Přehled nejdůležitějších událostí:
Vážené čtenářky, vážení čtenáři,
online přenos z protivládních stávek a demonstracích skončil. Děkujeme za pozornost.
Spolek Učitelská platforma se ostře vymezil proti pondělní akci odborů v Praze, která podle něj původní záměr učitelské stávky zneužila a spojila s lidmi, kteří jsou pro demokracii ohrožením a nikdy na demonstraci neměli vystoupit. Spolek to uvedl na sociální síti X.
To, že odbory neinformovaly o tom, kdo bude na demonstraci vystupovat, považuje předsedkyně Učitelské platformy a učitelka gymnázia v Litoměřicích Petra Mazancová za skandální. Podle jejího názoru by měl šéf Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula odstoupit.
Pondělní demonstrace objektivem fotografa Aktuálně.cz Jakuba Plíhala.
Předseda SPD Tomio Okamura uvedl, že on i hnutí protesty a stávku plně podporují. "Je třeba Fialově vládě ukázat, že skutečně velká část země je proti jejich cestě do katastrofy. A argumenty vládních činitelů? Ty přece žádné fakticky nejsou - pokud jako argument neberete fakt, že oni zřejmě skutečně nechápou, jakých zločinů proti ekonomice a své zemi se svým jednáním dopouští," uvedl. Vláda podle něj opakuje dávno vyzkoušené chyby z doby vlády Petra Nečase (ODS). "Fiala a jeho ministři nejsou schopní vést ČR a měli by podle mého názoru podat demisi," dodal Okamura.
Zaměstnanci ostravské hutní společnosti Vítkovice Steel se připojili ke stávce na hodinu. V poledne zastavili výrobu a nenakládali kamiony čekající na výrobky. Naopak Budějovický Budvar se k dnešní stávce nepřipojil. Zájemci si tam vzali jen symbolicky žluté pásky na ruku.
Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) prohlásil, že dnešní protest odborů respektuje, jeho formu ale nepovažuje v tuto chvíli za nejšťastnější. Prostor pro dialog podle něj pořád existuje. Odborářům navrhl schůzku po dnešní demonstraci v Praze, ti to ale odmítli.
"Ostře se vymezujeme proti akci odborů, která původní záměr učitelské stávky zneužívá a spojuje s lidmi, kteří jsou pro demokracii ohrožením a nikdy na demonstraci neměli vystoupit," uvedla na sociální síti X Učitelská platforma.
Členové sdružení, tvořeného dvěma tisíci učitelů, jsou například nespokojeni s účastí předsedy Asociace samostatných odborů Bohumíra Dufka na dnešní stávce. Dufek se v minulosti účastnil protivládních demonstrací organizovaných politikem Jindřichem Rajchlem (PRO).
V Mladé Boleslavi skončilo po 14:00 protestní shromáždění odborů Škoda Auto. Šéf odborů Jaroslav Povšík odhadl účast podle záznamů z dronu na 10 až 11 tisíc lidí. Kvůli jejich zapojení automobilka mezi 13:00 a 15:00 zastavila výrobu, zaměstnanci ze dvou směn se tak mohli stávky aktivně účastnit. Výrobu přerušili také závody v Kvasinách na Rychnovsku a ve Vrchlabí.
Podle předsedkyně Českomoravského odborového svazu pracovníků školství pro Prahu Evy Dvořáčkové se do stávky zapojilo přes 600 pražských škol z celkových 921. "Studenti umějí vzít za svá práva, umějí se vzít i za ty ostatní, za ty nepedagogy, za školní psychology a umějí to udělat kultivovaně a hezky," sdělila Dvořáčková.
"Prezident Petr Pavel bude sledovat vývoj stávky a následně reakce vlády a odborů," uvedla hradní mluvčí Mária Pfeiferová. "Stávka je legitimní a oprávněný způsob vyjádření postoje v demokratické společnosti, ale řešení může přijít jen u jednacího stolu a na fórech, které se při řešení sporu nabízejí, například jednání tripartity," poznamenala.
Pohled na protestující na pražském Malostranském náměstí.
Člen předsednictva České středoškolské unie Jan Gondek vysvětluje, s jakými požadavky půjdou studenti zítra za ministrem Bekem a co od setkání očekávají.
V případě, že vláda nebude chtít jednat, jsou odbory připravené v protestních akcích pokračovat. "Sociální dialog není to, že se sejdete ve stejné místnosti, ale to, že hledáte společně cestu a kompromisy, které by pomohly všem," uvedl Středula. Zdůraznil, že odboráři tentokrát zastupují i zaměstnance, vlastníky a manažery, což se ještě nestalo.
Vláda by měla okamžitě odstoupit, premiér Petr Fiala (ODS) nekomunikuje a zemi škodí, řekl novinářům v souvislosti s dnešní stávkou odborů šéf opozičního hnutí ANO Andrej Babiš. Protesty jsou podle Babiše výsledkem toho, že vláda nezvládla inflaci, způsobila zvýšení cen elektřiny a odehnala ze země investory. Fiala straší veřejnost rozvratem veřejných financí a není schopen komunikovat se sociálními partnery a řídit kabinet, řekl Babiš.
Kritiku sklidil premiér od Babiše také za přístup k odborářům. "Každý by čekal, že vystoupí a bude situaci smířlivě řešit," konstatoval Babiš. Dodal, že namísto toho vystupuje předseda vlády arogantně, výsměšně a protesty dehonestoval.
"Je to opravdu o tom, abychom se nevraceli někam nazpátek," řekla místopředsedkyně školských odborů Markéta Seidlová. Připomněla, že stávkujícím nejde o platy učitelů.