Přehled nejdůležitějších událostí:
Vážené čtenářky, vážení čtenáři,
online přenos z protivládních stávek a demonstracích skončil. Děkujeme za pozornost.
Spolek Učitelská platforma se ostře vymezil proti pondělní akci odborů v Praze, která podle něj původní záměr učitelské stávky zneužila a spojila s lidmi, kteří jsou pro demokracii ohrožením a nikdy na demonstraci neměli vystoupit. Spolek to uvedl na sociální síti X.
To, že odbory neinformovaly o tom, kdo bude na demonstraci vystupovat, považuje předsedkyně Učitelské platformy a učitelka gymnázia v Litoměřicích Petra Mazancová za skandální. Podle jejího názoru by měl šéf Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula odstoupit.
Pondělní demonstrace objektivem fotografa Aktuálně.cz Jakuba Plíhala.
Předseda SPD Tomio Okamura uvedl, že on i hnutí protesty a stávku plně podporují. "Je třeba Fialově vládě ukázat, že skutečně velká část země je proti jejich cestě do katastrofy. A argumenty vládních činitelů? Ty přece žádné fakticky nejsou - pokud jako argument neberete fakt, že oni zřejmě skutečně nechápou, jakých zločinů proti ekonomice a své zemi se svým jednáním dopouští," uvedl. Vláda podle něj opakuje dávno vyzkoušené chyby z doby vlády Petra Nečase (ODS). "Fiala a jeho ministři nejsou schopní vést ČR a měli by podle mého názoru podat demisi," dodal Okamura.
Zaměstnanci ostravské hutní společnosti Vítkovice Steel se připojili ke stávce na hodinu. V poledne zastavili výrobu a nenakládali kamiony čekající na výrobky. Naopak Budějovický Budvar se k dnešní stávce nepřipojil. Zájemci si tam vzali jen symbolicky žluté pásky na ruku.
Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) prohlásil, že dnešní protest odborů respektuje, jeho formu ale nepovažuje v tuto chvíli za nejšťastnější. Prostor pro dialog podle něj pořád existuje. Odborářům navrhl schůzku po dnešní demonstraci v Praze, ti to ale odmítli.
"Ostře se vymezujeme proti akci odborů, která původní záměr učitelské stávky zneužívá a spojuje s lidmi, kteří jsou pro demokracii ohrožením a nikdy na demonstraci neměli vystoupit," uvedla na sociální síti X Učitelská platforma.
Členové sdružení, tvořeného dvěma tisíci učitelů, jsou například nespokojeni s účastí předsedy Asociace samostatných odborů Bohumíra Dufka na dnešní stávce. Dufek se v minulosti účastnil protivládních demonstrací organizovaných politikem Jindřichem Rajchlem (PRO).
V Mladé Boleslavi skončilo po 14:00 protestní shromáždění odborů Škoda Auto. Šéf odborů Jaroslav Povšík odhadl účast podle záznamů z dronu na 10 až 11 tisíc lidí. Kvůli jejich zapojení automobilka mezi 13:00 a 15:00 zastavila výrobu, zaměstnanci ze dvou směn se tak mohli stávky aktivně účastnit. Výrobu přerušili také závody v Kvasinách na Rychnovsku a ve Vrchlabí.
Podle předsedkyně Českomoravského odborového svazu pracovníků školství pro Prahu Evy Dvořáčkové se do stávky zapojilo přes 600 pražských škol z celkových 921. "Studenti umějí vzít za svá práva, umějí se vzít i za ty ostatní, za ty nepedagogy, za školní psychology a umějí to udělat kultivovaně a hezky," sdělila Dvořáčková.
"Prezident Petr Pavel bude sledovat vývoj stávky a následně reakce vlády a odborů," uvedla hradní mluvčí Mária Pfeiferová. "Stávka je legitimní a oprávněný způsob vyjádření postoje v demokratické společnosti, ale řešení může přijít jen u jednacího stolu a na fórech, které se při řešení sporu nabízejí, například jednání tripartity," poznamenala.
Pohled na protestující na pražském Malostranském náměstí.
Člen předsednictva České středoškolské unie Jan Gondek vysvětluje, s jakými požadavky půjdou studenti zítra za ministrem Bekem a co od setkání očekávají.
V případě, že vláda nebude chtít jednat, jsou odbory připravené v protestních akcích pokračovat. "Sociální dialog není to, že se sejdete ve stejné místnosti, ale to, že hledáte společně cestu a kompromisy, které by pomohly všem," uvedl Středula. Zdůraznil, že odboráři tentokrát zastupují i zaměstnance, vlastníky a manažery, což se ještě nestalo.
Vláda by měla okamžitě odstoupit, premiér Petr Fiala (ODS) nekomunikuje a zemi škodí, řekl novinářům v souvislosti s dnešní stávkou odborů šéf opozičního hnutí ANO Andrej Babiš. Protesty jsou podle Babiše výsledkem toho, že vláda nezvládla inflaci, způsobila zvýšení cen elektřiny a odehnala ze země investory. Fiala straší veřejnost rozvratem veřejných financí a není schopen komunikovat se sociálními partnery a řídit kabinet, řekl Babiš.
Kritiku sklidil premiér od Babiše také za přístup k odborářům. "Každý by čekal, že vystoupí a bude situaci smířlivě řešit," konstatoval Babiš. Dodal, že namísto toho vystupuje předseda vlády arogantně, výsměšně a protesty dehonestoval.
"Je to opravdu o tom, abychom se nevraceli někam nazpátek," řekla místopředsedkyně školských odborů Markéta Seidlová. Připomněla, že stávkujícím nejde o platy učitelů.
Odboráři protestují, protože se jim nelíbí vývoj Česka za současné vlády, řekl na dnešní demonstraci Středula. Vadí mu, že vláda nekomunikuje.
Tady vám @Aktualnecz nabízí zcela aktuální rozhovor se šéfem odborů Josefem Středulou ve chvíli, kdy vyšel odborářský průvod. pic.twitter.com/voDjHvGpDl
— Radek Bartoníček (@R_Bartonicek) November 27, 2023
Výroba v závodech Škoda Auto se dnes ve 13:00 zastavila na dvě hodiny, aby se zaměstnanci ze dvou směn mohli aktivně zapojit do výstražné stávky. Odbory kritizují vládní konsolidační balíček, který prodlužuje věk odchodu do důchodu či ruší některé daňové výhody. Zaměstnanci podle odborů tak přijdou o tisíce korun ročně, například omezením benefitů.
"Domluvili jsme se, že se pan ministr setká se studujícími zítra v 17 hodin," řekla mluvčí Fojtová.
Mluvčí ministerstva školství Fojtová a vedoucí kabinetu ministra Černikovský převzali od studentů dopisy, bylo jich přes tři sta. Studenti v nich ministerstvo žádají, aby zveřejnilo kritéria, podle kterých provádělo celoplošné škrty ve školství. Studenti předáním dopisů svůj protest ukončili.
Odboráři se dnes po své pražské demonstraci proti krokům vlády s ministrem práce Marianem Jurečkou (KDU-ČSL) nesejdou. Podle informací redakce se měla schůzka konat odpoledne po skončení pražské demonstrace. Jednání by však bylo jen v případě, že by s předáky chtěla jednat takzvaná K5, tedy lídři pětice vládních stran, řekl to předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula.
Protestující studenti dorazili okolo půl jedné před ministerstvo školství v Karmelitské ulici v Praze. Na místě skandují hesla a pronášejí projevy. Někteří z demonstrantů symbolicky zvoní klíči.
První skupina odborářů dorazila z náměstí Jana Palacha na Malostranské náměstí k Poslanecké sněmovně. Zde by měla ve 13 hodin začít demonstrace s názvem Za lepší budoucnost ČR.
Protestního pochodu k ministerstvu školství se účastní studenti, učitelé, ale i veřejnost. Doprovází je policie, která řídí dopravu.
Dnešní protest ve školství, do kterého se podle odborů zapojilo přes 7200 škol, je největší od roku 1989. V roce 2007 stávkovalo 5850 škol.
Někteří studenti si přinesli transparenty s hesly jako Bez nich to nepůjde, které mají upozorňovat na situaci nepedagogických profesí, jako jsou uklízečky nebo asistenti pedagogů. Objevilo se také například heslo "Ubíráte privilegium kvalitního vzdělání" či "Ministerstvo škrtá, mladí trpí".
"Rádi bychom vyjádřili nesouhlas se změnami ve financování školství," vysvětluje protest středoškoláků mluvčí iniciativy Studenti pro školství Kateřina Petkovová.
Na pražském Jungmannově náměstí se sešli protestující studenti. Akci organizuje iniciativa Středoškoláci pro školství. Tady vám @Aktualnecz nabízí rozhovor s mluvčí Kateřinou Petkovovou. pic.twitter.com/1Bf0YE9bET
— Radek Bartoníček (@R_Bartonicek) November 27, 2023
Několik set pražských středoškoláků podporujících stávku vyrazilo po 11:00 s transparenty na protestní pochod centrem Prahy k ministerstvu školství.
V Královéhradeckém kraji se k dnešní celodenní výstražné stávce základních, středních i mateřských škol různou formou připojila většina školských zařízení. Některé školy zavřely úplně, jiné omezily provoz. Protestu se účastní zhruba 40 ze 72 krajských školských organizací, z nichž úplně přerušilo provoz zhruba 35.
Odborář ze Sokolovské uhelné Radovan Třešňák přišel protestovat na podporu lidem, kteří mají nízké mzdy.
Náš web @Aktualnecz přináší podrobné zpravodajství z dnešního protestniho dne. Tady jsem oslovil odboráře ze Sokolovské uhelné ve chvíli, kdy přišli mezi prvními na místo, odkud vyjde demonstrace. Pan Radovan Třešňák mi řekl, že on a jeho kolegové berou ve firmě za náročnou práci… pic.twitter.com/QABkg0aUES
— Radek Bartoníček (@R_Bartonicek) November 27, 2023
České firmy dnes podle Svazu průmyslu až na výjimky neočekávají výraznější protesty a stávky, které by měly zásadní dopad na jejich provoz.
Prázdnotou dnes zela Základní škola Luh ve Vsetíně. Škola byla zavřená, všichni učitelé včetně ředitele Petra Kořenka se ke stávce připojili. "Rozhodnutí zaměstnanců bylo jednomyslné, mimo těch, kteří jsou v pracovní neschopnosti," sdělil Kořenek.
Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) se ke dnešní rozsáhlé stávce vyjádřil v rozhovoru pro server Novinky.cz. "Vzkazuji lidem, kteří budou stávkovat, a zároveň i představitelům odborů, že jsme prožili rok a půl, který byl fakt těžký. Myslím si, že tuto složitou dobu máme teď za sebou. Zastavila se inflace, za chvíli se dostaneme do období, kdy porostou reálné mzdy a platy. A máme nejnižší nezaměstnanost. Lidé, kteří chtějí pracovat, tak si práci najdou. Takže jsme vlastně v bodě, kdy se situace objektivně mění k lepšímu," řekl.
V Olomouckém kraji se do stávky zapojilo 472 škol a školských zařízení, což je 70 procent všech škol. Jsou mezi nimi mateřské, základní a střední školy, ale i jídelny či dětské domovy. Celkem dnes aktivně stávkuje více než devět tisíc zaměstnanců, sdělila předsedkyně školského odborového svazu pro Olomoucký kraj Eva Hrdličková.
Odboráři pražských nemocnic nebo zdravotnické záchranné služby podporují požadavky stávkujících, žádají zlepšení pracovních podmínek včetně platů a zachování současných zaměstnaneckých benefitů. Práci ale nepřeruší, připojí se pouze symbolicky. Nemocnice podle informací od jejich mluvčích žádné omezení provozu nečekají, na dnešní stávku neupozorňují ani na webech či sociálních sítích.
Souhrn nejdůležitějších zpráv:
Českobudějovické biskupské gymnázium se dnes do stávky nezapojilo. Běžná výuka je také v českobudějovické základní škole na Rudolfovské třídě. Obě školy zřizuje českobudějovické biskupství. Právě to je důvod, proč nestávkují, řekl ředitel biskupského gymnázia Martin Maršík.
"Možná to někdo může chápat jako alibismus, ale my jsme financováni z jiných zdrojů. Proto normálně učíme. I když jeden učitel u nás na gymnáziu se ke stávce připojil," uvedl Maršík. Dodal, že standardní výuka je dnes na všech církevních školách.
Reakce rodičů na dnešní celodenní školní stávku byly pozitivní, negativní ohlasy Základní škola Resselova v Pardubicích nezaznamenala. Budova je dnes prázdná a bez obvyklého ruchu. Ke stávce se v kraji zapojila asi polovina ze všech 600 mateřských, základních a středních škol. Školské obory chtějí docílit více peněz do školství na příští rok.
Pořadatelé právě udílí pokyny. Po 12.00 odboráři vyjdou na protestní pochod směrem k Malostranském náměstí.
Ve školní jídelně Jindřišská mají studenti obvykle na výběr ze dvou jídel, dnes kuchařky ale uvaří pouze jedno. "Nechceme, aby byli o studené bagetě, alespoň jedno teplé jídlo denně potřebují. Se stávkou však souhlasíme, peníze nepedagogických pracovníků jsou opravdu špatné. Nehledě na to, jaká je to dřina," říká ředitelka jídelny Lucie Kalendová.
Na Náměstí Jana Palacha dorazili i odboráři ze Sokolovské uhelné. Do protestu se rozhodli zapojit především proto, aby poukázali na problémy lidí, kteří mají nízké mzdy. Oni sami jsou se svými platy docela spokojeni.
Kvůli stávce se omezil provoz 12 pracovišť úřadu práce, v celodenní stávce je desetina zaměstnanců. Vypomáhají jiné pobočky, uvedla mluvčí úřadu.
Výstražnou stávku zorganizují i vysokoškolské odbory na 13 fakultách.
V Jihomoravském kraji dnes zavřely stovky škol. Brněnskému magistrátu nahlásilo zapojení do celorepublikové výstražné stávky přes sto mateřských a základních škol. Krajem zřizovaných škol stávkuje 87, většinou jde o střední školy a gymnázia. Všechny základní školy a část mateřských dnes přerušily provoz také v Blansku, Hodoníně, Břeclavi a dalších obcích. Ve Znojmě stávkuje šest mateřských a pět základních škol, v provozu je pouze základní škola v Příměticích a mateřská škola v Mramoticích. Na jižní Moravě je přes 680 mateřských škol, více než 490 základních škol a téměř 130 středních škol.
Z jihlavské firmy Bosch Powertrain se vydalo demonstrovat proti krokům vlády do Prahy asi 130 odborářů. Jeli dvěma autobusy, někteří další také auty, sdělil předseda jedné z podnikových odborových organizací KOVO Roman Bence. Uvedl, že je kvůli tomu v závodě omezený provoz některých montážních linek. "Zaměstnanci, kteří chtěli na demonstraci, nebyli nahrazeni," řekl.
Mnozí ředitelé a učitelé sdružení ve spolku Učitelská platforma se také připojí k výstražné stávce. Další ji aktivně podpoří jiným způsobem.
"České školství zažívá ojedinělé období sjednocení jeho pracovníků za jediným cílem - a tím je kvalita vzdělávání. Nám učitelům opravdu nejde zdaleka jen o naše platy, jak mnozí tvrdí, jde nám o to, aby naši žáci nepřišli o možnosti, které jim české školy dosud nabízejí," řekla předsedkyně Učitelské platformy a učitelka gymnázia v Litoměřicích Petra Mazancová. Žáci by podle ní mohli ztratit možnost profilovat se ve volitelných předmětech nebo přístup k vyváženému teplému jídlu jednou denně. Spolek má podle loňské výroční zprávy 1700 členů, na mateřských, základních a středních školách pracuje kolem 180 tisíc učitelů.
Na Náměstí Jana Palacha se začali scházet odboráři, kteří odtud vyjdou po 12.00 na protestní pochod směrem k Malostranském náměstí. Zatím jsou tam jen pořadatelé a dělníci, kteří zajišťují zázemí pro akci. Za Aktuálně.cz je na místě reportér Radek Bartoníček.
K protestu odborů proti vládnímu konsolidačnímu balíčku se v Pardubickém kraji připojuje několik společností. Někde zaměstnanci vyjádří protest jen symbolicky připnutím placek dodaných odbory na oděv či páskami na rukávech, jinde se činnost firmy zastaví. Například ve strojírenské firmě TOS Svitavy se na hodinu zastaví výroba, řekl generální ředitel Oldřich Jachan.
K hodinové stávce se připojí rovněž asi 100 zaměstnanců výrobce elektrických trubkových topných těles Backer-Elektro Hlinsko, což představuje asi polovinu z celkového počtu.
"Odbory protestují proti ozdravnému balíčku a proti důchodové reformě. Co tedy chtějí? Abychom se dál a dál zadlužovali? To prostě není možné. My musíme zastavit zadlužování státu a ozdravný balíček je k tomu jasná cesta," napsal premiér Petr Fiala na sociální síti X.
Odbory protestují proti ozdravnému balíčku a proti důchodové reformě.
— Petr Fiala (@P_Fiala) November 27, 2023
Co tedy chtějí? Abychom se dál a dál zadlužovali? Abychom se dostali do situace, kdy naše země nebude schopna zvládnout svůj rozpočet?
To prostě není možné. My musíme zastavit zadlužování státu a ozdravný… pic.twitter.com/O2ouSRU5wU
V Česku se dnes zcela zavřelo nebo omezilo provoz 74 procent všech regionálních škol. O šíři stávky informovala místopředsedkyně školských odborů Seidlová.
"Plně sympatizuji se stávkujícími a podporuji jejich protestní akci. Připomínám, že stávka v listopadu 1989 významně přispěla ke změně politických poměrů," uvedl exprezident Miloš Zeman v rozhovoru, který s ním pro pro portál ŽivotvČesku pořídil jeho bývalý mluvčí Jiří Ovčáček.
Za stávkou ve školství a dalšími protesty premiér Fiala vidí snahu odborářských předáků zviditelnit se. "Jako rukojmí drží celou zemi a její zdravou budoucnost," prohlásil ministerský předseda, podle kterého odbory nejspíš berou ochotu k jednání jako výraz slabosti vlády.
"Jsem připraven vždy jednat, ale ne pod tlakem, ne za této atmosféry, to žádné jednání nemá smysl. Až se odbory budou chtít vrátit k jednání a bude to jednání konstruktivní, nebude to pod tlakem a hrozbou dalších protestů, tak jsme samozřejmě připraveni jednat," řekl Fiala.
V Základní škole Bukovany na Sokolovsku by v případě škrtů ve školství hrozilo citelné snížení kvality výuky. Malá škola, která má velký podíl žáků vyžadujících inkluzivní přístup, by zřejmě musela začít spojovat hodiny i pro více ročníků. To by bylo podle ředitelky Andrey Csorbové zatěžující nejen pro pedagogy, ale zhoršilo by to i kvalitu výuky. I proto se dnes škola připojila k celostátní výstražné stávce a zavřela.
Vláda podle premiéra Petra Fialy (ODS) nemůže pod tlakem ustoupit od snahy o ozdravení veřejných financí. "Ustoupili bychom od dobré budoucnosti," řekl premiér v Brně v den stávky ve školství a dalších odborářských protestů.
Vláda voličům slíbila, že dá dohromady veřejné finance, a schválený ozdravný balíček a připravovaná důchodová reforma jsou tak podle premiéra nezbytné kroky. Fiala kritizoval odbory, vláda s nimi podle premiéra dlouhodobě jedná, sociální dialog by mohl fungovat dobře. Zájem domluvit se by ale musely mít obě strany, uvedl na adresu odborů.
Před Gymnáziem profesora Jana Patočky v Praze se v pondělí ráno objevily transparenty na podporu stávky. Na místě je redaktorka Aktuálně.cz Veronika Michalčíková, která akci sleduje.
Malotřídka v Borových Ladách se kvůli úpravám obává o svou existenci. Pokud úpravy financování škol navrhované vládou skutečně začnou platit, ohrozí to existenci a chod malotřídky a základní školy v Borových Ladách na Prachaticku. Řekla to její ředitelka Alena Braunová. Škola by přišla o některé zaměstnance a obec by musela hradit vyšší náklady spojené s provozem. Malotřídka v Borových Ladách se proto dnes připojila ke stávce.
Ve stotisícovém Hradci Králové se ke stávce nepřipojily soukromé Sion školy, které nabízejí vzdělávání v mateřské, základní, střední škole a provozují dům dětí a mládeže.
"Pokud bychom měli protestovat vůči ministerstvu školství, tak bychom nedělali téměř nic jiného," řekl ředitel Sion škol Denis Doksanský. Podle něj jsou zvláště soukromé školy a školská zařízení dlouhodobě znevýhodňovány a děje se tak mimo zájem kohokoli, včetně kolegů ze školství.
Zhruba 40 ze 400 školáků dnes přišlo do liberecké základní školy Vrchlického. Základní škola se sice přidala ke stávce, pro děti od první do deváté třídy ale na dopoledne připravila náhradní program v podobě vycházky do Jizerských hor. Podle ředitele školy Pavla Coufala malou účast dětí vnímají jako podporu ze strany rodičů.
V Praze se do dnešní stávky podle odhadu odborů v různé míře zapojilo téměř 70 procent základních, středních a mateřských škol. I když velká část základních škol v metropoli se dnes žákům neotevřela, v některých zůstala výuka v nějaké podobě zachována. Ve škole Květnového vítězství na Jižním Městě se bude standardně učit, ale nefunguje školní jídelna a odpadne odpolední výuka. V základní škole Poláčkova v Praze 4 děti sice ve škole jsou, ale neučí se a věnují se například přípravě vánoční výzdoby.
Jedenáct dětí z největšího plzeňského obvodu, které nemohly dnes ráno nastoupit do svých mateřských škol, tráví den náhradním programem v příměstském táboře v Centru volného času Skupovka na Borech. Vedení centrálního obvodu se domluvilo s Plzeňskou krajskou radou dětí a mládeže, která centrum provozuje. Děti tu stráví den v programu Z pohádky do pohádky, řekla předsedkyně krajské rady dětí a mládeže Martina Weberová, která děti vítala v princeznovských šatech. Centrum nabídlo kapacitu příměstského tábora pro 30 dětí, nezaplnila se ani polovina.
"Dnešní stávka mě mrzí. O správnosti opatření, proti kterým se stávkující vymezují, jsem ale přesvědčený," napsal ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) na sociální síti X.
Dnešní stávka mě mrzí, žádná vláda samozřejmě není ráda, když proti ní lidé protestují. O správnosti opatření, proti kterým se stávkující vymezují, jsem ale přesvědčený. Naší chybou tedy zřejmě je, že se nám o nutnosti penzijní reformy a konsolidace veřejných financí nepodařilo…
— Vít Rakušan (@Vit_Rakusan) November 27, 2023
V Královéhradeckém kraji se k celodenní výstražné stávce základních, středních i mateřských škol různou formou připojila většina školských zařízení. Některé školy zavřely úplně, jiné omezily provoz. Protestu se účastní zhruba 40 ze 72 krajských školských organizací, z nichž úplně přerušilo provoz zhruba 35.
Zhruba 1300 školáků z Přerova je dnes bez jídla, stávkují všechny jídelny. Ačkoliv se jejich školy na rozdíl od zbývajících pěti ve městě protestu neúčastní, stávku přesto dnes pocítí. V Přerově se uzavřela centrální vývařovna, která zajišťuje stravu školským zařízením po celém městě. Uzavírka školní jídelny se dotkne také provozu 14 z 20 mateřských škol. Nestávkující školy a školky situaci řeší zajištěním studené stravy či mléčných svačin.
Bek také minulý týden řekl, že vláda je připravená zvážit převedení ještě čtyř miliard korun do rozpočtu školství z rozpočtové rezervy, ale až počátkem příštího roku po bilanci letošního státního rozpočtu a čerpání evropských fondů. Peníze by tak měly být připravené při rozepisování rozpočtů jednotlivých škol na konci ledna.
Ministerstvo školství by mělo mít podle navrhovaného rozpočtu v příštím roce na výdaje 269 miliard korun. Proti letošku je to o 3,9 miliardy korun víc.
Stávku vyhlásilo deset odborových svazů. Vedle školských odborů a svazu KOVO jsou to odbory úřednické, dřevařské, zdravotnické, dopravní, kultury, knihoven, potravinářů a vysokoškolský svaz. Další svazy je podporují. Na protestech spolupracuje Českomoravská konfederace odborových svazů s Asociací samostatných odborů.
Stávku podporuje i vysokoškolský odborový svaz, 13 fakult podpoří požadavky regionálního školství hodinovou výstražnou stávkou. Podporu vyjádřili i vychovatelé a někteří středoškolští studenti, kteří uspořádají v Praze protest.
Šéf školských odborů František Dobšík v Bekově slovech vidí úhybný manévr, který má odbory a stávkující znevěrohodnit v očích veřejnosti.
Spor podle Beka není o tom, zda má někdo dobrou vůli přidat peníze, nebo ne, ani nejde o spor o diplomatických či profesionálních schopnostech jednotlivých aktérů, nýbrž se týká ekonomických možností státu. Ministr v neděli večer také řekl, že odbory při jednání s ministerstvem nestanovily jasně své požadavky.
Odbory chystanou stávkou usilují mimo jiné o více peněz pro školství. Zároveň se jim nelíbí návrh nařízení vlády, který by měl snižovat maximální počty hodin výuky financovaných ze státního rozpočtu. Poukazují na to, že to povede ke snížení kvality výuky.
Chtějí také zabránit poklesu platů nepedagogických pracovníků a dalších zaměstnanců. V Česku je podle ročenky ministerstva školství přibližně 4200 základních, 1300 středních a 5400 mateřských škol.
Ministr školství Mikuláš Bek (STAN) se v neděli večer omluvil rodičům, že se oni a jejich děti stali rukojmími ve sporu mezi vládou, odbory a stávkujícími. Žádná z možných změn ve školství podle něj nepovede ke zhoršení kvality vzdělávání, cílem je zajistit dlouhodobě udržitelné personální obsazení.
V Česku začala celodenní výstražná stávka základních, středních a mateřských škol, podle odhadu odborů se do ní zapojí v různé míře téměř 70 procent škol. Některé zůstanou zavřené, jiné budou fungovat v omezeném režimu
Vítejte u online reportáže, která sleduje průběh pondělní stávky českých škol.