Proč Družba a jaký byl motiv? Otazníky kolem střelby v Brodu

Petr Koděra Petr Koděra
25. 2. 2015 18:50
Přehled těch nejdůležitějších otázek, shrnutí dosud známých faktů i spekulací, o kterých se ve městě nejčastěji hovoří.
Jaký byl motiv útoku Zdeňka K. není stále jasné.
Jaký byl motiv útoku Zdeňka K. není stále jasné. | Foto: ČTK

Uherský Brod – Proč třiašedesátiletý Zdeněk K. z Uherského Brodu sebral v úterý své dvě legálně držené pistole a šel vraždit? Proč si vybral zrovna restauraci Družba, a ne mnohem bližší hospodu Šalanda? A jakou roli v jeho motivaci hrál podivný vztah s duševně chorou manželkou?

Kauza šíleného střelce ze Slovácka, který postřílel osm lidí a pak se sám zabil, dosud nepřinesla odpovědi na důležité otázky. A neodpověděli na ně zatím ani detektivové, kteří největší masovou vraždu v dějinách české kriminalistiky vyšetřují.

Redakce Aktuálně.cz sestavila přehled těch nejdůležitějších otázek, shrnula dosud známá fakta a přidala i spekulace, o kterých se ve městě nejčastěji hovoří.

1. Jaký měl vrah motiv?

Právě o tom se dá zatím pouze spekulovat. A je dokonce možné, že se to nikdy nepodaří spolehlivě objasnit. Hodně bude totiž záležet na výpovědi nejbližších Zdeňka K., tedy jeho duševně nemocné manželky a také syna, který už s rodiči v Uherském Brodě nebydlí.

Právě blízcí by mohli kriminalistům popsat, co se manželovi, respektive otci honilo v posledních dnech a týdnech hlavou. A zda se dalo vytušit, k čemu se chystá. Šéf zlínské krajské policie Jaromír Tkadleček však na středeční tiskové konferenci řekl, že zejména od komunikace s manželkou si příliš neslibuje. "Je třeba říci, že komunikace s ní bude velmi složitá," uvedl Tkadleček. Zatím nejpravděpodobnější verzí je "pomsta současné společnosti".

Zdeněk K., ale i jeho manželka si stěžovali na polistopadové poměry v zemi. Tvrdili, že "za komunistů se jim žilo lépe". Zdeněk K. také v úterním telefonátu na krimilinku televize Prima řekl, že ho úřady i lidé šikanují.

Podle psychologů mohl trpět komplexem méněcennosti nebo být jinak duševně narušený. To ale zatím lékařsky nikdo nedoložil. Pomstu se pak podle odborníků střelec rozhodl vykonat "krvavou lázní", aby přitáhl pozornost veřejnosti, která ho dosud přehlížela. Zdeněk K. zřejmě jednal promyšleně a útok pečlivě naplánoval.

2. Proč šel zrovna do Družby?

Další neznámá. Číšník z Družby Martin Polák ve středu potvrdil, že Zdeněk K., mimochodem jeho soused ze sídliště Olšava, nebyl v Družbě štamgastem. "Ani já nechápu, proč si náš podnik k takovému činu vybral.

V životě jsem ho v Družbě neviděl," řekl Polák. Podle výpovědi několika sousedů Zdeněk K. nikam na veřejnost příliš nechodil. Vlastně téměř vůbec nevycházel. A pokud chtěl nutně do hospody, mohl si prý vybrat mnohem bližší lokál u jeho bydliště – hospodu zvanou Šalanda. Někdo však tvrdí, že před lety na pivo Zdeněk K. zašel. A to právě do Družby. Vybral si ji proto, že to tam znal z minulosti?

3. Jaký měl vrah vztah s partnerkou? Mohla ho k činu dohnat?

Otázka především pro psychology a psychiatry. Ani všímaví sousedé se v jejich vztahu pořádně neorientovali. Je možné, že duševně nemocná žena, která často v noci z balkonu řadového domku vykřikovala do okolí vulgarity, dohnala muže k zoufalému činu. Muž se totiž podle některých svědectví o psychicky narušenou ženu doma staral.

Někteří sousedé tvrdí, že už to neunášel, jiní zase říkají, že si rozuměli a inteligenčně vyspělejší muž svou paní k veřejným excesům přímo ponoukal. Klíčové opět bude, co žena vypoví i před detektivy. V úterý jim svou komplikovanou osobnost předvedla naplno. Když chtěli udělat domovní prohlídku, nepustila je šest hodin dovnitř. Prolomit její vytrvalost muselo až zásahové komando hodinu před půlnocí. Žena byla ve špatném psychickém stavu hospitalizována v psychiatrické nemocnici.

4. Co bude dál s manželkou vraha?

Sousedé se ptají: vrátí se k nám a bude znovu obtěžovat okolí? Odpověď není jednoduchá. Bude záležet především na posudku lékařů. Případně na soudu, který může ženě nařídit ústavní léčbu.

5. Jak je možné, že muž měl zbrojní pas i přes údajné psychické potíže?

Podle policie nebyl zákonný důvod mu povolení k legálnímu držení zbraně nevydat ani mu ho později odejmout. Nikdo zároveň také zatím neřekl, s čím přesně a u koho se měl Zdeněk K. léčit. Ve městě se rovněž objevily nepotvrzené spekulace o tom, kdy muž povolení získal. Údajně to bylo nedávno – teprve v lednu. To ovšem zatím nikdo oficiálně nepotvrdil.

6. Proč zásahová jednotka vtrhla do restaurace až po dvou hodinách od nahlášení střelby? Nebylo to pozdě?

Policie si za svým postupem stojí. Zásah komanda se zdržel především kvůli vyjednávání, které se podle policie zpočátku vyvíjelo příznivě, a byla šance se dostat k lidem uvnitř. V tu dobu ovšem nikdo netušil, že osmi lidem už nejde pomoci. Vrah totiž lhal a podle serveru Blesk.cz policii tvrdil, že se nikomu nic nestalo a že má rukojmí. Postupně však policejní vyjednavač odhalil, že dialog k ničemu nevede, a spolu s velitelem nakonec poslali do akce zásahové komando. "Vyjednavač a velitel zásahu nakonec vyhodnotili situaci tak, že se nevyvíjí předvídatelně a ve prospěch policie a zúčastněných. Bylo proto rozhodnuto o represivním řešení," řekl šéf zlínských krajských policistů Jaromír Tkadleček.
V tu dobu bylo 14:23, oznámení o střelbě přitom policie obdržela ve 12:38. Na místo vyjela ozbrojená dvoučlenná hlídka v neprůstřelných vestách. Agresor ale na ně začal pálit, dvojice policistů se proto raději stáhla a přivolala posily včetně vyjednavače.

Dvouhodinová prodleva a především tok informací během ní navíc způsobil roztržku mezi policií, ministrem vnitra Milanem Chovancem a lidoveckým starostou Uherského Brodu Patrikem Kunčarem. Starosta si postěžoval, že mu policie nedávala žádné zprávy a on tak nevěděl, co přesně se na území jeho města děje.

Policie však tvrdí, že poskytla všechny informace, které mohla. Zastal se jí i ministr vnitra, který navíc starostovi Kunčarovi vyčetl, že je příliš „upovídaný“. A že sedm minut před zásahem komanda do živého televizního vysílání prozradil, že se na WC ukrývá člověk. Tím podle Chovance ohrozil jeho bezpečí.

 

Právě se děje

Další zprávy