Hlavně ať to není Vašek, modlili se. Příběhy obětí Zdeňka K.

Petr Koděra Petr Koděra, Kristýna Greplová
25. 2. 2015 13:44
Stovky lidí ve středu uctily před restaurací Družba v Uherském Brodě památku osmi obětí šíleného střelce. V rozhovorech s reportéry Aktuálně.cz vzpomínali na své příbuzné a kamarády.
Lidé před restaurací Družba zapalují svíčky na památku obětem úterní střelby.
Lidé před restaurací Družba zapalují svíčky na památku obětem úterní střelby. | Foto: Vojtěch Marek

Uherský Brod – Třiašedesátiletý Václav Jančařík z Uherského Brodu se teprve před několika měsíci stal penzistou. Důchod si chtěl jaksepatří užívat a každý den si zašel na to "jedno" do restaurace Družba. Také tam rád poobědval.

V úterý ale kolem poledne zašel do oblíbeného šenku naposledy. Václav Jančařík patří mezi osm obětí, které bez varování zastřelil jeho vrstevník Zdeněk K., který po masové vraždě namířil pistoli proti sobě.    

"S vrahem se, pokud vím, nijak osobně neznal," říká Václavova kamarádka Alena, která ve středu dopoledne přišla na prostranství před restauraci Družba spolu s manželem a dalšími stovkami lidí uctít na pietní akci Jančaříkovu památku.

Na dobré pivo spolu zašli tradičně každý čtvrtek. Měli jít i tento týden. "To už ale není pravda," říká zastřeným hlasem Alena.

Václav Jančařík řečený podle známého slovenského hudebníka Vašo Patejdl měl rád své zvyky. A vždy sedával u stejného stolu naproti výčepu. Seděl u něj i v úterý ve chvíli, kdy do lokálu vstoupil Zdeněk K. se dvěma smrtícími zbraněmi a vykonal krutou pomstu společnosti, která ho podle jeho vlastních slov přehlížela a šikanovala.

"Když jsme se dozvěděli o té střelbě, modlili jsme se. Hlavně ať to není Vašek, říkali jsme si. Věděli jsme, že tam každý den chodí. Bohužel odpoledne jsme zjistili, že patří mezi oběti," popsala kamarádka Václava Jančaříka.

Dědo, nad městem létá vrtulník

Štamgast z restaurace Družba, pan Antonín, přišel o kamaráda Radka.
Štamgast z restaurace Družba, pan Antonín, přišel o kamaráda Radka. | Foto: Vojtěch Marek

O svého dobrého kamaráda Radka přišel i muž, který se redakci Aktuálně.cz představil jako Antonín. "Byl to skvělý parťák, rádi jsme do Družby zašli navečer na pivo. Je strašné, co se stalo. Hotové neštěstí," říká Antonín jen krátce poté, co Radkovi na památku zapálil svíčku.

Že se ve městě v úterý po poledni něco vážného děje, upozornil Antonína až vnuk. "Já si ničeho nevšiml. To až kluk mi volá a povídá: Dědo, to je divné, nad městem létá vrtulník. Vidíš ho?"

 Já měl mít službu až ve středu

Mnoho lidí uctilo památku třiačtyřicetileté servírky Edity, jediné zastřelené ženy. "Byla to spolužačka mého syna," říká dojatá starší žena. Své jméno raději zveřejnit nechce.

To Editin kolega číšník se představí. Martin Polák vypráví, jak byla Edita fajn. "Vždycky, když jsem potřeboval, klidně si vyměnila službu. Holka do nepohody."

Martin Polák je v restauraci Družba zaměstnán jako číšník. V osudný den měl volno.
Martin Polák je v restauraci Družba zaměstnán jako číšník. V osudný den měl volno. | Foto: Vojtěch Marek

Martin Polák měl v úterý podle rozpisu směn volno a řádění Zdeňka K. tak unikl. "Střídáme se v běžném rytmu krátký dlouhý týden. Na mě vycházela tentokrát až středa," vypráví Martin Polák.

Směnu ale jeho šéf po úterním neštěstí zrušil. "Byl jsem zrovna ve Zlíně. Řekl mi, co se stalo a že zatím bude zavřeno. A že teda nemám chodit," dodal Polák.

Číšník také jako první relevantní zdroj potvrdil, že střelec Zdeněk K. nepatřil ke štamgastům Družby. "Ani já nechápu, proč si náš podnik k takovému činu vybral. V životě jsem ho v Družbě neviděl. Shodou okolností toho muže znám, bydlí dvě stě metrů ode mě," řekl Polák.

Přestože střelbu sám nezažil, z vyprávění kolegů ví, že to byla "jatka". "Útočník prý střílel bezhlavě," uvedl Polák.

Je to tvůj bratranec

Na středeční pietní akci přišla zapálit svíčku i Ludmila Koníčková. V úterý v Družbě zemřel bratranec jejího manžela. Stal se nejstarší obětí. "Honza by se letos býval dožil 67 let. Byl to takový usměvavý pohodář," potlačuje slzy Ludmila Koníčková.

Že Zdeněk K. zastřelil i jejího příbuzného, někdejšího poštovního úředníka, se dozvěděla večer. "Manžel je bývalý saniťák a zná se s kolegy, kteří tam jeli pomoci. Jeden z nich mu potvrdil, že jeho bratranec už nežije," podotkla Ludmila Koníčková.

Její manžel ještě svému bratranci během odpoledne telefonoval. Marně, přístroj jen dlouho vyzváněl.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Seemanová překonala český rekord i na kraulové čtyřstovce

Plavkyně Barbora Seemanová překonala v Taškentu další český rekord. Po čtvrteční kraulové dvoustovce posunula nejlepší čas i na dvojnásobné trati. Časem 4:08,89 vylepšila svůj předchozí rekordní zápis z loňského mistrovství světa v Kwangdžu o 84 setin sekundy.

"Čtyřstovka se mi stejně jako včera dvoustovka jela skvěle. Cítila jsem silný záběr, což je pro mě hodně důležité. I když je to čtyřstovka, která vždycky bolí, tak jsem se snažila ke konci do toho ještě kopnout, ale abych nevytuhla, což se ale pochopitelně trochu stalo," popsala rekordní závod dvacetiletá Seemanová v tiskové zprávě.

"Opět skvělý výsledek, vylepšený osobní rekord, český rekord, no prostě paráda. Stále ale cílíme na olympijský A-limit, který Báře stále uniká. Na druhou stranu se zlepšuje a uvidíme, co se stane na jaře," uvedla trenérka Petra Škábová.

Na vynikající časy z International Swimming League v Budapešti navázala v Taškentu Simona Kubová. Po náročném programu posledních týdnů dokázala na 100 metrů znak zaplavat čas 1:00,03 a zopakovat olympijský A-limit. Ten už má splněný od loňského jara.

Zdroj: ČTK
Další zprávy