Žena vraha z Brodu budila léta strach, sousedé nic nezmohli

Petr Koděra Petr Koděra
25. 2. 2015 5:34
Sousedé muže, který v Uherském Brodě zastřelil osm hostů restaurace a pak i sebe, si často stěžovali na hlasité noční výstupy manželky.
Video ze zásahu policejní jednotky. | Video:

Uherský Brod – Vypadalo to téměř jako zatýkání Jiřího Kajínka: v Javořinské ulici v Uherském Brodě náhle v úterý hodinu před půlnocí zhasla domovní světla i pouliční lampy. Policejní komando vtrhlo s křikem a za použití výbušek do řadového domku číslo 2101, za okny jen problikávaly siluety postav.

Tentokrát ale policisté nehledali uprchlého vězně. Potřebovali jen zlomit odpor psychicky nemocné ženy, která jim šest hodin odmítala otevřít a mařila tak vyšetřování čerstvé kauzy svého manžela Zdeňka K. Třiašedesátiletého muže se zbrojním pasem, který ten den půlhodinu po poledni přišel do místní restaurace Družba a bez varování ze dvou pistolí postřílel osm lidí.

Když ho chtěla policie po desítkách minut vyjednávání při bleskové přepadové akci zatknout, obrátil vystresovaný muž zbraň i proti sobě.  

Úterní tragédie – nejhorší masová vražda v dějinách české kriminalistiky - podtrhla podivuhodný příběh dvojice manželů, kteří si koncem 70. let postavili řadovku u sídliště Olšava a vychovali spolu syna. A kteří se postupem času, alespoň podle svědectví lidí z blízkého okolí, stali značně problémovými sousedy.

"Především paní se projevovala velmi zvláštně. Častokrát v noci vyšla na balkon a křičela do okolí vulgarity a nesmyslné věty. Napadala konkrétní lidi a urážela je. Bylo to vždycky pozdvižení pro celou čtvrť, ty výstupy byly hodně hlasité," vypráví Veronika Šillerová, která bydlí v domě necelých sto metrů od rodinného domu Zdeňka K.

Strážníci nepomohli

Hlasité projevy obtěžovaly okolí natolik, že lidé volali strážníky i policisty. Jenže dlouhodobé řešení se nikdy nenašlo. Současný starosta Uherského Brodu Patrik Kunčar připustil, že strážníci k domu vyjížděli. Ale spíše kvůli malichernostem, které nikoho přímo neohrožovaly na životě.

Přesto obyvatelé okolních domů chtěli podepisovat petici proti problémovým sousedům. Nakonec ji ale na radnici téměř sedmnáctitisícového města nepodali. Prý se báli.

"Paní jim vyhrožovala zabitím. Vědělo se, že mají doma legální zbraně," říká jeden ze sousedů, který spolu se střelcem Zdeňkem K. stavěl místní řadový dům.

Podle ministra vnitra Milana Chovance neměl Zdeněk K. nikdy problémy se zákonem. Kde se naučil tak dobře střílet, není jasné. K lokálním registrovaným střelcům totiž nepatřil. "Není naším členem. A co já pamatuju, tedy zhruba třicet let, tak ani nebyl," potvrdil pro Aktuálně.cz Petr Mrázek, předseda Sportovně střeleckého klubu 0073 Uherský Brod.

Vztah ke zbraním tak mohl Zdeněk K. zdědit po otci, jenž údajně pracoval v místní slavné zbrojovce.

O povaze Zdeňka K. hovoří sousedé rozporuplně. Někteří jej prý neviděli několik let vycházet z domu a téměř jej neznali. Jiní zase tvrdí, že ven chodil. Zlý ale nebyl. Spíš neškodný podivín, na kterém se postupně podepsala péče o psychicky nemocnou manželku.     

"Hodně je taky ovlivnilo, když oba ztratili práci," říká další ze sousedů.

Střelec Zdeněk K. byl profesí elektrikář. Podle lidí, kteří jej znali, pracoval v místní firmě na zpracování dřeva. V polovině 90. let ale firma zkrachovala a muž přišel o práci. Na úřadu práce nakonec zůstala i jeho partnerka, která do zaměstnání dojížděla do oděvního podniku v Uherském Ostrohu.

Podle sousedů pak oba žili převážně z příspěvků od státu a svorně si stěžovali na polistopadovou dobu. "Když měla paní svou náladu, křičela do okolí, že za komunismu se měla lépe," líčí Veronika Šillerová.

Manžel Zdeněk K. se k jejím veřejným projevům údajně nepřidával. Nakonec to byl ale on, kdo se v úterý současné společnosti pomstil. Sám při telefonátu do televize Prima popsal jako motiv svého činu především frustraci z postupu úřadů a z nezájmu okolí.

Policie v noci na středu potvrdila, že se nejednalo o teroristický útok. "S největší pravděpodobností šlo o zkratkovité jednání agresora, jenž mohl být pod velkým psychickým tlakem," oznámil mluvčí zlínské krajské policie Pavel Benedikt Stránský.

Proč šel do Družby?

Není ale zatím úplně jasné, proč si vybral právě restauraci Družba. Štamgastem tam údajně nebyl. V úterý napřed přišel podle svědků do restaurace beze zbraní. Palbu spustil teprve po návratu v půl jedné. Popravoval nemilosrdně do hlavy. Jeho oběťmi se stali třiačtyřicetiletá žena a sedm mužů ve věku 27 až 66 let.

Někteří hosté se zachránili včasným útěkem, jeden z nich se schoval na WC (rozhovor s ním čtěte ZDE).

Policie přijala oznámení o střelbě ve 12:38 a zhruba za deset minut později dorazila na místo hlídka. "Poté, co policisté vstoupili do prostor restaurace, útočník na ně začal pálit," sdělil mluvčí Stránský.

Z restaurace se podle něj podařilo dostat sedmatřicetileté postřelené účetní, matce dvou dětí, která nyní v nemocnici bojuje o život.

Policisté potom zcela uzavřeli okolí restaurace a začali s útočníkem vyjednávat. V jednu chvíli se ale komunikace zadrhla a policisté se rozhodli vpadnout dovnitř. Právě v tu chvíli se muž zastřelil.

"V určitém okamžiku rozhodl velitel zásahu, že se situace vyhrotila natolik, že je třeba vstoupit do objektu a pachatele eliminovat. Zásahová jednotka pak vnikla do objektu a pachatel, konfrontován s beznadějností své situace, se s největší pravděpodobností sám zastřelil. Policisté proti pachateli střelnou zbraň nepoužili," popsal policejní mluvčí.

Lidé měli strach

Lidé ve městě mezitím dostali strach. Měli jen kusé informace, nevěděli přesně, co se vlastně stalo a kde se šílený střelec pohybuje. "Ve dvě hodiny mi skončila směna v práci a já netušila, jestli je pro mě vůbec bezpečné jít domů," uvedla například Věra Šmilauerová, která pracuje v ulici, kde došlo ke smrtící střelbě.

Další informace k případu by měla policie uvolnit ve středu. Více by mohla říci především k nočnímu zásahu komanda v domě Zdeňka K. Například to, proč s akcí vyčkávala zhruba šest hodin a co se stalo se střelcovou manželkou, kterou si do své péče převzali záchranáři.

Ve středu se zároveň od 10 hodin uskuteční na místě tragédie pietní akce k uctění památky obětí.

Mapka místa, kde došlo k útoku.
Mapka místa, kde došlo k útoku. | Foto: © Přispěvatelé OpenStreetMap
 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Basketbalisté v generálce před kvalifikací na OH porazili Tunisko

Čeští basketbalisté završili generálku před olympijskou kvalifikací vítězně, když porazili v posledním utkání na turnaji v Hamburku Tunisko 85:55, a obsadili konečné třetí místo. Nejlepším střelcem zápasu byl Martin Peterka s 18 body, dalších 14 přidal Patrik Auda. Svěřence Ronena Ginzburga čeká v příštích dnech závěrečné soustředění v Praze a do dějiště kvalifikace v kanadské Victorii odcestují 25. června. První duel s Tureckem tam absolvují 1. července.

"Každý zápas, co jsme odehráli, nám dal hodně zkušeností. Času na tréninky jsme měli málo, ale myslím, že tenhle turnaj byl super. I když jsme některé zápasy prohráli, dalo nám to hodně zkušeností a dobře nás to připravilo na zápasy v Kanadě," uvedl v tiskové zprávě Auda, který se zotavil po zranění kotníku. "Těch pár dní volna a rehabilitace, které jsme měli s fyzioterapeuty, mi pomohly. Teď už jsem skoro stoprocentní na další dny, které budeme trénovat a hrát," uvedl Auda.

Češi, kteří se na turnaji představili bez hlavních hvězd Tomáše Satoranského, Jana Veselého, Jaromíra Bohačíka nebo Vojtěcha Hrubana, se snažili proti Tunisku napravit porážky s Německem (62:95) a Itálií (71:83). V úvodní čtvrtině se dostali díky 11 bodům Martina Peterky do šestibodového náskoku, soupeř ale ještě v závěru hracího období srovnal na 20:20.

Vyrovnaný boj pokračoval i ve druhé části, kdy Češi měli sice dál vysokou úspěšnost střel za tři body, soupeř ale s nimi stále držel krok. Klíčovou sekvenci proto Ginzburgův výběr zaznamenal hned po přestávce, kdy se po 13 bodech v řadě dostal do vedení 57:38. K Peterkovi se střelecky přidal Auda nebo Ondřej Sehnal.

"Po těch dvou prohrách to bylo těžké a tři zápasy ve třech dnech nás stály hodně sil. Celou dobu jsme to chtěli dotáhnout do konce a udělat vše pro to, abychom vyhráli. V poločase jsme se ještě trochu vyhecovali, že jsme chtěli zápas opravdu dotáhnout do vítězného konce," objasnil Auda.

V tuniském týmu byl následně vyloučen po pěti faulech osmibodový Salah Medžri, nicméně hvězda afrického celku se s verdiktem rozhodčích nehodlala smířit a v dalším průběhu zápasu se neustále vracela z kabiny na palubovku. Medžrimu musel nakonec domluvit i trenér Dirk Bauermann.

"Tak už to někdy bývá, že druhý tým, který prohrává, nemá co ztratit a začne hrát tvrději. Myslím si, že jsme to ustáli dobře až do konce," doplnil Auda

Třetí čtvrtinu Češi nakonec vyhráli 27:6 a náskok do závěrečného klaksonu navýšili na rozdíl 30 bodů. Na turnaji skončili s jednou výhrou třetí, Tunisané pořadí uzavřeli. Zvítězili domácí Němci, kteří v přímém souboji o první místo porazili Itálii 91:79.

Přípravný turnaj basketbalistů v Hamburku:

ČR - Tunisko 85:55 (20:20, 42:38, 69:44)

Nejvíce bodů: Peterka 18, Auda 14, Sehnal 12 - Mamáví, Mabruk a Hadidane po 9. Fauly: 24:25. Trestné hody: 18/13 - 18/8. Trojky: 12:3. Doskoky: 42:28.

Německo - Itálie 91:79 (42:46)

Konečné pořadí: 1. Německo 3 zápasy/3 výhry, 2. Itálie 3/2, 3. ČR 3/1, 4. Tunisko 3/0.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Policie řeší pokus o vraždu v pečovatelském domě na Plzeňsku

V zařízení sociálních služeb na Plzeňsku dnes odpoledne devětašedesátiletý senior nožem pobodal o rok staršího muže. Napadený musel být s vážným zraněním letecky přepraven do nemocnice. Útočníka policie zadržela, je podezřelý z pokusu o vraždu. Informovala o tom policejní mluvčí Michaela Raindlová.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Volejbalistky prohrály duel o bronz v Evropské lize

České volejbalistky zůstaly v Evropské lize pod stupni vítězů. V dnešním utkání o bronz ve Final Four hraném v bulharském Ruse podlehly Španělkám 2:3 po setech 26:28, 25:10, 25:23, 16:25 a 10:15 v super tie-breaku. Titul získaly přemožitelky Češek ze sobotního semifinále Bulharky, které porazily Chorvatsko 3:1.

"Je to pro nás zklamání. Věřili jsme v medaili, byli jsme nastartovaní a chtěli jsme urvat, když ne obhajobu, tak nějakou placku. Na Španělky jsme si věřili, byli jsme na ně výborně připraveni, ale bohužel turnaj nás nezastihl v optimální formě," řekl asistent trenéra Martin Hroch.

Volejbalistky v prvním setu zpočátku ztrácely, ale do koncovky šly s náskokem 23:21. O ten sice přišly, vzápětí si postupně vybojovaly tři setboly, ale ani jednou neuspěly. Dvakrát se připravily o šanci ukončit set zkaženým servisem. Naopak Španělky při první šanci setbol využily.

Ve druhém setu se Češkám povedlo od úvodních výměn odtlačit soupeřky od sítě a vybudovaly si šestibodový náskok, který narůstal. Univerzálka Orvošová zvýšila už na 20:9 a hra Španělek se rozpadla. Třetí set byl znovu vyrovnaný a tentokrát Češky koncovku zvládly.

Ve zbytku utkání ale působily unaveněji a měly problém se prosadit v útoku. Ve čtvrtém setu prohrávaly 12:17 a střídání nepomohla. Do rozhodujícího tie-breaku nastoupila základní šestka, ještě snížila z 4:8 na 7:8, ale po sérii nedůrazných smečí slavily bronz soupeřky.

"Nám pak trošku došly síly," řekla kapitánka Andrea Kossányiová k obratu v utkání po třetím setu. "Asi je brzo to soudit. Celou dobu hrajeme jako tým a dneska jsme jako tým nehrály."

Na výkonu týmu už se mohla projevit únava po náročném programu. "Je to pravděpodobné. Holky to táhnou společně třetí měsíc, navíc chybí Míša Mlejnková a je pravda, že jsme to všechno hráli na šest sedm lidí a v závěru nám došly baterky, jak se říká," uvedl Hroch. Volejbalistky mají za sebou úspěšnou kvalifikaci mistrovství Evropy a Evropskou ligu.

Po oddychu se začnou připravovat na ME, které se uskuteční od 18. srpna do 4. září. Ve skupině B se utkají v Plovdivu s domácím Bulharskem, Polskem, Německem, Španělskem a Řeckem.

Final Four Evropské ligy volejbalistek v Ruse (Bulharsko):

O 3. místo:

ČR - Španělsko 2:3 (-26, 10, 23, -16, -10)

Rozhodčí: Geldofová (Niz.), Luts (Belg.). Čas: 134 min. Diváci: 2100.

Sestava a body ČR: Kossányiová 13, Trnková 14, Orvošová 13, Hodanová 13, Šimáňová 9, Valková 1, libero Dostálová - Svobodová 1, Kojdová 2, Bajusz, Nová 3. Trenér: Athanasopulos.

Nejvíce bodů Španělska: Montorová 24, Escamillaová 23.

Finále:

Bulharsko - Chorvatsko 3:1 (-22, 22, 17, 20).

Zdroj: ČTK
Další zprávy