Dnes zatím laboratoře zjistily 70 nakažených. Aktuálně se s nemocí covid-19, způsobovanou koronavirem, potýká 4599 lidí. Od března bylo zaznamenáno 13 682 potvrzených případů nákazy, vyléčilo se už 8725 lidí s covidem-19. Dnes přibyly tři oběti této choroby, dosud v Česku zemřelo 358 lidí s covidem-19. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.
Většina nakažených prodělá nemoc bez vážnějších příznaků. V nemocnicích se s covidem-19 léčí v současnosti 145 lidí a ve vážném stavu je 22 z nich. Laboratoře od března provedly více než 614.000 testů. Ve čtvrtek bylo testů - včetně opakovaných u jednoho člověka - 3655. Podíl zjištěných případů nákazy na počtu testů dosáhl 3,75 procenta. Ve středu to bylo 3,56 procenta a v úterý 2,45 procenta.
Roušky v hromadné dopravě a vnitřních prostorách jsou povinné v celém Moravskoslezském kraji. Nařízení již je v platnosti. Opatření z Karvinska hygienici rozšířili na celý region. Na Twitteru to uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Akcí se může účastnit nejvíc sto lidí. Bary a restaurace budou v noci zavřené. Přeshraniční pracovníci musí jednou za dva týdny předkládat negativní test.
Při návštěvě nemocnic a sociálních zařízeních bude nutný respirátor FFP2. V celém kraji platí také uzavření prostor restaurací a barů mezi 23:00 – 8:00h a konání hromadných akcí jen do 100 osob. Přeshraniční pracovníci se prokáží negativním PCR testem na covid 1x za 14 dní.
— Adam Vojtěch (@adamvojtechano) July 17, 2020
Předchozí rekord v podobě 230 370 nakažených za den WHO hlásila 12. července. Úmrtí v souvislosti s onemocněním covid-19, vyvolávané koronavirem, se tento měsíc v průměru stabilně drží pod 5000 za den.
Světová zdravotnická organizace (WHO) dnes ohlásila dosud nejvyšší denní nárůst počtu nakažených koronavirem od začátku pandemie. Po celém světě se podle ní za 24 hodin infekce potvrdila u rekordních 237 743 osob, uvedla agentura Reuters. Největší přírůstky pocházejí z nejvíce postižených Spojených států, Brazílie, Indie a Jižní Afriky.
Téměř tří milionů obyvatel Katalánska v metropolitní oblasti Barcelony se týkají nová opatření, která dnes kvůli zvýšenému počtu nových případů nákazy koronavirem schválila vláda tohoto autonomního regionu na severovýchodě Španělska a které poté potvrdil soud. Od soboty ráno budou v této části Katalánska 15 dní zakázána shromáždění více než 10 lidí, uzavřou se divadla a kina a restaurace musí omezit návštěvnost na polovinu.
V nemocnici Jindřichův Hradec bude od 20. července zákaz návštěv všech oddělení následné péče. Důvodem je to, že v okrese Jindřichův Hradec přibývá případů nemoci covid-19, a zvyšuje se tak riziko nákazy pro ohrožené skupiny obyvatel. Za posledních 24 hodin se nemoc prokázala na Jindřichohradecku u dvou mužů, zdroj nákazy je neznámý.
U infekcí je nutné jednat rychle, napsal ministr zdravotnictví Adam Vojtěch o dnešním rozhodnutí vrátit opatření do Moravskoslezského kraje.
Situace v Moravskoslezském kraji vyžaduje zvýšenou pozornost. Za posledních 7 dní je zde nejvíc pozitivních případů covid na 100 tis. ob. Hygienici začali v kraji pozorovat vznik nových ohnisek nesouvisejících s OKD a riziko komunitního šíření. U infekcí je nutné jednat rychle. pic.twitter.com/U1UJ62LcpK
— Adam Vojtěch (@adamvojtechano) July 17, 2020
Přehled dnešních událostí ze zahraničí:
Hygienici v Praze objevili za poslední týden 83 případů nemoci covid-19. Předchozí týdenní přírůstek byl 69 případů. Dosud se v hlavním městě koronavirem nakazilo 2575 lidí, 1865 se vyléčilo a 104 zemřelo. Vyléčených už tak je víc než sedm z deseti nakažených. Úmrtí za týden přibyla čtyři. Vyplývá to z údajů na webu pražských hygieniků platných k dnešním 18:00.
Osm nakažených zaměstnanců covidem-19 má k dnešnímu dni společnost KES - kabelové a elektrické systémy z Vratimova u Ostravy, která vyrábí kabelové svazky pro automobilový průmysl. Koronavirem se nakazili zaměstnanci pocházející z Polska. V současné době pokračuje ve firmě výroba podle plánu, i když s mírně sníženou kapacitou.
Souhrn dnešních událostí z domova:
Program COVID ubytování, o kterém by měla v pondělí jednat vláda, provozovatelům ubytovacích zařízení pokryje jen část ztrát způsobených v souvislosti s koronavirem a vládními opatřeními. Dorovnat propad bude podle podnikatelů trvat roky. Přesto kompenzaci vítají a doufají v to, že bude schválena. Vyplývá to z vyjádření hoteliérů na dotaz ČTK.
Provozovatelé ubytovacích zařízení by podle vládních materiálů mohli za 72 dní, kdy museli mít kvůli vládnímu opatření proti koronaviru zavřeno, dostat státní dotaci za každý pokoj a den podle kategorie 100 až 400 korun. U žádostí bude zohledněna sezonnost ubytovacího provozu, v případě léčebných lázní budou mít na příspěvek nárok jen nestátní zařízení. Zájemce o dotaci se však bude muset vzdát uplatnění dalších nároků na náhradu vzniklé škody a zároveň žadatel nebude moci půl roku od poskytnutí dotace ukončit stávající podnikatelskou činnost. Ze státního rozpočtu by měly být na program vydány zhruba čtyři miliardy korun.
"Určitě rezignovat nehodlám," reagoval na tiskové konferenci ministr Vojtěch na kritiku opozice. Podle něj "není namístě" spojovat situaci na Karvinsku s vývojem v dalších místech regionu. "Není souvislost mezi tím, když jsme říkali, že situace v rámci lokálního ohniska v OKD je pod kontrolou, a situací, která je nyní. Ohniska - a je jich několik, s tím nemají nic společného," řekl Vojtěch.
Výstavba domů ve Spojených státech se v červnu zvýšila nejvíce za čtyři roky. Po očištění o sezonní vlivy stoupla o 17,3 procenta na 1,186 milionu, tedy nejvíce od října 2016, uvedlo dnes ministerstvo obchodu. Lidé mohou díky covidu-19 pracovat z domova a chtějí z přelidněných center měst na předměstí nebo na venkov, napsala agentura Reuters.
Údaj za květen statistici upravili směrem nahoru na 1,011 milionu z 974.000. Ekonomové v anketě agentury Reuters odhadovali, že se minulý měsíc postaví 1,169 milionu domů.
Dnešní zpřísněná protiepidemická opatření, která začala platit v Moravskoslezském kraji, zkomplikují situaci i Sanatoriím Klimkovice. Lázně mohou přijímat pouze pacienty s negativním testem na covid-19, v příštím týdnu do nich má přitom přijet asi 200 klientů. Sanatoria hledají způsob, jak situaci vyřešit, řekla mluvčí lázní Ivana Gračková.
"Nové nařízení Krajské hygienické stanice Ostrava, podle kterého můžeme přijímat od dnešního odpoledne nové klienty pouze za předpokladu, že budou mít k dispozici potvrzení o negativním testu na covid-19 ne starší čtyř dnů, případně pokud těmto klientům zajistíme testování po příjezdu, jsme obdrželi dnes ve 13:00. Protože jen na příští týden máme naplánován příjem 200 klientů, tak nás toto nařízení velmi zaskočilo," uvedla Gračková.
Britská panovnice Alžběta II. v pátek na rytíře povýšila stoletého veterána Toma Moorea a udělila mu tak právo užívat titul sir. Mooreovi se během koronavirové krize podařilo vybrat 33 milionů liber (přes miliardu korun) pro vytížené britské zdravotníky.
Vojtěch opatření odsouhlasil na znamení zprávy z Moravskoslezské KHS, která označila situaci za "mírně alarmující". "To pro mě znamenalo vykřičník. Souhlasím ale, že to mohlo být naplánováno jinak, mohlo to být naplánováno od půlnoci. Tady to nebylo úplně šťastné," řekl Vojtěch.
Odmítl také kritiku ze strany ODS, podle které by měl rezignovat. "Stejný pan Stanjura nás na začátku března kritizoval, jak jsme mohli zrušil biatlon v Novém Městě na Moravě. Není souvislost mezi tím, když jsme říkali, že je situace v OKD pod kontrolou, a mezi současnou situací, kdy jsou ohniska, která nemají s OKD nic společného," řekl.
"V tuto chvíli nemůžeme mluvit o druhé vlně," řekl ministr Adam Vojtěch.
Ministr Vojtěch přiznal, že je možné, že se hygiena a ministerstvo zachovaly až příliš opatrně. "Ale ze zkušenosti vím, že je lepší být příliš opatrný, než pak honit ten vlak," řekl Vojtěch.
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch řekl, že chápe postoj hejtmana Ivo Vondráka, který byl k rozhodnutí hygieniků kritický. "Rozumím, že jako hejtman není úplně šťastný, ale snažil jsem se mu vysvětlit to, z čeho vycházejí hygienici. Věřím, že je to správné opatření, a není ani zas tak omezující," řekl Vojtěch.
Měli o opatření hygienici veřejnost informovat s předstihem? "To je otázka na KHS, přiznám se, že jsem netušil, že tam nějaký festival je. Dozvěděl jsem se to až následně," řekl ministr Vojtěch. "Je to nepříjemné, rozumím tomu, ale pokud se pořádá festival v kraji s nejhorší situací v ČR, tak nějaké riziko hrozí a sám jsem překvapený, že se festival vůbec takto koná," dodal.