reklama
 
 

Živě: Demise celé vlády byl Sobotkův nejchytřejší tah v politické kariéře, tvrdí exprezident Klaus

Aktualizováno 12. 5. 2017 8:14
Záznam tiskové konference ze Zemanovy návštěvy Libereckého kraje. | Video: |  36:03
reklama
Česká politika zažívá největší turbulence posledních let. Poslanci na mimořádné schůzi řešili kauzy kolem vicepremiéra Andreje Babiše. Ten odstoupit odmítá a prezident Miloš Zeman ho zatím nechce odvolat. Situací se chce zabývat až po svém návratu z Číny v druhé polovině května. Vláda prezidentovi cestu schválila, i když lidovečtí ministři byli proti. I tak ale Zeman nakonec jel bez ministrů Milana Chovance, Lubomíra Zaorálka i Miloslava Ludvíka. Pokud Zeman Babiše neodvolá ani po návratu z Číny, chce premiér podat kompetenční žalobu. Proti prezidentovi i Andreji Babišovi ve středu demonstrovaly v řadě měst desetitisíce lidí.

Vládní krizi sledujeme živě

reklama
9:15
 

Tento online přenos končí. Další aktuální informace můžete sledovat v novém přenosu.

8:10
ČSSD

ČSSD pravděpodobně nepřistoupí na návrh prezidenta Miloše Zemana, aby z vlády odešli ministr financí Andrej Babiš (ANO) i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Novinářům to dnes při příchodu na ranní jednání špiček strany řekl ministr vnitra a první místopředseda ČSSD Milan Chovanec. Ministr zahraničí a místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek se vyjádřil skepticky k návrhu hnutí ANO, aby se novou ministryní financí stala dosavadní Babišova náměstkyně Alena Schillerová.

7:30
ČSSD

Nejužší vedení ČSSD se dnes ráno schází kvůli řešení současné vládní krize. Okolnostmi návrhu premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) na odvolání ministra financí Andreje Babiše (ANO) z vlády se bude zabývat tento týden už poněkolikáté. Odpoledne se sociální demokraté setkají znovu, jejich předsednictvo bude schvalovat zbývající kandidátky pro podzimní volby do Sněmovny.

7:25
 

Martin Komárek, poslanec za hnutí ANO, nesouhlasí s výzvami, aby Andrej Babiš rezignoval, podle něj je to morální kýč. "S politiky jsem se bavil stokrát a oni se mě snažili též ovlivnit, a neříkejte, že vás ne. To přece k jejich práci patří," prohlásil jako bývalý novinář.

 

PÁTEK 12. 5.

23:00

Václav Klaus v rozhovoru pro Echo24 také uvedl, že změnu vztahů mezi předsedou vlády a hlavou státu podle něj přinesla přímá volba prezidenta. V systému nepřímé volby by takové vztahy, jaké jsou nyní mezi prezidentem a premiérem, byly "absolutně nemyslitelné". V tom podle Klause tkví problém, ostatní považuje za druhotné. Zároveň v žádném případě nepodceňuje informace, které se objevují o financování toho či onoho, ale to není jádro problému, dodal.

22:40

Prezident Miloš Zeman kvůli svému postupu při řešení vládní krize ztratí politické body. V rozhovoru pro deník Echo24 to řekl jeho předchůdce Václav Klaus. Naopak úmysl premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) podat demisi celé vlády považuje za jeho dosud nejchytřejší tah v politice. Situaci v zemi pak vidí jako bezprecedentní ohrožení demokratického vývoje v Česku.

"Myslím, že to, co se u nás děje, je bezprecedentní. Je to jeden z dalších pokusů o totální rozvrat politických poměrů u nás. Nepodceňuji to a beru to nesmírně vážně, nikoliv jako politik, kterým nejsem, ale jako občan," řekl. Přesto je ale podle Klause standardní, že krize vznikla, blíží se volby, a to jak do Poslanecké sněmovny, tak prezidentské.

Míní, že Zeman se nechal nalákat do střetu. "Nemůže na tom vydělat, může si tím jenom uškodit, jenom tím ztrácí a věřím tomu, že si to dnes také uvědomuje," uvedl. Premiérův tah, když přišel s myšlenkou, že by odstoupila vláda, je nejchytřejší v jeho dosavadní politické kariéře, řekl Klaus. "Já si myslím, že nebylo možné odvolat jen premiéra," podotkl k Zemanovu názoru.

Václav Klaus Václav Klaus na fotografii z prosince 2015 | Foto: ČTK
22:10

Bruselský zpravodaj České televize Bohumil Vostal dnes na twitteru uvedl, že Babišovou aférou se bude 18. května ve Štrasburku na mimořádném zasedání zabývat výbor Evropského parlamentu pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci.

21:00
 
20:15

Miloš Zeman na své tiskové konferenci tvrdil, že koaliční smlouva je právně závazná. "Koaliční smlouva je právní dokument uzavřený mezi - v tomto případě - třemi stranami, a má tedy jako jakákoli smlouva, kterou uzavíráte třeba vy nebo já, právní závaznost," řekl.

Odborníci však mají jiný názor. "Koaliční smlouva ani nepředstavuje právní dokument, je to spíše politická deklarace," napsal v online rozhovoru pro Aktuálně.cz ústavní právník Marek Antoš.

S tím souhlasí i další ústavní právník Jan Kysela. "Koaliční smlouva je politickým dokumentem, právně závazná není, nemůžete se o ni soudit, rozhodně není referenční normou pro prezidenta republiky," sdělil Aktuálně.cz expert.

19:48

Stavem médií v České republice a rizikem jejich politického zneužití se bude 1. června zabývat Evropský parlament. V programu jednání je bod s názvem "Prohlášení komise - riziko politického zneužití médií v České republice".

19:44

Demonstranti zaplnili prostor před Matyášovou branou, která je západním vstupem do Pražského hradu. Řečníci vyzývali politiky, aby řešili vládní krizi. Účastníci dnes mimo jiné podepisovali petici za odvolání Babiše z funkce.

19:40

Na Hradčanském náměstí protestovaly stovky lidí. Někteří lidé si přinesli transparenty s hesly jako "Zlobiš a Lžeman = konec demokracie" nebo "Ústava není toaletní papír".

19:10
Andrej Babiš

"Počet lidí na Václaváku odpovídá počtu "lajků" na můj výrok ve sněmovně," říká předseda hnutí ANO Andrej Babiš v rozhovoru pro Aktuálně.cz. Nadále trvá na tom, že  není důvod k jeho odstoupení a že svá média neovlivňoval.

18:47
Miloš Zeman

Prezident Miloš Zeman již odletěl z letiště v Praze Kbelích na státní návštěvu Číny. Během šestidenního pobytu se setká s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem, ruským prezidentem Vladimirem Putinem a promluví na konferenci k projektu nové Hedvábné stezky. V plánu má také schůzky se zástupci čínských úřadů nebo významných podniků.

18:45

U případné Sobotkovy kompetenční žaloby Kysela očekává rozhodnutí soudu kratší než dva měsíce, protože jde o právně nespornou záležitost.

18:44
 

Ústavní právník Jan Kysela předpokládá, že Ústavní soud odpoví v řádu dní tak, že na otázky k výkladu ústavy není kompetentní odpovídat, protože je místem pro řešení právních sporů. Prezident se stěží může před Ústavním soudem přít sám se sebou, zda má, nebo nemá kompetenci v některých případech nevyhovět návrhu premiéra na odvolání ministra, řekl Kysela v České televizi.

18:42

Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský sdělil, že kdyby žalobu soud z Hradu dostal, věnoval by se jí přednostně.

18:32
 

"Děkujeme všem za středeční akce po celé republice a skvělou účast! A zveme Vás na událost, která bude úplně jiná, bude hned ve čtvrtek, také neopakovatelná. Naše požadavky ještě nebyly splněny. Trváme na nich," píší organizátoři u události na Facebooku. 

18:30

V Praze se opět demonstruje proti Andreji Babišovi a Miloši Zemanovi, tentokrát na Hradčanském náměstí.

18:15
Miloš Zeman

Prezident za chvíli odlétá na návštěvu Čínské lidové republiky. Jeho mluvčí si neodpustil rýpnutí do premiéra, který podle něj vyvolal vládní krizi.

autoři: Domácí, ČTK | 11. 5. 2017 9:09

Související

    Pokračujte dál

    Hlavní zprávy

    reklama
    reklama