nepustili mě ani blíž. Všechno jsem se dozvídal nepřímo od městské policie, případně strážníků, kteří se pohybovali v okolí zásahu. Na brífingu s panem ministrem jsem se pak dozvěděl informace, které už jsem věděl," vrací Chovancovi úder starosta.

Kunčara se zastává i zastupující předseda Starostů a nezávislých Petr Gazdík. "Ve Zlínském kraji se to stalo už podruhé. Poprvé to bylo ve Vlachovicích-Vrběticích. Postup policie byl tehdy velmi neprofesionální a nyní se to v Uherském Brodě stalo znovu," řekl deníku Aktuálně.cz s odkazem na nedávné výbuchy v muničním skladu.

Gazdík, který je i krajským zastupitelem, je přesvědčený, že pokud by krizové řízení fungovalo tak, jak mělo, starosta města by postupoval jinak. "Apeluji na ministra Chovance, aby se nyní pokusil přístup policie změnit a odpustil si neoprávněnou kritiku samosprávných orgánů. Neinformovat starostu a pak ho veřejně kritizovat je laciné," podotkl.

Proti kolegovi z vlády se ve středu odpoledne na twitteru vymezil i lidovecký ministr zemědělství Marian Jurečka. Podle něho je Chovancova kritika Kunčara zbytečná.

 

Právě se děje

Další zprávy