Na Václaváku demonstrovalo 19 tisíc lidí, naznačují data operátora. Policie o číslech stále mlčí

Jakub Zelenka Jakub Zelenka
11. 5. 2017 17:41
Na demonstraci na Václavském náměstí mohlo být kolem 19 tisíc lidí, vyplývá to z dat operátora T-Mobile. Celkem se tak na náměstí včetně kolemjdoucích nacházelo kolem 33,5 tisíce lidí. Policie má odhady také, kvůli nepřesnosti je však nechce zveřejňovat. Organizátoři akce odhadovali, že se akce proti ministrovi financí Andreji Babišovi a prezidentovi Miloši Zemanovi zúčastnilo 20 až 30 tisíc lidí.
Demonstrace na Václavském náměstí.
Demonstrace na Václavském náměstí. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Organizátoři středeční demonstrace proti ministrovi financí Andreji Babišovi a prezidentovi Miloši Zemanovi na Václavském náměstí se téměř trefili. Počet lidí odhadovali na 20 až 30 tisíc. Podle dat od operátora T-Mobile se demonstrace na Václavském náměstí mohlo účastnit kolem 19 tisíc demonstrantů.

"Anonymizovaná data z naší sítě přepočtená na celou populaci mluví v intervalu z 18 do 19 hodin o nárůstu o cca 19 000 lidí oproti minulé středě. Celkem bylo v tomto období na náměstí cca 33 500 lidí," sdělila mluvčí T-Mobile Martina Kemrová. Ve složitém výpočtu hraje roli počet mobilních telefonů v populaci, podíly na trhu mezi operátory a řada dalších parametrů.

Demonstranti požadovali, aby byl po skandálech s dotacemi na resort Čapí hnízdo a kvůli korunovým dluhopisům odvolán vicepremiér Andrej Babiš (ANO). Lidé v ulicích také chtěli, aby prezident Miloš Zeman dodržel ústavu a ministra na žádost premiéra bez dalšího odkladu odvolal.

Policie počty nezveřejní, nemá je jak podložit

Policie počet demonstrantů nechtěla odhadovat. "Odhady o počtu účastníků na shromážděních jsou z naší strany pouze orientační, není je možno nikterak podložit, proto tyto údaje nezveřejňujeme," sdělil mluvčí pražské policie Jan Daněk. Václavské náměstí v Praze, kde se akce pořádala, bylo podle reportérů Aktuálně.cz zaplněné zhruba z poloviny.

Demonstrace probíhaly i v dalších městech. Stovky lidí s transparenty se sešly i v Brně, Českých Budějovicích, Zlíně, Olomouci či Plzni. Skupina protestujících byla i před hotelem v Liberci, kde měl prezident Zeman schůzku s šéfy tří koaličních stran. Předsedu ČSSD Bohuslava Sobotku zastupoval ministr vnitra Milan Chovanec, protože premiér byl v době ohlášení jednání už na cestě do Lucemburska.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Po protestech na Kubě poslalo Rusko do Karibiku humanitární pomoc

Rusko po masivních protestech na Kubě poslalo do karibské země více než 88 tun humanitární pomoci. Dva letouny Antonov An-124 dopravily do země potraviny a zboží pro ochranu obyvatel, včetně milionu roušek. Oznámilo to dnes ruské ministerstvo obrany.

Kvůli koronavirové krizi se na Kubě v poslední době výrazně zhoršila hospodářská situace. To vyvolalo tento měsíc masivní protesty, největší za 30 let.

Další zprávy