Živě: Demise celé vlády byl Sobotkův nejchytřejší tah v politické kariéře, tvrdí exprezident Klaus

Živě
Česká politika zažívá největší turbulence posledních let. Poslanci na mimořádné schůzi řešili kauzy kolem vicepremiéra Andreje Babiše. Ten odstoupit odmítá a prezident Miloš Zeman ho zatím nechce odvolat. Situací se chce zabývat až po svém návratu z Číny v druhé polovině května. Vláda prezidentovi cestu schválila, i když lidovečtí ministři byli proti. I tak ale Zeman nakonec jel bez ministrů Milana Chovance, Lubomíra Zaorálka i Miloslava Ludvíka. Pokud Zeman Babiše neodvolá ani po návratu z Číny, chce premiér podat kompetenční žalobu. Proti prezidentovi i Andreji Babišovi ve středu demonstrovaly v řadě měst desetitisíce lidí.
Záznam tiskové konference ze Zemanovy návštěvy Libereckého kraje. | Video:

Vládní krizi sledujeme živě

Živě
Aktualizovat reportáž
9:15

Tento online přenos končí. Další aktuální informace můžete sledovat v novém přenosu.

8:10

ČSSD pravděpodobně nepřistoupí na návrh prezidenta Miloše Zemana, aby z vlády odešli ministr financí Andrej Babiš (ANO) i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Novinářům to dnes při příchodu na ranní jednání špiček strany řekl ministr vnitra a první místopředseda ČSSD Milan Chovanec. Ministr zahraničí a místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek se vyjádřil skepticky k návrhu hnutí ANO, aby se novou ministryní financí stala dosavadní Babišova náměstkyně Alena Schillerová.

Foto: Ludvík Hradilek
7:30

Nejužší vedení ČSSD se dnes ráno schází kvůli řešení současné vládní krize. Okolnostmi návrhu premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) na odvolání ministra financí Andreje Babiše (ANO) z vlády se bude zabývat tento týden už poněkolikáté. Odpoledne se sociální demokraté setkají znovu, jejich předsednictvo bude schvalovat zbývající kandidátky pro podzimní volby do Sněmovny.

7:25

Martin Komárek, poslanec za hnutí ANO, nesouhlasí s výzvami, aby Andrej Babiš rezignoval, podle něj je to morální kýč. "S politiky jsem se bavil stokrát a oni se mě snažili též ovlivnit, a neříkejte, že vás ne. To přece k jejich práci patří," prohlásil jako bývalý novinář.

 

PÁTEK 12. 5.

23:00

Václav Klaus v rozhovoru pro Echo24 také uvedl, že změnu vztahů mezi předsedou vlády a hlavou státu podle něj přinesla přímá volba prezidenta. V systému nepřímé volby by takové vztahy, jaké jsou nyní mezi prezidentem a premiérem, byly "absolutně nemyslitelné". V tom podle Klause tkví problém, ostatní považuje za druhotné. Zároveň v žádném případě nepodceňuje informace, které se objevují o financování toho či onoho, ale to není jádro problému, dodal.

22:40

Prezident Miloš Zeman kvůli svému postupu při řešení vládní krize ztratí politické body. V rozhovoru pro deník Echo24 to řekl jeho předchůdce Václav Klaus. Naopak úmysl premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) podat demisi celé vlády považuje za jeho dosud nejchytřejší tah v politice. Situaci v zemi pak vidí jako bezprecedentní ohrožení demokratického vývoje v Česku.

"Myslím, že to, co se u nás děje, je bezprecedentní. Je to jeden z dalších pokusů o totální rozvrat politických poměrů u nás. Nepodceňuji to a beru to nesmírně vážně, nikoliv jako politik, kterým nejsem, ale jako občan," řekl. Přesto je ale podle Klause standardní, že krize vznikla, blíží se volby, a to jak do Poslanecké sněmovny, tak prezidentské.

Míní, že Zeman se nechal nalákat do střetu. "Nemůže na tom vydělat, může si tím jenom uškodit, jenom tím ztrácí a věřím tomu, že si to dnes také uvědomuje," uvedl. Premiérův tah, když přišel s myšlenkou, že by odstoupila vláda, je nejchytřejší v jeho dosavadní politické kariéře, řekl Klaus. "Já si myslím, že nebylo možné odvolat jen premiéra," podotkl k Zemanovu názoru.

Václav Klaus na fotografii z prosince 2015
Václav Klaus na fotografii z prosince 2015 | Foto: ČTK
22:10

Bruselský zpravodaj České televize Bohumil Vostal dnes na twitteru uvedl, že Babišovou aférou se bude 18. května ve Štrasburku na mimořádném zasedání zabývat výbor Evropského parlamentu pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci.

21:00

Podívejte se na fotoblog z dnešní demonstrace na Hradčanském náměstí.

20:15

Miloš Zeman na své tiskové konferenci tvrdil, že koaliční smlouva je právně závazná. "Koaliční smlouva je právní dokument uzavřený mezi - v tomto případě - třemi stranami, a má tedy jako jakákoli smlouva, kterou uzavíráte třeba vy nebo já, právní závaznost," řekl.

Odborníci však mají jiný názor. "Koaliční smlouva ani nepředstavuje právní dokument, je to spíše politická deklarace," napsal v online rozhovoru pro Aktuálně.cz ústavní právník Marek Antoš.

S tím souhlasí i další ústavní právník Jan Kysela. "Koaliční smlouva je politickým dokumentem, právně závazná není, nemůžete se o ni soudit, rozhodně není referenční normou pro prezidenta republiky," sdělil Aktuálně.cz expert.

19:48

Stavem médií v České republice a rizikem jejich politického zneužití se bude 1. června zabývat Evropský parlament. V programu jednání je bod s názvem "Prohlášení komise - riziko politického zneužití médií v České republice".

19:44

Demonstranti zaplnili prostor před Matyášovou branou, která je západním vstupem do Pražského hradu. Řečníci vyzývali politiky, aby řešili vládní krizi. Účastníci dnes mimo jiné podepisovali petici za odvolání Babiše z funkce.

19:40

Na Hradčanském náměstí protestovaly stovky lidí. Někteří lidé si přinesli transparenty s hesly jako "Zlobiš a Lžeman = konec demokracie" nebo "Ústava není toaletní papír".

19:10

"Počet lidí na Václaváku odpovídá počtu "lajků" na můj výrok ve sněmovně," říká předseda hnutí ANO Andrej Babiš v rozhovoru pro Aktuálně.cz. Nadále trvá na tom, že  není důvod k jeho odstoupení a že svá média neovlivňoval.

18:47

Prezident Miloš Zeman již odletěl z letiště v Praze Kbelích na státní návštěvu Číny. Během šestidenního pobytu se setká s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem, ruským prezidentem Vladimirem Putinem a promluví na konferenci k projektu nové Hedvábné stezky. V plánu má také schůzky se zástupci čínských úřadů nebo významných podniků.

18:45

U případné Sobotkovy kompetenční žaloby Kysela očekává rozhodnutí soudu kratší než dva měsíce, protože jde o právně nespornou záležitost.

18:44

Ústavní právník Jan Kysela předpokládá, že Ústavní soud odpoví v řádu dní tak, že na otázky k výkladu ústavy není kompetentní odpovídat, protože je místem pro řešení právních sporů. Prezident se stěží může před Ústavním soudem přít sám se sebou, zda má, nebo nemá kompetenci v některých případech nevyhovět návrhu premiéra na odvolání ministra, řekl Kysela v České televizi.

18:42

Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský sdělil, že kdyby žalobu soud z Hradu dostal, věnoval by se jí přednostně.

18:32

"Děkujeme všem za středeční akce po celé republice a skvělou účast! A zveme Vás na událost, která bude úplně jiná, bude hned ve čtvrtek, také neopakovatelná. Naše požadavky ještě nebyly splněny. Trváme na nich," píší organizátoři u události na Facebooku. 

18:30

V Praze se opět demonstruje proti Andreji Babišovi a Miloši Zemanovi, tentokrát na Hradčanském náměstí.

18:15

Prezident za chvíli odlétá na návštěvu Čínské lidové republiky. Jeho mluvčí si neodpustil rýpnutí do premiéra, který podle něj vyvolal vládní krizi.

18:09

Z dat mobilních operátorů vyplývá, že na Václavském náměstí včera demonstrovalo kolem 19 tisíc lidí.

17:39

"My máme zájem, aby tato krize skončila co nejdřív, aby vláda dovládla. Proto navrhneme na místo ministra financí někoho jiného," řekl. Jméno kandidáta chce poslat Sobotkovi dopisem, veřejně ho zatím zmiňovat nechtěl. Místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek však ve středu zmínil jako možnou kandidátku na ministryni dosavadní Babišovu náměstkyni Alenu Schillerovou.

17:38

Babiš zopakoval, že nevidí důvod pro svůj odchod z kabinetu. "Ale respektuji právo premiéra, že mě odvolá, nebo podal návrh na odvolání," řekl. Uvedl, že nechce být předmětem sporu mezi prezidentem a premiérem. Nevyjádřil se ale k tomu, zda dobrovolně z vlády odejde, což dosud odmítal.

17:36

Babiš rovněž uvedl, že řešení situace, o němž mluví, není totožné s návrhem, se kterým přišel ve středu Zeman. Tedy vypsání předčasných voleb či vlády bez Babiše i Sobotky.

17:34

Vicepremiér Andrej Babiš žádá premiéra o co nejrychlejší svolání koaliční rady. Chce na ní řešit současnou vládní krizi, řekl dnes novinářům. 

17:16

Premiér se k novému Zemanovu kroku s Ústavním soudem zatím nebude vyjadřovat, uvedl mluvčí vlády Martin Ayrer.

16:48

Prezident také řekl, že není nakloněn tomu, aby prezidentská kancelář spolufinancovala cesty hlavy státu do krajů. "Jestliže bych se měl doprošovat kohokoliv z hejtmanů a kohokoliv z krajů, abych směl do tohoto kraje pouze tehdy, když si zaplatím náklady na obložené chlebíčky, no tak do toho kraje prostě nepojedu," řekl Zeman.

16:46

Na výrok o Bradym zareagoval ministr kultury Herman na Twitteru:

16:41

Zeman připomněl, že už se proti němu pořádala řada demonstrací. V roce 1999 Děkujeme, odejděte, v roce 2001 protesty v souvislosti s televizní krizí a na podzim minulého roku demonstrace kvůli neudělení státního vyznamenání Jiřímu Bradymu. "O Jiřím Bradym už se dneska nemluví a stejně tak se nebude za měsíc nebo dva mluvit ani o těchto demonstracích," řekl. Podle něj jsou protesty za odvolání politiků namístě pouze v totalitních režimech, v demokracii k tomu slouží volby. S tím se rozloučil a ukončil poslední tiskovou konferenci na návštěvě Libereckého kraje.

16:32

"Rozhodnutí Ústavního soudu, který je jediným oprávněným vykladačem ústavy, budu plně respektovat," řekl Zeman.

16:30

"Koaliční smlouva nepředstavuje právní dokument, je to spíše politická deklarace. Už když v roce 1998 Ústavní soud posuzoval tzv. "opoziční smlouvu", tedy smlouvu, kterou spolu uzavřely ČSSD - shodou okolností v čele s Milošem Zemanem - a ODS, tak konstatoval, že "neobsahuje právní, ale pouze politické normy, a jako taková není právně závazná a vynutitelná". Totéž platí i o koaličních smlouvách," uvedl v online rozhovoru ústavní právník Marek Antoš.

16:27

"Nenadřazuji koaliční smlouvu ústavě, pouze tvrdím, že není v rozporu s ústavou. Koaliční smlouva je právní dokument uzavřený mezi - v tomto případě - třemi stranami, a má tedy jako jakákoli smlouva, kterou uzavíráte třeba vy nebo já, právní závaznost. Ne pro prezidenta republiky, ale pro tyto tři strany. Určitě znáte latinské přísloví pacta sunt servanda, neboli smlouvy je potřeba dodržovat. A prezident by měl vyzývat k dodržování smluv, i to je jeho úkol," řekl o koaliční smlouvě prezident.

16:24

"Pan premiér Sobotka Sobotka nedávno prohlásil, že podá kompetenční žalobu, to znamená v podstatě výklad Ústavního soudu, zda jsem povinen za všech okolností odvolat ministra Babiše. K vašemu a možná i jeho překvapení já hodlám učinit totéž. Nebudu to nazývat kompetenční žalobou, ale podnět k Ústavnímu soudu, aby sám vyložil ústavu, zda je odvolání ministra obligatorní a prezident je tomuto návrhu povinen vyhovět," řekl Zeman.

16:16

Závaznost koaliční smlouvy podle ústavního právníka Marka Antoše:
"Koaliční smlouva navíc ani nepředstavuje právní dokument, je to spíše politická deklarace. Už když v roce 1998 Ústavní soud posuzoval tzv. 'opoziční smlouvu', tedy smlouvu, kterou spolu uzavřely ČSSD - shodou okolností v čele s Milošem Zemanem - a ODS, tak konstatoval, že 'neobsahuje právní, ale pouze politické normy, a jako taková není právně závazná a vynutitelná'. Totéž platí i o koaličních smlouvách."

16:14

Na otázku, zda bude v odvolání Andreje Babiše čekat na rozhodnutí Ústavního soudu, Zeman neodpověděl. 

16:08

"V případě odvolání jiných ministrů nebyla porušena koaliční smlouva," vysvětlil Zeman, proč zatím nevyhověl návrhu premiéra na odvolání ministra financí.

16:06

"Ne, rozhodně ne," odpověděl Zeman na dotaz, jestli se sejde s demonstranty z akce Proč? Proto!.

16:08

Odstoupit na žádost protestujících Miloš Zeman rozhodně nehodlá. S demonstranty se nechce ani setkat. Podle něj se na demonstrace za chvíli zapomene.

16:05

"Lidi, kteří skandují "Dědku, pokud ještě můžeš chodit, vylez," a na Jirku Ovčáčka, když jim mával z okna, křičí "Skoč", považuji pouze za kraválisty," vyjádřil se Zeman k včerejším demonstracím.

16:00

Zeman podá podnět k Ústavnímu soudu. Chce vědět, jestli je prezident povinen za všech okolností odvolat ministra, jehož odvolání žádá premiér.

15:58

Proslýchá se, že by Miloš Zeman mohl udělit na doživotí odsouzenému vrahovi Jiřímu Kajínkovi milost. "Myslím, že v nejbližší době se dozvíte moje rozhodnutí, ale pokud toto rozhodnutí bude pozitivní, byl bych rád kdyby se to pan Kajínek dozvěděl jako první," řekl Zeman.

15:57

Prezident potvrdil, že na včerejší koaliční radě předložil dva návrhy řešení vládní krize. Prvním z nich jsou předčasné volby, které společně zavrhli. Druhý návrh nechce prezident komentovat, než se o něm poradí grémia jednotlivých stran.

15:55

"Já oceňuji každého ministra podle konkrétních výsledků jeho práce," odpověděl Zeman na dotaz, proč hájí ministra financí. Prezident zároveň připomněl, že Andrej Babiš je první ministr financí, který dosáhl nebývale pozitivních výsledků.

15:54

Prezident řekl, že rozhodnutí ve věci milosti pro Kajínka padne hned po jeho návratu z Číny.

15:49

"Rozhodl jsem se parlamentní volby vyhlásit na 21. a 22. října. Andrej Babiš si velmi přál, aby byly volby v září, a já jsem mu nevyhověl. Zdůvodnil jsem mu to tím, aby občané měli co nejvíce možného času na prostudování nejen volebního programu, ale i kandidátek," uvádí Zeman jako příklad názorové neshody s Andrejem Babišem.

15:48

"Není mocenský pakt mezi mnou a Andrejem Babišem ani mnou a Bohuslavem Sobotkou," řekl Miloš Zeman.

15:45

Už poněkolikáté dnes prezident propagoval Ringoland, tedy projekt jeho blízkého přítele Františka Ringo Čecha, kterému taktéž nedávno udělil státní vyznamenání.

15:38

Prezident uvedl, že nejvíce jej na návštěvě zaujala návštěva sklářských firem, a připomněl, že řediteli firmy Preciosa udělil nedávno státní vyznamenání. Také znovu zdůraznil, že se letos zdvojnásobil počet čínských turistů v Česku, kteří přinášejí dvakrát více peněz než turisté ruští a často nakupují právě české sklo. 

15:37

Hejtman Půta na úvod poděkoval prezidentovi, že kraj počtvrté navštívil a věnoval se regionálním tématům. Připomněl, že při návštěvě provázeli prezidenta jak podporovatelé, tak odpůrci. Zdůraznil však, že je důležité, že má každý možnost vyjádřit svůj názor.

15:33

Právě začala poslední tisková konference Miloše Zemana k návštěvě Libereckého kraje.

15:10

I někteří regionální lídři ANO však připouštějí, že by řešení mohl být odchod jak Babiše, tak Sobotky.

"Pokud by to mělo odblokovat, bylo by dobré, aby se toho neúčastnil ani jeden z těch dvou," řekl Jan Řehounek. Podobně se vyjádřil i místopředseda středočeské ANO Milan Pour. "Měli by skončit oba dva, nebo by tam oba zůstali a nějak se dohodli, což vidím zatím docela nereálně," uvedl.

15:05

"Celé hnutí stojí a padá s Andrejem Babišem, takže jinou reakci si zatím představit nelze," komentoval postoj regionálních lídrů politolog Pavel Šaradín.

15:03

Představitelé regionálních organizací ANO stojí za svým předsedou Andrejem Babišem. Podle nich by neměl z funkce dobrovolně odstupovat.

Proti Babišově rezignaci se vyjádřili například jihomoravská předsedkyně ANO Taťána Malá, brněnský primátor a místopředseda ANO Petr Vokřál, předseda ANO v Libereckém kraji Jaroslav Knížek, šéf moravskoslezského hnutí ANO Josef Bělica, jednička kandidátky ANO pro sněmovní volby v hradeckém kraji Klára Dostálová, hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová či předseda ANO v Pardubickém kraji Jan Řehounek.

15:00

Sobotka svolá schůzku s ústavními experty, aby společně začali řešit přípravy kompetenčního sporu. "Doufám ale, že to nebude potřeba. Teď je na tahu prezident," dodal Sobotka s tím, že stále věří tomu, že Zeman se zachová podle dosavadních ústavních zvyklostí a jeho návrhu na odvolání Babiše vyjde vstříc.

14:57

Komentář Martina Fendrycha: "Zemanovi jeho obsese Sobotkou zaslepuje oči, dělá chyby a není s to zlomit odpor lidovců a ČSSD. Vliv prezidenta v oranžové straně se scvrkává. Sjednotil ji proti sobě."

14:06

Premiér Bohuslav Sobotka při své návštěvě Lucemburku položil věnec na uctění památky Jana Palacha na náměstí pojmenované právě po českém studentovi, který se na protest proti okupaci Československa v roce 1969 upálil.

13:34

Ve chvíli, kdy Bohuslav Sobotka finišuje s návštěvou Lucemburska a míří na setkání s velkovévodou, do země přilétá britská vévodkyně Kate Middletonová. Ta se s hlavou lucemburského vévodství potká bezprostředně po českém premiérovi. Její návštěvu provázejí podstatně rozsáhlejší bezpečnostní opatření i mediální zájem - zatímco Sobotku následuje asi desítka novinářů, na schůzku s Middletonovou se akreditovalo na 100 médií. Do Lucemburska přijela oslavit 150. výročí podepsání Londýnských smluv, které existenci velkovévodství umožnily.

13:27

Bohuslav Sobotka nechává další krok na Zemanovi: "Zahájím zkraje příštího týdne konzultace s ústavními experty, aby byla připravena kompetenční žaloba. Doufám ale, že nebude potřeba. Prezident je na tahu."

K Schillerové, o které se mluví jako o potenciální náhradnici Andreje Babiše, se premiér nechce vyjadřovat, dokud návrh nedostane písemně.

12:54

"Já už jsem řekl svůj názor, jak tu krizi řešit, řekl jsem to naprosto jasně. Kdyby ti dva kohout odešli, přestali se hádat, tak vláda dovládne do konce a občané sami - nikoli politici - pak rozhodnou, jaká bude za půl roku nová vláda," řekl občanům prezident.

12:51

Prezidentský kandidát Jiří Drahoš ke středeční demonstraci:

Když jsem zvažoval, zda jít či nejít do prezidentského klání, mou ženu, jak sama říká, přešel humor. Nedokázala si představit, co všechno ji čeká. Nakonec jsme se ale shodli: Spolu to určitě zvládneme. S tímto heslem se probouzíme, s tím usínáme. Co všechno nás čeká, nevíme ani dnes. Včera na Václavském náměstí, obklopeni tisícovkami lidí, kteří nám vyjadřovali podporu, třásli pravicemi a čekali v dlouhé frontě na podpis petičního archu, jsme se ale shodli znovu: Je nás dost. A všichni společně teď můžeme říct: Spolu to určitě zvládneme. Děkujeme!!!

Zveřejnil(a) Jiří Drahoš dne 11. Květen 2017
12:50

"Oni tam půl dne žvaní a po půl dni přijmou usnesení, že tu krizi sami prohloubili," kritizoval Zeman poslance, kteří ve středu jednali o vládní krizi.

12:48

"Severní Koreu považuji za nejhnusnější diktaturu, která ve světě existuje," komentoval Zeman korejskou krizi. "Severní Korea je v podstatě jeden velký koncentrační tábor," dodal s tím, že režim ještě nemá funkční nosiče jaderných zbraní.

12:44

Divák se Zemana ptá, zda kvůli svému zdraví nechce přerušit prezidentskou kampaň. "Protože nedělám kampaň, není co přerušovat," odpověděl prezident. Řekl, že trpí jen cukrovkou a polyfunkční neuropatií. "Považuji výkon prezidentské funkce za součást svého léčení," dodal.

12:44

"Vždy jsem byl zastáncem mírných fyzických trestů," reagoval Zeman na dotaz, jestli by Sobotkovi neměl dát jeho otec "výchovný pohlavek".

12:42

Premiérovo chování označil prezident za "chaotické".

12:41

"Hůlkou jsem mu jen ukazoval, kde je mikrofon," vysvětloval kontroverzní přijetí premiéra Bohuslava Sobotky, kde mimo jiné směrem k němu mával holí.

12:41

Zeman připomněl, že na Václava Klause byla podána ústavní žaloba kvůli amnestii, kterou vyhlásil v roce 2013. "Já se do této situace nedostanu, protože jsem řekl, že žádnou amnestii nevyhlásím," dodal prezident.

12:40
12:38

"Když se sejdou dva právníci, mají na danou věc tři různé názory, protože jeden z nich je schizofrenik," řekl Zeman k problémům výkladu ústavy.

12:37

"Já jsem přečetl ústavu mnohokrát. Názory na výklad některých částí ústavy mohou být odlišné," odpověděl Zeman na dotaz, jestli ústavu četl a proč ji nedodržuje. "Právníci na tutéž tématiku mají různé názory," dodal

12:34

Prezident Zeman vysvětluje svůj vtip, že sedm hodin ráno je "zatraceně noční doba", parafrázoval prý akademika Miroslava Katatěva. Řekl, že sám čtyři roky pracoval od šesti. "Dokázali jsme si, že nedokážete pochopit vtip, je mi vás líto," řekl tazateli.

12:32

Prezident Miloš Zeman zahájil debatu s občany v Doksech.

12:27

Na Zemana v Doksech čekají rudé trenýrky.

12:25

Poslední den návštěvy prezidenta Zemana v Libereckém kraji.

9:54 ikona ODS online

Zbyněk Stanjura (ODS): "Vládní krize ukázala pevné spojenectví M. Zemana a A. Babiše."

9:29

Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek: "Nepřehlédněte,pane premiére,že demonstranti důrazně žádali,aby na MF nebyl nikdo za ANO."

9:04

Premiér Bohuslav Sobotka komentoval ze své zahraniční cesty do Lucemburska výsledek večerní schůzky Miloše Zemana s lídry vládních stran v Liberci. "Je to snaha odvrátit pozornost od toho, že by měl respektovat základní zákon České republiky," uvedl Sobotka v reakci na údajný prezidentův plán podle reportéra Aktuálně.cz, který premiéra na cestě doprovází.

8:42

Po včerejšku je to jasné.

7:57

Protest Proč? Proto! se ve čtvrtek uskuteční znova a to přímo na Hradčanském náměstí. "Sejdeme se znovu! Naše požadavky ještě nebyly splněny. Trváme na nich," píší organizátoři ve facebookové pozvánce. Akce má začít v 18 hodin.

7:49

Premiér Bohuslav Sobotka prezidenta vyzývá k odvolání Andreje Babiše "zatíženého skandály".

7:47 Ikona KDU-ČSL

Tento plán počítá s tím, že by kabinet dovládl jako menšinový, pouze za účasti ČSSD a KDU-ČSL. Zdroj Právu potvrdil, že tento plán by jistě narazil na postoj prezidenta Zemana, který až dosud blokuje i zatím jedinou navrženou demisi ministra za ANO - samotného šéfa hnutí Andreje Babiše.

7:42 Ikona KDU-ČSL

Deník Právo přichází se spekulací, že zástupcům ČSSD a lidovců dochází ve vládní krizi trpělivost a začínají zvažovat plán, podle nějž by hnutí ANO zmizelo z vlády úplně. "Nejlepší by bylo, aby se uvolnily resorty ministerstva financí a spravedlnosti, aby tam nesedělo ANO. Aby bylo jasné, že tam není nikdo, kdo může ovlivňovat vyšetřování finanční správy a úniků informací od policie," cituje Právo zdroj blízký vedení KDU-ČSL.

7:03

Prezident se chce zabývat odvoláním ministra financí Andreje Babiše až po svém návratu. Z Číny přiletí v noci na 18. května. Na středeční večerní schůzce s předsedy koaličních stran, kde Bohuslava Sobotku zastupoval Milan Chovanec, Miloš Zeman navrhnul řešení vládní krize. Zatímco Chovanec i lidovecký předseda Pavel Bělobrádek odmítli toto řešení specifikovat, s tím, že ho potřebují projednat nejdřív s vedením svých stran, Babiš později prozradil, že prezidentem navržené řešení má spočívat v tom, že vládu opustí on i premiér Sobotka.

6:33

Původně mělo být v prezidentské delegaci šest ministrů, tři sociálnědemokratičtí zástupci včetně ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka ale účast zrušili. Zdůvodnili to vnitropolitickou situací. Do Číny místo nich letí jejich náměstci. Do Číny Zemana doprovodí sociálnědemokratický ministr průmyslu Jiří Havlíček, ministr dopravy Dan Ťok a ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (oba ANO). V delegaci bude také několik desítek podnikatelů. Prezident před časem řekl, že mezi nimi bude i nejbohatší Čech Petr Kellner.

6:22

Řešení vládní krize, které má díky svému otálení s odvoláním ministra financí Andreje Babiše v ruce prezident Miloš Zeman, se dnes večer na šest dní zasekne. Zeman odlétá na návštěvu Číny. Během šestidenního pobytu se setká s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem, ruským prezidentem Vladimirem Putinem a promluví na konferenci k projektu nové Hedvábné stezky. 

 

ČTVRTEK 11.5.

23:40

Středeční demonstrace proti Andreji Babišovi a Miloši Zemanovi, jak je zachytili naši fotoreportéři:

22:50

"Poslanecká sněmovna podle mého názoru splnila svoji povinnost, kdy jasně řekla, co patří ke standardům evropské civilizované politiky," řekl ČTK k výsledkům hlasování sněmovny předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Výsledek hlasování přivítal i předseda ODS Petr Fiala. "Zneužívání médií a uniklých policejních spisů proti své konkurenci je nepřijatelné," uvedl v tiskovém prohlášení.

22:40

Podle místopředsedy sněmovny za ANO Radka Vondráčka byla režie dnešní schůze jasná od počátku. To, že se přijímají usnesení, ještě neznamená, že je to pravda, uvedl. Sněmovna podle něho rozhodovala na základě nelegálně pořízených, zkreslených odposlechů. "Začínáme se brodit ve špíně. Nemá to žádný jiný smysl než předvolební kampaň. Je mi líto této Poslanecké sněmovny, že zvolila tuto cestu," řekl po schůzi Vondráček. Nařkl premiéra, že protože nebyl schopen čelit Babišovi v diskusi, uchýlil se k intrikám. "Jsme na prahu konfrontační a likvidační kampaně," soudí Vondráček. Vláda je podle něho v rozkladu.

22:35

Usnesení sněmovny po mimořádné schůzi komentovali koaliční i opoziční politici. Z pohledu sociální demokracie jako vládní strany pomohla Sněmovna svým dnešním hlasováním ČSSD v tom, co při řešení vládní krize požaduje. "A doufám, že to bude také jasný pokyn pro to, aby prezident jednal," řekl novinářům místopředseda ČSSD a ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Podle Zaorálka dneškem ale celá záležitost nekončí. "Protože já bych znovu položil otázku, která mi připadá důležitá. Co se tedy ve skutečnosti opravdu děje v Mladé frontě Dnes? Co se opravdu děje v Lidových novinách?" ptal se. Babiš dnes podle něj nic nevysvětlil. Zaorálek stojí o to, aby ve Sněmovně vznikla vyšetřovací komise, která by se zabývala tím, co se děje v médiích, hlavně v těch, která ovládá Babiš.

22:30

"Je tu snaha pana prezidenta celou situaci odblokovat a vyřešit. Návrh musíme probrat a uvidíme, zda bude přijatelný pro všechny tři koaliční strany," dodal po setkání s prezidentem šéf lidovců Pavel Bělobrádek. Zopakoval Zemanovi požadavek, aby ctil ústavu ve věci návrhu premiéra odvolat ministra financí Babiše. A jaká byla jeho reakce? "On to ví, my to říkáme celou dobu. On se asi bude snažit řešit situaci jinak, ale uvidíme," dodal předseda KDU-ČSL. Podle něj se prezident snaží najít řešení pro všechny "přijatelné a důstojné".

22:20

Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek odmítl po schůzce s prezidentem v Liberci odpovědět na dotaz, zda Zeman hledá řešení, které by Babiše udrželo v ministerském křesle. Uvedl jen, že se s prezidentem i s hnutím ANO shodují, že předčasné volby nejsou prioritním řešením.

Foto: Ludvík Hradilek
22:00

Řešení politické krize dnešní nečekaná večerní schůzka prezidenta Miloše Zemana se zástupci vládní koalice nepřinesla. ČSSD a KDU-ČSL trvají na odchodu ministra financí Andreje Babiše (ANO) z vlády. Po jednání s prezidentem to řekli předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek a místopředseda ČSSD Milan Chovanec. "Trváme na tom, že problém je na straně hnutí ANO," řekl Chovanec novinářů. "A ANO ho může vyřešit tím, že Andrej Babiš odejde z vlády," dodal s tím, že Babiš na schůzce nepřipustil, že by rezignoval.

Ministr vnitra dodal, že návrhy, které na jednání předložil prezident, nepovažuje za převratné, nicméně je předá Sobotkovi a grémiu ČSSD. To zasedne v pátek.

Na dotaz, zda by v této variantě zůstal premiérem Bohuslav Sobotka, Chovanec reagoval tím, že "premiér Sobotka je nominant ČSSD, je premiér České republiky a na tom by se za sociální demokracii nemělo nic měnit."

Podle Chovance bude muset prezident po návratu z Číny rozhodnout, co bude s návrhem na Babišovo odvolání dělat. "Senátoři avizovali možnost ústavní žaloby, ale myslím, že prezident si to uvědomuje a kroky k dalšímu jednání bude směřovat bezprostředně po návštěvě Číny, to znamená po 19. květnu," řekl Chovanec.

"Podle mne je třeba situaci velmi rychle uklidnit a míček je na straně hnutí ANO. Vládní krize nikomu nepomáhá. Země potřebuje stabilitu, Česká republika je zemí úspěšnou a je potřeba to velmi rychle ukončit. Stačí jeden jediný akt - odchod pana Andreje Babiše," řekl ministr vnitra.

Foto: Ludvík Hradilek
21:58

"Předčasné volby nejsou přijatelné, není pro to důvod," dodal Babiš.

21:55

Sdílnější nebyl ani šéf ANO Andrej Babiš. "Závěr jednání byl, že si máme promyslet ty dvě varianty řešení, než se (prezident) vrátí z Číny," napsal vicepremiér Aktuálně.cz. Serveru Novinky.cz však večer řekl, že Zeman nastínil několik možných variant, jak vládní krizi vyřešit. Jednou jsou údajně předčasné volby, to však všechny koaliční strany odmítly. "To druhé je demise vlády - bez Babiše bez Sobotky. Vracíme se do původního scénáře pana premiéra," uvedl Babiš pro Novinky.

21:51 Ikona KDU-ČSL

"Nedošlo k fyzickému kontaktu," komentoval Bělobrádek atmosféru na jednání s prezidentem.

21:45

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) předpokládá, že "ideálně příští týden" svolá kvůli aktuálním nahrávkám vicepremiéra Andreje Babiše jednání Bezpečnostní rady státu (BRS). Řekl to dnes večer novinářům v Lucembursku. O tento krok jej v úterý požádal předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.

"Určitě tam pozvu zástupce příslušných složek tak, abychom obdrželi aktuální informace o tom, co se odehrává. Samozřejmě v rámci toho, co mohou členové vlády v takovéto situaci slyšet a vědět," prohlásil předseda vlády.

21:37

Prezident Miloš Zeman a vicepremiér Andrej Babiš před novináře nepřišli.

21:36

Podobně se vyjádřil i šéf lidovců Pavel Bělobrádek s tím, že i on musí nejprve druhé navrhované řešení probrat s vedením KDU-ČSL.

21:34

Ministr vnitra Milan Chovanec potvrdil, že prezident navrhl dvě možná řešení. Jedním by byly předčasné volby, což odmítlo ANO a KDU-ČSL, o tom druhém nechtěl mluvit, chtěl ho nejprve probrat na jednání špiček ČSSD v pátek.

21:30

Čekáme, zda se prezident a lídři koaličních stran vyjádří k výsledkům jednání.

21:26

Jednání lídrů koalice s prezidentem v Liberci skončilo, uvedl Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček.

21:26

"Kdybych byl v České republice, šel bych se určitě podívat na Václavské náměstí," prohlásil premiér Sobotka v Lucembursku s tím, že by tam nechtěl ale oficiálně vystupovat. K setkání prezidenta Miloše Zemana se zástupci koaličních stran v Liberci, které hlava státu svolala ve chvíli, kdy premiér odlétal do Lucemburska, řekl, že to bylo malicherné, že o jeho cestě se vědělo dlouho dopředu a prezident schůzku mohl uspořádat dříve.

21:27

Premiér Sobotka se vyjádřil k dnešnímu dění v Česku.

Premiér Bohuslav Sobotka komentuje dění v ČR (10. 5. 2017)

Premiér Bohuslav Sobotka komentuje dění v ČR (10. 5. 2017) | Video: Luboš Kreč, YouTube
21:21

V Liberci mezitím pokračuje jednání o osudu vlády. Zaměstnanci hotelu Imperial donesli kávu novinářům i demonstrantům.

21:10

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) večer ocenil, kolik lidí se dnes po celé České republice dokázalo postavit za dodržování ústavy a za politickou kulturu a demokracii.

Řekl to v Lucembursku novinářům v reakci na sérii demonstrací v ČR, na nichž lidé především žádali, aby prezident Miloš Zeman respektoval ústavu a z vlády na Sobotkův páteční návrh odvolal vicepremiéra, ministra financí a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše.

"Chci všem občanům poděkovat, protože si myslím, že ukazují, že jim záleží na budoucnosti České republiky, na tom, abychom zůstali demokratickým právním státem," řekl Sobotka.

21:19

Sněmovna na návrh KSČM také konstatovala, že dnešní debata vládní krizi nevyřešila, ale prohloubila. Požádala předsedu vlády, aby o řešení postupu krize poslance informoval na nejbližší schůzi.

21:16

Lidová tvořivost v Praze

Foto: Jakub Plíhal
21:15

Organizátoři v Praze při manifestaci uvedli, že se podle policejních odhadů mohlo sejít 20 až 30 tisíc protestujících.

21:11

Právě skončila mimořádná schůze sněmovny. Poslanci přijali usnesení, že vicepremiér Andrej Babiš opakovaně veřejně lhal o zneužíval svá média, a vyzvali také prezidenta Miloše Zemana, aby důsledně dodržoval ústavu. Poslanci vyzvali premiéra Bohuslava Sobotku, aby sněmovně podal informace o vládní krizi.

20:57

Snímky z podvečerního Václaváku.

20:50 Ikona KDU-ČSL

Vicepremiér Pavel Bělobrádek mluví v Liberci s demonstranty. Pak odešel jednat s prezidentem Milošem Zemanem.

Přes dav se musel probojovat také předseda lidovců, kterého v hotelu Imperial čekalo jednání o současné politické krizi.
Přes dav se musel probojovat také předseda lidovců, kterého v hotelu Imperial čekalo jednání o současné politické krizi. | Foto: Tomáš Tesař
20:50

Demonstranti na Václavském náměstí zazpívali státní hymnu, organizátoři poděkovali za účast a vyzvali protestující, aby s sebou příště vzali i ostatní.

20:38

I po zahájení jednání v Liberci demonstranti před hotelem pískali a skandovali hesla proti prezidentovi a šéfovi ANO.

20:30

Ovčáček o nás lže na Twitteru, říkají demonstrantky v Liberci.

20:24 Ikona KDU-ČSL

Senátoři jsou připraveni podat na prezidenta žalobu, řekl demonstrantům v Liberci šéf lidovců Pavel Bělobrádek.

20:22

Na Václavském náměstí promluvil i mladý aktivista Jakub Čech.

20:19

Demonstraci na Václavském náměstí můžete sledovat živě na DVTV:

Demonstrace na Václavském náměstí na protest proti chování Andreje Babiše a Miloše Zemana

Proč? Proto!
2:06:55
Záznam demonstrace nazvané: Proč? Proto! | Video:
20:19

Mezi účastníky českobudějovické demonstrace se objevil i ředitel Jihočeské filharmonie Otakar Svoboda nebo bývalý starosta Třeboně Jan Váňa. "Nesmíme dopustit zlomyslné naschvály, kterých se dopouští nejvyšší ústavní představitel této země, který má radost každý týden minimálně z jedné takové zlomyslnosti. Leze nám tím šíleným způsobem na nervy," komentoval nynější chování prezidenta Miloše Zemana jeden z českobudějovických řečníků, bývalý rektor Jihočeské univerzity Libor Grubhoffer.

20:17
20:16
20:16

"Prezident republiky je evidentně spojený s Babišem, který na něj má "nabito", bojí se ho. Je to kvůli jeho pověstnému archivu?" ptají se demonstranti v Liberci.
"Všechny spekulace se vyřeší tím, že pan prezident bude jednat podle ústavy. Pokud ne, senátoři jsou připraveni jednat," odpověděl Bělobrádek. Na dotaz, zda někdo na Babiše podal trestní oznámení, řekl: "KDU-ČSL požádala premiéra, aby svolal bezpečnostní radu státu, která by se měla zabývat tím, jak ty nahrávky vznikly, ale i tím, co je jejich obsahem."

20:13

I mluvčí Ovčáček má v Liberci své oponenty. "Přestaň lhát na Twitteru," skandují demonstranti. Už dříve jim mluvčí kynul z oken hotelu. To vyvolalo negativní reakci davu.

20:10

Policie původně odhadovala, že na brněnskou akci přišlo přes 2000 lidí, později ale její mluvčí Bohumil Malášek odhad upřesnil na zhruba 4000 účastníků.

20:08

"Dědku, jestli se ještě udržíš na nohách, tak vylez ven!" znělo na manifestaci v Liberci. To je svět obránců premiéra Bohuslava Sobotky.

20:10

Mezitím Liberci demonstranti skandují "Babiš je srab!" nebo "nejsme Agrofert!".

20:07

Účastníci liberecké demonstrace před hotelem Imperial skandují "Babiš je srab!" a "Nejsme Agrofert!".

20:05

Lidé tleskají informaci, že podle policejních odhadu se Na Václavském náměstí sešlo 20 až 30 tisíc lidí.

19:59

V podobném duchu jako v ostatních městech se konala i demonstrace ve Zlíně. Na náměstí Míru se jí zúčastnily necelé dvě stovky lidí. Lidé drželi transparenty s texty "Ne, nebude líp", "Pá pá", "Ten, kdo lže na život svých dětí, je schopný čehokoliv", "Ústava není hajzlpapír".

20:04

"Vinu na tomto stavu neseme všichni, nechali jsme se politikou otrávit a přestali jsme ji ovlivňovat," říká k demonstrantům na Václavském náměstí Adam Komers a pokračuje: "Začněme se víc zajímat o veřejné dění, pojďme politiku ovlivňovat přímo v politických stranách…" Lidé hlasitě tleskají.

19:56

Od zítřka bude na Hradčanském náměstí petice, ve které budou shrnuty požadavky e středeční manifestace, pořadatelé lidi vyzvali, aby ji chodili podepisovat.

19:57

V Plzni se sešly dvě až tři stovky demonstrantů, také tam měli většinou transparenty s podobiznou ministra financí s parafrázemi sloganů hnutí ANO. Několik účastníků drželo rozvinutý papír s nápisem: "Ústava není toaletní papír," nebo nápisy odkazující ne Babišův zlidovělý výrok "Sorry jako".

19:55

Na Václavském náměstí mluví Jan Tuna, občas někdo výkřikne: Zemane, demisi!

19:55

"Jsme odhodláni s velkou částí kolegů podat ústavní žalobu na prezidenta, pokud se vyčerpají všechny prostředky," řekl v projevu při demonstraci v Českých Budějovicích senátor Jiří Šesták. "Je to ta nejkrajnější možnost, ale bude muset být využita na obranu demokracie, když nebude možné jinak," dodal.

19:52

Došlo i na zvonění klíči.

19:49

Jednání v Liberci, které svolal prezident Zeman začalo.

19:46

Počet demonstrantů v Olomouci narostl podle odhadu na 300. Aktivisté vyzvali Babiše a Zemana k rezignaci. Lidé tu třímali transparenty s nápisy Andreji končíme!, Nechci tady žádné Babišovy dobroty, Všeci kradú - Já iba čerpám či Babiše do koše Zemane!.

19:43 Ikona KDU-ČSL

Vicepremiér Pavel Bělobrádek demonstrantům v Liberci řekl, že prezident musí konat podle ústavy. "Pan premiér podal návrh na odvolání pana Babiše a pan prezident by měl konat podle ústavy," sdělil. "Čeho se bojí pan Babiš a pan Zeman? Tady probleskují informace, že policie chce pana Babiše už tři měsíce obvinit, ale skrz státní zastupitelství nemůže. Je to pravda nebo ne?" ptali se demonstranti.

Bělobrádek to výslovně nepopřel. "Já to nemohu potvrdit, to se na mne nezlobte. Je to jedna z věcí, o které se spekuluje, ale já o tom spekulovat nechci. Podle mne je důležité, aby nyní činil prezident republiky a aby činil podle ústavy."

19:45

Komentátor Martin Fendrych: Jeřáby, lešení, jezdec na koni a LID.

19:43

Na brněnskou demonstraci Proč? Proto! přišlo podle policie přes dva tisíce lidí. Tamní náměstí Svobody bylo z velké části zaplněno.

19:40

Václavské náměstí je stále způlky plné. Na místě jsou i demonstranti s transparenty Strany zelených, přišel režisér Fero Fenič.

19:40

Na Václavském náměstí stojí stánek, kde sbírají podpisy pro kandidaturu Jiřího Drahoše, informuje z místa zpravodaj Aktuálně.cz.

19:34

Liberec jedné z účastnic demonstrace v Liberci - Jiří Ovčáček z okna hotelu Imperial zdraví demonstranty.

19:30

Petr Fiala ocenil demonstranty:

19:28

Demonstranti v Brně.

Foto: David Kohout
19:25

Václavské náměstí:

Foto: Jakub Plíhal
19:24

Ministr Andrej Babiš se zatím před libereckým hotelem Imperial neukázal. "Václavák je plnej," křičí demonstranti, kteří tu na něj čekají.

19:19

Symbolická červená karta pro Andreje Babiše na Václavském náměstí.

19:18

Na Václavském náměstí se už cinká klíči.

19:20

Vicepremiér Pavel Bělobrádek s libereckým hejtmanem Martinem Půtou (Starostové pro Liberecký kraj) přišli pozdravit demonstranty před liberecký hotel Imperial, kde bydlí premiér Miloš Zeman a kde za pár minut začne schůzka lídrů koaličních stran.

19:15

Dav v Praze je nejhustší v horní části Václavského náměstí. V prostřední části mají své stánky textař Michal Horáček a lékař Marek Hilšer, kteří sbírají podpisy, aby se v příštím roce mohli účastnit prezidentských voleb. "Akci děláme na podporu demokracie. Není důvod jim v tom bránit," uvedla svolavatelka demonstrace Šárka Fialová.

19:13

Transparenty proti Andreji Babišovi.

19:10

Demonstrace v Praze.

19:09

Volebního manažera ČSSD demonstrace proti politickému soupeři těší.

19:12

Policie, která na pražskou demonstraci dohlíží, počet protestujících nechtěla uvést. Demonstranti na Václavském náměstí mají transparenty proti Zemanovi a Babišovi, jsou na nich třeba nápisy: Pro Zemana trenky, Pro Babiše tepláky, Andreji, nelži a odejdi nebo Ústava není toaletní papír.

19:04

Na brněnské demonstraci promluvil i "Andrej Babiš".

19:03

Rudé trenky na Václavském náměstí:

Jiné jsou velmi současné...
Jiné jsou velmi současné... | Foto: Jakub Plíhal
19:03

Jiří Ovčáček vyfotil z okna hotelu přicházející demonstranty.

19:01

Z demonstrace.

18:57

Proslovy v Brně zakončilo skandování "Babiše do koše!" Dav se pomalu přesouvá na Moravské náměstí, kde jsou připravena kulturní představení.

18:56

Alegorický vůz jede dál.

18:52

Demonstranti se sešli i v Liberci:

18:55

Lidé, kteří demonstrovali před Libereckou radnicí, teď přecházejí před hotel Imperial, kde se má konat schůzka prezidenta Miloše Zemana s koaličními lídry. Podle zpravodajky Aktuálně.cz dorazily asi dvě stovky lidí a přicházejí další.

18:48
18:43

Brněnští organizátoři citují vzkazy podporovatelů akce, například sociologa Fedora Gála nebo cyklisty Leopolda Königa.

18:39

Demonstrace v Brně: "Je ostuda, jakým způsobem nás Miloš Zeman tahá na východ," říká Simona Hradílková, signatářka Charty 77.
"Pane primátore Vokřále, pane hejmane Šimku, tohle jste měli na mysli, kdž jste chtěli dělat jinou a lepší politiku?" dodává Hradílková a primátora i hejtmana vyzývá k odstoupení nebo změny předsedy. Sklidila největší potlesk demonstrantů.

18:37

"Chobotnice Agrofertu je prorostlá celou společností," říká Monika Šatavová ze spolku Svobodu projevu. Na brněnském "Svoboďáku" vybízí ostatní, aby přišli na čtvrteční promítání filmu Selský rozum o firmách Andreje Babiše.

"Babiše do koše!" skanduje dav.

18:31

Jeden z pozvaných na schůzku se Zemanem v Liberci Aktuálně.cz potvrdil, že mu sms od prezidentské kanceláře přišla ve 14:35, tedy krátce předtím, než speciál s premiérem odletěl.

18:30

Shrnutí toho nejdůležitějšího ze středečního jednání sněmovny:

Poslanci se pustili do Babiše. Kalousek řekl, že Vít Bárta byl férovější chlap

2:23
Poslanci se pustili do Babiše. Kalousek řekl, že Vít Bárta byl férovější chlap. | Video: Poslanecká sněmovna
18:26

Náměstí Svobody v Brně.

18:25

V davu demonstrantů v Brně je i lidovec Petr Hladík, náměstek primátora.

18:25

"Prezident svolal schůzku předsedů stran na jediný den z týdne, kdy nejsem v České republice. Návrh na odvolání Andreje Babiše jsem mu poslal v pátek, od té doby bylo dost času takové jednaní svolat," řekl v Lucembursku premiér Bohuslav Sobotka.

18:21

Prezident Miloš Zeman měl od pátku k dispozici řadu dní, kdy mohl svolat schůzku šéfů vládních stran, vybral si ale jediný den, kdy je předseda vlády v zahraničí.

Sobotka po jednání s předsedou lucemburské vlády poznamenal, že on a jeho spolupracovníci se o pozvání dozvěděli z textových zpráv na letišti krátce před odletem do Lucemburska. "Pro mne to bylo překvapení. Já jsem ten návrh na odvolání ministra financí (Andreje Babiše) doručil na Pražský hrad v pátek dopoledne," připomněl předseda vlády.

18:18

Protestujících v Železném Brodě bylo mnohem méně než podporovatelů prezidenta. Tomu odpovídaly i otázky, jež byly Zemanovi vesměs příjemné. Dostal tak možnost podpořit Andreje Babiše či reagovat na dotaz, zda fandí hokeji. 

Jeden z prezidentových fanoušků jej požádal, aby zůstal takový, jaký je. To mu ovšem Zeman neslíbil. "Nemůžu stále zůstat takový, jaký jsem, protože stárnu, senilním, dementním, bolí mě nohy, špatně se mi chodí a letos poprvé jsem se nedokázal pořádně postavit na běžky, a tak jsem jenom smutně vzpomínal třeba na období, když jsem třeba na Vysočině, v Krkonoších nebo v Jizerkách klidně udělal dvacet třicet kilometrů v běžecké stopě," reagoval prezident.

18:15

Organizátor brněnské akce Petr Jan Kryštof: Chovat se jako MZ nebo AB v zaměstnání, Úřady práce by byly plné.

18:12 ikona ODS online

"Kdyby tam nebyl, kdyby s tím člověkem nehovořil, tak by nebylo co manipulovat. Politik nesmí připustit, že si povídá s někým, že někoho zlikviduje. Nesmí připustit, aby mu někdo ukazoval živé spisy. S takovým člověkem nemůžu jednat jako s rovným partnerem. To je neskutečné zneužití moci," řekl bývalý primátor Prahy a poslanec ODS Bohuslav Svoboda. 

18:07

Dojatý předseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

18:04

Poslanci odhlasovali, že dnes budou jednat i po deváté večerní. 

18:00

V českých městech začínají demonstrace proti prezidentu Miloši Zemanova a ministru financí Andreji Babišovi. Zde je můžete sledovat živě:

17:59

Lidé se na prostestní akci Proč? Proto! začínají scházet i v Brně.

17:55

"Jak je možné, že něco nelegálního, ukradeného, se stalo tématem schůze poslanců," naráží poslanec ANO Martin Kolovratník na to, že nahrávka Andreje Babiše s novinářem Markem Přibilem byla pořízená nezákonně. 

17:49

"Prosím, neříkejte zastupitelům čičmundové," žádal ministra Chvojku poslanec ODS Ivan Adamec. Chvojka slovo použil jako přirovnání toho, že novináři  MFD nepíší o zásadních věcech, ale o regionálních marginalitách, o " okresních čičmundech". 

"Okresním čičmundou jsem nemyslela zastupitele, ale třeba okresní funkcionáře," vysvětlilChvojka. 

17:52

Akce na Václavském náměstí začne každou chvíli, sledujte ji živě na DVTV:

Demonstrace na Václavském náměstí na protest proti chování Andreje Babiše a Miloše Zemana

Proč? Proto!
2:06:55
Záznam demonstrace nazvané: Proč? Proto! | Video:
17:50 ikona ODS online

Předseda ODS Petr Fiala: "Zeman čeká na chybu."

17:45

Podnikatel nemá vlastnit média. Teď se ukázalo proč. Někteří čtenáři netuší, že MF DNES a Lidové noviny už několik let vlastní Andrej Babiš. Oni třeba ty listy čtou dvacet pět let. A neuvědomují si, že má na ně vliv," pokračuje Chvojka zvýšeným hlasem, který musí krotit předsedající schůze Radek Vondráček. 

17:28

Na Václavském náměstí se chystá demonstrace Proč? Proto. "Jedná se o pokus na poslední chvíli dát najevo, že lidí, kteří nesouhlasí s oligarchickými manýry pana Babiše a slušným slovem nepojmenovatelným chováním pana Zemana, je opravdu hodně a že se právě teď utrhlo ucho pověstného džbánu," píší pořadatelé na facebookové pozvánce.

17:42

"Andrej Babiš zničil dobré jméno Mladé fronty Dnes a Lidových novin. A to bude jeho dědictví," řekl ministr pro lidská práva a legislativu z ČSSD Jan Chvojka. Svěřenecký fond, který vydavatelství Mafra vlastní, by se ho podle něj měl zbavit.

17:22

V Železném Brodě čekali na prezidenta odpůrci.

Protesty proti Miloši Zemanovi v Železném Brodě

0:12
Video: Kateřina Frouzová
17:21

Prezident Miloš Zeman má podle senátní ústavní komise ústavní povinnost odvolat předsedu hnutí ANO Andreje Babiše z vlády bez podmínek a odkladů. Komise se na tom shodla jednomyslně. Zároveň podpořila záměr premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) případně předat Ústavnímu soudu kompetenční žalobu v této věci. Senátoři proto s předložením návrhu ústavní žaloby na prezidenta asi ještě počkají.

Komise nicméně podle svého usnesení předpokládá, že v případě potřeby "Senát využije všech možností při ochraně ústavního pořádku".

17:15

VIDEO: Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek zopakoval, že mu vicepremiér Andrej Babiš vyhrožoval. "Tak mě odvolejte a pak uvidíte, co moje média dokážou," řekl prý Babiš Zaorálkovi. 

Zaorálek před novináři zopakoval, že mu Babiš vyhrožoval svými médii

2:08
"Tak mě odvolejte, a pak uvidíte, co moje média dokážou." Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek zopakoval, že mu vicepremiér Andrej Babiš vyhrožoval. | Video: Radek Bartoníček
17:05

Video z Železného Brodu, kde je prezident na návštěvě.

16:58

Skupinu odpůrců "hlídají" policisté. Přesněji - stojí kolem nich. "Žádné pokyny vyjma toho, abychom panu prezidentovi neskákali do řeči, jsme nedostali," uvedl jeden z protestujících.

17:18

"Mám pocit, že někteří z vás jsou tu nedopatřením, když nejste schopni rozlišit, co je a co není zákon," řekl kolegům poslanec ANO Bohuslav Chalupa,"kdyby u soudu v USA někdo předložil nelegálně pořízené záznamy, tak by to shodil se stolu." 

16:53

Na prezidenta čeká v Železném Brodě pár stovek lidí. Je tu i několik odpůrců. "Miloše do koše," křičí.

16:49

Andrej Babiš a Lubomír Zaorálek se ostře střetli ve sněmovně. Podívejte se na jejich divokou gestikulaci:

Babiš kritiku nerad. Dokazuje to znechucená gestikulace v rozhovoru se Zaorálkem

0:57
Ministr financí Andrej Babiš poslouchal ve sněmovně kritiku za své kauzy. Otrávenost dával najevo i v dialogu s vládním kolegou Zaorálkem z ČSSD. | Video: Lukáš Bíba
16:49 ikona ODS online

"Podám interpelaci na pana premiéra, jakým způsobem hodlá situaci řešit," řekla v diskuzi místopředsedkyně ODS Jana Černochová. Sněmovna by podle ní měla schválit předčasné volby. 

16:30

Šinclova slova potvrdil poslanec za ČSSD Václav Votava. "Já jsem u toho byl. Nikdy jsem nezažil, že by někdo při jednání výboru na někoho vytáhl složku s jeho jménem  a začal ho dehonestovat. Pane kolego, styďte se," řekl. . 

16:48

"Není pravda, že prezident republiky Miloš Zeman jedná v rozporu s ústavou. Póvl, který to tvrdí, si zřejmě nevšiml, že už dávno platí ústava jiná," píše v mírně recesistickém komentáři novinář Jiří Moláček.

16:27

Ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík na svém Facebooku napsal, že údajné "kompro na Ludvíka" z nahrávky, kde spolu hovoří Andrej Babiš a Marek Přibil z MF DNES, se vůbec netýkalo jeho osoby či Fakultní nemocnice Motol.

"V rámci vyšetřování kauzy ve zcela jiné nemocnici mě policie požádala o pomoc. Pro srovnání a jako příklad dobré praxe uplatnění zákona o veřejných zakázkách potřebovala policie podklady pro tendr na rozsáhlou rekonstrukci nemocnice. Motol byl v dané věci jedinou srovnatelně rozsáhlou zakázkou, která potřebám policie mohla v té době pomoci. Proto jsem samozřejmě poskytl vyšetřovatelům veškerou potřebnou součinnost," vysvětlil situaci ministr Ludvík.

Foto: ČTK
16:26

Přerušení neprošlo, debata pokračuje. 

16:25

Hlasuje se o přerušení schůze do přítomnosti předsedů koaličních stran. 

16:23

Babiš mně vyhrožoval. Bylo to 17. 6. 2015 a bylo u toho 14 svědků, v budově Poslanecké sněmovny. Tady přede všemi přítomnými mnohonásobně obvinil mě i mou manželku, a co víc, mou 83letou matku. Lži dokazoval dokumenty z desek označených mým jménem. Obviňoval mě z korupce a jsem živým důkazem toho, jakým nemravným způsobem dehonestuje své protivníky. Dokázal opakovaně, že pro své mocenské zájmy udělá cokoliv," překvapil svým vystoupením poslanec za ČSSD Ladislav Šincl. 

16:17

Ludvík uzavřel svou řeč, že kdyby potkal o samotě redaktora z nahrávek, měli by si "určitě co říct".

16:14

Slovo si vzal ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík a začal poslancům vysvětlovat, že to, co se o něm objevilo na zveřejněných nahrávkách s Babišem, není pravda. Pustil se do složitého vysvětlování průběhu veřejných zakázek a kdo při tom s kým hovořil. 

16:11 ikona ODS online

Miroslava Němcová (ODS) připomněla, že tématem schůze není prezident, ale Andrej Babiš a jeho ovlivňování médií. 

16:06

Téma rozpravy se přesunulo k prezidentovi republiky a jeho povinnostem daným ústavou. "Předvídatelnost jednání pana prezidenta je stále menší a menší," uvedl poslanec Karel Fiedler z hnutí Úsvit. 

16:05

Ve sněmovně padá návrh na přerušení jednání, dokud nebude přítomen premiér a ostatní ministři. Zatím ale debata pokračuje. 

15:59

Zaorálek zároveň novinářům sdělil, že se snaží dovolat premiérovi Sobotkovi do letadla, se kterým je na cestě do Lucemburska, a zjistit, kdo má jet za ČSSD na setkání do Liberce. Tam prezident Miloš Zeman pozval krátce po odletu Sobotky předsedy všech koaličních stran na jednání. 

15:51

Ministr vnitra Milan Chovanec zatím neví, jestli se někdo z ČSSD schůzky zúčastní. "Já jsem v situaci, kdy čekám, až pan premiér dosedne v Lucemburku a rozhodne se, jestli pošle náhradníka, nebo jestli se té schůzky účastnit nebudeme," řekl ministr vnitra a dodal: "Jsem překvapen, že pan prezident chce před odletem do Číny vstoupit do jednání."

15:40

Špičky ČSSD řeší, kdo případně nahradí premiéra na večerní schůzce předsedů koaličních stran s prezidentem Zemanem. Bohuslav Sobotka odletěl odpoledne do Lucemburska. Nejpravděpodobnější variantou je, že premiéra nahradí ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.

15:57

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek novinářům zopakoval větu, kterou mu údajně mezi čtyřma očima sdělil Andrej Babiš: "Odvolejte mě, ale pak teprve poznáte, co znamená vlastnit média."

15:30

Špičky ČSSD se radily o dalším postupu v Poslanecké sněmovně.

Napjatá situace na politické scéně.
Napjatá situace na politické scéně. | Foto: Lukáš Bíba
15:20

"To, co předvádí tato sněmovna, je brutální sado-maso," řekl poslanec za hnutí ANO Martin Komárek. 

15:09

Začíná všeobecná rozprava k jedinému bodu programu mimořádné schůze s názvem Zneužití moci ministrem financí Andrejem Babišem vůči nezávislým institucím demokratické společnosti. 

15:05 Ikona KDU-ČSL

"Proč nesvoláte Bezpečnostní radu státu, když jste odposloucháván a dostáváte do rukou živé policejní spisy?" ptal se Babiše místopředseda KDU-ČSL Jan Bartošek. Dodal, že sněmovna neřeší samotné odposlechy, ale budoucnost země a její další směřování. 

15:01

Jako první potvrdil účast na jednání s prezidentem Zemanem v Liberci Andrej Babiš.

15:00

Stanjura navrhuje usnesení, ve kterém se poslanci shodnou na tom, že vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš opakovaně lhal, když říkal, že neovlivňuje svá média. Zároveň chce vyzvat prezidenta, aby dodržoval ústavu. 

14:56

Prezident Miloš Zeman si do libereckého hotelu pozval předsedy koaličních stran. Premiér Bohuslav Sobotka, který je na návštěvě Lucemburska, žádá o odložení termínu. Reakce dalších předsedů se čeká. 

14:53 ikona ODS online

"Babiš se stál obětí agenta provokatéra. Souhlasím s tím, že nahrávat se nemá. Ale přemítám nad tím, jak se takový provokatér dostane opakovaně k ministru financí. Zavolá mu, že s ním chce něco probrat, a panu ministrovi na tom není nic divné?" řekl Stanjura. 

15:00

Andrej Babiš ve sněmovně.

Foto: Lukáš Bíba
14:45 ikona ODS online

U mikrofonu stojí Zbyněk Stanjura (ODS). Přináší důkazy o tom, jak Babiš "nikdy nelhal". Připomíná, jak Babiš mlžil v kauze Čapí hnízdo, když říkal, že majitelem farmy byli neznámí investoři, aby nakonec přiznal, že to byly jeho děti. 

14:48

Miloš Zeman pozval Babiše, Sobotku a Bělobrádka ke společnému jednání v Grand Hotelu Imperial v Liberci dnes od 19:30.

14:38

Šéf ODS Petr Fiala

14:35

Komentátor Petr Honzejk na twitteru

14:32

Faltýnek připomíná nedávnou razii na ministerstvu školství. A pokračuje v útocích na ČSSD. "Co nezaplacených 300 milionů korun, které strana dluží již zesnulému advokátovi Zdeňku Altnerovi?" ptá se Faltýnek. 

14:26

Politická konzistence ve 140 znacích…

14:25

Následuje obhajoba Andreje Babiše z úst předsedy klubu hnutí ANO Jaroslava Faltýnka. Ani on však nepřináší nic nového, jen opakuje již vyřčené věci. "Babiš na všechny otázky odpověděl, ale panu premiérovi se odpověď nezdála," řekl Faltýnek. 

14:23

K pultíku přišel první místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek.

14:17

Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek přirovnal Babiše k Vítu Bártovl. "Slyšel jsem podobným způsobem v této Poslanecké sněmovně mluvit Víta Bártu. Vít Bárta, to byl takový váš předskokan na české politické scéně. Taky kritizoval tradiční politické strany, taky bojoval s tou korupční hydrou, taky měl mimořádnou zálibu v policejních spisech a taky to byl ufňukaný lhář. Ale proti vám, pane ministře, to byl obrovskej formát a férovej chlap," zakončil svou řeč Kalousek.

14:17

Podle Kalouska by jen třetí nahrávka stačila na totální Babišovu politickou diskvalifikaci. "A vy máte tu odvahu nám tvrdit, že je to všechno lež," vzkázal Babišovi Kalousek. Následně přirovnal postoje Babiše k předsedovi kdysi politické strany Věci veřejné. "Ten taky říkal, že bojuje proti korupční hydře, ale taky to byl lhář," dodal předseda TOP 09. 

14:14

Do ministra financí se pustil jeho předchůdce ve funkci Miroslav Kalousek.

14:13

Tady se dlouho tvrdilo, že je výhodné, že do politiky může vstoupit někdo, kdo je bohatý a zajištěný. Takový člověk určitě kradnout nebude," prohlásil Zaorálek a dodal směrem k veřejnosti: "Přestaňte věřit tomu, že to, že je někdo zajištěn, znamená, že je to bezpečnější, v tom jsou nová, těžká, velmi vážná rizika. Ten člověk je svými penězi schopen zaplatit kdeco a je schopen využít politického vlivu s kombinací s penězi, aby si vytvářel monopol. To demokracie není."

14:13

Slovo si vzal hlavní opoziční odpůrce Andreje Babiše předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Oznámil ministru financí, že si dnešní schůzi nemá brát osobně, ale že se poslanci sešli kvůli tomu, že Babiš poslal svým jednáním Česko mezi takzvané banánové republiky. "Poslanecká sněmovna nemůže ignorovat to, co zaznělo na zveřejněných nahrávkách. Kvůli vašim vulgaritám z první nahrávky ještě nebylo potřeba svolávat tuto schůzi," řekl Kalousek a připomněl, že z dalších nahrávek je patrná jasná Babišova snaha ovlivňovat jím vlastněná média. "Bylo potvrzeno to, co již všichni dávno tušíme, co vidí každý, kdo čte MF Dnes, a z čeho je patrné, že úkolujete své redakce pro své politické zájmy a pro dehonestaci politických soupeřů," míní Kalousek. 

14:04

"Odvolejte mě a já vám ukážu, co dokážou moje média," řekl podle ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) Andrej Babiš. "To je lež! Lžete, sprostě lžete!" ohradil se okamžitě Babiš, když Zaorálek ještě řečnil ve sněmovně.

14:02

Ministr zahraničí, kterého chtěl ještě minulý týden Babiš za případného nového premiéra, na něm nenechává "nit suchou". Poukazuje na to, že Babiš ani není schopen rozpoznat, jaká pravidla porušuje a jak zneužívá svou politickou moc. "Tohle je ohrožení celého demokratického systému," dodal Zaorálek. 

13:56

O slovo se přihlásil ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Po úvodním vtipu připomněl, že je zcela jedno, kolik se Babišovi položí otázek. "Nikdy nedostane odpověď ani na jednu otázku. V tom se myslím všichni shodneme," řekl Zaorálek. 

14:34 ikona ODS online

Předsedu ODS Petra Fialu vicepremiér Babiš nepřesvědčil.

13:46

Projev Babiš uzavřel informací, že současní politici tady za 26 let vybudovali korupční systém, proti kterému bude bojovat. 

13:44

Podle Babiše je tu mocenský pakt mezi premiérem Bohuslavem Sobotkou a bývalým ministrem financí Miroslavem Kalouskem. "Znovu opakuji, nemáte na mě nic," řekl ministr financí a začal připomínat chyby obou zmíněných politiků, jako byly kauzy OKD nebo Škoda Transportation. "Není nejmenší důvod, abych rezignoval, není k tomu vážně důvod. To mě můžete klidně zabít a nerezignuji. To můžu lidem slíbit," řekl za potlesku členů hnutí ANO. 

13:34

Pokud vláda chtěla problematizovat Zemanovu zahraniční cestu, měla to učinit loni, když letěl na Rhodos, píše v komentáři Martin Fendrych.

13:30

"Jak vám to mám vysvětlovat, když tomu nerozumíte?" Některé věty ministra financí vyvolávají u poslanců úsměv. 

13:29

"Pracuje se na zavření Babiše. Teď se pracuje na tom, aby ty nelegální odposlechy byly legální, i když jsme zvědaví, jestli to nějaký soudce povolí," pokračuje Babiš v projevu. Připomněl tím opět nedávno zveřejněné nahrávky. 

13:37

Proslov Andreje Babiše glosuje šéfredaktor týdeníku Respekt

13:27

Babiš si vzal po úvodních projevech slovo ve Sněmovně na mimořádné schůzi. Drží se své obvyklé rétoriky, opakuje, že jde o snahu ho dostat ze sněmovny, poukazuje na zmanipulované nahrávky, které se v posledních dnech objevily na sociálních sítích. Některé jeho části projevu jsou už notoricky známé: připomíná úspěšnost vlády, dobrou práci ministerstva financí. "A pan premiér mě chce odvolat. A já se ptám proč? Když jsme všechno vysvětlil," ptal se poslanců.

13:24

Andrej Babiš promlouvá na schůzi Sněmovny. "Přišel jsem proto, abych vysvětlil lidem, co se v naší zemi děje. Dnes to bude další pokus o popravu Babiše v přímém přenosu. Je tu další mega kampaň proti mojí osobě. Cílem je odstranění Babiše z politiky," stěžuje si Babiš.

13:22

Petici vyzývající prezidenta Miloše Zemana, aby respektoval ústavu a odvolal ministra financí Andreje Babiše (ANO) podpořilo od úterního večera více než 2500 lidí. Novinářům to řekli členové organizačního výboru iniciativy DEMOKRACIENEPOCKA.cz. Za petici se postavila řada umělců i politiků, například advokátka Hana Marvanová, předseda Zelených Matěj Stropnický nebo umělci a aktivisté Táňa Fischerová a Michael Kocáb.

"Chceme velmi jednoduše s odkazem na ústavu společně s veřejností vyzvat prezidenta republiky k dodržování ústavy," uvedl Stropnický. Organizátoři reagují na vládní krizi, kterou vyvolal spor mezi prezidentem Zemanem, předsedou vlády Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) a ministrem financí Babišem.

13:17

Ministr vnitra Milan Chovanec před mimořádnou schůzí sněmovny:

13:15

Ministr zemědělství hlasoval proti prezidentově cestě.

13:3

Premiér Bohuslav Sobotka chce podle šéfa senátorů ČSSD podat na prezidenta Zemana kompetenční žalobu, pokud Babiše neodvolá po návratu z Činy. Bylo by to prý lepší než ústavní žaloba.

13:10

Sledujte živě tiskovou konferenci po jednání vlády:

13:02

Místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek: "My v tuto chvíli diskutujeme o nějakých návrzích. Je pravda, že tam (na jednání koalice) zaznělo jméno paní náměstkyně Schillerové jako odborníka, který vlastně 30 let pracuje ve finanční správě."

13:00

Předsedu hnutí ANO Andreje Babiše by v křesle ministra financí mohla nahradit jeho náměstkyně na ministerstvu Alena Schillerová. Místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek České televizi řekl, že jméno Schillerové v této souvislosti zaznělo na středečním jednání lídrů koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL. Totéž potvrdil i šéf poslaneckého klubu KDU-ČSL Jiří Mihola. Podle něj ale koaliční partneři hnutí ANO nepovažují návrh za relevantní, počkají, až přijde oficiální cestou.

12:58

Vláda schválila prezidentovu pracovní cestu do Číny, oznámil mluvčí Martin Ayrer. Prezident odlétá ve čtvrtek z Kbel.

12:38

V zápasu o více moci používá český vicepremiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš všechny prostředky, píše server německého listu TAZ. Český ministr financí masivně zneužívá svá média pro politický boj, uvádí také web, který připomíná aktuální kauzu s nahrávkami Babišových rozhovorů. Babiš se podle něj stal obětí vlastních metod.

V Česku je skoro tradicí, že vlády nedokončí své volební období, a ani předčasný konec té současné by nikoho nepřekvapil. "Akorát, že v průběhu této krize se stále více dostává na veřejnost to, před čím kritici ministra financí Andreje Babiše už roky varují: demokracie země včetně jejích kontrolních mechanismů je v ohrožení," píše TAZ.

Server popisuje obsah dosud zveřejněných nahrávek, včetně té, kde Babiš nevybíravými výrazy častuje své vládní kolegy, a připomíná, že ministr financí přísahal na zdraví svých dětí a vnuků, že nebude ovlivňovat svá média. "Je možné jen doufat, že se děti a vnoučata pochybného podnikatele těší nejlepšímu zdraví. Protože z nahrávek, jejichž autenticitu potvrdil sám Babiš, vychází najevo, jak masivně svá média v politickém boji zneužívá," míní server.

12:36 ikona ODS online

Předseda ODS Petr Fiala novinářům řekl, že není možné, aby si Zeman vykládal ústavu v rozporu s dosavadními výklady, s dosavadní tradicí a proti duchu textu. "Pokud Miloš Zeman nebude v příštích dnech jednat tak, jak má, tedy v souladu s ústavou, pokládám za potřebné, aby Senát a Poslanecká sněmovna podnikly další kroky tak, jak jim to ukládá jejich odpovědnost," prohlásil Fiala.

12:35 ikona ODS online

ODS chce navrhnout, aby sněmovna uvedla, že ministr financí a předseda ANO Andrej Babiš opakovaně veřejně lhal a že zneužíval svá média ke kompromitaci politických soupeřů. Sněmovna by měla na středeční mimořádné schůzi podle občanských demokratů také vyzvat prezidenta Miloše Zemana, aby důsledně dodržoval ústavu. Zeman čelí kritice části politiků v souvislosti s odvoláním Babiše z vlády.

13:08

ČSSD chce prošetřit úniky informací z živých kauz do médií. "Já za sebe chci říct, že přestává veškerá sranda. Je-li pravda, že úniky do médií byly a existovaly, že Lidové noviny dlouhodobě jsou prezentovány tím, že mají informaci ze živých spisů, je potřeba tu věc vyšetřit, dát na stůl a říct veřejnosti, kde je pravda. ČSSD přichází s iniciativou vytvoření parlamentní vyšetřovací komise , která by začala šetřit okolnosti úniků do médií, zneužívání moci a i úniků z policejních spisů," uzavřel ministr Chovanec.

12:57

Ministr vnitra Milan Chovanec naznačil, že ČSSD má podezření, že může docházet i k ovlivňování obsahu v Lidových novinách. "My jsme přesvědčeni o tom, že pan Přibil a jeho příběh není příběh jen tohoto člověka.  Je to příběh celého vedení Mafry. Panové Plesl a Nachtigall o této věci museli vědět. Je otázkou, jestli stejné praktiky nefungují například v Lidových novinách, protože články novinářů ( Martina) Shabu a (Ondřeje) Koutníka v nás dlouhodobě vyvolávají určitá podezření," řekl na tiskové konferenci Chovanec.

12:27

Podívejte se, jak prezidenta Zemana vítali v Turnově.

Prezident Zeman přijel do Turnova

0:08
Video: Kateřina Frouzová
11:53 ikona ODS online

Poslanci pokládají případnou ústavní žalobu proti prezidentovi za spekulativní záležitost. K šancím na potvrzení žaloby ve sněmovně, pokud by ji horní komora podala, se vyjadřují opatrně. "Je to hodně spekulativní. Zatím se nic, co by úplně vybočilo z rámce ústavy, nestalo," řekl místopředseda opoziční ODS Marek Benda. 

11:45

Odlet do Číny je plánovaný na čtvrtek večer z letiště Kbely. "Jednou jsme startovali z Ruzyně a měli jsme s tím technické problémy," dodal prezident, který tak narážel na cestu do Bratislavy, kde nestihl pohřeb slovenského exprezidenta Michala Kováče.

11:40

Když prezident odpovídal na dotaz, co říká "štvanici na Babiše", hovořil o politických konkurentech, kteří se snaží zvýšit své politické preference. "Ten, kdo místo pozitivního programu jen útočí na svého protivníka, nakonec prohraje," dodal Zeman.

11:40

Zeman hovořil i o reorganizaci policie. Bývalému Šlachtovu útvaru vzkázal, že nejvýznamnější výsledek jejich práce byly kabelky Jany Nagyové.

11:33

"Samozřejmě že ano," odpověděl Zeman na otázku jedné z pracovnic Trevosu, zda poletí do Číny. Prezident řekl, že jej doprovází dvě letadla plná podnikatelů. "Ve čtvrtek odstartujeme směr Peking," zdůraznil Zeman a kritizoval ministra kultury Daniela Hermana, který jeho cestu odmítá.

11:32

Vedle stolku leží dar, který si společnost prichystala pro prezidenta. Dostane zářivku, tedy jeden z výrobků Trevosu.

11:30

Setkání prezidenta se zaměstnanci firmy Trevos se koná ve skladu. Ten bylo třeba na návštěvu dopředu přichystat - pracovníci proto odsunuli palety se zbožím na stranu, aby vytvořili prostor, a vytřeli podlahu.

11:20

Od 18 hodin se ve velkých městech Česka včetně Prahy budou konat demonstrace proti vicepremiérovi Andreji Babišovi a prezidentu Miloši Zemanovi. V hlavním městě zatím na Facebooku svou účast potvrdilo přes 10 000 lidí, v Brně více než 2000 demonstrantů, v Plzni téměř 300, v Českých Budějovicích asi 340, v Olomouci a Liberci přes 200 lidí.

10:56

Prezident Miloš Zeman právě přijel do firmy Trevos v Turnově. Pozdravil spolumajitele společnosti Jiřího Opočenského tím, že má rád rodinné firmy. Na klopě žlutou květinu - symbol boje s rakovinou. Na to přítomné hlasitě upozornil.

10:46

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) na jednání vyloučil, že by mohl rezignovat, hnutí ANO však současně přišlo se jménem možného nástupce, pokud by prezident vyhověl návrhu premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) na Babišovo odvolání, dodal Bělobrádek.

10:39 Ikona KDU-ČSL

Pavel Bělobrádek k odpolednímu mimořádnému jednání sněmovny: "Uslyšíme, kdo za co může, kdo co ukradl za posledních 350 let, kdo je největší zločinec, kdo koho kdy odposlouchával. Že je to spiknutí marťanů, zednářů a iluminátů. Takže to bude asi velice zábavné."

10:38

"Asi se zdržím," odpověděl Bělobrádek na otázku Aktuálně.cz, jak bude o prezidentově cestě hlasovat.

10:36 Ikona KDU-ČSL

"Žádná ze stran nechce vypovědět koaliční smlouvu. Zatím tedy funguje dál. Budeme dál jednat, ANO řeklo, že si ještě musí rozmyslet, jestli budou v koalici dál pokračovat. Premiér ho vyzval, aby navrhli jméno nového ministra financí a nového místopředsedy vlády," řekl předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek s tím, že jméno na koaliční radě padlo, ale nechce ho komentovat.

10:35 Ikona KDU-ČSL

Ani předseda lidovců Pavel Bělobrádek Zemanovu cestu do Číny neschvaluje, proti ale hlasovat nebude. "Co se týká schválení cesty prezidenta do Číny, jsem přesvědčený, že by prezident měl zůstat v Česku, než se vládní krize vyřeší. Pro zrušení cesty ale hlasovat nebudu, má se jí účastnit na dvě stě podnikatelů. Řešením by bylo, kdyby šéfem delegace do Číny byl místo prezidenta nový ministr průmyslu Havlíček."

10:27

Hnutí ANO si chce promyslet, zda bude pokračovat v současné koalici. Termín další koaliční schůzky si zatím lídři nedali, doplnil Bělobrádek.

10:26

ANO na koaličním jednání vyzvalo ČSSD, ať vypoví koaliční smlouvu. Sociální demokraté to odmítli, uvedl vicepremiér za KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. Babiš odmítá, že by odstoupil.

10:25

Někteří senátoři Zemana vyzvali, aby zůstal v Česku, dokud Babiše neodvolá:

10.22

Na koaliční radě se podávají koblihy.

Poprvé na koaliční radě koblihy.

Zveřejnil(a) Andrej Babiš dne 10. Květen 2017
10:21

S humorem nejasnosti kolem prezidentovy cesty glosuje poslankyně TOP 09 Markéta Adamová.

9:42

Ve Strakově akademii začalo jednání lídrů koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL o uspořádání vlády po odchodu šéfa hnutí ANO Andreje Babiše z postu ministra financí. Strany se shodují na tom, že předčasné volby nechtějí. Za východisko z vládní krize považují pokračování vlády na současném koaličním půdorysu.

9:31 Ikona KDU-ČSL

Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) cestu Zemana do Číny nepodpoří.

9:02

Na koaliční radu, která nejspíš ještě nezačala, dorazilo trio zástupců ČSSD Dolínek, Birke, Sklenák. Žádné stanovisko ale dopředu prozradit nechtěli. Na dotaz pouze řekli, že jméno nového ministra školství dosud vedeni strany neřešilo.

8:57 Ikona KDU-ČSL

Koaliční smlouva podle předsedy poslaneckého klubu lidovců Jiřího Miholy stále platí. Hnutí ANO tvrdí, že ji porušil premiér Sobotka návrhem na odvolání ministra financí Babiše.

8:44 Ikona KDU-ČSL

Ministr zemědělství Marian Jurečka z KDU-ČSL kritizoval Zemanovo otálení s odvoláním ministra Babiše příměrem o výchově dětí.

8:36

Snídaně pro účastníky koaliční rady připravena.

8:40

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO):"Jsme stále přesvědčeni, že premiér koaliční smlouvu porušil. Ale je jasné, že ústava stojí výš. Jde teď o to vyřešit, co bude dál. Jméno nového ministra jsem zaslechl, ale nechci ho teď komentovat."

8:26

Na jednání si koaliční partneři dali 90 minut. Zasedání vlády dnes začne až v 10 hodin.

8:14

Komentář Jana Lipolda: "Myslím, že by Miloši Zemanovi měl málokdo za zlé, kdyby se nepřemáhal a stále víc si veřejně místo stání sedal, na křeslo nebo na vozík. Z lidského hlediska by to bylo pochopitelné. Že by tím ztratil politicky? Planá obava."

8:00 Ikona KDU-ČSL

I ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) bude hlasovat proti schválení Zemanovy cesty do Číny.

7:58 Ikona KDU-ČSL

Vláda bude během dne schvalovat cestu prezidenta Miloše Zemana do Číny. "Já osobně budu hlasovat proti schválení cesty," řekl ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) s tím, že prezident by nyní při politické krizi měl zůstat v Česku.

7:46

Podle předsedy sněmovny Jana Hamáčka zůstal štít Kateřiny Valachové čistý.

7:32

Podle špiček ČSSD by měla Kateřina Valachová, která včera rezignovala na post ministryně školství, kandidovat v parlamentních volbách.

7:19

Premiér Bohuslav Sobotka má odpoledne odletět na dvoudenní návštěvu Lucemburska, kam přijíždí uprostřed hluboké vládní krize a sporů s prezidentem Milošem Zemanem.

Dnes jej čeká jednání s premiérem Xavierem Bettelem, ve čtvrtek se má setkat s lucemburským velkovévodou Jindřichem I., ale i místními krajany.

Foto: Ludvík Hradilek
7:11

Bez ohledu na koaliční krizi a debaty o odvolání, či neodvolání ministra financí Andreje Babiše (ANO) se po ranním jednání lídrů ANO, ČSSD a KDU-ČSL sejdou ministři k pravidelnému zasedání vlády.

Probírat budou například cestu prezidenta Miloše Zemana do Číny, jejíž náklady jsou předběžně vyčísleny na 5,6 milionu korun. Zemana v úterý vyzvali lidovci, aby do Číny kvůli politické krizi nejezdil.

7:05

Bohuslav Sobotka si po léta zakládal na tom, že mluví striktně spisovně, možná nudně.

Zdá se ale, že kvůli Andreji Babišovi je ochotný tuto svou tvář opustit a ukázat, že zná i vulgárnější výrazy.

"Vracím se zpátky k té politické kultuře, hrozně mě to štve, protože po těch třech letech, kdy jsem měl dojem, že jsme se vydali dobrým směrem, se opět brodíme v nějakých sra**ách nebo bahně. Je to dané tím, co se objevuje v okolí Andreje Babiše a co on s sebou přináší," řekl Sobotka v rozhovoru pro Hospodářské noviny.

6:59

Sněmovna se sejde na mimořádné schůzi k údajnému zneužívání médií a dalších institucí předsedou hnutí ANO a ministrem financí Andrejem Babišem. Schůzi vyvolaly opoziční ODS a TOP 09 kvůli nahrávkám, na kterých Babiš hovoří s novinářem svého bývalého deníku o materiálech připravovaných o politických rivalech.

Ministr tvrdí, že se stal obětí cílené provokace. V souvislosti s nahrávkami podal trestní oznámení. Babišovi političtí oponenti včetně premiéra a předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky ovšem poukazují na to, že v minulosti neříkal pravdu, když prohlašoval, že svá média neovlivňuje.

Skupina, jež si říká Julius Šuman, zatím zveřejnila tři nahrávky. V poslední, která se objevila v pondělí, novinář Marek Přibil zřejmě předává Babišovi dokumenty, které podle něj pocházejí z policejního vyšetřování kauzy Beretta týkající se vynášení informací z trestního spisu.

Poslanecká sněmovna, ilustrační foto.
Poslanecká sněmovna, ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz
6:50

Kvůli dění v posledních týdnech se chystá na večer několik demonstrací. Názvem "Proč? Proto!" reagují svolavatelé na inzerát, který Babiš nechal zveřejnit ve většině deníků poté, co Sobotka ohlásil demisi kabinetu.

Šéf hnutí ANO na nich měl zalepená ústa a v textu nadepsaném "Proč?" se ptal například na to, proč se ho ČSSD snaží dostat z vlády a umlčet.

V 18:00 se mají sejít lidé v Praze, Brně, Plzni, Českých Budějovicích, Olomouci, Liberci a Zlíně.

6:41

Ve Strakově akademii se ráno sejdou lídři koaličních stran, kteří budou hledat východisko ze současné vládní krize.

ČSSD trvá na konci ministra financí Andreje Babiše (ANO), jehož odvolání navrhl prezidentovi Miloši Zemanovi premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Koaliční radu svolal Sobotka minulý týden poté, co oznámil demisi kabinetu.

6:36

Komentář Martina Fendrycha: "Babiš 'na zdraví vlastních dětí' tvrdil, že nezasahuje do svých novin. Lhal a lhal"

6:26

Demisi podává ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD): "Rozhodla jsem se neposkytovat A.Babišovi záminku k tomu, aby odváděl pozornost od svých závažných problémů."

6:15

Novinář a spisovatel Karel Hvížďala: "V době ikonické kultury, která nahradila racionální alfabetickou kulturu, příznivci Andreje Babiše na argumenty neslyší, příchylnost k němu je emocionální stejně jako k prezidentovi, proto jejich preference jsou stále nejvyšší."

6:10

Vítejte u dalšího dne on-line přenosu. Události z předcházející dne si můžete prohlédnout zde:

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 12. 5. 2017 8:14
 

Právě se děje

před 3 hodinami

Schůzka ruského prezidenta Putina a jeho amerického protějška Bidena, chystaná na červen, se může uskutečnit ve Švýcarsku, uvedl ruský list Kommersant

Moskva dosud oficiálně nepotvrdila, že se schůzka uskuteční. Ještě hodně záleží na tom, jak dopadnou jednání šéfů diplomacií obou zemí Sergeje Lavrova a Antonyho Blinkena, naplánovaná na 19. a 20. května na Islandu, připomněl Kommersant.

Biden navrhl Putinovi schůzku během telefonického rozhovoru v polovině dubna. Přesný termín nebyl uveden. Bílý dům jako místo setkání navrhl třetí zemi. Kreml uvedl, že nedal oficiální odpověď ohledně schůzky a Moskva návrh studuje. Podle zdrojů Kommersantu Biden navrhl, že by se mohl s Putinem sejít v jedné z evropských zemí 15.-16. června.

před 3 hodinami

Mexický prezident se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů ve městě Torreón. Masového vraždění, které López Obrador označil za malou genocidu, se dopustily oddíly hlásící se k mexické revoluci, uvedla agentura AP. Během tří dnů bylo zavražděno 303 osob, což byla zhruba polovina tehdejší čínské komunity v Torreónu.

"Musím se smutkem říct, že i po této malé genocidě pokračovaly beztrestný útlak a vraždění členů čínské komunity, ať už kvůli rasismu nebo z úmyslu je okrást," uvedl López Obrador. Podle něj diskriminace byla založena na rozšířených stereotypech, kterým Číňané v té době čelili.

Mexický prezident také řekl, že jeho země je vděčná za bratrství, které Čína prokázala během epidemie covidu-19. Mexiko, které vykazuje čtvrtý nejvyšší počet úmrtí v souvislosti s covidem-19, si v Pekingu objednalo zhruba 29 milionů dávek vakcíny proti covidu-19, z nichž zatím dostalo deset milionů.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Do španělského autonomního města Ceuty, jež leží na africkém kontinentě, v pondělí nelegálně vstoupilo nejméně 2700 lidí a mezi nimi stovky nezletilců

Španělské úřady uvedly, že se jedná o druhý početnější příchod migrantů za poslední měsíc. Na konci dubna do Ceuty doplavalo z Maroka přes 150 lidí. Občas se migranti, hlavně ve větších skupinách, snaží překonat pevninskou přísně hlídanou hranici. Na její zhruba osmikilometrové délce stojí také deset metrů vysoký plot. Dnešní hojnější přeplavání hranice, které začalo od ranních hodin, podle policie usnadnil také nízký příliv. Kapacity pro přijetí migrantů ve městě jsou v současnosti přeplněné, uvedla stanice RTVE.

Zdroj: ČTK
Další zprávy